Szczegółowy zakres, tryb i terminy przekazywania sprawozdań oraz tryb i zakres rozliczeń w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 28 sierpnia 2009 r.
w sprawie szczegółowego zakresu, trybu i terminów przekazywania sprawozdań oraz trybu i zakresu rozliczeń w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013"

Na podstawie art. 22 ust. 6 ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. U. Nr 72, poz. 619) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres sprawozdań rocznych i końcowych, sporządzanych przez:
a)
instytucje pośredniczące - w odniesieniu do osi priorytetowych zawartych w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013", zwanym dalej "programem operacyjnym",
b)
beneficjentów - w odniesieniu do realizowanych, w ramach programu operacyjnego, operacji;
2)
tryb i terminy przekazywania sprawozdań, o których mowa w pkt 1;
3)
tryb i zakres rozliczeń w odniesieniu do operacji oraz programu operacyjnego.
§  2.
1.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, są sporządzane z podziałem na środki objęte osią priorytetową programu operacyjnego, której dotyczy sprawozdanie, i zawierają:
1)
informacje ogólne dotyczące poszczególnych środków;
2)
informacje dotyczące realizacji środków, w szczególności informacje dotyczące:
a)
realizowanych operacji,
b)
podpisanych umów o dofinansowanie,
c)
stanu realizacji środka i stopnia osiągnięcia założonych wskaźników,
d)
wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na poszczególne środki, według źródeł pochodzenia środków finansowych, zawierające zestawienie poniesionych wydatków oraz zrealizowanych płatności;
3)
informacje o działaniach podjętych przez instytucję pośredniczącą, mających na celu zapewnienie prawidłowej i skutecznej realizacji środków;
4)
informacje o problemach związanych z przestrzeganiem Wspólnej Polityki Rybackiej przy realizacji środków oraz o działaniach zaradczych podjętych w celu rozwiązania tych problemów;
5)
informacje dotyczące działań podjętych w zakresie informacji i promocji środków;
6)
prognozę wydatków dotyczącą poszczególnych środków, obejmującą dwa kolejne okresy sprawozdawcze.
2.
Sprawozdania, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, są sporządzane w przypadku operacji, na której realizację pomoc, zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania i wypłaty pomocy dla poszczególnych środków w ramach programu operacyjnego, jest wypłacana na podstawie wniosku o płatność, i zawierają, poza informacjami, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 3 kwietnia 2009 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Rybackiego, zwanej dalej "ustawą":
1)
informacje dotyczące realizacji operacji, w szczególności informacje dotyczące realizacji planu:
a)
rzeczowego operacji,
b)
finansowego operacji;
2)
prognozę realizacji operacji w kolejnym okresie sprawozdawczym, następującym po okresie, którego dotyczy sprawozdanie, z wyłączeniem sprawozdania końcowego;
3)
informacje na temat przestrzegania Wspólnej Polityki Rybackiej przy realizacji operacji;
4)
informacje na temat wypełnienia obowiązków beneficjenta w zakresie działań informacyjnych i promocyjnych związanych z operacją;
5)
informacje o problemach, które powstały w związku z realizacją operacji, oraz o przeprowadzonych u beneficjenta kontrolach lub o stwierdzonych nieprawidłowościach.
3.
Jeżeli instytucja zarządzająca wyrazi na piśmie zgodę, w sprawozdaniu rocznym sporządzanym przez beneficjenta nie umieszcza się informacji, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 5.
§  3.
1.
Sprawozdania roczne i końcowe instytucja pośrednicząca przekazuje instytucji zarządzającej w formie papierowej i elektronicznej, przez umieszczenie danych na informatycznym nośniku danych, w następujących terminach:
1)
roczne - przed upływem 50 dni od dnia upływu okresu sprawozdawczego;
2)
końcowe - przed upływem 70 dni od dnia zakończenia realizacji danej osi priorytetowej albo od dnia zakończenia realizacji programu operacyjnego.
2.
Do sprawozdania rocznego instytucja pośrednicząca dołącza prognozę wydatków, obejmującą dwa kolejne okresy sprawozdawcze.
3.
W przypadku zgłoszenia przez instytucję zarządzającą uwag do sprawozdania przygotowanego przez instytucję pośredniczącą instytucja ta, w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia uwag, dokonuje poprawek lub uzupełnień, uwzględniających uwagi zgłoszone przez instytucję zarządzającą.
4. 2
W przypadku wystąpienia w sprawozdaniu rocznym lub końcowym błędów pisarskich, rachunkowych lub innych oczywistych omyłek, instytucja zarządzająca może je poprawić, informując podmiot sporządzający sprawozdanie o wprowadzonych poprawkach.
§  4.
Sprawozdania roczne i końcowe beneficjent przekazuje w formie papierowej i elektronicznej, przez umieszczenie danych na informatycznym nośniku danych, do instytucji pośredniczącej w następujących terminach:
1)
roczne - przed upływem 21 dni od dnia upływu okresu sprawozdawczego;
2)
końcowe - wraz z wnioskiem o płatność dotyczącym płatności końcowej.
§  5.
1.
Instytucja zarządzająca albo instytucja pośrednicząca, po wyrażeniu na piśmie zgody przez instytucję zarządzającą, może, pod warunkiem zachowania zdolności zbierania danych monitoringowych, zwolnić beneficjenta z obowiązku sporządzania sprawozdania rocznego, gdy okres realizacji operacji zgodnie z umową o dofinansowanie albo decyzją o przyznaniu pomocy, zwaną dalej "decyzją", nie przekracza dwóch kolejnych okresów sprawozdawczych.
2.
W przypadku gdy realizacja operacji rozpoczęła się przed dniem zawarcia umowy o dofinansowanie lub przed dniem wydania decyzji, beneficjent sporządza pierwsze sprawozdanie za cały dotychczasowy okres realizacji operacji.
§  6.
1.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca środki finansowe z tytułu przyznanej pomocy na rzecz beneficjenta w terminie:
1)
60 dni od dnia złożenia poprawnie wypełnionego wniosku o płatność, do którego zostały załączone dokumenty określone w przepisach w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania i wypłaty pomocy dla poszczególnych środków w ramach programu operacyjnego - w przypadku gdy te przepisy przewidują wypłatę pomocy na podstawie wniosku o płatność albo
2)
wskazanym w umowie o dofinansowanie albo w decyzji, zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania i wypłaty pomocy dla poszczególnych środków w ramach programu operacyjnego - w przypadku gdy te przepisy nie przewidują składania wniosku o płatność.
2.
Jeżeli umowa o dofinansowanie przewiduje wypłatę środków finansowych przed dokonaniem wydatków przez beneficjenta, wypłata środków finansowych, o której mowa w ust. 1, oznacza rozliczenie otrzymanych przez beneficjenta środków finansowych.
3.
Wypłata środków finansowych, o których mowa w ust. 1, jest dokonywana przelewem na rachunek bankowy wskazany przez beneficjenta.
§  7.
1.
Złożony przez beneficjenta wniosek o płatność wraz z dokumentami potwierdzającymi poniesione wydatki jest przedmiotem kontroli, o której mowa w art. 24 ust. 1-3 ustawy.
2.
Po przeprowadzeniu kontroli, o której mowa w ust. 1, instytucja zarządzająca albo instytucja pośrednicząca poświadcza kwotę wydatków kwalifikowalnych i ustala wysokość środków finansowych do wypłaty dla danego beneficjenta, przyznanych na podstawie decyzji albo w umowie o dofinansowanie.
3.
Ustalając wysokość środków finansowych, o których mowa w ust. 2:
1)
dokonuje się ich pomniejszenia o:
a)
niewłaściwie wydatkowane kwoty, wypłacone na podstawie wcześniej zrealizowanych wniosków beneficjenta o płatność,
b)
kwoty wydatków niestanowiących kosztów kwalifikowalnych zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania i wypłaty pomocy dla poszczególnych środków w ramach programu operacyjnego,
c) 3
kwoty, które zostały wydatkowane z naruszeniem przepisów o zamówieniach publicznych mającym wpływ na wynik postępowania;
2)
uwzględnia się wielkość kwot wypłaconych na podstawie wcześniej zrealizowanych wniosków beneficjenta o płatność, w celu zachowania wysokości poziomu pomocy ustalonego w umowie o dofinansowanie lub w decyzji.
4.
Płatność końcowa jest dokonywana, jeżeli:
1)
wyniki kontroli, o której mowa w art. 24 ust. 1-3 ustawy, przeprowadzonej po zakończeniu realizacji operacji, potwierdzają prawidłową realizację operacji lub usunięcie nieprawidłowości stwierdzonych w wyniku kontroli przeprowadzonych w trakcie realizacji tej operacji lub
2)
zostało zatwierdzone sprawozdanie końcowe z realizacji operacji.
5. 4
(uchylony).
6.
Niezwłocznie po ustaleniu kwoty środków finansowych do wypłaty beneficjenta informuje się, w formie pisemnej, o wysokości tej kwoty. W przypadku rozbieżności między kwotą środków finansowych ustalonych do wypłaty a kwotą wnioskowaną przez beneficjenta do informacji dołącza się uzasadnienie.
§  8. 5
 
1.
Instytucje pośredniczące, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy, oraz instytucja zarządzająca w odniesieniu do instytucji pośredniczącej, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy, sporządzają i przekazują Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poświadczenia kwalifikowalności poniesionych wydatków.
2.
Wzór poświadczenia kwalifikowalności poniesionych wydatków, o którym mowa w ust. 1, przygotowany przez instytucję zarządzającą, umieszcza się na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rybołówstwa.
3.
Poświadczenia kwalifikowalności poniesionych wydatków, o których mowa w ust. 1, są przekazywane w terminie 5 dni roboczych od dnia zakończenia każdego kwartału i obejmują wydatki poniesione w każdym z kwartałów.
4.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po dokonaniu wypłat pomocy przyznanej w zakresie wszystkich osi priorytetowych programu operacyjnego, sporządza i przekazuje instytucji zarządzającej zbiorcze poświadczenia poniesionych wydatków.
5.
Wzór zbiorczego poświadczenia poniesionych wydatków, o którym mowa w ust. 4, przygotowany przez instytucję zarządzającą, umieszcza się na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rybołówstwa.
6.
Zbiorcze poświadczenia poniesionych wydatków, o których mowa w ust. 4, są przekazywane w terminie 15 dni roboczych od dnia zakończenia każdego kwartału i obejmują wydatki poniesione w każdym z kwartałów.
7.
Jeżeli ze zbiorczego poświadczenia wydatków przekazanego po trzecim kwartale wynika, że suma środków finansowych przeznaczonych do wykorzystania w danym roku kalendarzowym, zgodnie z planem finansowym programu operacyjnego, nie została wykorzystana w wysokości określonej w tym planie, instytucja zarządzająca może wezwać instytucję pośredniczącą do przekazania, w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania, dodatkowych poświadczeń kwalifikowalności poniesionych wydatków lub zbiorczych poświadczeń poniesionych wydatków za okres krótszy niż kwartał.
§  9.
1.
Instytucja zarządzająca w ramach realizacji programu operacyjnego i poszczególnych środków tego programu sporządza i przekazuje instytucji certyfikującej określone w załączniku IX do rozporządzenia Komisji (WE) nr 498/2007 z dnia 26 marca 2007 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1198/2006 w sprawie Europejskiego Funduszu Rybackiego (Dz. Urz. UE L 120 z 10.05.2007, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 498/2007", poświadczenie i deklarację wydatków oraz wniosek o płatność:
1)
okresową - nie rzadziej niż raz na kwartał;
2)
końcową - po zakończeniu realizacji programu operacyjnego.
2. 6
Poświadczenie i deklaracja wydatków oraz wniosek o płatność okresową albo końcową, o których mowa w ust. 1, są sporządzane w szczególności na podstawie zbiorczych poświadczeń poniesionych wydatków, o których mowa w § 8 ust. 4, oraz na podstawie wyników kontroli przeprowadzanych przez instytucję zarządzającą lub inną instytucję upoważnioną do przeprowadzania kontroli.
3.
W przypadku gdy poświadczenie i deklaracja wydatków oraz wniosek o płatność okresową albo końcową wskazują na wyższy niż określony w programie operacyjnym poziom współfinansowania z publicznych środków wspólnotowych środka, którego dotyczy wniosek o płatność okresową albo końcową, instytucja zarządzająca przekazuje razem z poświadczeniem i deklaracją wydatków oraz z wnioskiem o płatność okresową albo końcową uzasadnienie przyczyn wyższego poziomu współfinansowania tego środka.
§  10.
1.
Instytucja certyfikująca dokonuje weryfikacji poświadczenia i deklaracji wydatków oraz wniosku o płatność okresową albo końcową i po zatwierdzeniu poniesionych wydatków występuje do Komisji Europejskiej o ich refundację.
2.
Zatwierdzenie wydatków, o którym mowa w ust. 1, następuje, gdy:
1)
poświadczenie i deklaracja wydatków oraz wniosek o płatność okresową albo końcową są prawidłowo sporządzone i udokumentowane;
2)
wyniki kontroli realizacji programu operacyjnego, będące realizacją obowiązków określonych w art. 42 rozporządzenia nr 498/2007, oraz wyniki kontroli innych organów upoważnionych do tego na podstawie odrębnych przepisów dotyczących kontroli wydatkowania środków finansowych nie wskazują na nieprawidłowości w wydatkowaniu środków finansowych;
3)
instytucja zarządzająca powiadomiła na piśmie instytucję certyfikującą oraz instytucję audytową o zmianach systemu w części dotyczącej zarządzania i kontroli finansowej, jeżeli takie zmiany zostały dokonane w okresie od dnia przekazania ostatniego poświadczenia i deklaracji wydatków oraz wniosku o płatność okresową, a instytucja certyfikująca, w terminie 7 dni od dnia otrzymania powiadomienia, nie zgłosiła na piśmie zastrzeżeń do tych zmian.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).
2 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2011 r. (Dz.U.11.246.1474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2011 r.
3 § 7 ust. 3 pkt 1 lit. c) dodana przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.110.734) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2010 r.
4 § 7 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 czerwca 2010 r. (Dz.U.10.110.734) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 2010 r.
5 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2011 r. (Dz.U.11.246.1474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2011 r.
6 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 4 listopada 2011 r. (Dz.U.11.246.1474) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 grudnia 2011 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.142.1163

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres, tryb i terminy przekazywania sprawozdań oraz tryb i zakres rozliczeń w ramach Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".
Data aktu: 28/08/2009
Data ogłoszenia: 02/09/2009
Data wejścia w życie: 17/09/2009