Kwalifikacje osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz przeprowadzanie konkursu na to stanowisko.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH1)
z dnia 31 lipca 2009 r.
w sprawie kwalifikacji osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz przeprowadzania konkursu na to stanowisko

Na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1996 r. o Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (Dz. U. Nr 156, poz. 777, z 2001 r. Nr 128, poz. 1403, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 oraz z 2008 r. Nr 227, poz. 1505) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa kwalifikacje osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, zwanego dalej "Instytutem", oraz warunki i tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu, w szczególności sposób ogłaszania konkursu, skład i zadania komisji konkursowej oraz sposób wyłaniania kandydata na stanowisko Dyrektora Instytutu.
§  2.
O stanowisko Dyrektora Instytutu może ubiegać się osoba, która:
1)
posiada wyższe wykształcenie;
2)
posiada udokumentowaną znajomość dwóch języków obcych, w tym języka angielskiego w sposób określony w przepisach o służbie zagranicznej;
3)
posiada obywatelstwo polskie;
4)
korzysta z pełni praw publicznych;
5)
posiada doświadczenie w zarządzaniu zespołami ludzkimi;
6)
posiada znajomość problematyki stosunków międzynarodowych i prawa międzynarodowego oraz liczący się dorobek publikacji o charakterze naukowym lub eksperckim;
7)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
§  3.
Konkurs na stanowisko Dyrektora Instytutu zarządza minister właściwy do spraw zagranicznych, zwany dalej "ministrem", co najmniej na 3 miesiące przed upływem kadencji dotychczasowego Dyrektora Instytutu lub nie później niż w terminie 14 dni od dnia, w którym powstała inna przyczyna powołania Dyrektora Instytutu.
§  4.
1.
Ogłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Instytutu zamieszcza się niezwłocznie na stronie internetowej Instytutu i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, zwanego dalej "ministerstwem", na stronach internetowych polskich placówek zagranicznych, w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim oraz w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Instytutu oraz ministerstwa.
2.
Ogłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Instytutu zawiera w szczególności:
1)
określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informację o wymaganiach określonych w § 2;
3)
kryteria, jakie będą brane pod uwagę przy ocenie predyspozycji i umiejętności kandydata na stanowisko Dyrektora Instytutu;
4)
informację o dokumentach i oświadczeniach potwierdzających spełnienie wymagań, określonych w § 2;
5)
informację o sposobie, terminie oraz miejscu składania zgłoszeń.
3.
Termin składania zgłoszeń i oświadczeń nie może być krótszy niż 21 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.
§  5.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko Dyrektora Instytutu minister powołuje komisję konkursową, w skład której wchodzi pięciu członków, w tym:
1)
dwóch przedstawicieli Instytutu, zatrudnionych w nim w pełnym wymiarze czasu pracy, wskazanych przez Radę Instytutu;
2)
trzech przedstawicieli ministra.
2.
Minister wyznacza przewodniczącego komisji konkursowej spośród jej członków.
3.
Rada Instytutu wskazuje swoich przedstawicieli do składu komisji konkursowej w terminie 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.
§  6.
Zadaniem komisji konkursowej jest:
1)
sprawdzenie kompletności oraz prawidłowości zgłoszeń;
2)
dopuszczenie kandydatów spełniających wymagania formalne określone w ogłoszeniu o konkursie do konkursu;
3)
przeprowadzenie konkursu, a w szczególności zapewnienie jego prawidłowego przebiegu.
§  7.
1.
Komisja konkursowa obraduje na posiedzeniach.
2.
Pracami komisji kieruje przewodniczący.
3.
Z posiedzeń komisji są sporządzane protokoły. Protokół podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
4.
Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w drodze uchwały w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, w obecności przewodniczącego oraz co najmniej dwóch członków komisji.
§  8.
1.
Komisja konkursowa, na podstawie przesłanych dokumentów i oświadczeń, stwierdza, czy kandydat spełnia warunki określone w ogłoszeniu o konkursie, oraz dopuszcza kandydata do konkursu.
2.
W przypadku odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu ze względu na niespełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, kandydat może, w terminie 3 dni od dnia powiadomienia go o tym rozstrzygnięciu, zwrócić się za pośrednictwem komisji konkursowej do ministra o rozstrzygnięcie zasadności tej odmowy.
3.
W przypadku gdy minister uzna bezzasadność odmowy dopuszczenia kandydata do konkursu, komisja konkursowa dopuszcza kandydata do konkursu.
4.
Zawiadomienia kandydatów o dopuszczeniu lub odmowie dopuszczenia do konkursu dokonuje się na piśmie, listem poleconym za pisemnym potwierdzeniem jego odbioru.
§  9.
Każdemu kandydatowi dopuszczonemu do drugiego etapu konkursu Instytut udostępnia ustalony przez komisję konkursową jednakowy zestaw materiałów informacyjnych o stanie prawnym, organizacyjnym i ekonomicznym tej jednostki.
§  10.
1.
Konkurs obejmuje dwa etapy:
1)
sprawdzenie spełniania przez kandydatów wymagań formalnych określonych w ogłoszeniu o konkursie;
2)
rozmowę kwalifikacyjną.
2.
Rozmowa kwalifikacyjna obejmuje sprawdzenie wiedzy kandydata wymaganej do zajmowania stanowiska Dyrektora Instytutu, ocenę predyspozycji osobistych do zajmowania stanowiska Dyrektora Instytutu oraz umiejętności kierowniczych.
§  11.
1.
Konkurs uznaje się za rozstrzygnięty, jeżeli jeden z kandydatów uzyskał w głosowaniu zwykłą większość głosów.
2.
W przypadku gdy żaden z kandydatów nie uzyskał większości głosów, przewodniczący zarządza drugą turę głosowania, do której dopuszcza się kandydatów, którzy uzyskali tę samą największą liczbę głosów. Jeżeli w drugiej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyska większości głosów, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu.
3.
Po zakończeniu konkursu komisja konkursowa wskazuje kandydata oraz sporządza uzasadnioną rekomendację, którą przedstawia wraz z dokumentacją konkursu Prezesowi Rady Ministrów za pośrednictwem Ministra Spraw Zagranicznych.
4.
Komisja konkursowa niezwłocznie powiadamia na piśmie kandydatów o wynikach postępowania konkursowego.
§  12.
Wyniki konkursu są ogłaszane niezwłocznie na stronie internetowej Instytutu i ministerstwa oraz w miejscu powszechnie dostępnym w siedzibie Instytutu i ministerstwa.
§  13.
W przypadku stwierdzenia przez komisję konkursową, że żaden z kandydatów nie spełnia warunków wymaganych do pełnienia funkcji Dyrektora Instytutu, lub stwierdzenia naruszenia warunków przeprowadzenia konkursu, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu. Minister może powołać nową komisję konkursową.
§  14.
W przypadku niepowołania Dyrektora Instytutu spośród kandydatów wyłonionych przez komisję konkursową, minister zarządza ponowne przeprowadzenie konkursu.
§  15.
Komisja konkursowa ulega rozwiązaniu po powołaniu Dyrektora Instytutu przez Prezesa Rady Ministrów.
§  16.
Instytut zapewnia środki finansowe i warunki do przeprowadzenia konkursu oraz obsługę administracyjno-techniczną komisji konkursowej.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. Nr 216, poz. 1605).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.129.1066

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikacje osób ubiegających się o stanowisko Dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych oraz przeprowadzanie konkursu na to stanowisko.
Data aktu: 31/07/2009
Data ogłoszenia: 14/08/2009
Data wejścia w życie: 29/08/2009