Wprowadzenie na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 18 kwietnia 2007 r.
w sprawie wprowadzenia na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową2)

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obejmującej powiaty:
1)
w których zadomowiła się zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa, zwane dalej "strefą zasiedlenia", które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
zagrożone rozprzestrzenieniem się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej, zwane dalej "strefą ryzyka", które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2, w strefie zasiedlenia do dnia 31 grudnia 2009 r. przy uprawie kukurydzy nakazuje się stosowanie zmianowania dopuszczającego jej uprawę na danym gruncie:
1)
raz w okresie trzech kolejnych sezonów uprawowych albo
2)
dwa razy w okresie trzech kolejnych sezonów uprawowych, jeżeli w czasie co najmniej jednego sezonu uprawowego, w którym jest ona uprawiana:
a)
zostaną zastosowane zabiegi przy użyciu środków ochrony roślin zwalczających owady dorosłe zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej albo
b)
zostanie ona wysiana po dniu 1 lipca.
2.
W strefie zasiedlenia, w miejscu produkcji, w którym nie stwierdzono zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej przy uprawie kukurydzy w ramach prac nad tworzeniem nowych jej odmian, jeżeli jest ona uprawiana w monokulturze, nakazuje się do dnia 31 grudnia 2009 r.:
1)
informowanie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego ze względu na miejsce prowadzenia uprawy, zwanego dalej "wojewódzkim inspektorem", o zamiarze prowadzenia uprawy kukurydzy w monokulturze;
2)
w każdym sezonie uprawy kukurydzy, pod nadzorem wojewódzkiego inspektora:
a)
prowadzenie kontroli występowania zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej przy użyciu pułapek feromonowych,
b)
stosowanie zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin zwalczających owady dorosłe zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.
§  3.
W strefie ryzyka do dnia 31 grudnia 2009 r. przy uprawie kukurydzy nakazuje się stosowanie:
1)
zmianowania dopuszczającego jej uprawę na danym gruncie raz w okresie dwóch kolejnych sezonów uprawowych albo
2)
zabiegów przy użyciu środków ochrony roślin zwalczających owady dorosłe zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej w każdym sezonie jej uprawy, jeżeli jest ona uprawiana w monokulturze.
§  4.
W strefie zasiedlenia oraz w strefie ryzyka do dnia 31 grudnia 2009 r.:
1)
nakazuje się:
a)
niszczenie samosiewów kukurydzy,
b)
przy uprawie kukurydzy:
wykonanie głębokiej orki jesiennej po zakończeniu każdego sezonu jej uprawy po uprzednim dokładnym rozdrobnieniu resztek pożniwnych,
czyszczenie maszyn używanych na gruntach, na których jest ona uprawiana, z ziemi i resztek roślinnych przed przemieszczeniem ich poza obszar strefy zasiedlenia albo strefy ryzyka;
2)
zakazuje się przemieszczania poza obszar tych stref:
a)
świeżych roślin kukurydzy oraz ich części w każdym sezonie jej uprawy przed dniem 15 października,
b)
gleby lub innego podłoża uprawowego pochodzącego z gruntów, na których jest uprawiana kukurydza.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 26 maja 2006 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa podkarpackiego nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową (Dz. U. Nr 97, poz. 669).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 131, poz. 915 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 244).

2) Przepisy rozporządzenia wdrażają decyzję Komisji 2003/766/WE z dnia 24 października 2003 r. w sprawie środków nadzwyczajnych zapobiegających rozprzestrzenianiu się we Wspólnocie Diabrotica virgifera Le Conte (Dz. Urz. UE L 275 z 25.10.2003, str. 49, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 40, str. 442, z późn. zm.).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 oraz z 2006 r. Nr 92, poz. 639, Nr 170, poz. 1217 i Nr 171, poz. 1225.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 POWIATY, W KTÓRYCH ZADOMOWIŁA SIĘ ZACHODNIA KUKURYDZIANA STONKA KORZENIOWA

Lp. Województwo Powiat
1 2 3
1 dolnośląskie ząbkowicki
2 lubelskie biłgorajski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubelski, opolski, puławski, tomaszowski, zamojski, miasta na prawach powiatu: Lublin, Zamość
3 małopolskie bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, krakowski, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, proszowicki, suski, tarnowski, tatrzański, wadowicki, wielicki, miasta na prawach powiatu: Kraków, Nowy Sącz, Tarnów
4 mazowieckie lipski
5 opolskie brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski, prudnicki, miasto na prawach powiatu Opole
6 podkarpackie bieszczadzki, brzozowski, dębicki, jarosławski, jasielski, kolbuszowski, krośnieński, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, mielecki, niżański, przemyski, przeworski, ropczycko-sędziszowski, rzeszowski, sanocki, stalowowolski, strzyżowski, tarnobrzeski, miasta na prawach powiatu: Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg
7 śląskie bielski, cieszyński, mikołowski, pszczyński, raciborski, rybnicki, wodzisławski, żywiecki, miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory
8 świętokrzyskie buski, jędrzejowski, kazimierski, opatowski, pińczowski, sandomierski, staszowski

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 POWIATY, ZAGROŻONE ROZPRZESTRZENIENIEM SIĘ ZACHODNIEJ KUKURYDZIANEJ STONKI KORZENIOWEJ

Lp. Województwo Powiat
1 2 3
1 dolnośląskie dzierżoniowski, kłodzki, oławski, strzeliński
2 lubelskie chełmski, lubartowski, łęczyński, rycki, świdnicki, miasto na prawach powiatu: Chełm
3 małopolskie chrzanowski, olkuski, oświęcimski
4 mazowieckie kozienicki, radomski, zwoleński, miasto na prawach powiatu Radom
5 opolskie kluczborski, namysłowski, oleski, strzelecki
6 śląskie bieruńsko-lędziński, gliwicki, zawierciański, miasta na prawach powiatu: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze
7 świętokrzyskie kielecki, ostrowiecki, starachowicki, włoszczowski, miasto na prawach powiatu Kielce

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.74.489

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzenie na części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nakazów i zakazów w związku ze szczególnym zagrożeniem roślin przez zachodnią kukurydzianą stonkę korzeniową.
Data aktu: 18/04/2007
Data ogłoszenia: 25/04/2007
Data wejścia w życie: 29/04/2007