Nadanie statutu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU 1
z dnia 28 marca 2007 r.
w sprawie nadania statutu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Na podstawie art. 5 ust. 6 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz. U. Nr 249, poz. 1829) zarządza się, co następuje:
§  1.
Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej nadaje się statut stanowiący załącznik do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2007 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT POLSKIEJ AGENCJI ŻEGLUGI POWIETRZNEJ

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP), zwana dalej "Agencją", działa na podstawie ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz. U. Nr 249, poz. 1829), zwanej dalej "ustawą", oraz niniejszego statutu.

Rozdział  2

Struktura organizacyjna Agencji

§  2.
1.
W Agencji wydziela się następujące piony: pion żeglugi powietrznej, pion finansowo-administracyjny i pion Prezesa Agencji, zwanego dalej "Prezesem", w skład których wchodzą:
1)
w pionie żeglugi powietrznej:
a)
Biuro Zarządzania Przestrzenią Powietrzną i Przygotowania Operacyjnego,
b)
Biuro Służb Ruchu Lotniczego,
c)
Biuro Służb Technicznych;
2)
w pionie finansowo-administracyjnym:
a)
Biuro Głównego Księgowego,
b)
Biuro Finansów,
c)
Biuro Administracyjne;
3)
w pionie Prezesa:
a)
Biuro Zarządzania Bezpieczeństwem Ruchu Lotniczego i Jakości Usług,
b)
Biuro Szkolenia i Rozwoju Personelu ATM/CNS,
c)
Biuro Wdrożeń i Rozwoju.
2.
W skład poszczególnych pionów oraz biur, o których mowa w ust. 1, wchodzą komórki organizacyjne zorganizowane w służby, działy, zespoły, ośrodki i samodzielne stanowiska.
3.
Prezes nadaje Agencji regulamin organizacyjny określający szczegółowo jej komórki organizacyjne, zakres zadań tych komórek oraz tryb ich pracy.
4.
Prezes może powoływać stałe i doraźne jednostki doradcze oraz zespoły zadaniowe dla realizacji wskazanych przez niego spraw i zadań.
§  3.
1.
Prezes działa przy pomocy:
1)
dwóch zastępców: zastępcy Prezesa do spraw żeglugi powietrznej i zastępcy Prezesa do spraw finansowo-administracyjnych;
2)
głównego księgowego kierującego biurem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a;
3)
dyrektorów biur;
4)
kierowników innych komórek organizacyjnych określonych w regulaminie organizacyjnym Agencji.
2.
Zastępca Prezesa do spraw żeglugi powietrznej jest pierwszym zastępcą Prezesa w czasie jego nieobecności lub czasowej niemożności wykonywania przez niego obowiązków.
3.
Do zadań zastępcy Prezesa do spraw żeglugi powietrznej należy:
1)
zapewnienie bieżącej działalności operacyjnej Agencji oraz prowadzenie współpracy międzynarodowej w tym zakresie;
2)
realizacja innych zadań określonych w regulaminie organizacyjnym Agencji lub powierzonych mu przez Prezesa;
3)
kierowanie, koordynowanie i nadzorowanie działania komórek organizacyjnych w pionie żeglugi powietrznej.
4.
Do zadań zastępcy Prezesa do spraw finansowo-administracyjnych należy:
1)
prowadzenie gospodarki finansowej i gospodarowanie majątkiem Agencji;
2)
bieżące administrowanie działalnością Agencji oraz prowadzenie współpracy międzynarodowej w tym zakresie;
3)
kierowanie, koordynowanie i nadzorowanie działania komórek organizacyjnych w pionie finansowo-administracyjnym.

Rozdział  3

Udzielanie pełnomocnictw

§  4.
1.
Prezes może udzielać na piśmie zastępcom Prezesa oraz innym wskazanym imiennie osobom pełnomocnictw ogólnych i szczególnych do dokonywania wszelkich czynności prawnych w imieniu Agencji.
2.
Szczególne pełnomocnictwo jest wymagane do następujących czynności prawnych:
1)
zaciągania kredytów i pożyczek;
2)
zakupu, wniesienia lub zbycia nieruchomości;
3)
zaciągania innych zobowiązań finansowych ponad kwoty określone przez Prezesa w pełnomocnictwie ogólnym.

Rozdział  4

System kontroli wewnętrznej

§  5.
Prezes jest odpowiedzialny za zorganizowanie i prawidłowe działanie kontroli wewnętrznej, a także za należyte wykorzystanie wyników kontroli.
§  6.
Czynności kontrolne w zakresie swojego działania wykonują:
1)
Prezes, zastępcy Prezesa;
2)
dyrektorzy, szefowie służb, kierownicy i inni pracownicy Agencji w ramach posiadanych upoważnień.
§  7.
W zależności od potrzeb Prezes oraz zastępcy Prezesa mogą powoływać zespoły kontrolne spośród pracowników podległych komórek organizacyjnych.
§  8.
Kontrola wewnętrzna polega na badaniu:
1)
czynności w toku ich wykonywania i stanu faktycznego realizacji zadań, pod względem legalności, gospodarności, celowości i rzetelności oraz ich udokumentowania;
2)
rzeczywistego stanu rzeczowych i materialnych składników majątkowych oraz prawidłowości ich zabezpieczenia przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub innymi szkodami.
§  9.
Kontrola wewnętrzna obejmuje wszystkie piony, biura oraz komórki organizacyjne Agencji, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2.
§  10.
Podstawą podjęcia czynności kontrolnych przez pracowników Agencji jest imienne upoważnienie udzielone na piśmie przez Prezesa.
§  11.
Kontrolujący podlega wyłączeniu od udziału w kontroli, jeżeli wyniki kontroli mogą dotyczyć jego praw lub obowiązków albo praw lub obowiązków jego małżonka, krewnych i powinowatych bądź innych osób bliskich, a także jeżeli zachodzi uzasadniona wątpliwość co do bezstronności kontrolującego. Czynności kontrolne nie mogą być podjęte przed rozstrzygnięciem przez Prezesa sprawy wyłączenia tych osób z udziału w kontroli.
§  12.
Wyniki kontroli stanowią dla Prezesa podstawę do podejmowania czynności zapobiegających powstaniu nieprawidłowości oraz usunięcia uchybień stwierdzonych w toku kontroli.
§  13.
W razie ujawnienia w toku kontroli czynu mającego znamiona przestępstwa kontrolujący niezwłocznie zawiadamia o tym Prezesa, jak również zabezpiecza dokumenty i przedmioty stanowiące dowód przestępstwa.
1 Minister Transportu kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu (Dz. U. Nr 131, poz. 923).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.56.378

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadanie statutu Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Data aktu: 28/03/2007
Data ogłoszenia: 30/03/2007
Data wejścia w życie: 01/04/2007