Zm.: rozporządzenie w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA1)
z dnia 9 listopada 2007 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego

Na podstawie art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o Banku Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. Nr 65, poz. 594 i Nr 217, poz. 2124, z 2004 r. Nr 91, poz. 870 oraz z 2006 r. Nr 157, poz. 1119) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Skarbu Państwa z dnia 27 sierpnia 2003 r. w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego (Dz. U. Nr 156, poz. 1526 oraz z 2005 r. Nr 239, poz. 2017) w załączniku wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4:
a)
w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych oraz otwieranie i potwierdzanie akredytyw;",

b)
w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) udzielać pożyczek pieniężnych;";

2)
w § 5:
a)
w ust. 1 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) dokonywać, na warunkach uzgodnionych z dłużnikiem, zamiany wierzytelności na składniki majątku dłużnika;",

b)
dodaje się ust. 3 i 4 w brzmieniu:

"3. Bank jest obowiązany do sprzedaży składników majątku, o których mowa w ust. 1 pkt 4, w odniesieniu do:

1) nieruchomości - w okresie nie dłuższym niż 5 lat od daty nabycia;

2) pozostałych składników majątku - w okresie nie dłuższym niż 3 lata od daty nabycia.

4. Obowiązek, o którym mowa w ust. 3, nie spoczywa na Banku, jeżeli przejęte składniki majątku wykorzysta na prowadzenie własnej działalności bankowej.";

3)
w § 6 w ust. 1 po pkt 5 dodaje się pkt 5a i 5b w następującym brzmieniu:

"5a) Krajowego Funduszu Drogowego;

5b) Funduszu Kolejowego;";

4)
w § 11 w ust. 3:
a)
pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) uchwalanie regulaminu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych, gwarancji bankowych, poręczeń i innych zobowiązań pozabilansowych osobom i podmiotom, o których mowa w art. 79 ust. 1 i art. 79a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, oraz innych zobowiązań pozabilansowych udzielanych na zlecenie osób i podmiotów, o których mowa w art. 79 ust. 1 tej ustawy;",

b)
dodaje się pkt 6 w brzmieniu:

"6) nadzór nad wprowadzeniem systemu zarządzania oraz ocena jego adekwatności i skuteczności.";

5)
w § 14:
a)
w ust. 2 dodaje się pkt 9 i 10 w brzmieniu:

"9) zaciągania zobowiązań lub rozporządzania aktywami, których łączna wartość w stosunku do jednego podmiotu przekracza 5 % funduszy własnych;

10) zaprojektowania, wprowadzenia oraz działania systemu zarządzania, a także uchwalenia regulaminu kontroli wewnętrznej.",

b)
w ust. 3 pkt 8 i 9 otrzymują brzmienie:

"8) regulamin organizacyjny Banku, regulamin Zarządu i regulamin kontroli wewnętrznej;

9) wnioski w sprawie nabycia i zbycia nieruchomości Banku, z wyłączeniem nabycia i zbycia nieruchomości przejmowanych za wierzytelności Banku;";

6)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy członków. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos prezesa Zarządu.";

7)
w § 16 w ust. 2 dodaje się pkt 7 w brzmieniu:

"7) nadzór nad komórką audytu wewnętrznego.";

8)
po § 17 dodaje się § 17a w brzmieniu:

"§ 17a. Do kompetencji członka Zarządu powołanego za zgodą Komisji Nadzoru Bankowego należy w szczególności sprawowanie bieżącej kontroli jakości aktywów Banku.";

9)
§ 19 otrzymuje brzmienie:

"§ 19. 1. Podstawową strukturę organizacyjną Banku tworzą centrala, oddziały oraz inne jednostki organizacyjne.

2. W skład centrali Banku wchodzą departamenty, biura, inne komórki organizacyjne, w tym komórka audytu wewnętrznego, oraz samodzielne stanowiska pracy.

3. Szczegółową strukturę organizacyjną Banku określa regulamin organizacyjny Banku uchwalany przez Zarząd i zatwierdzany przez Radę Nadzorczą.

4. Wewnętrzną strukturę organizacyjną oraz szczegółowy zakres zadań jednostek i komórek organizacyjnych Banku określają regulaminy organizacyjne tych jednostek i komórek, zatwierdzane przez prezesa Zarządu.";

10)
§ 21 otrzymuje brzmienie:

"§ 21. 1. W celu realizacji zadań statutowych Banku mogą być tworzone oddziały i inne jednostki organizacyjne.

2. Oddziały i inne jednostki organizacyjne prowadzą działalność operacyjną wynikającą z zakresu działalności Banku.";

11)
w § 22:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zarząd może powoływać inne komitety zajmujące się określonymi dziedzinami działalności Banku, z zastrzeżeniem ust. 4.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Rada Nadzorcza może powołać ze swoich członków komitet do spraw audytu wewnętrznego, który wykonuje czynności nadzorcze nad działalnością komórki audytu wewnętrznego.";

12)
§ 24 otrzymuje brzmienie:

"§ 24. 1. W Banku działa system kontroli wewnętrznej, którego celem jest wspomaganie procesów decyzyjnych przyczyniające się do zapewnienia skuteczności i efektywności działania Banku, wiarygodności sprawozdawczości finansowej, zgodności działania Banku z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi.

2. Działający w Banku system kontroli wewnętrznej obejmuje mechanizmy kontroli ryzyka, badanie zgodności działania Banku z przepisami prawa i regulacjami wewnętrznymi oraz audyt wewnętrzny. System kontroli wewnętrznej składa się z kontroli funkcjonalnej i instytucjonalnej.

3. Kontrola funkcjonalna sprawowana jest przez każdego pracownika w zakresie jakości i poprawności wykonywanych przez niego czynności oraz dodatkowo sprawowana jest przez jego bezpośredniego przełożonego.

4. Kontrola instytucjonalna wykonywana jest przez komórkę audytu wewnętrznego, której zadaniem jest badanie i ocena w sposób niezależny i obiektywny adekwatności i skuteczności systemu kontroli wewnętrznej oraz opiniowanie systemu zarządzania Bankiem, w tym skuteczności zarządzania ryzykiem związanym z działalnością Banku.

5. Zarząd jest odpowiedzialny za zorganizowanie komórki audytu wewnętrznego.

6. Kierujący komórką audytu wewnętrznego podlega bezpośrednio prezesowi Zarządu.";

13)
po § 24 dodaje się § 24a w brzmieniu:

"§ 24a. Wewnętrzne regulacje Banku wydawane są w formie uchwał Rady Nadzorczej, uchwał Zarządu, zarządzeń prezesa Zarządu oraz decyzji wydawanych przez członków Zarządu, dyrektorów Banku, dyrektorów jednostek lub komórek organizacyjnych.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Skarbu Państwa kieruje działem administracji rządowej - Skarb Państwa, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 131, poz. 917).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.225.1667

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie nadania statutu Bankowi Gospodarstwa Krajowego.
Data aktu: 09/11/2007
Data ogłoszenia: 03/12/2007
Data wejścia w życie: 18/12/2007