Szczegółowe warunki i sposób prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem dokumentów w krajowym przewozie drogowym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 2007 r.
w sprawie szczegółowych warunków i sposobu prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem dokumentów w krajowym przewozie drogowym

Na podstawie art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i sposób prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem licencji i zezwoleń w krajowym transporcie drogowym oraz zaświadczeń na przewozy na potrzeby własne, a także dokumenty stosowane przy wykonywaniu czynności nadzorczych i ich wzory.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
organ nadzoru - właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora transportu drogowego, który sprawuje nadzór nad wydawaniem licencji, zezwoleń oraz zaświadczeń na przewozy na potrzeby własne w zakresie krajowego przewozu drogowego;
2)
jednostka kontrolowana - organ samorządu terytorialnego upoważniony na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym do wydawania licencji, zezwoleń lub zaświadczeń na przewozy drogowe na potrzeby własne w zakresie krajowego przewozu drogowego.
§  3.
Organ nadzoru, w ramach czynności, o których mowa w § 1, przeprowadza postępowanie kontrolne jednostki kontrolowanej, zwane dalej "kontrolą".
§  4.
Kontrola może być przeprowadzona jako kontrola:
1)
planowa - zgodnie z planem kontroli;
2)
doraźna - poza planem kontroli lub
3)
sprawdzająca - mająca na celu sprawdzenie podjęcia przez jednostkę kontrolowaną działań zmierzających do usunięcia ujawnionych nieprawidłowości oraz wykonania zaleceń pokontrolnych wynikających z uprzednio przeprowadzonej kontroli planowej albo doraźnej.
§  5.
1.
Kontrola planowa, o której mowa w § 4 pkt 1, jest przeprowadzana przez organ nadzoru na podstawie planu kontroli, sporządzanego na okres roku kalendarzowego; plan kontroli organ nadzoru przesyła do zatwierdzenia Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego w terminie do dnia 30 września każdego roku kalendarzowego poprzedzającego okres objęty planem kontroli.
2.
Główny Inspektor Transportu Drogowego zatwierdza plan kontroli w terminie do dnia 30 listopada roku kalendarzowego poprzedzającego okres objęty planem kontroli.
3.
Plan kontroli zawiera w szczególności:
1)
nazwę i siedzibę jednostki kontrolowanej;
2)
termin przeprowadzenia kontroli;
3)
zakres kontroli.
4.
Wzór planu kontroli określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Kontrolę przeprowadza się na podstawie pisemnego upoważnienia do przeprowadzenia kontroli udzielonego przez organ nadzoru, którego wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
Organ nadzoru wyznacza kierownika zespołu kontrolnego spośród upoważnionych pracowników.
§  7.
1.
Upoważniony do przeprowadzenia kontroli pracownik organu nadzoru, zwany dalej "kontrolującym", sporządza zawiadomienie o kontroli jednostki kontrolowanej oraz program tej kontroli.
2.
Organ nadzoru doręcza zawiadomienie wraz z programem kontroli jednostce kontrolowanej nie później niż na 7 dni przed dniem rozpoczęcia kontroli.
3.
Program kontroli określa w szczególności:
1)
dane dotyczące jednostki kontrolowanej;
2)
rodzaj kontroli i jej zakres;
3)
okres objęty kontrolą;
4)
datę rozpoczęcia i zakończenia kontroli;
5)
dane dotyczące pracowników upoważnionych do przeprowadzenia kontroli.
4.
Organ nadzoru prowadzi ewidencję przeprowadzonych kontroli.
§  8.
Kontrolę sprawdzającą, o której mowa w § 4 pkt 3, organ nadzoru może przeprowadzić nie później niż w terminie 3 lat, licząc od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym została przeprowadzona kontrola planowa lub doraźna w danej jednostce kontrolowanej.
§  9.
1.
Czynności kontrolne przeprowadza się w godzinach pracy jednostki kontrolowanej.
2.
W miarę potrzeby czynności kontrolne mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu nadzoru.
§  10.
1.
Kontrolujący:
1)
ustala stan faktyczny i prawny;
2)
dąży do wyjaśnienia wszelkich okoliczności związanych z wydawaniem, zmianą, cofaniem lub odmową wydania licencji lub zezwoleń, wypisów i wtórników licencji i zezwoleń oraz przedłużaniem ważności zezwoleń, a także wydaniem, zmianą lub odmową wydania zaświadczeń na przewozy drogowe;
3)
informuje kierownika jednostki kontrolowanej o ujawnionych nieprawidłowościach, które wymagają niezwłocznego podjęcia działań w celu ich usunięcia;
4)
opracowuje zalecenia pokontrolne.
2.
Kontrolujący ustala stan faktyczny na podstawie zebranych materiałów, stanowiących dowody w prowadzonym postępowaniu kontrolnym.
§  11.
1.
Kierownik jednostki kontrolowanej:
1)
zapewnia warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli;
2)
przedstawia i udostępnia na żądanie kontrolującego dokumenty i materiały dotyczące zakresu przedmiotowego kontroli;
3)
niezwłocznie informuje kontrolującego o podjętych w trakcie kontroli działaniach w celu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości;
4)
udziela kontrolującemu pisemnych i ustnych wyjaśnień w zakresie objętym kontrolą;
5)
sporządza uwierzytelnione odpisy i wyciągi z dokumentów oraz zestawień i danych niezbędnych do kontroli.
2.
Pracownicy jednostki kontrolowanej udzielają kontrolującemu ustnych lub pisemnych wyjaśnień w sprawach dotyczących kontroli w wyznaczonym przez kontrolującego terminie.
§  12.
Przepisy § 6 i 7 oraz § 9-11 stosuje się odpowiednio do kontroli doraźnej i kontroli sprawdzającej.
§  13.
1.
Kierownik zespołu kontrolnego, na podstawie ustalonego stanu faktycznego i prawnego, w przypadku przeprowadzenia:
1)
kontroli planowej lub doraźnej, sporządza protokół kontroli, zwany dalej "protokołem", którego wzór określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
kontroli sprawdzającej, sporządza sprawozdanie z kontroli, zwane dalej "sprawozdaniem", którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
Protokół oraz sprawozdanie podpisują kierownik zespołu kontrolnego i kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona.
3.
Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona może odmówić podpisania protokołu lub sprawozdania. Odmowę podpisania protokołu lub sprawozdania, z podaniem przyczyny odmowy, kierownik zespołu kontrolnego odnotowuje w protokole lub sprawozdaniu.
4.
Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona może zgłosić na piśmie zastrzeżenia lub wyjaśnienia dotyczące ustaleń zawartych w protokole lub sprawozdaniu, w terminie 14 dni od dnia otrzymania protokołu lub sprawozdania.
§  14.
1.
Organ nadzoru przekazuje na piśmie kierownikowi jednostki kontrolowanej lub osobie upoważnionej swoje stanowisko do zastrzeżeń lub wyjaśnień zgłoszonych przez tę jednostkę odpowiednio do protokołu lub sprawozdania, w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
2.
Organ nadzoru odrzuca zastrzeżenia zgłoszone przez osobę nieuprawnioną lub wniesione po terminie, o którym mowa w § 13 ust. 4, informując o tym fakcie zgłaszającego zastrzeżenia.
§  15.
1.
Po zakończeniu kontroli i zajęciu stanowiska w sprawie zgłoszonych zastrzeżeń lub wyjaśnień organ nadzoru sporządza wystąpienie pokontrolne i przekazuje je jednostce kontrolowanej.
2.
Wzór wystąpienia pokontrolnego określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
3.
Kierownik jednostki kontrolowanej lub osoba przez niego pisemnie upoważniona, której przekazano wystąpienie pokontrolne, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania informuje organ nadzoru o podjętych działaniach lub przyczynach niepodjęcia działań.
4.
W przypadku niepodjęcia działań, o których mowa w ust. 3, lub niepoinformowania organu nadzoru o przyczynach niepodjęcia tych działań organ nadzoru przekazuje informację do właściwego miejscowo wojewody.
§  16.
Organ nadzoru przekazuje Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy plan kontroli, sprawozdanie z realizacji planu kontroli, o którym mowa w § 5, oraz informację o przeprowadzonych kontrolach doraźnych i sprawdzających w okresie objętym sprawozdaniem.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 155, poz. 1297, Nr 163, poz. 1362, Nr 172, poz. 1440, Nr 175, poz. 1462 i Nr 180, poz. 1494 i 1497, z 2006 r. Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 171, poz. 1225 i Nr 235, poz. 1701 oraz z 2007 r. Nr 99, poz. 661.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR

..............., dnia .......... r.

(miejscowość, data)

...........................

(nazwa organu nadzoru)

PLAN KONTROLI

na rok ....

organów samorządu terytorialnego woj. ...........

- udzielających licencji, zezwoleń oraz zaświadczeń na

przewozy na potrzeby własne w zakresie krajowego przewozu

drogowego

Lp. Nazwa i siedziba jednostki kontrolowanej Planowany termin przeprowadzenia kontroli Zakres przedmiotowy kontroli Uwagi
1 2 3 4
od ...... do ......

.................................

(pieczęć i podpis organu nadzoru)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR

..............., dnia .......... r.

(miejscowość, data)

...........................

(nazwa organu nadzoru)

UPOWAŻNIENIE NR ....../200...

Na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001

r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088,

z późn. zm.)

upoważniam Pana/Panią:

..............................................................

(imię, nazwisko i stanowisko służbowe)

do przeprowadzenia kontroli:

..............................................................

(rodzaj kontroli)

w ............................................................

(nazwa, adres jednostki kontrolowanej)

................................

(pieczęć i nazwa organu nadzoru)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 WZÓR

PROTOKÓŁ KONTROLI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 WZÓR

SPRAWOZDANIE Z KONTROLI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 WZÓR

..............., dnia .......... r.

(miejscowość, data)

...........................

(nazwa organu nadzoru)

Nr kontroli: .............. ........................

(nazwa jednostki

kontrolowanej

........................

(adres)

WYSTĄPIENIE POKONTROLNE

Na podstawie art. 86 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r.

o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 204, poz. 2088, z późn.

zm.), w dniach ............... Wojewódzki Inspektor Transportu

Drogowego w .................. - w ramach sprawowanego nadzoru

(miejscowość)

przeprowadził kontrolę planową/doraźną/sprawdzającą*) ........

................ w związku z protokołem kontroli/sprawozdaniem

z kontroli*) z dnia ................... nr ...................

Wyniki kontroli zostały przedstawione w protokole

kontroli/sprawozdaniu z kontroli*) z dnia ........... nr .....

Niniejszym przekazuję ......................................

(nazwa jednostki kontrolowanej)

wystąpienie pokontrolne.

1. Stwierdzone nieprawidłowości: .............................

2. Zalecenia pokontrolne: ....................................

3. Ocena działalności jednostki kontrolowanej: ...............

Zgodnie z § 15 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia

12 czerwca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu

prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem

dokumentów w krajowym przewozie drogowym (Dz. U. Nr 114, poz.

778) w terminie 30 dni od dnia otrzymania wystąpienia

pokontrolnego kierownik jednostki kontrolowanej, lub osoba

przez niego pisemnie upoważniona, informuje organ nadzoru o

podjętych działaniach lub przyczynach niepodjęcia tych

działań.

................................

(pieczęć i nazwa organu nadzoru)

*) Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.114.778

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i sposób prowadzenia czynności związanych z nadzorem nad wydawaniem dokumentów w krajowym przewozie drogowym.
Data aktu: 12/06/2007
Data ogłoszenia: 29/06/2007
Data wejścia w życie: 14/07/2007