Komisja społeczna do spraw podziału zezwoleń zagranicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU I BUDOWNICTWA1)
z dnia 17 marca 2006 r.
w sprawie komisji społecznej do spraw podziału zezwoleń zagranicznych

Na podstawie art. 30 ust. 2d ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb wyłaniania składu oraz tryb działania komisji społecznej do spraw podziału zezwoleń zagranicznych pomiędzy przewoźnikami drogowymi, zwanej dalej "Komisją".
§  2.
1.
Komisję powołuje minister właściwy do spraw transportu, zwany dalej "ministrem", spośród kandydatów zgłoszonych przez polskie organizacje o zasięgu ogólnokrajowym zrzeszające międzynarodowych przewoźników drogowych, zwane dalej "organizacjami".
2.
Minister zamieszcza, na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, ogłoszenie zawierające w szczególności:
1)
termin, w którym organizacje zgłaszają kandydatów na członków komisji;
2)
adres, na który organizacje przesyłają zgłoszenia kandydatów na członków Komisji;
3)
wykaz dokumentów, które powinny zostać załączone do tych zgłoszeń.
3.
Kandydaci na członków Komisji powinni posiadać udokumentowaną praktykę zawodową w zakresie transportu drogowego.
§  3.
1.
W skład Komisji wchodzą:
1)
przewodniczący Komisji;
2)
członkowie Komisji.
2.
Przewodniczący Komisji jest wybierany na pierwszym posiedzeniu Komisji spośród jej członków.
3.
Pierwsze posiedzenie Komisji zwołuje minister.
§  4.
Kadencja członków Komisji trwa 2 lata od dnia jej powołania.
§  5.
1.
Minister odwołuje przewodniczącego Komisji lub członka Komisji w przypadku:
1)
nieuczestniczenia, bez usprawiedliwienia, w co najmniej 2 posiedzeniach Komisji;
2)
cofnięcia przez organizację uprawnienia do jej reprezentowania w składzie Komisji;
3)
złożenia rezygnacji z funkcji przewodniczącego Komisji lub członka Komisji;
4)
śmierci przewodniczącego Komisji lub członka Komisji.
2.
W razie odwołania przewodniczącego Komisji lub członka Komisji minister dokonuje w to miejsce powołania uzupełniającego, zgodnie z § 2 rozporządzenia.
3.
W razie powołania uzupełniającego kadencja przewodniczącego Komisji lub członka Komisji upływa wraz z kadencją całej Komisji.
§  6.
Skargi i wnioski związane z powołaniem i odwołaniem członka Komisji, a także ze zmianą składu Komisji rozpatruje minister w trybie określonym w dziale VIII Kodeksu postępowania administracyjnego.
§  7.
1.
Komisja działa na posiedzeniach, zwoływanych przez przewodniczącego Komisji z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 2 członków Komisji.
2.
O planowanym terminie posiedzenia Komisji przewodniczący Komisji zawiadamia członków Komisji pisemnie, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
3.
Komisja podejmie rozstrzygnięcia jednogłośnie, w drodze głosowania, przy czym dla ważności decyzji wymagany jest udział w głosowaniu co najmniej 5 członków Komisji.
4.
Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w posiedzeniach Komisji osoby spoza Komisji, jeśli jest to niezbędne do wykonania zadań Komisji. Osoby te nie biorą udziału w głosowaniu.
§  8.
Komisja, na pierwszym posiedzeniu, uchwala regulamin działania i przekazuje go ministrowi do zatwierdzenia.
§  9.
1.
Z posiedzenia Komisji sporządza się protokół, który podpisuje przewodniczący Komisji oraz członkowie Komisji obecni na posiedzeniu.
2.
Kserokopię protokołu, o którym mowa w ust. 1, przewodniczący Komisji przekazuje ministrowi w terminie 7 dni od dnia posiedzenia.
§  10.
Przewodniczący Komisji przedstawia ministrowi, w terminie do dnia 15 stycznia każdego roku, informację o sposobie realizacji zadań Komisji za poprzedni rok kalendarzowy.
§  11.
Obsługę techniczno-organizacyjną Komisji zapewnia Biuro Obsługi Transportu Międzynarodowego w Warszawie.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Transportu i Budownictwa kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu i Budownictwa (Dz. U. Nr 220, poz. 1900).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1184, Nr 155, poz. 1297, Nr 163, poz. 1362, Nr 172, poz. 1440, Nr 175, poz. 1462 i Nr 180, poz. 1494 i 1497.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024