Przebieg służby funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 września 2006 r.
w sprawie przebiegu służby funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego (Dz. U. Nr 104, poz. 710) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 9 czerwca 2006 r. o służbie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego;
2)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
3)
droga służbowa - zwracanie się funkcjonariusza w sprawie osobowej lub innej sprawie wynikającej ze stosunku służbowego do przełożonego właściwego do jej załatwienia, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego;
4)
przełożony właściwy w sprawach osobowych - Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub upoważnionego przez niego przełożonego;
5)
sprawa osobowa - sprawę związaną z nawiązaniem, zmianą, rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku służbowego, a także wynikające z jego treści prawa i obowiązki funkcjonariuszy.
§  2.
1.
Wniosek lub raport w sprawie osobowej funkcjonariusza składa się w formie pisemnej, drogą służbową.
2.
W przypadku gdy:
1)
bezpośredni przełożony nie jest właściwy do załatwienia sprawy osobowej, przekazuje niezwłocznie wyższemu przełożonemu wniosek lub raport, o którym mowa w ust. 1, wraz z opinią dotyczącą sposobu załatwienia tej sprawy;
2)
wyższy przełożony nie jest właściwy do załatwienia sprawy osobowej, przekazuje niezwłocznie przełożonemu właściwemu w sprawach osobowych wniosek lub raport, o którym mowa w ust. 1, wraz z opinią dotyczącą sposobu załatwienia tej sprawy.
§  3.
1.
Sprawy osobowe funkcjonariusza dotyczą w szczególności:
1)
przyjęcia do służby w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego;
2)
mianowania na stanowisko służbowe;
3)
przeniesienia, delegowania lub oddelegowania;
4)
przeniesienia, zwolnienia i odwołania ze stanowiska służbowego;
5)
zawieszenia i uchylenia zawieszenia w czynnościach służbowych;
6)
zwolnienia ze służby w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego;
7)
stwierdzenia wygaśnięcia stosunku służbowego;
8)
mianowania funkcjonariuszem w służbie stałej po upływie okresu służby przygotowawczej lub po skróceniu służby przygotowawczej;
9)
przedłużenia lub skrócenia okresu służby przygotowawczej;
10)
przyznania, podwyższenia, obniżenia lub zawieszenia wypłaty uposażenia zasadniczego lub dodatków do uposażenia;
11)
zaliczenia okresów służby, pracy i innych okresów do wysługi lat uwzględnianej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego oraz w celu ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej;
12)
powierzenia i cofnięcia powierzenia pełnienia obowiązków służbowych na innym stanowisku służbowym;
13)
udzielenia urlopu bezpłatnego lub odmowy jego udzielenia;
14)
udzielenia urlopu wychowawczego lub przerwania tego urlopu;
15)
zmiany imienia lub nazwiska funkcjonariusza albo zmiany ich pisowni, dokonywanych na podstawie akt stanu cywilnego, decyzji starosty lub innego uprawnionego organu.
2.
Rozkaz personalny wydany w sprawie osobowej, o której mowa w ust. 1, włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.
3.
Funkcjonariusza zapoznaje się z rozkazem personalnym wydanym w sprawach osobowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-11.
4.
Do spraw osobowych, o których mowa w ust. 1 pkt 1-11, załatwianych w formie rozkazu personalnego, w zakresie nieuregulowanym rozporządzeniem, stosuje się przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm.1)).

Rozdział  2

Nawiązanie stosunku służbowego

§  4.
1.
Stosunek służbowy funkcjonariusza powstaje w drodze mianowania z dniem określonym w rozkazie personalnym.
2.
W rozkazie personalnym, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
oznaczenie organu wydającego rozkaz personalny;
2)
datę wydania;
3)
stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca;
4)
datę, od której liczy się początek służby;
5)
charakter służby (przygotowawcza, stała);
6)
stanowisko służbowe oraz nazwę jednostki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
7)
grupę zaszeregowania, wysokość stawki uposażenia zasadniczego i wysokość dodatków do uposażenia;
8)
podpis, z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby uprawnionej do wydania rozkazu personalnego;
9)
pouczenie o przysługującym funkcjonariuszowi środku odwoławczym.
§  5.
1.
Funkcjonariusza przyjętego do służby bezpośredni przełożony niezwłocznie zapoznaje z przepisami regulującymi prawa i obowiązki funkcjonariusza wynikające ze stosunku służbowego.
2.
Funkcjonariusz jest obowiązany pisemnie potwierdzić fakt zapoznania się z przepisami, o których mowa w ust. 1. Potwierdzenie włącza się do akt osobowych funkcjonariusza.

Rozdział  3

Mianowanie na stanowisko służbowe, przenoszenie, zwalnianie i odwoływanie ze stanowiska służbowego

§  6.
Mianowanie na stanowisko służbowe, przenoszenie, zwalnianie i odwoływanie ze stanowiska służbowego oraz inne sprawy, o których mowa w § 3 ust. 1, określa się w kolejnych rozkazach personalnych.
§  7.
1.
W rozkazie personalnym, o którym mowa w § 6, zamieszcza się:
1)
oznaczenie organu wydającego rozkaz personalny;
2)
datę wydania;
3)
podstawę prawną;
4)
stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca;
5)
nazwę jednostki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego;
6)
rozstrzygnięcie sprawy;
7)
uzasadnienie faktyczne rozstrzyganej sprawy;
8)
podpis, z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby uprawnionej do wydania rozkazu personalnego;
9)
pouczenie o przysługującym funkcjonariuszowi środku odwoławczym.
2.
W przypadku mianowania na stanowisko służbowe związane ze zmianą jednostki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego lub zawieszenia w czynnościach służbowych, w rozkazie, o którym mowa w § 6, można zamieścić także termin, w którym funkcjonariusz jest obowiązany rozliczyć się z jednostką organizacyjną Służby Kontrwywiadu Wojskowego, w której dotychczas pełnił służbę, lub z dotychczasowych obowiązków służbowych.
§  8.
Na wyższe stanowisko służbowe, z zastrzeżeniem § 9-11, mianuje się funkcjonariusza posiadającego pozytywną opinię służbową oraz odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
§  9.
Na stanowisko służbowe, z którym jest związany etatowy stopień oficerski, można mianować funkcjonariusza posiadającego wykształcenie wyższe.
§  10.
1.
W przypadku zmiany charakteru służby funkcjonariusza na służbę związaną z wykonywaniem czynności operacyjno-rozpoznawczych, analityczno-informacyjnych lub mianowania na stanowisko służbowe wymagające szczególnych predyspozycji można przeprowadzić badanie psychologiczne.
2.
Na badania psychologiczne kieruje funkcjonariusza przełożony właściwy w sprawach osobowych.
3.
Badanie, o którym mowa w ust. 1, przeprowadza psycholog pełniący służbę w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.
§  11.
W czasie prowadzenia postępowania dyscyplinarnego lub karnego oraz w okresie próby orzeczonej w związku z warunkowym umorzeniem postępowania karnego, warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności lub warunkowym przedterminowym zwolnieniem i w okresie odbywania kary ograniczenia wolności lub kary dyscyplinarnej albo w okresie zawieszenia funkcjonariusza w czynnościach służbowych nie dokonuje się zmian w stosunku służbowym funkcjonariusza, z którymi wiązałoby się przeniesienie na wyższe stanowisko służbowe lub podwyższenie składników uposażenia.
§  12.
W przypadku gdy wojskowa komisja lekarska uzna funkcjonariusza za trwale niezdolnego do służby, niezwłocznie zwalnia się go z zajęć służbowych na okres do dnia zwolnienia ze służby.

Rozdział  4

Sposób usprawiedliwiania nieobecności w służbie

§  13.
1.
Funkcjonariusz jest obowiązany usprawiedliwić nieobecność lub spóźnienie do służby.
2.
Funkcjonariusz uprzedza bezpośredniego przełożonego o niemożności stawienia się do służby lub o spóźnieniu oraz informuje o przewidywanym czasie trwania nieobecności lub spóźnienia.
3.
W razie nagłego zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do służby, funkcjonariusz niezwłocznie informuje bezpośredniego przełożonego o przyczynie swojego spóźnienia lub nieobecności i przewidywanym okresie ich trwania, chyba że zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające niezwłoczne poinformowanie o ich przyczynie.
4.
Usprawiedliwienia funkcjonariusz dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie albo za pośrednictwem innego środka łączności lub poczty, przy czym za datę usprawiedliwienia uważa się datę stempla pocztowego.
§  14.
Nieobecność w służbie z powodu swojej choroby albo konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny funkcjonariusz usprawiedliwia, przedstawiając, najpóźniej w dniu powrotu do służby, zaświadczenie lekarskie.
§  15.
Uprawnienie do usprawiedliwienia spóźnienia lub nieobecności funkcjonariusza w służbie przysługuje bezpośredniemu przełożonemu.

Rozdział  5

Rodzaje informacji udzielanych przez funkcjonariusza

§  16.
Funkcjonariusz w toku służby informuje o:
1)
zmianie jego danych osobowych zawartych w kwestionariuszu osobowym, w szczególności o zmianie imienia lub nazwiska, stanu cywilnego, miejsca zamieszkania lub wykształcenia;
2)
urodzeniu się dziecka, jego przysposobieniu, wzięciu na wychowanie lub na utrzymanie;
3)
wszczęciu i zakończeniu postępowania karnego lub postępowania karnego skarbowego przeciwko niemu, małżonkowi lub dziecku pozostającemu na jego utrzymaniu.
§  17.
Funkcjonariusz informuje o zmianach lub przypadkach, o których mowa w § 16, składając pisemny raport i właściwe dokumenty do kierownika komórki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego właściwej w sprawach kadrowych, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego.

Rozdział  6

Rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku służbowego

§  18.
1.
Stosunek służbowy ulega rozwiązaniu z dniem określonym w rozkazie personalnym dotyczącym zwolnienia funkcjonariusza ze służby.
2.
W rozkazie personalnym, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się:
1)
oznaczenie organu wydającego rozkaz personalny;
2)
datę wydania;
3)
podstawę prawną i datę zwolnienia ze służby;
4)
stopień, imię i nazwisko funkcjonariusza, imię ojca;
5)
charakter służby (przygotowawcza, stała);
6)
ostatnio zajmowane stanowisko służbowe oraz nazwę jednostki organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego, z zastrzeżeniem § 20;
7)
grupę zaszeregowania, wysokość stawki uposażenia zasadniczego i wysokość dodatków do uposażenia;
8)
uzasadnienie faktyczne i prawne zwolnienia ze służby;
9)
podpis, z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby uprawnionej do wydania rozkazu personalnego;
10)
pouczenie o przysługującym funkcjonariuszowi środku odwoławczym;
11)
termin, w którym funkcjonariusz jest obowiązany rozliczyć się z obowiązków służbowych.
3.
Potwierdzeniem rozliczenia się funkcjonariusza z obowiązków służbowych jest karta zwolnienia, przedstawiona przez funkcjonariusza do dnia zwolnienia ze służby w komórce organizacyjnej Służby Kontrwywiadu Wojskowego właściwej w sprawach kadrowych.
§  19.
Funkcjonariusza pozostającego w dyspozycji Szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego, z którym następuje rozwiązanie stosunku służbowego, w przypadku, o którym mowa w art. 13 ust. 2 ustawy, zwalnia się ze służby ze stanowiska służbowego zajmowanego przed przeniesieniem do dyspozycji.
§  20.
W przypadku przewidywanego zwolnienia ze służby z urzędu funkcjonariusza, który nabył prawo do emerytury w pełnym wymiarze, z rozkazem personalnym o zwolnieniu ze służby zapoznaje się tego funkcjonariusza co najmniej na trzy miesiące przed określonym w rozkazie personalnym terminem zwolnienia go ze służby.
§  21.
1.
W przypadku śmierci funkcjonariusza w rozkazie personalnym stwierdza się fakt wygaśnięcia stosunku służbowego i skreślenia z ewidencji funkcjonariuszy z dniem określonym w akcie zgonu.
2.
Jeżeli śmierć funkcjonariusza pozostająca w związku ze służbą jest następstwem czynu karalnego, fakt ten stwierdza się w rozkazie personalnym.

Rozdział  7

Przepis końcowy

§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2006 r.
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1660, z 2004 r. Nr 162, poz. 1692 oraz z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 78, poz. 682 i Nr 181, poz. 1524.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.175.1294

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przebieg służby funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
Data aktu: 25/09/2006
Data ogłoszenia: 29/09/2006
Data wejścia w życie: 01/10/2006