Terminy płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego, właściwość i tryb postępowania w sprawach ich wypłacania oraz dokonywania potrąceń z tych należności.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 27 lipca 2006 r.
w sprawie terminów płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego, właściwości i trybu postępowania w sprawach ich wypłacania oraz dokonywania potrąceń z tych należności

Na podstawie art. 95 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. Nr 104, poz. 708) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa terminy płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", oraz właściwość i tryb postępowania w sprawach wypłacania świadczeń pieniężnych oraz dokonywania potrąceń z tych należności.
§  2. 
1. 
Uposażenie, o którym mowa w art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanej dalej "ustawą", wypłaca funkcjonariuszowi jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w sprawach finansów, miesięcznie z góry w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca, za który uposażenie przysługuje.
2. 
Termin płatności uposażenia może zostać przesunięty przez Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza na jeden z pięciu ostatnich dni roboczych miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który uposażenie przysługuje, jeżeli w szczególności:
1)
funkcjonariusz ze względu na wykonywanie zadań służbowych nie może odebrać uposażenia w dniu, o którym mowa w ust. 1;
2)
przemawiają za tym ważne względy służbowe;
3)
przemawiają za tym ważne względy osobiste funkcjonariusza - na jego pisemny, umotywowany wniosek.
3. 
Termin płatności uposażenia może zostać przesunięty przez Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza na jeden z pięciu pierwszych dni roboczych miesiąca, za który uposażenie przysługuje, jeżeli przemawiają za tym ważne względy służbowe.
§  3. 
1. 
Jeżeli prawo funkcjonariusza do otrzymania uposażenia w wyższej wysokości zostało ustalone po sporządzeniu listy płac, termin płatności wyrównania uposażenia może zostać przesunięty na następny miesiąc.
2. 
W przypadku nabycia przez funkcjonariusza prawa do pierwszego uposażenia, uposażenie to wypłaca się w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez niego służby.
§  4. 
1. 
Przysługujące funkcjonariuszowi inne świadczenia pieniężne, zwane dalej "świadczeniami pieniężnymi", wypłaca jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w sprawach finansów, w terminie 14 dni od dnia spełnienia warunków uzasadniających ich wypłatę, jeżeli przepisy w sprawie zasad ich przyznawania i wypłacania nie przewidują innego terminu.
2. 
Termin płatności świadczeń pieniężnych może zostać przesunięty w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2, o nie więcej niż 14 dni.
3. 
Świadczenia pieniężne przysługujące funkcjonariuszowi w związku ze zwolnieniem ze służby wypłaca się nie później niż w dniu zwolnienia ze służby.
§  5. 
1. 
Uposażenie oraz świadczenia pieniężne wypłaca się bezpośrednio do rąk funkcjonariusza.
2. 
Uposażenie oraz świadczenia pieniężne mogą być wypłacane w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy wskazany przez funkcjonariusza w pisemnym wniosku.
§  6. 
1. 
Z uposażenia, o którym mowa w art. 89 ust. 3 ustawy, jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w prawach finansów dokonuje potrąceń:
1)
na wezwanie organu egzekucyjnego lub wierzyciela;
2)
na podstawie decyzji personalnej,
3)
na podstawie pisemnej zgody funkcjonariusza.
2. 
Fakt dokonania potrącenia odnotowuje się na liście płac.
§  7. 
1. 
Za zgodą funkcjonariusza, wyrażoną na piśmie, dokonuje się potrąceń z tytułu zobowiązań:
1) 1
 zapłaty odszkodowania, przewidzianego w przepisach ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2349);
2)
wobec pracowniczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych;
3)
wskazanych przez funkcjonariusza, innych niż wymienione w pkt 1 i 2.
2. 
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, potrąceń dokonuje się na podstawie zestawienia kwot podlegających potrąceniu, sporządzonego przez właściwy organ lub upoważnione osoby.
§  8. 
1. 
Na wezwanie organu egzekucyjnego lub wierzyciela potrąceń dokonuje się w związku z egzekucją należności:
1)
objętych sądowymi lub administracyjnymi tytułami wykonawczymi - na wezwanie komornika sądowego, organu właściwego do prowadzenia egzekucji administracyjnej lub wierzyciela uprawnionego do egzekwowania należności w trybie administracyjnym;
2)
z tytułu szkód wyrządzonych w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji Centralnego Biura Antykorupcyjnego - na pisemne wezwanie organu określonego w przepisach dotyczących podmiotów właściwych do ustalania wysokości szkód, zawierania ugód oraz podejmowania decyzji dotyczących szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy;
3)
na podstawie odrębnych przepisów - na pisemne wezwanie właściwego organu lub wierzyciela, z dokładnym określeniem kwoty podlegającej potrąceniu i powołaniem odpowiedniego przepisu zobowiązującego do potrącenia.
2. 
Potrącenia na zaspokojenie należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych oraz należności z tytułu odpowiedzialności majątkowej za szkody wyrządzone w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji Centralnego Biura Antykorupcyjnego mogą być dokonywane również bez postępowania egzekucyjnego, na wniosek wierzyciela, po przedłożeniu przez niego tytułu wykonawczego, bądź też na skutek dobrowolnego zobowiązania się funkcjonariusza do zapłaty.
3. 
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli:
1)
świadczenia alimentacyjne mają być potrącone na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która ma być potrącona, nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań alimentacyjnych;
2)
uposażenie funkcjonariusza zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej, o których mowa w art. 95 ust. 1 ustawy.
§  9. 
1. 
Na podstawie decyzji personalnej dokonuje się potrąceń z tytułu:
1)
samowolnego opuszczenia miejsca pełnienia służby albo pozostawania poza nim lub niepodejmowania służby;
2)
zawinionej niemożności pełnienia obowiązków służbowych;
3)
rozpoczęcia urlopu bezpłatnego w ciągu miesiąca kalendarzowego.
2. 
Z uposażenia funkcjonariusza nie dokonuje się potrąceń, jeżeli decyzja personalna o zmniejszeniu uposażenia została wydana po terminie jego wypłaty.
§  10. 
1. 
Kwoty potrąceń jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w sprawach finansów przekazuje do właściwych organów egzekucyjnych lub wierzycieli, na których wezwanie dokonywane są potrącenia, albo zgodnie z dyspozycją funkcjonariusza.
2. 
W przypadku zawieszenia lub przywrócenia funkcjonariuszowi wypłaty pełnego uposażenia, jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w sprawach finansów zawiadamia właściwy organ egzekucyjny lub wierzyciela, na którego wezwanie dokonuje się potrąceń.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 24 lipca 2006 r.
1 § 7 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.749) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 2019 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.136.963

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Terminy płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego, właściwość i tryb postępowania w sprawach ich wypłacania oraz dokonywania potrąceń z tych należności.
Data aktu: 27/07/2006
Data ogłoszenia: 28/07/2006
Data wejścia w życie: 28/07/2006, 24/07/2006