Rumunia-Polska. Protokół o przeglądzie umów dwustronnych. Bukareszt.2005.03.30.

PROTOKÓŁ
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych,
podpisany w Bukareszcie dnia 30 marca 2005 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 marca 2005 r. został podpisany w Bukareszcie Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych, w następującym brzmieniu:

PROTOKÓŁ

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Rumunii, zwane dalej "Umawiającymi się Stronami",

uwzględniając rozwój stosunków traktatowych między obu państwami oraz dążąc do dalszego umacniania dwustronnej współpracy traktatowej,

biorąc pod uwagę rezultaty rozmów przeprowadzonych między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rumunii na temat przeglądu umów dwustronnych,

mając na względzie, że członkostwo w Unii Europejskiej wymaga dostosowania podstaw traktatowych we wzajemnych stosunkach,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony stwierdzają, iż umowy dwustronne zawarte między Rzecząpospolitą Polską i Rumunią, wyszczególnione w załączniku nr 1, zachowują moc obowiązującą.

Artykuł  2

Umawiające się Strony stwierdzają, iż umowy dwustronne zawarte między Rzecząpospolitą Polską i Rumunią, wyszczególnione w załączniku nr 2, tracą moc obowiązującą w dniu wejścia w życie niniejszego protokołu.

Artykuł  3

Załączniki nr 1 i 2 stanowią integralną część niniejszego protokołu.

Artykuł  4

Niniejszy protokół wchodzi w życie z dniem otrzymania późniejszej noty dyplomatycznej informującej o spełnieniu przez Umawiające się Strony wewnętrznych wymogów prawnych niezbędnych do jego wejścia w życie.

Sporządzono w Bukareszcie dnia 30 marca 2005 r. w dwóch oryginalnych egzemplarzach, każdy w językach polskim i rumuńskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc obowiązującą.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 Wykaz umów dwustronnych zachowujących moc obowiązującą w dniu wejścia w życie Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych

1. Traktat Koncyliacyjno-Arbitrażowy między Polską a Rumunią, podpisany w Bukareszcie dnia 24 października 1929 r.

2. Konwencja handlowa i nawigacyjna między Polską a Rumunią, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1930 r. (tylko w zakresie artykułów 27-30).

3. Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Rumuńską Republiką Ludową o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, rodzinnych i karnych, podpisana w Bukareszcie dnia 25 stycznia 1962 r. (tylko w zakresie artykułu 79).

4. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o międzynarodowych przewozach drogowych, podpisana w Bukareszcie dnia 29 stycznia 1968 r.,

5. Konwencja między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o zniesieniu wiz przy podróżach służbowych i prywatnych, podpisana w Bukareszcie dnia 28 czerwca 1971 r. (z wyjątkiem artykułu 6 ustęp 2).

6. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o współpracy w dziedzinie pokojowego wykorzystania energii jądrowej, podpisana w Warszawie dnia 23 lutego 1972 r.

7. Porozumienie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o utworzeniu i działalności Ośrodka Informacji i Kultury Polskiej w Bukareszcie i Ośrodka Informacji i Kultury Rumuńskiej w Warszawie, podpisane w Bukareszcie dnia 11 lipca 1972 r.

8. Układ między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią o przyjaznych stosunkach i współpracy, podpisany w Bukareszcie dnia 25 stycznia 1993 r.

9. Konwencja konsularna między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią, podpisana w Bukareszcie dnia 25 stycznia 1993 r.

10. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Rumunii w sprawie wzajemnego przyjmowania osób przebywających bez zezwolenia na terytorium jednego z państw Umawiających się Stron, podpisana w Warszawie dnia 24 lipca 1993 r.

11. Porozumienie między Ministerstwem Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Obrony Narodowej Rumunii o współpracy w dziedzinie wojskowej, podpisane w Bukareszcie dnia 23 lutego 1994 r.

12. Protokół o współpracy między Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rumunii, podpisany w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

13. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

14. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

15. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w zakresie nauki, szkolnictwa i kultury, podpisana w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r.

16. Umowa o współpracy w dziedzinie turystyki między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Rumunii, podpisana w Bukareszcie dnia 13 grudnia 1994 r.

17. Porozumienie o współpracy między Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Archiwów Państwowych Rumunii, podpisane w Warszawie dnia 19 października 1995 r.

18. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w dziedzinie nauki i techniki, podpisana w Bukareszcie dnia 14 maja 1996 r.

19. Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, podpisana w Bukareszcie dnia 15 maja 1999 r.

20. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o cywilnym transporcie lotniczym, podpisana w Warszawie dnia 19 maja 1999 r.

21. Porozumienie o współpracy pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Sprawiedliwości Rumunii, podpisane w Warszawie dnia 18 kwietnia 2000 r.

22. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, terroryzmu i innych rodzajów przestępstw, podpisana w Warszawie dnia 11 lipca 2001 r.

23. Program realizacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w zakresie nauki, szkolnictwa i kultury na lata 2003-2006, podpisany w Bukareszcie dnia 8 października 2003 r.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 Wykaz umów dwustronnych, które utracą moc obowiązującą w dniu wejścia w życie Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o przeglądzie umów dwustronnych

1. Konwencja o współpracy gospodarczej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Rumuńską Republiką Ludową, podpisana w Bukareszcie dnia 10 września 1948 r.

2. Umowa o wymianie towarów i płatnościach między Rzecząpospolitą Polską i Rumuńską Republiką Ludową, podpisana w Bukareszcie dnia 10 września 1948 r.

3. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Rumuńskiej Republiki Ludowej o utworzeniu Polsko-Rumuńskiej Rządowej Komisji dla Spraw Współpracy Gospodarczej, podpisana w Warszawie dnia 9 grudnia 1958 r.

4. Protokół między Ministerstwem Finansów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Ministerstwem Finansów Rumuńskiej Republiki Ludowej w sprawie rozliczenia należności Strony Polskiej z tytułu likwidacji Rumuńskiego Towarzystwa dla Selekcji i Rozmnażania Roślin Rolniczych "S.I.S.A", Spółka Akcyjna, podpisany w Bukareszcie dnia 24 września 1960 r.

5. Konwencja między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony i kwarantanny roślin, podpisana w Bukareszcie dnia 10 lutego 1969 r.

6. Umowa między Głównym Komitetem Kultury Fizycznej i Turystyki Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Radą Naczelną Wychowania Fizycznego i Sportu Socjalistycznej Republiki Rumunii w sprawie współpracy w dziedzinie kultury fizycznej, podpisana w Bukareszcie dnia 8 listopada 1973 r.

7. Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Socjalistycznej Republiki Rumunii o współpracy w zakresie utrzymania zdolności wydobywczych siarki w Polsce oraz zapewnienia wieloletnich dostaw siarki do Rumunii, podpisana w Bukareszcie dnia 30 maja 1986 r.

8. Protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o likwidacji wzajemnych należności i zobowiązań w stosunkach płatniczych istniejących na dzień 31 grudnia 1990 r., podpisany w Bukareszcie dnia 18 grudnia 1990 r.

9. Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii o współpracy w dziedzinie weterynarii, podpisana w Bukareszcie dnia 14 maja 1996 r.

10. Protokół uzgodnień między Ministerstwem Finansów Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Finansów Rumunii w sprawie zadłużenia Rumunii wobec Rzeczypospolitej Polskiej w walutach wymienialnych, podpisany w Bukareszcie dnia 25 lutego 1997 r.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- został on uznany za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych,

- jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony,

- będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 7 września 2005 r.

Zmiany w prawie

Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności wzrośnie z obecnych 2400 zł do 2760 zł, a w przypadku osób niepełnosprawnych zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z 1350 zł do 1550 zł – przewiduje projekt Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 lipca 2024 roku.

Grażyna J. Leśniak 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.13.86

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rumunia-Polska. Protokół o przeglądzie umów dwustronnych. Bukareszt.2005.03.30.
Data aktu: 30/03/2005
Data ogłoszenia: 26/01/2006
Data wejścia w życie: 16/09/2005