Przeprowadzanie urzędowej kontroli roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w celu ustanowienia i utrzymania strefy chronionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 22 lutego 2005 r.
w sprawie przeprowadzania urzędowej kontroli roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w celu ustanowienia i utrzymania strefy chronionej2)

Na podstawie art. 36 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 273, poz. 2703) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa terminy, sposób i tryb przeprowadzania urzędowej kontroli roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w celu ustanowienia strefy chronionej i w celu jej utrzymania, zwanej dalej "urzędową kontrolą".
§  2.
1.
Urzędową kontrolę przeprowadza wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, zwany dalej "wojewódzkim inspektorem", w celu potwierdzenia, że organizm kwarantannowy nie jest w strefie chronionej endemiczny ani zadomowiony.
2.
Urzędowa kontrola obejmuje badania mające na celu stwierdzenie występowania organizmów szkodliwych w strefie chronionej, ze względu na które strefa ta została ustanowiona, lub na obszarze, na którym ma być ustanowiona.
3.
Urzędową kontrolę przeprowadza się co najmniej raz w roku, w terminach, w których prawdopodobieństwo występowania organizmów szkodliwych, ze względu na które strefa została lub ma być ustanowiona, jest największe.
4.
Urzędową kontrolę wojewódzki inspektor przeprowadza zgodnie z programem kontroli zawierającym metody i harmonogram jej przeprowadzenia, z uwzględnieniem biologii organizmów szkodliwych, rodzajów upraw lub podłoży uprawowych, metod produkcji, warunków środowiskowych, metod badawczych lub testów laboratoryjnych.
5.
Program kontroli, o którym mowa w ust. 4, zatwierdza Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
§  3.
1.
Wyniki przeprowadzonych urzędowych kontroli wojewódzki inspektor przechowuje oddzielnie dla każdego organizmu szkodliwego, w miejscu zabezpieczonym przed dostępem osób trzecich.
2.
Wojewódzki inspektor prowadzi rejestr urzędowych kontroli.
3.
Rejestr, o którym mowa w ust. 2, zawiera:
1)
wskazanie daty, miejsca i metody przeprowadzenia kontroli;
2)
informację o wyniku kontroli.
§  4.
1.
Urzędową kontrolę na obecność organizmów szkodliwych należących do królestwa zwierząt - innych niż nicienie szkodliwe dla roślin lub produktów roślinnych pochodzenia leśnego - porażających rośliny rosnące na otwartej przestrzeni, przeprowadza się:
1)
w sieci punktów obserwacyjnych znajdujących się na obszarze mającym stanowić strefę chronioną albo na obszarze strefy chronionej, umożliwiających przeprowadzenie kontroli organizmów szkodliwych;
2)
na innych obszarach niż określone w pkt 1, jeżeli istnieje ryzyko zawleczenia na nie organizmów szkodliwych.
2.
Podczas urzędowej kontroli, o której mowa w ust. 1:
1)
rejestruje się numer, współrzędne geograficzne i topografię każdego punktu obserwacyjnego;
2)
sporządza się opis terenu i mapę, z zaznaczeniem punktów obserwacyjnych;
3)
znakuje się punkty obserwacyjne;
4)
w punktach obserwacyjnych rejestruje się dane meteorologiczne, w szczególności opady i temperaturę, dane edaficzne gleby oraz inne zjawiska mające wpływ na wynik obserwacji, w tym susze i silne deszcze, lub korzysta z danych gromadzonych w tym zakresie przez najbliższą stację meteorologiczną.
3.
W każdym punkcie obserwacyjnym urzędową kontrolę prowadzi się:
1)
na reprezentatywnej liczbie roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów;
2)
metodą oceny wizualnej - na przedmiotach, produktach roślinnych lub roślinach żywicielskich organizmu szkodliwego, ze względu na który strefa została ustanowiona lub ma być ustanowiona, w celu stwierdzenia występowania objawów lub oznak występowania danego organizmu szkodliwego; w przypadku wątpliwości wykonuje się badanie laboratoryjne;
3)
w terminach, w których prawdopodobieństwo wystąpienia organizmu szkodliwego jest największe;
4)
z użyciem tablic chwytnych lub pułapek feromonowych dla organizmów szkodliwych, których liczba i typ zależą od biologii organizmu szkodliwego, jeżeli ma to zastosowanie.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

2) Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Komisji 92/70/WE z dnia 30 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania badań do celów uznania stref chronionych we Wspólnocie (Dz. Urz. WE L 250 z 29.8.1992; Dz. Urz. UE polskie wydanie specjalne, rozdz. 3, t. 13, str. 74).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.38.360

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzanie urzędowej kontroli roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów w celu ustanowienia i utrzymania strefy chronionej.
Data aktu: 22/02/2005
Data ogłoszenia: 08/03/2005
Data wejścia w życie: 16/03/2005