Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadzane w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 25 lipca 2005 r.
w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek

Na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 10 maja 2002 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania niektórych działalności (Dz. U. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego, sposób i tryb wykonywania nadzoru nad odbywaniem stażu oraz oceny nabytych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego oraz tryb ich ponoszenia;
2)
warunki, sposób i tryb przeprowadzania testu umiejętności oraz oceny wykazanych przez wnioskodawcę umiejętności, a także sposób ustalania kosztów przeprowadzania testu umiejętności oraz tryb ich ponoszenia.
§  2.
1.
Konieczność odbycia stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenia testu umiejętności stwierdza się w postanowieniu wydanym w toku postępowania prowadzonego przez ministra właściwego do spraw turystyki, zwanego dalej "organem prowadzącym postępowanie".
2.
Wnioskodawca po otrzymaniu postanowienia występuje do organu prowadzącego postępowanie z wnioskiem o odbycie stażu adaptacyjnego albo przeprowadzenie testu umiejętności.
§  3.
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 2, organ prowadzący postępowanie przekazuje postanowienie, o którym mowa w § 2 ust. 1, wraz z kopią dokumentacji zawierającej informację o posiadanych przez wnioskodawcę kwalifikacjach, w tym o wykształceniu i praktyce zawodowej wnioskodawcy, odpowiednio:
1)
przedsiębiorcy, o którym mowa w § 6 ust. 1;
2)
zespołowi przygotowującemu i przeprowadzającemu test umiejętności.
§  4.
Organ prowadzący postępowanie podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw turystyki:
1)
informacje o wymogach kwalifikacyjnych dla pilotów wycieczek;
2)
zakres programowy szkolenia dla pilota wycieczek.
§  5.
Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadza się w języku polskim.

Rozdział  2

Staż adaptacyjny

§  6.
1.
Staż adaptacyjny, zwany dalej "stażem", może odbywać się u przedsiębiorców posiadających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzących w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowo-akcyjnej lub spółki akcyjnej przez co najmniej trzy lata działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu imprez turystycznych oraz na pośredniczeniu na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268 i Nr 273, poz. 2703).
2.
Organ prowadzący postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw turystyki, nie rzadziej niż raz na dwa lata, listę przedsiębiorców uprawnionych do przeprowadzenia stażu.
§  7.
1.
Wnioskodawca wraz z wnioskiem o odbycie stażu składa:
1)
formularz zgłoszeniowy;
2)
dokument zawierający zobowiązanie przedsiębiorcy, o którym mowa w § 6 ust. 1, do nawiązania z wnioskodawcą stosunku prawnego, określonego w art. 2 pkt 16 ustawy z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z 2002 r. Nr 71, poz. 655, z 2003 r. Nr 190, poz. 1864 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959), zwanej dalej "ustawą".
2.
W formularzu zgłoszeniowym wnioskodawca wskazuje przedsiębiorcę, który zobowiązał się nawiązać z nim stosunek prawny w celu odbycia stażu.
3.
W dokumencie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorca określa:
1)
rodzaj stosunku prawnego, który zostanie nawiązany z wnioskodawcą;
2)
termin, w jakim zostanie nawiązany stosunek prawny;
3)
okres, na jaki zostanie nawiązany stosunek prawny;
4)
obowiązki, jakie zostaną powierzone wnioskodawcy;
5)
koszty odbywania przez wnioskodawcę stażu.
§  8.
1.
Koszt odbywania przez wnioskodawcę stażu ustalany jest przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 6 ust. 1, na podstawie rzeczywistych kosztów odbywania stażu, z uwzględnieniem programu i czasu trwania stażu.
2.
Do rzeczywistych kosztów odbywania stażu zalicza się w szczególności koszty:
1)
organizacyjno-techniczne;
2)
materiałów dydaktycznych i pomocy naukowych;
3)
zajęć szkoleniowych zapewniających realizację programu stażu.
3.
Koszt odbywania stażu nie może być wyższy niż 1.000 złotych.
4.
Opłata z tytułu kosztu odbywania stażu jest wnoszona jednorazowo albo miesięcznie w równych częściach, na rachunek bankowy wskazany przez przedsiębiorcę.
5.
W przypadku odbywania stażu w ramach stosunku pracy albo na podstawie odpłatnej umowy cywilnoprawnej, opłata z tytułu odbywania przez wnioskodawcę stażu może być, za zgodą wnioskodawcy wyrażoną na piśmie, potrącana z jego wynagrodzenia.
§  9.
1.
Staż odbywa się na podstawie programu ustalanego zgodnie z zakresem tematycznym szkolenia dla kandydatów na pilotów wycieczek, stosownie do przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie przewodników turystycznych i pilotów wycieczek (Dz. U. Nr 188, poz. 1944). Program i okres stażu określa się w postanowieniu, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2.
Program ustala indywidualnie dla każdego wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie na podstawie:
1)
świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dokumentów potwierdzających okres praktyki zawodowej i nabytych przez wnioskodawcę umiejętności do wykonywania działalności pilota wycieczek;
3)
zakresu wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
wymaganej znajomości prawa polskiego do wykonywania działalności pilota wycieczek;
5)
różnic wynikających ze specyfiki wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
3.
Okres stażu ustala indywidualnie dla każdego wnioskodawcy organ prowadzący postępowanie, z uwzględnieniem, że staż ma obejmować co najmniej 60 godzin zajęć teoretycznych i 3 dni zajęć praktycznych.
4.
Organ prowadzący postępowanie może na uzasadniony wniosek złożony przez wnioskodawcę przedłużyć okres stażu na czas określony.
5.
Staż rozpoczyna się w terminie uzgodnionym przez wnioskodawcę z opiekunem. O terminie rozpoczęcia stażu wnioskodawca zawiadamia organ prowadzący postępowanie.
§  10.
1.
Staż odbywa się pod nadzorem opiekuna wskazanego przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 6 ust. 1, w porozumieniu z organem prowadzącym postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
2.
Opiekun stażu powinien posiadać:
1)
wyższe wykształcenie;
2)
uprawnienia pilota wycieczek oraz wykazać się pięcioletnią czynną działalnością jako pilot wycieczek.
3.
W przypadku gdy opiekun wskazany przez przedsiębiorcę nie będzie mógł sprawować tej funkcji lub w przypadku umotywowanej prośby wnioskodawcy, przedsiębiorca wyznacza kolejnego opiekuna, jeżeli czas odbytego dotychczas przez wnioskodawcę stażu nie przekroczył 40 % ustalonego okresu.
4.
Opiekun sprawuje nadzór nad przebiegiem stażu w szczególności przez:
1)
kontrolę realizacji programu stażu;
2)
kontrolę obecności wnioskodawcy w czasie odbywania stażu;
3)
gromadzenie informacji o przebiegu stażu.
5.
Opiekun sporządza raport oraz opinię o przebiegu stażu i umiejętnościach wnioskodawcy.
§  11.
W okresie odbywania stażu wnioskodawca jest zobowiązany do realizacji programu stażu.
§  12.
1.
W terminie 7 dni od dnia zakończenia stażu opiekun przedstawia organowi prowadzącemu postępowanie:
1)
raport z przebiegu stażu;
2)
opinię o przebiegu stażu i umiejętnościach wnioskodawcy.
2.
Na podstawie przedstawionych dokumentów organ prowadzący postępowanie dokonuje oceny stażu w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania, a następnie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek. Informację o ocenie przekazuje się wnioskodawcy w terminie 3 dni od dnia jej dokonania.
3.
Wnioskodawca, który otrzymał decyzję o odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek, może ponownie przystąpić do odbycia stażu.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  13.
1.
Do przygotowania i przeprowadzenia testu umiejętności, zwanego dalej "testem", organ prowadzący postępowanie powołuje trzyosobowy zespół składający się z przewodniczącego oraz dwóch członków. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających pilotów wycieczek.
2.
Do zadań zespołu należy:
1)
przygotowanie zestawów pytań do części teoretycznej;
2)
określenie zadań do realizacji w ramach części praktycznej i ich ocena;
3)
przeprowadzenie testu;
4)
ocena testu;
5)
sporządzenie protokołu z przebiegu testu.
§  14.
1.
Testy przeprowadzane są dwa razy do roku.
2.
Zawiadomienie o terminie i miejscu przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie przekazuje wnioskodawcy oraz podaje do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw turystyki, nie później niż na 3 miesiące przed terminem testu.
3.
Nieprzystąpienie do testu w wyznaczonym terminie bez uzasadnionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu.
4.
Ponowne przystąpienie do testu wymaga złożenia nowego wniosku, chyba że nieprzystąpienie do testu nastąpiło z uzasadnionej przyczyny.
5.
W przypadku nieprzystąpienia do testu z uzasadnionej przyczyny, organ prowadzący postępowanie zawiadamia wnioskodawcę o terminie, w którym może on ponownie przystąpić do testu.
6.
Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu w wyznaczonym terminie organ prowadzący postępowanie dokonuje, nie później niż w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia testu, kierując się przepisami o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.
§  15.
1.
Koszty przeprowadzenia testu są ustalane kwotowo przez organ prowadzący postępowanie na podstawie rzeczywistych wydatków poniesionych przez ten organ w związku z przeprowadzeniem testu.
2.
Na koszty postępowania w sprawie uznania kwalifikacji w związku z przeprowadzeniem testu składają się:
1)
koszty podróży służbowych członków zespołu przeprowadzającego test umiejętności;
2)
koszty wynajęcia pomieszczenia do przeprowadzenia części teoretycznej testu;
3)
koszty opracowania pytań i zadań wraz z zestawem prawidłowych odpowiedzi i wymagań zespołu wobec wnioskodawcy do zaliczenia poszczególnych pytań i zadań;
4)
druk materiałów egzaminacyjnych;
5)
wynagrodzenie członków zespołu niebędących członkami korpusu Służby Cywilnej.
3.
Koszty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być wyższe niż 260 złotych.
4.
Opłata za przeprowadzenie testu wnoszona jest przez wnioskodawcę na rachunek bieżący organu prowadzącego postępowanie.
5.
Wnioskodawca przedstawia dowód dokonania opłaty, o której mowa w ust. 1, przed przystąpieniem do testu.
§  16.
Zakres wiedzy i umiejętności objętych testem ustala dla wnioskodawcy zespół, o którym mowa w § 13, na podstawie:
1)
świadectw i dyplomów oraz innych dokumentów potwierdzających posiadane przez wnioskodawcę kwalifikacje;
2)
dokumentów potwierdzających okres praktyki zawodowej i nabytych przez wnioskodawcę umiejętności podczas wykonywania działalności pilota wycieczek;
3)
zakresu wymagań egzaminacyjnych obejmujących wiadomości i umiejętności niezbędne do wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
wymaganej znajomości prawa polskiego do wykonywania działalności pilota wycieczek;
5)
różnic wynikających ze specyfiki wykonywania działalności pilota wycieczek w Rzeczypospolitej Polskiej i w państwie wnioskodawcy.
§  17.
O ustalonym zakresie wiedzy i umiejętności objętych testem oraz o wysokości opłaty z tytułu kosztów przeprowadzenia testu organ prowadzący postępowanie informuje wnioskodawcę nie później niż na 21 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
§  18.
1.
Test przeprowadzany jest w formie pisemnej i trwa 120 minut.
2.
Test składa się z nie więcej niż 50 zagadnień lub pytań, w tym nie więcej niż 10 % o charakterze opisowym. Każde z zagadnień lub pytań niemające charakteru opisowego powinno zawierać nie mniej niż trzy możliwości odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa.
§  19.
1.
Ocena testu jest dokonywana w terminie 7 dni od dnia jego przeprowadzenia.
2.
Przy ocenie testu uwzględnia się następujące zasady:
1)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie niemające charakteru opisowego ustala się jednakową liczbę punktów;
2)
za każdą prawidłową odpowiedź na pytanie o charakterze opisowym ustala się jednakową liczbę punktów;
3)
za każdą błędną odpowiedź lub brak odpowiedzi ustala się zero punktów;
4)
zaliczenie testu następuje, gdy wnioskodawca uzyska więcej niż 66 % punktów możliwych do uzyskania.
§  20.
1.
Z przebiegu testu niezwłocznie po dokonaniu oceny, o której mowa w § 19, sporządza się protokół, który podpisują członkowie zespołu.
2.
W protokole wskazuje się wnioskodawcę, skład zespołu, czas rozpoczęcia i zakończenia testu oraz podaje się ocenę testu.
3.
Protokół, podpisany przez członków zespołu, przekazywany jest w terminie 3 dni od dnia jego sporządzenia organowi prowadzącemu postępowanie w sprawie uznania kwalifikacji.
§  21.
Informację o ocenie testu przekazuje się wnioskodawcy w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu.
§  22.
1.
Na podstawie protokołu z przebiegu testu organ prowadzący postępowanie wydaje decyzję o uznaniu lub odmowie uznania kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.
2.
W przypadku wydania przez organ prowadzący postępowanie decyzji o odmowie uznania kwalifikacji wnioskodawca może powtórnie przystąpić do testu w najbliższym terminie.

Rozdział  4

Przepis końcowy

§  23.
Rozporządzenie wchodzi w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)

________

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 5 lutego 2004 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności przeprowadzanych w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek (Dz. U. Nr 32, poz. 279), zachowane w mocy na podstawie art. 111 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie i uchyleniu niektórych ustaw w związku z uzyskaniem przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 96, poz. 959).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.151.1265

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Staż adaptacyjny i test umiejętności przeprowadzane w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do podejmowania lub wykonywania działalności pilota wycieczek.
Data aktu: 25/07/2005
Data ogłoszenia: 10/08/2005
Data wejścia w życie: 25/08/2005