Tryb likwidacji funduszy inwestycyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 2005 r.
w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych

Na podstawie art. 252 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546 oraz z 2005 r. Nr 83, poz. 719) zarządza się, co następuje:
§  1.  1
1. 
Otwarcie likwidacji funduszu inwestycyjnego, zwanego dalej "funduszem", następuje z dniem:
1)
podjęcia przez właściwy organ towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zwanego dalej "towarzystwem", uchwały o likwidacji ostatniego istniejącego subfunduszu - w przypadku, o którym mowa w art. 165 ust. 4 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, zwanej dalej "ustawą";
2)
wystąpienia jednej z przesłanek, o których mowa w art. 169u ust. 1, art. 228 ust. 1cg albo art. 246 ust. 1 ustawy.
2. 
W przypadku, o którym mowa w:
1)
art. 246 ust. 2 ustawy, otwarcie likwidacji funduszu następuje z dniem, w którym decyzja Komisji Nadzoru Finansowego, zwanej dalej "Komisją", o odmowie udzielenia zgody, o której mowa w tym przepisie, stała się ostateczna;
2)
art. 246 ust. 2a ustawy, jeżeli decyzja Komisji o odmowie wydania zezwolenia, o którym mowa w art. 169p ust. 1 albo art. 169s ust. 1 ustawy, stała się ostateczna po dniu rozwiązania funduszu podstawowego, otwarcie likwidacji funduszu następuje z dniem, w którym decyzja ta stała się ostateczna.
§  2. 
1. 
Informację o wystąpieniu przesłanki rozwiązania funduszu towarzystwo doręcza niezwłocznie likwidatorowi funduszu.
2.  2
 W przypadku gdy rozwiązanie funduszu następuje z przyczyn, o których mowa w:
1)
art. 228 ust. 1cg ustawy, depozytariusz informuje o wystąpieniu przesłanki rozwiązania funduszu niezwłocznie:
a)
likwidatora funduszu - w przypadku gdy jest nim podmiot inny niż depozytariusz,
b)
towarzystwo, które reprezentowało fundusz do dnia wydania decyzji ograniczającej zakres wykonywanej działalności zarządzania alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi;
2)
art. 246 ust. 1 pkt 2 ustawy, depozytariusz informuje o wystąpieniu przesłanki rozwiązania funduszu niezwłocznie:
a)
likwidatora funduszu - w przypadku gdy jest nim podmiot inny niż depozytariusz,
b)
towarzystwo, które reprezentowało fundusz do dnia wydania decyzji o cofnięciu zezwolenia na wykonywanie działalności lub do dnia wygaśnięcia takiego zezwolenia.
§  3. 
Likwidację prowadzi się pod nazwą funduszu z dodatkiem "w likwidacji".
§  4. 
Z dniem otwarcia likwidacji funduszu likwidatorowi przysługują wyłączne prawa do reprezentowania funduszu i zarządzania funduszem.
§  5. 
1. 
O otwarciu likwidacji funduszu towarzystwo niezwłocznie informuje podmioty, którym powierzyło wykonywanie swoich obowiązków, oraz podmioty, za których pośrednictwem fundusz:
1)
zbywa lub odkupuje jednostki uczestnictwa;
2)
wydaje lub wykupuje certyfikaty inwestycyjne.
2.  3
 Likwidator funduszu publikuje ogłoszenie o otwarciu likwidacji funduszu na swojej publicznie dostępnej stronie internetowej oraz:
1)
w przypadku gdy likwidatorem funduszu jest towarzystwo - udostępnia to ogłoszenie w sposób określony w statucie likwidowanego funduszu dla ogłaszania zmian statutu tego funduszu;
2)
w przypadku gdy likwidatorem funduszu jest podmiot inny niż towarzystwo - przekazuje to ogłoszenie towarzystwu, które jako ostatnie reprezentowało fundusz.
2a.  4
 Towarzystwo, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, niezwłocznie po otrzymaniu ogłoszenia o otwarciu likwidacji funduszuzamieszczajenaswojejpubliczniedostępnejstronieinternetowejorazudostępniaw sposób określony w statucie likwidowanego funduszu dla ogłaszania zmian statutu tego funduszu.
2b.  5
 Ogłoszenie o otwarciu likwidacji funduszu opublikowane lub zamieszczone na stronie internetowej jest udostępniane do dnia zakończenia likwidacji funduszu.
2c.  6
 Przepisu ust. 2 pkt 2 nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy. W przypadku określonym w zdaniu pierwszym depozytariusz oprócz publikacji ogłoszenia o otwarciu likwidacji funduszu na swojej publicznie dostępnej stronie internetowej udostępnia to ogłoszenie w sposób określony w statucie likwidowanego funduszu dla ogłaszania zmian statutu tego funduszu.
3.  7
 W ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu zamieszcza się:
1)
nazwę, rodzaj, konstrukcję i typ funduszu;
2)
wskazanie przesłanki rozwiązania funduszu;
3)
datę otwarcia i planowanego zakończenia likwidacji;
4)
firmę lub imię i nazwisko oraz adres siedziby lub miejsca zamieszkania likwidatora funduszu;
5) 8
 wezwanie wierzycieli, których roszczenia nie wynikają z tytułu uczestnictwa w funduszu, do zgłaszania likwidatorowi roszczeń w terminie jednego miesiąca od dnia publikacji ogłoszenia;
6)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla uczestników funduszu, oraz tryb i termin dokonywania wypłat dla uczestników funduszu;
7) 9
 wskazanie, że jeżeli wierzyciele nie zgłoszą roszczeń w terminie miesiąca od dnia publikacji ogłoszenia, wypłaty dla uczestników funduszu zostaną dokonane na podstawie danych znanych likwidatorowi;
8) 10
 (uchylony);
8a) 11
 adres publicznie dostępnej strony internetowej likwidatora, na której będą publikowane informacje związane z likwidacją funduszu, w tym sprawozdanie finansowe na dzień otwarcia likwidacji, zbadane sprawozdanie finansowe na dzień otwarcia likwidacji, a w przypadku gdy:
a)
likwidacja trwa ponad 6 miesięcy - również półroczna informacja o stanie likwidacji,
b)
likwidacja funduszu nie może być zakończona w terminie określonym w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu - również ogłoszenie o nowej dacie zakończenia likwidacji, z podaniem przyczyn niezakończenia likwidacji w terminie;
8b) 12
 wskazanie dnia publikacji ogłoszenia na publicznie dostępnej stronie internetowej likwidatora;
9)
inne informacje dotyczące likwidacji funduszu, istotne, w ocenie likwidatora, dla uczestników lub wierzycieli funduszu.
4.  13
 W przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu zamiast informacji, o których mowa w ust. 3 pkt 6, zamieszcza się:
1)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla uczestników funduszu posiadających jednostki uczestnictwa danego subfunduszu lub certyfikaty związane z danym subfunduszem;
2)
wskazanie trybu i terminu dokonywania wypłat dla uczestników funduszu, posiadających jednostki uczestnictwa danego subfunduszu lub certyfikaty związane z danym subfunduszem.
5.  14
 W przypadku gdy poszczególne serie certyfikatów inwestycyjnych, wyemitowanych przez likwidowany fundusz, reprezentują różne uprawnienia w zakresie kolejności zaspokajania roszczeń z tytułu posiadania certyfikatów inwestycyjnych, wysokości udziału w aktywach netto funduszu lub subfunduszu w przypadku likwidacji, w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu zamiast informacji, o których mowa w ust. 3 pkt 6, zamieszcza się:
1)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla posiadaczy poszczególnych serii certyfikatów inwestycyjnych;
2)
wskazanie trybu i terminu dokonywania wypłat dla posiadaczy poszczególnych serii certyfikatów inwestycyjnych.
6.  15
 W przypadku funduszu, który wyemitował certyfikaty podporządkowane, w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu obok informacji, o których mowa w ust. 3 pkt 6, zamieszcza się:
1)
wskazanie trybu i terminu, w którym zostanie określona wysokość wypłat dla posiadaczy certyfikatów inwestycyjnych podporządkowanych;
2)
wskazanie trybu i terminu dokonywania wypłat dla posiadaczy certyfikatów inwestycyjnych podporządkowanych.
7.  16
 Ogłoszenie o otwarciu likwidacji funduszu jest również udostępniane w miejscach zbywania jednostek uczestnictwa oraz w punktach obsługi klientów domów maklerskich i banków prowadzących działalność maklerską, w których były przyjmowane zapisy na nabycie certyfikatów inwestycyjnych.
8.  17
 Likwidator publikuje ogłoszenie o otwarciu likwidacji funduszu w terminie 14 dni od dnia otwarcia likwidacji funduszu.
9.  18
 (uchylony).
§  6. 
1.  19
 Towarzystwo, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 i art. 228 ust. 1cf ustawy - depozytariusz, jest obowiązane do przekazania likwidatorowi wszystkich dokumentów i nośników informacji dotyczących działalności funduszu, w tym w szczególności:
1)
ksiąg rachunkowych funduszu, wraz z rejestrem albo ewidencją uczestników funduszu;
2)
statutu i prospektu funduszu;
3)
dokumentów rejestracyjnych funduszu;
4)
umów zawartych przez fundusz albo przez towarzystwo na rzecz funduszu;
5)
dokumentacji dotyczącej postępowań sądowych i administracyjnych, których wynik może mieć wpływ na sytuację finansową funduszu.
2.  20
 Przekazanie dokumentów i nośników informacji, o których mowa w ust. 1, następuje w terminie 14 dni od dnia otwarcia likwidacji funduszu.
3.  21
 Przekazanie dokumentów i nośników informacji, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego, podpisanego przez osobę upoważnioną przez towarzystwo, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 i art. 228 ust. 1cf ustawy - osobę upoważnioną przez depozytariusza, oraz likwidatora.
§  7. 
1. 
Niezwłocznie po otrzymaniu dokumentów i nośników informacji, o których mowa w § 6 ust. 1, likwidator sporządza sprawozdanie finansowe na dzień otwarcia likwidacji funduszu, zawierające co najmniej:
1)
wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
2)
bilans,
3)
zestawienie lokat,
4)
noty objaśniające

- sporządzone zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

2. 
W przypadku likwidacji funduszu z wydzielonymi subfunduszami likwidator sporządza:
1)
połączone sprawozdanie finansowe na dzień otwarcia likwidacji funduszu, zawierające co najmniej:
a)
wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
b)
bilans,
c)
zestawienie lokat;
2)
jednostkowe sprawozdanie finansowe subfunduszu na dzień otwarcia likwidacji funduszu, zawierające co najmniej:
a)
wprowadzenie do sprawozdania finansowego,
b)
bilans,
c)
zestawienie lokat,
d)
noty objaśniające

- sporządzone zgodnie z przepisami o szczególnych zasadach rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

3.  22
 Likwidator, niezwłocznie po sporządzeniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 1 lub 2:
1)
przekazuje sprawozdanie firmie audytorskiej w celu przeprowadzenia badania tego sprawozdania;
2)
przekazuje kopię sprawozdania depozytariuszowi;
3)
publikuje sprawozdanie na stronie internetowej wskazanej w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu.
4.  23
 Likwidator, niezwłocznie po zbadaniu sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 1 lub 2, publikuje zbadane sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z badania na stronie internetowej wskazanej w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu.
§  8. 
W przypadku wystąpienia sporu co do istnienia wierzytelności lub wysokości wierzytelności w stosunku do funduszu, likwidator składa kwotę pieniężną, odpowiadającą wielkości przedmiotu sporu, do depozytu sądowego.
§  9. 
1.  24
 Likwidator sporządza, w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu dokumentów i nośników informacji, o których mowa w § 6 ust. 1, harmonogram oraz sposób dokonywania czynności związanych z likwidacją funduszu, w tym sposób podejmowania decyzji dotyczących zbycia aktywów funduszu oraz ściągnięcia jego należności, a także sposób i kolejność dokonywania wypłat środków pieniężnych wierzycielom oraz uczestnikom funduszu.
2.  25
 W przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 5 i 6, informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają również informację o sposobie i kolejności dokonywania uczestnikom funduszu wypłat z tytułu posiadania poszczególnych serii certyfikatów inwestycyjnych lub certyfikatów podporządkowanych.
3.  26
 Informacje, o których mowa w ust. 1, zawierają również:
1)
informację o sumie zobowiązań funduszu na dzień otwarcia likwidacji wraz z listą wierzycieli znanych funduszowi;
2)
informację o sumie zobowiązań funduszu na dzień następujący po dniu, do którego - zgodnie z § 5 ust. 3 pkt 7 - wierzyciele powinni zgłosić roszczenia wobec funduszu.
4. 
W przypadku likwidacji funduszu z wydzielonymi subfunduszami informacje, o których mowa w ust. 1-3, powinny zostać przedstawione również odrębnie dla każdego subfunduszu.
5.  27
 Likwidator przekazuje informacje, o których mowa w ust. 1-3, towarzystwu, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy, jeżeli likwidatorem jest podmiot inny niż depozytariusz - depozytariuszowi.
6. 
Na podstawie harmonogramu likwidator zbywa aktywa funduszu, dokonuje ściągnięcia należności funduszu, zaspokaja wierzycieli funduszu oraz umarza jednostki uczestnictwa albo certyfikaty inwestycyjne przez wypłatę uzyskanych środków pieniężnych uczestnikom funduszu.
§  10.  28
 (uchylony).
§  11. 
1.  29
 W przypadku gdy likwidacja funduszu trwa ponad 6 miesięcy, likwidator sporządza informacje półroczne o stanie likwidacji funduszu i publikuje je na stronie internetowej wskazanej w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu.
2. 
Informacje półroczne zawierają następujące dane:
1)
ilość i rodzaj zbytych aktywów w danym półroczu;
2)
wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa albo wartość aktywów netto na certyfikat inwestycyjny na dzień sporządzenia informacji;
3)
sumę zobowiązań ogółem na dzień sporządzenia informacji;
4)
sumę roszczeń zaspokojonych w danym półroczu;
5)
sumę roszczeń pozostających do zaspokojenia;
6)
poniesione koszty likwidacji w danym półroczu.
3. 
W przypadku likwidacji funduszu z wydzielonymi subfunduszami dane, o których mowa w ust. 2, podaje się również w podziale na poszczególne subfundusze.
§  12.  30
 W przypadku gdy likwidacja funduszu nie może być zakończona w terminie określonym w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu, likwidator, co najmniej na 5 dni przed upływem tego terminu, publikuje na stronie internetowej wskazanej w ogłoszeniu o otwarciu likwidacji funduszu ogłoszenie o nowej dacie zakończenia likwidacji, z podaniem przyczyn niezakończenia likwidacji w terminie.
§  13.  31
1. 
Jeżeli statut funduszu nie stanowi inaczej, z dniem rozpoczęcia likwidacji fundusz inwestycyjny zaprzestaje ogłaszania wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa lub certyfikat inwestycyjny.
2. 
Fundusz inwestycyjny zamknięty w likwidacji, którego certyfikaty są notowane na rynku regulowanym albo w alternatywnym systemie obrotu, ma obowiązek ustalania i podawania do publicznej wiadomości wartości aktywów netto na certyfikat inwestycyjny w dniach wyceny przypadających po otwarciu likwidacji, do czasu zakończenia notowań certyfikatów inwestycyjnych.
3. 
W przypadku likwidacji subfunduszu funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego z wydzielonymi subfunduszami, jeżeli statut nie stanowi inaczej, z dniem rozpoczęcia likwidacji zaprzestaje się ogłaszania wartości aktywów netto na jednostkę uczestnictwa subfunduszu.
§  14. 
1. 
Po dokonaniu czynności, o których mowa w art. 249 ustawy, likwidator sporządza sprawozdanie finansowe zawierające co najmniej:
1)
bilans zamknięcia sporządzony na dzień następujący po dokonaniu czynności, o których mowa w art. 249 ustawy;
2)
listę wierzycieli, którzy zgłosili roszczenia wobec funduszu, a w przypadku funduszu z wydzielonymi subfunduszami - także listę wierzycieli, których roszczenia podlegały zaspokojeniu z aktywów poszczególnych subfunduszy;
3)
wyliczenie kosztów likwidacji, na dzień zakończenia likwidacji, wynikających z roszczeń zgłoszonych wobec funduszu.
2.  32
 Likwidator przekazuje sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, firmie audytorskiej w celu przeprowadzenia badania tego sprawozdania niezwłocznie po jego sporządzeniu.
3.  33
 (uchylony).
4.  34
 Likwidator składa do sądu rejestrowego wniosek o wykreślenie funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych w terminie 7 dni od dnia sporządzenia sprawozdania z badania sprawozdania finansowego, o którym mowa w ust. 2.
5.  35
 (uchylony).
6.  36
 (uchylony).
§  15. 
1.  37
 Po wykreśleniu funduszu z rejestru funduszy inwestycyjnych, likwidator przekazuje towarzystwu, a w przypadku, o którym mowa w art. 68 ust. 1 ustawy, jeżeli likwidatorem jest podmiot inny niż depozytariusz - depozytariuszowi, dokumenty i nośniki informacji otrzymane na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego, o którym mowa w § 6 ust. 3.
2. 
Przekazanie dokumentów i nośników informacji, o których mowa w ust. 1, następuje na podstawie spisu zdawczo-odbiorczego, podpisanego przez likwidatora oraz osobę upoważnioną przez towarzystwo lub depozytariusza.
§  16. 
W przypadku gdy likwidatorem funduszu jest podmiot inny niż depozytariusz, depozytariusz jest obowiązany do wykonywania wszelkich poleceń likwidatora związanych z likwidacją funduszu, chyba że są sprzeczne z prawem lub ze statutem funduszu.
§  17.  38
 Przepisu § 5 nie stosuje się do funduszu rozwiązywanego ze względu na upływ czasu, na jaki dany fundusz został utworzony, jeżeli sposób przeprowadzenia likwidacji został określony w statucie tego funduszu. Przepisy § 6, § 8, § 9, § 11 i § 12 stosuje się odpowiednio.
§  18. 
Jeżeli dzień otwarcia likwidacji funduszu wypada przed dniem bilansowym, określonym zgodnie z przepisami o rachunkowości funduszy inwestycyjnych, fundusz nie sporządza rocznego lub półrocznego sprawozdania finansowego, połączonego sprawozdania finansowego funduszu z wydzielonymi subfunduszami, w tym jednostkowych sprawozdań finansowych subfunduszy, za rok obrotowy lub półrocze roku obrotowego, kończący się lub kończące w tym dniu bilansowym.
§  19. 
W przypadku otwarcia likwidacji funduszu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, postępowanie likwidacyjne prowadzi się na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  20. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2005 r. 39
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
4 § 5 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
5 § 5 ust. 2b dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
6 § 5 ust. 2c dodany przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
7 § 5 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. c tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
8 § 5 ust. 3 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c tiret drugie rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
9 § 5 ust. 3 pkt 7 zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. c tiret trzecie rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
10 § 5 ust. 3 pkt 8 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. c tiret czwarte rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
11 § 5 ust. 3 pkt 8a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c tiret piąte rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
12 § 5 ust. 3 pkt 8b dodany przez § 1 pkt 3 lit. c tiret piąte rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
13 § 5 ust. 4 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
14 § 5 ust. 5 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. e rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
15 § 5 ust. 6 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. f rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
16 § 5 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. g rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
17 § 5 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. g rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
18 § 5 ust. 9 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. h rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
19 § 6 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
20 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
21 § 6 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 4 lit. c rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
22 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
23 § 7 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
24 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. a rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
25 § 9 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. b rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
26 § 9 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
27 § 9 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
28 § 10 uchylony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
29 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
30 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
31 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 czerwca 2006 r. (Dz.U.06.120.827) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 lipca 2006 r.
32 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
33 § 14 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
34 § 14 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. c rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
35 § 14 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 10 lit. d rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
36 § 14 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 10 lit. d rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
37 § 15 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
38 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 21 maja 2024 r. (Dz.U.2024.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 czerwca 2024 r.
39 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lipca 2001 r. w sprawie trybu likwidacji funduszy inwestycyjnych (Dz. U. Nr 77, poz. 818).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.114.963

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb likwidacji funduszy inwestycyjnych.
Data aktu: 21/06/2005
Data ogłoszenia: 28/06/2005
Data wejścia w życie: 01/07/2005