Określenie wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz określenie wzoru urzędowego formularza przekazania wniosku o przyznanie prawa pomocy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 7 czerwca 2005 r.
w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz określenia wzoru urzędowego formularza przekazania wniosku o przyznanie prawa pomocy

Na podstawie art. 32 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2005 r. Nr 10, poz. 67) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wzór formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy określa załącznik do decyzji Komisji nr 2004/844/WE z dnia 9 listopada 2004 r. ustanawiającej wzór formularza wniosku o pomoc prawną zgodnie z dyrektywą Rady 2003/8/WE przyjętą w celu usprawnienia dostępu do wymiaru sprawiedliwości w sporach transgranicznych poprzez ustanowienie minimum wspólnych zasad odnoszących się do pomocy prawnej w sporach o tym charakterze (Dz. Urz. UE L 365 z 10.12.2004, str. 27-34).
§  2.
Ustala się wzór urzędowego formularza przekazania wniosku o przyznanie prawa pomocy, stanowiący załącznik do rozporządzenia.
§  3.
1.
Urzędowe formularze wniosku o przyznanie prawa pomocy, także w innych językach urzędowych Unii Europejskiej, udostępnia się nieodpłatnie w budynkach wszystkich sądów rejonowych i ich wydziałów zamiejscowych oraz w budynkach sądów okręgowych, łącznie z informacją o języku lub językach, w jakich można złożyć wniosek w poszczególnych państwach członkowskich Unii Europejskiej.
2.
Wzory urzędowych formularzy Ministerstwo Sprawiedliwości nieodpłatnie udostępnia także za pośrednictwem Internetu, na stronach oznaczonych www.ms.gov.pl, łącznie z informacją, o której mowa w ust. 1.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR URZĘDOWEGO FORMULARZA PRZEKAZANIA WNIOSKU O PRZYZNANIE PRAWA POMOCY

FORMULARZ PRZEKAZANIA WNIOSKU O PRAWO POMOCY
Ewentualne szczególne powody, dla których niniejszy wniosek powinien być rozpatrzony w trybie przyśpieszonym

Numer sprawy:

Wniosek przekazany przez: Data przekazania wniosku:

Dane dotyczące organu przekazującego wniosek:

Nazwa:

Państwo Członkowskie:

Osoba odpowiedzialna:

Adres:

Telefon:

Faks:

E-mail:

do:

Dane dotyczące organu przyjmującego wniosek:

Nazwa:

Państwo Członkowskie:

Adres:

Telefon:

Faks:

E-mail:

Dane osoby składającej wniosek o prawo pomocy:

Imię i nazwisko albo firma wnioskodawcy:

Nazwisko i imię osoby reprezentującej wnioskodawcę, jeśli wnioskodawca jest małoletni lub nie ma zdolności do czynności prawnych:

Nazwisko i imię osoby reprezentującej wnioskodawcę, jeśli wnioskodawca jest pełnoletni i posiada pełną zdolność do czynności prawnych (adwokat, inny pełnomocnik):

Adres:

Telefon:

Faks:

E-mail:

Języki, które zna wnioskodawca i w których można się z nim porozumieć:

Szczegóły procedury:

1. Czy wnioskujący o prawo pomocy jest powodem czy pozwanym?

2. Czy wnioskujący stara się o prawo pomocy w celu uzyskania:

a) przedprocesowej porady prawnej [ ]

b) pomocy (porady i/lub zastępstwa prawnego) w ramach postępowania pozasądowego

[ ]

c) pomocy (porady i/lub zastępstwa prawnego) w ramach przewidywanego postępowania sądowego [ ]

d) pomocy (porady i/lub zastępstwa prawnego) w ramach toczącego się postępowania sądowego [ ]

Jeżeli tak, należy podać:

- numer sprawy:

- daty rozpraw:

- nazwę sądu:

- adres sądu:

e) uzyskanie porady i/lub zastępstwa prawnego w ramach postępowania sądowego dotyczącego orzeczenia, które zostało już wydane przez organ sądowy

Jeżeli tak, należy podać:

- nazwę i adres organu sądowego:

- datę wydanego orzeczenia:

- charakter sprawy:

[ ] odwołanie od orzeczenia:

[ ] wykonanie orzeczenia:

3. Strona przeciwna:

4. Krótki opis przedmiotu sprawy oraz, w przypadkach opisanych w pkt 2 lit. a, b i c, informacje, które ułatwią ustalenie właściwego sądu:

POTWIERDZENIE ODBIORU

Organ przyjmujący wniosek:

Nazwa:

Państwo Członkowskie:

Numer sprawy:

Data wpłynięcia wniosku:

Osoba odpowiedzialna:

Adres:

Telefon:

Faks:

E-mail:

Jeżeli ma to zastosowanie, wniosek przekazano:

Nazwa:

Osoba odpowiedzialna:

Adres:

Telefon:

Faks:

E-mail:

potwierdza otrzymanie wniosku przekazanego przez

Organ przekazujący:

Nazwa:

Państwo Członkowskie:

Numer sprawy:

Osoba odpowiedzialna:

Sporządzono w: Data:

Podpis

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.105.883

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz określenie wzoru urzędowego formularza przekazania wniosku o przyznanie prawa pomocy.
Data aktu: 07/06/2005
Data ogłoszenia: 15/06/2005
Data wejścia w życie: 30/06/2005