Postępowanie z wnioskami o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego oraz tryb przekazywania informacji w zakresie rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
w sprawie postępowania z wnioskami o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego oraz trybu przekazywania informacji w zakresie rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 68, poz. 622) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
procedury przyjmowania i przekazywania wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego, o którym mowa w art. 308a-308c rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993), ostatnio zmienionego rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2286/2003 z dnia 18 grudnia 2003 r. zmieniającym rozporządzenie Komisji (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. UE L 343 z 31.12.2003), zwanego dalej "Rozporządzeniem Wykonawczym";
2)
tryb przekazywania informacji w zakresie rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu, o której mowa w art. 308d Rozporządzenia Wykonawczego.
§  2.
Wnioskiem o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego jest zgłoszenie celne na Jednolitym Dokumencie Administracyjnym (SAD) z wypełnionym polem 39 (Kontyngent).
§  3.
1.
Organy celne prowadzą, z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych, rejestry wniosków o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego, oddzielnie dla każdego: numeru porządkowego kontyngentu taryfowego i dnia.
2.
System elektronicznego przetwarzania danych powinien zapewnić wgląd do treści dokonywanych zapisów i przechowywanie danych w sposób chroniący je przed zatarciem lub zniekształceniem oraz uniemożliwić usuwanie dokonanych zapisów, a także pozwolić na dokonywanie zapisów w sposób chronologiczny.
3.
Wniosek o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego zawiera, w szczególności, następujące dane:
1)
numer porządkowy kontyngentu taryfowego;
2)
kod kraju pochodzenia towaru;
3)
datę przyjęcia zgłoszenia celnego;
4)
kod określony w Zintegrowanej Taryfie Celnej Wspólnot Europejskich, zwanej dalej "Taric", o której mowa w art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz. Urz. WE L 256 z 7.09.1987);
5)
wnioskowaną ilość towaru w jednostkach miary określonych dla danego towaru w Taric;
6)
wnioskowaną wartość statystyczną towaru;
7)
wnioskowaną ilość towaru w jednostkach miary określonych dla danego towaru w rozporządzeniu otwierającym i ustalającym zarządzanie wspólnotowymi kontyngentami taryfowymi;
8)
numer ewidencyjny wniosku;
9)
informację o pobraniu zabezpieczenia.
§  4.
Dane, o których mowa w § 3 ust. 3, zawierające informacje dotyczące wniosków złożonych danego dnia między godziną 000 a godziną 2400, są przekazywane ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych do godziny 800 dnia następującego po dniu, w którym wnioski zostały przyjęte.
§  5.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych dokonuje każdego dnia roboczego, oddzielnie dla każdego numeru porządkowego kontyngentu taryfowego, zbiorczego zestawienia danych, o których mowa w § 3 ust. 3 pkt 1-8, zwanego dalej "zestawieniem".
2.
Zestawienie jest prowadzone z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje Dyrekcji Generalnej do spraw Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej, zwanej dalej "DG TAXUD", każdego dnia roboczego do godziny 900, zestawienia uporządkowane chronologicznie według kolejności przyjmowania zgłoszeń celnych.
4.
Jeżeli zestawienie zostało zwrócone przez DG TAXUD z powodu wystąpienia w nim błędów, minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje do DG TAXUD poprawione zestawienie do godziny 1400 w dniu, w którym zostało ono zwrócone do skorygowania.
§  6.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, otrzymane z DG TAXUD, informacje o dokonaniu zaliczenia, w całości lub w części, wnioskowanej ilości lub wartości towaru na poczet kontyngentu taryfowego albo o odmowie dokonania zaliczenia towaru na poczet kontyngentu taryfowego, przekazuje właściwym organom celnym do godziny 1000 w dniu następującym po dniu, w którym otrzymał te informacje z DG TAXUD.
2.
Organy celne przekazują niezwłocznie wnioskodawcy, składającemu zgłoszenie celne, informacje w zakresie, w jakim dotyczą one danej osoby.
§  7.
1.
Organy celne przekazują ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych, z zastosowaniem systemu elektronicznego przetwarzania danych, informacje o dokonaniu przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu. Przepis § 3 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują w szczególności następujące dane:
1)
numer porządkowy nadzoru, określony dla danego towaru w rozporządzeniu wprowadzającym obowiązek nadzoru przywozu;
2)
kod typu środka objętego nadzorem;
3)
kod kraju pochodzenia towaru;
4)
datę przyjęcia zgłoszenia celnego;
5)
ilość towaru w jednostkach miary określonych dla danego towaru w Taric;
6)
wartość statystyczną towaru;
7)
kod Taric.
§  8.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, oddzielnie dla każdego typu nadzoru, dokonuje zestawienia danych z zakresu rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu, obejmujących w szczególności dane, o których mowa w § 7 ust. 2.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych przekazuje DG TAXUD dane, o których mowa w ust.1, z częstotliwością określoną w rozporządzeniu, o którym mowa w § 7 ust. 2 pkt 1.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.87.828

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Postępowanie z wnioskami o zaliczenie towarów na poczet kontyngentu taryfowego oraz tryb przekazywania informacji w zakresie rejestrowania i sprawowania kontroli przywozu towarów objętych procedurą nadzoru przywozu.
Data aktu: 22/04/2004
Data ogłoszenia: 28/04/2004
Data wejścia w życie: 01/05/2004