Sposób ustalania i tryb przekazywania gminom części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów w specjalnych strefach ekonomicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 13 kwietnia 2004 r.
w sprawie sposobu ustalania i trybu przekazywania gminom części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów w specjalnych strefach ekonomicznych

Na podstawie art. 10 ust. 8 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw (Dz. U. Nr 188, poz. 1840) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Przepisy rozporządzenia określają:
1)
sposób ustalania i tryb przekazywania gminom części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków, które są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych, na podstawie zezwolenia, zmienionego stosownie do przepisów art. 6 ustawy z dnia 2 października 2003 r. o zmianie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych i niektórych ustaw, zwanej dalej "ustawą", przez przedsiębiorcę, do którego stosuje się art. 5 ust. 2 ustawy, zwanej dalej "częścią rekompensującą subwencji";
2)
szczegółowe dane niezbędne do ustalenia wysokości ubytku dochodów gmin, o którym mowa w pkt 1;
3)
wzór wniosku o przyznanie części rekompensującej subwencji oraz termin jego składania.
§  2. 
1. 
Kwotę części rekompensującej subwencji dla gmin ustala się w wysokości równowartości ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków, zajętych na prowadzenie, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy.
2. 
Ubytek, o którym mowa w ust. 1, wykazywany jest we wniosku gminy o przyznanie części rekompensującej subwencji ogólnej na wyrównanie ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, budowli i budynków położonych na terenie specjalnych stref ekonomicznych, zwanym dalej "wnioskiem". Wzór wniosku określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Gmina składa wniosek do właściwej miejscowo regionalnej izby obrachunkowej w terminie do dnia 25 sierpnia roku budżetowego, wykazując roczne skutki zwolnienia z podatku od nieruchomości według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok budżetowy.
2. 
Gminy we wniosku wykazują:
1) 1
 podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości odrębnie dla gruntów, budynków i budowli, które w roku, za który sporządzany jest wniosek, były zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 ustawy, na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, według stanu na dzień 30 listopada 2000 r.;
2)
stawki podatku od nieruchomości, ustalone przez radę gminy, obowiązujące w 2000 r.;
3)
kwotę rocznych skutków zwolnienia z podatku od nieruchomości, ustaloną jako suma kwot wyliczonych odrębnie dla gruntów, budynków i budowli na podstawie danych, o których mowa w pkt 1 i 2.
3. 
Regionalna izba obrachunkowa sprawdza prawidłowość sporządzonych wniosków pod względem rachunkowym oraz formalnym, a następnie przekazuje je, w terminie do dnia 10 września roku budżetowego, do ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
§  4. 
W terminie do dnia 25 listopada roku budżetowego minister właściwy do spraw finansów publicznych:
1)
informuje gminy o wysokości części rekompensującej subwencji;
2)
przekazuje na rachunek budżetu gminy kwotę części rekompensującej subwencji, ustaloną na podstawie wniosku złożonego w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 1.
§  5. 
1. 
Gminy przekazują do ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w terminie do dnia 10 maja roku budżetowego, informację o przewidywanej w roku budżetowym wysokości ubytku dochodów, wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 2 ust. 1.
2. 
W informacji należy podać:
1)
podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości gruntów, budynków i budowli zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę, o którym mowa w § 1 pkt 1;
2)
stawki podatku od nieruchomości, według uchwały rady gminy, obowiązujące w 2000 r.;
3)
przewidywaną wysokość ubytku dochodów gminy.
3. 
Przewidywaną wysokość ubytku dochodów gmin określa się w sposób przyjęty przy sporządzaniu wniosku.
4. 
Wzór informacji stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6. 
Informację o przewidywanej w 2004 r. wysokości ubytku dochodów wynikającego ze zwolnienia z podatku od nieruchomości, o którym mowa w § 2, gminy przekazują w terminie do dnia 20 maja 2004 r.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  2

WNIOSEK O PRZYZNANIE CZĘŚCI REKOMPENSUJĄCEJ SUBWENCJI OGÓLNEJ NA WYRÓWNANIE UBYTKU DOCHODÓW WYNIKAJĄCEGO ZE ZWOLNIENIA Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI GRUNTÓW, BUDOWLI I BUDYNKÓW POŁOŻONYCH NA TERENIE SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2  3

INFORMACJA O PRZEWIDYWANYM UBYTKU DOCHODÓW WYNIKAJĄCYM ZE ZWOLNIENIA Z PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI GRUNTÓW, BUDOWLI I BUDYNKÓW POŁOŻONYCH NA TERENIE SPECJALNYCH STREF EKONOMICZNYCH

1 § 3 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.86.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.86.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
3 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.86.737) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024