Wymagania, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 3 marca 2004 r.
w sprawie wymagań, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. Nr 100, poz. 1083, z 2002 r. Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391 i Nr 171, poz. 1663) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia medycznego laboratorium diagnostycznego, zwanego dalej "laboratorium", ze szczególnym uwzględnieniem warunków sanitarnych pomieszczeń i urządzeń;
2)
wymagania fachowe wobec personelu i kierownika laboratorium.
§  2.
Pomieszczenia laboratorium powinny być dostosowane do rodzaju prac, jakie są w nich wykonywane, w sposób zapewniający poprawną jakość pomiarów i wiarygodność wyników.
§  3.
Pomieszczenia i urządzenia laboratorium muszą gwarantować bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
§  4.
1.
W laboratorium wyodrębnia się:
1)
pomieszczenia główne;
2)
pomieszczenia specjalne;
3)
pomieszczenia socjalne;
4)
pomieszczenia służące do obsługi pacjentów, w przypadku gdy na terenie laboratorium jest również pobierany materiał do badań.
2.
W skład pomieszczeń głównych wchodzą:
1)
punkt przyjęć materiału do badań;
2)
punkt rozdziału materiału do badań;
3)
pomieszczenia do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej;
4)
pomieszczenia administracyjne.
3.
W skład pomieszczeń specjalnych wchodzą:
1)
pomieszczenia magazynowe zapewniające zachowanie właściwości fizycznych i chemicznych składowanych i przechowywanych odczynników, trucizn, odpadów radioaktywnych i drobnego sprzętu;
2)
pomieszczenia pomocnicze w zależności od zakresu wykonywanych badań zgodnie ze standardami medycznych laboratoriów diagnostycznych.
4.
W skład pomieszczeń socjalnych wchodzą w szczególności pokoje socjalne, urządzenia sanitarnohigieniczne oraz szatnie dla personelu.
5.
W skład pomieszczeń służących do obsługi pacjentów wchodzą:
1)
pokój pobrań oddzielony od pomieszczeń laboratoryjnych;
2)
poczekalnia i urządzenia sanitarnohigieniczne dla pacjentów.
6.
Pomieszczenia określone w ust. 1-5 znakuje się w sposób umożliwiający ich identyfikację oraz zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa.
7.
W pomieszczeniach do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej bieżąco kontroluje się warunki mogące mieć wpływ na wyniki badań.
§  5.
1.
Laboratorium posiada wyposażenie właściwe dla zakresu prowadzonej działalności, w tym:
1)
wyposażenie podstawowe;
2)
wyposażenie pomiarowo-badawcze;
3)
wyposażenie umożliwiające pobieranie materiału;
4)
wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo i higienę pracy;
5)
urządzenia telekomunikacyjne i systemy informatyczne.
2.
Laboratorium wyposaża się w aparaturę pomiarowo-badawczą dostosowaną do rodzaju wykonywanych badań, umożliwiającą stosowanie metod badawczych zgodnych z aktualnym stanem wiedzy.
3.
Aparaturę pomiarowo-badawczą poddaje się badaniom i kontroli z częstotliwością wynikającą z rodzaju aparatury i wskazań wytwórców.
4. 1
Laboratorium prowadzi dokumentację dotyczącą aparatury pomiarowo-badawczej oraz sprzętu, stanowiących wyposażenie laboratorium, zawierającą:
1)
karty gwarancyjne;
2)
specyfikacje techniczne;
3)
datę rozpoczęcia eksploatacji;
4)
wykaz pracowników przeszkolonych i upoważnionych do obsługi oraz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za daną aparaturę lub sprzęt;
5)
instrukcje użytkowania;
6)
zapisy kalibracji;
7)
instrukcje postępowania przy działaniach naprawczych i korygujących;
8)
oświadczenie o dopuszczeniu do użytkowania po usunięciu awarii;
9)
dane o bieżącej obsłudze i kontroli;
10)
dane o konserwacji bieżącej i okresowej prowadzonej zgodnie ze wskazaniami wytwórców, przez użytkowników lub podmioty autoryzowane przez dystrybutorów lub wytwórców.
§  6.
Kierownikiem laboratorium jest osoba, która posiada tytuł specjalisty zgodny z profilem laboratorium.
§  7.
1.
W laboratorium zatrudnia się osoby, które posiadają kwalifikacje zawodowe odpowiadające zakresowi zadań na danym stanowisku pracy.
2.
Wykaz kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zadań zawodowych na poszczególnych stanowiskach pracy w laboratorium określa załącznik do rozporządzenia.
§  8. 2
Osoby zatrudnione na stanowisku kierownika laboratorium nie krócej niż rok przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, które posiadają I stopień specjalizacji w dziedzinie mającej zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej lub nie posiadają specjalizacji, mogą być zatrudnione na tym stanowisku, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2012 r.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833 oraz z 2003 r. Nr 199, poz. 1941).

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ KWALIFIKACJI NIEZBĘDNYCH DO WYKONYWANIA ZADAŃ ZAWODOWYCH NA POSZCZEGÓLNYCH STANOWISKACH PRACY W LABORATORIUM

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje zawodowe Liczba lat pracy w zawodzie
1 2 3 4
1 Starszy asystent diagnostyki laboratoryjnej Tytuł diagnosty laboratoryjnego oraz tytuł specjalisty w dziedzinach przydatnych do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej 7
Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza oraz tytuł specjalisty w dziedzinach przydatnych do wykonywania diagnostyki laboratoryjnej 7
2 Asystent diagnostyki laboratoryjnej Tytuł diagnosty laboratoryjnego oraz specjalizacja I stopnia w dziedzinach przydatnych do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej 5
Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza oraz specjalizacja I stopnia w dziedzinach przydatnych do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej 5
3 Młodszy asystent diagnostyki laboratoryjnej Tytuł diagnosty laboratoryjnego -
3a Młodszy asystent Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza -
3b Młodszy asystent Ukończone studia wyższe mające zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej -
4 Kierownik zespołu techników analityki medycznej Tytuł diagnosty laboratoryjnego 2
Tytuł zawodowy technika analityki medycznej 10
Tytuł zawodowy licencjata na kierunku analityka medyczna 5
5 Starszy technik analityki medycznej Tytuł zawodowy technika analityki medycznej 5
Tytuł zawodowy licencjata na kierunku analityka medyczna 2
6 Technik analityki medycznej Tytuł zawodowy technika analityki medycznej -
Tytuł zawodowy licencjata na kierunku analityka medyczna -
7 Starszy laborant* Wykształcenie średnie* 5
8 Laborant* Wykształcenie średnie* -
9 Starsza pomoc laboratoryjna Wykształcenie średnie oraz przeszkolenie w miejscu pracy 5
10 Pomoc laboratoryjna Wykształcenie średnie oraz przeszkolenie w miejscu pracy -
11 Starsza salowa/sanitariusz Wykształcenie co najmniej podstawowe 5
12 Salowa/sanitariusz Wykształcenie co najmniej podstawowe -
13 Starsza:

sekretarka medyczna,

rejestratorka medyczna

Wykształcenie średnie 5
14 Sekretarka medyczna, rejestratorka medyczna Wykształcenie średnie -
______

* Dotyczy tylko osób, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadały uprawnienia do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w rozumieniu dotychczasowych przepisów i były zatrudnione w laboratorium.

1 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 2006 r. (Dz.U.06.59.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2006 r.
2 § 8:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 2008 r. (Dz.U.08.53.324) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2008 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2009 r. (Dz.U.09.223.1794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2009 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.43.408

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne.
Data aktu: 03/03/2004
Data ogłoszenia: 16/03/2004
Data wejścia w życie: 31/03/2004