Wymagania, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 3 marca 2004 r.
w sprawie wymagań, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. Nr 100, poz. 1083, z 2002 r. Nr 240, poz. 2052 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391 i Nr 171, poz. 1663) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia medycznego laboratorium diagnostycznego, zwanego dalej "laboratorium", ze szczególnym uwzględnieniem warunków sanitarnych pomieszczeń i urządzeń;
2)
wymagania fachowe wobec personelu i kierownika laboratorium.
§  2.
Pomieszczenia laboratorium powinny być dostosowane do rodzaju prac, jakie są w nich wykonywane, w sposób zapewniający poprawną jakość pomiarów i wiarygodność wyników.
§  3.
Pomieszczenia i urządzenia laboratorium muszą gwarantować bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
§  4.
1.
W laboratorium wyodrębnia się:
1)
pomieszczenia główne;
2)
pomieszczenia specjalne;
3)
pomieszczenia socjalne;
4)
pomieszczenia służące do obsługi pacjentów, w przypadku gdy na terenie laboratorium jest również pobierany materiał do badań.
2.
W skład pomieszczeń głównych wchodzą:
1)
punkt przyjęć materiału do badań;
2)
punkt rozdziału materiału do badań;
3)
pomieszczenia do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej;
4)
pomieszczenia administracyjne.
3.
W skład pomieszczeń specjalnych wchodzą:
1)
pomieszczenia magazynowe zapewniające zachowanie właściwości fizycznych i chemicznych składowanych i przechowywanych odczynników, trucizn, odpadów radioaktywnych i drobnego sprzętu;
2)
pomieszczenia pomocnicze w zależności od zakresu wykonywanych badań zgodnie ze standardami medycznych laboratoriów diagnostycznych.
4.
W skład pomieszczeń socjalnych wchodzą w szczególności pokoje socjalne, urządzenia sanitarnohigieniczne oraz szatnie dla personelu.
5.
W skład pomieszczeń służących do obsługi pacjentów wchodzą:
1)
pokój pobrań oddzielony od pomieszczeń laboratoryjnych;
2)
poczekalnia i urządzenia sanitarnohigieniczne dla pacjentów.
6.
Pomieszczenia określone w ust. 1-5 znakuje się w sposób umożliwiający ich identyfikację oraz zgodnie z wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa.
7.
W pomieszczeniach do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej bieżąco kontroluje się warunki mogące mieć wpływ na wyniki badań.
§  5.
1.
Laboratorium posiada wyposażenie właściwe dla zakresu prowadzonej działalności, w tym:
1)
wyposażenie podstawowe;
2)
wyposażenie pomiarowo-badawcze;
3)
wyposażenie umożliwiające pobieranie materiału;
4)
wyposażenie zapewniające bezpieczeństwo i higienę pracy;
5)
urządzenia telekomunikacyjne i systemy informatyczne.
2.
Laboratorium wyposaża się w aparaturę pomiarowo-badawczą dostosowaną do rodzaju wykonywanych badań, umożliwiającą stosowanie metod badawczych zgodnych z aktualnym stanem wiedzy.
3.
Aparaturę pomiarowo-badawczą poddaje się badaniom i kontroli z częstotliwością wynikającą z rodzaju aparatury i wskazań wytwórców.
4. 1
Laboratorium prowadzi dokumentację dotyczącą aparatury pomiarowo-badawczej oraz sprzętu, stanowiących wyposażenie laboratorium, zawierającą:
1)
karty gwarancyjne;
2)
specyfikacje techniczne;
3)
datę rozpoczęcia eksploatacji;
4)
wykaz pracowników przeszkolonych i upoważnionych do obsługi oraz osób bezpośrednio odpowiedzialnych za daną aparaturę lub sprzęt;
5)
instrukcje użytkowania;
6)
zapisy kalibracji;
7)
instrukcje postępowania przy działaniach naprawczych i korygujących;
8)
oświadczenie o dopuszczeniu do użytkowania po usunięciu awarii;
9)
dane o bieżącej obsłudze i kontroli;
10)
dane o konserwacji bieżącej i okresowej prowadzonej zgodnie ze wskazaniami wytwórców, przez użytkowników lub podmioty autoryzowane przez dystrybutorów lub wytwórców.
§  6.
Kierownikiem laboratorium jest osoba, która posiada tytuł specjalisty zgodny z profilem laboratorium.
§  7.
1.
W laboratorium zatrudnia się osoby, które posiadają kwalifikacje zawodowe odpowiadające zakresowi zadań na danym stanowisku pracy.
2.
Wykaz kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zadań zawodowych na poszczególnych stanowiskach pracy w laboratorium określa załącznik do rozporządzenia.
§  8. 2
Osoby zatrudnione na stanowisku kierownika laboratorium nie krócej niż rok przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, które posiadają I stopień specjalizacji w dziedzinie mającej zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej lub nie posiadają specjalizacji, mogą być zatrudnione na tym stanowisku, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2012 r.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833 oraz z 2003 r. Nr 199, poz. 1941).

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ KWALIFIKACJI NIEZBĘDNYCH DO WYKONYWANIA ZADAŃ ZAWODOWYCH NA POSZCZEGÓLNYCH STANOWISKACH PRACY W LABORATORIUM

Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje zawodowe Liczba lat pracy w zawodzie
1 2 3 4
1 Starszy asystent diagnostyki laboratoryjnej Tytuł diagnosty laboratoryjnego oraz tytuł specjalisty w dziedzinach przydatnych do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej 7
Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza oraz tytuł specjalisty w dziedzinach przydatnych do wykonywania diagnostyki laboratoryjnej 7
2 Asystent diagnostyki laboratoryjnej Tytuł diagnosty laboratoryjnego oraz specjalizacja I stopnia w dziedzinach przydatnych do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej 5
Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza oraz specjalizacja I stopnia w dziedzinach przydatnych do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej 5
3 Młodszy asystent diagnostyki laboratoryjnej Tytuł diagnosty laboratoryjnego -
3a Młodszy asystent Osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza -
3b Młodszy asystent Ukończone studia wyższe mające zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej -
4 Kierownik zespołu techników analityki medycznej Tytuł diagnosty laboratoryjnego 2
Tytuł zawodowy technika analityki medycznej 10
Tytuł zawodowy licencjata na kierunku analityka medyczna 5
5 Starszy technik analityki medycznej Tytuł zawodowy technika analityki medycznej 5
Tytuł zawodowy licencjata na kierunku analityka medyczna 2
6 Technik analityki medycznej Tytuł zawodowy technika analityki medycznej -
Tytuł zawodowy licencjata na kierunku analityka medyczna -
7 Starszy laborant* Wykształcenie średnie* 5
8 Laborant* Wykształcenie średnie* -
9 Starsza pomoc laboratoryjna Wykształcenie średnie oraz przeszkolenie w miejscu pracy 5
10 Pomoc laboratoryjna Wykształcenie średnie oraz przeszkolenie w miejscu pracy -
11 Starsza salowa/sanitariusz Wykształcenie co najmniej podstawowe 5
12 Salowa/sanitariusz Wykształcenie co najmniej podstawowe -
13 Starsza:

sekretarka medyczna,

rejestratorka medyczna

Wykształcenie średnie 5
14 Sekretarka medyczna, rejestratorka medyczna Wykształcenie średnie -
______

* Dotyczy tylko osób, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadały uprawnienia do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w rozumieniu dotychczasowych przepisów i były zatrudnione w laboratorium.

1 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 2006 r. (Dz.U.06.59.422) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 2006 r.
2 § 8:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 marca 2008 r. (Dz.U.08.53.324) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 marca 2008 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2009 r. (Dz.U.09.223.1794) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 2009 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.43.408

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne.
Data aktu: 03/03/2004
Data ogłoszenia: 16/03/2004
Data wejścia w życie: 31/03/2004