Egipt-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Kair.2002.09.28.

UMOWA
podpisana w Kairze dnia 28 września 2002 r.
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji,

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 28 września 2002 r. została podpisana w Kairze Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji, w następującym brzmieniu:

UMOWA

między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej

a Rządem Arabskiej Republiki Egiptu o współpracy

w dziedzinie kultury i edukacji

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Arabskiej Republiki Egiptu, zwane dalej "Stronami",

dążąc do dalszego rozwoju stosunków między Rzecząpospolitą Polską i Arabską Republiką Egiptu w dziedzinie kultury i edukacji,

kierując się potrzebą umacniania stosunków dwustronnych i współpracy oraz oparcia ich na nowych, twórczych zasadach potwierdzających tradycyjnie przyjazne relacje między obu krajami i narodami,

przekonane, że współpraca w dziedzinie kultury i edukacji przyczyni się do lepszego wzajemnego zrozumienia i umocnienia wzajemnych stosunków na wszystkich płaszczyznach,

postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Strony będą wspierały wszelkie inicjatywy mające na celu dalszy rozwój współpracy w dziedzinie kultury, sztuki, edukacji, młodzieży, sportu, środków masowego przekazu i innych dziedzin, zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy.

Artykuł  2

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę między instytucjami i organizacjami uczestniczącymi w projektach, zgodnie z niniejszą umową.

Artykuł  3

Strony będą popierały działalność organizacji pozarządowych zgodną z celami niniejszej umowy, z poszanowaniem przepisów obowiązujących w obu krajach.

Artykuł  4

Każda ze Stron będzie sprzyjać popularyzacji wiedzy o kulturze drugiej Strony oraz będzie popierać współpracę i wymianę we wszystkich dziedzinach kultury, w szczególności poprzez:

- wymianę ekspertów i innych osób działających na polu kultury,

- wymianę artystów i zespołów artystycznych,

- publikowanie przekładów znaczących dzieł literackich drugiej Strony,

- wykonywanie i odtwarzanie dzieł muzycznych, teatralnych i filmowych,

- prezentację dzieł sztuki,

- udział swoich przedstawicieli w międzynarodowych festiwalach, konkursach, przeglądach, konferencjach i spotkaniach kulturalnych organizowanych przez drugą Stronę,

- współpracę między wydawnictwami, obejmującą przekłady i rozpowszechnianie książek i innych publikacji, zgodnie z przepisami o ochronie praw autorskich i własności intelektualnej.

Artykuł  5

Strony będą popierały udzielanie sobie wzajemnej pomocy w zakresie ochrony i konserwacji swoich zabytków i spuścizny, w celu zapewnienia integralności dziedzictwa kulturowego i rozwoju kultury swoich krajów.

Strony będą kontynuowały współpracę w dziedzinie archeologii i popierały współdziałanie między archeologami obydwu krajów.

Strony będą popierały współpracę i wymianę doświadczeń pomiędzy instytucjami naukowymi zajmującymi się archeologią, w szczególności między Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego z siedzibą w Kairze, a egipską Radą Główną do Spraw Zabytków. Szczegóły współpracy określą oddzielne umowy zawarte przez zainteresowane instytucje.

Strony będą współpracowały w zwalczaniu nielegalnego międzynarodowego handlu antycznymi dziełami sztuki.

Artykuł  6

Strony będą popierały i ułatwiały współpracę w dziedzinach archiwistyki, muzealnictwa i bibliotekarstwa, dążąc do ustalenia warunków i programów współdziałania zainteresowanych instytucji.

Artykuł  7

Strony będą popierały współpracę w dziedzinie kinematografii i sprzyjały współdziałaniom instytucji, organizacji i stowarzyszeń filmowych oraz prezentacji filmów drugiej Strony podczas niekomercyjnych przeglądów i międzynarodowych festiwali filmowych.

Artykuł  8

W celu realizacji programów, uzgadnianych na podstawie niniejszej umowy oraz zgodnie z odpowiednimi przepisami i na zasadzie wzajemności, Strony będą ułatwiały uzyskiwanie:

- potrzebnych wiz i pozwoleń na pobyt czasowy uczestniczącym w nich osobom,

- zezwoleń na czasowy przywóz potrzebnego wyposażenia, przedmiotów i materiałów.

Artykuł  9

Strony będą popierały współpracę w dziedzinie edukacji, badań naukowych i techniki przez:

- bezpośrednią współpracę między szkołami wyższymi, w tym szkołami artystycznymi, zachęcając je do zawierania bezpośrednich porozumień,

- wymianę naukowców, nauczycieli akademickich, ekspertów, lektorów i specjalistów, w celu wygłaszania odczytów i uczestniczenia w międzynarodowych przedsięwzięciach naukowych, konferencjach i sympozjach,

- przyjmowanie na studia i staże na warunkach określonych w szczegółowych protokołach wykonawczych,

- wymianę młodzieży, studentów i nauczycieli w celu podejmowania studiów, udziału w praktykach i doskonalenia kwalifikacji zawodowych,

- wymianę publikacji, informacji i dokumentacji zawodowej w dziedzinie edukacji i szkolnictwa wyższego, w tym programów indywidualnego przebiegu studiów.

Artykuł  10

Strony będą popierały współpracę w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) i innych organizacji międzynarodowych - w dziedzinie kultury, nauki i edukacji.

Artykuł  11

Strony będą popierały bezpośrednie kontakty między organizacjami młodzieżowymi i wymianę grup młodzieżowych, w celu wzajemnego poznawania się i nawiązania współpracy.

Strony będą również popierały współpracę między organizacjami sportowymi, sprzyjając wszelkim inicjatywom mającym na celu rozwój takiej współpracy.

Artykuł  12

Strony będą popierały współpracę w dziedzinie nauk medycznych i ochrony zdrowia. Współpraca ta będzie prowadzona na podstawie oddzielnej umowy.

Artykuł  13

Strony będą popierały rozwój współpracy między instytucjami radia i telewizji, redakcjami prasowymi i agencjami informacyjnymi.

Artykuł  14

Strony będą wspierały współpracę w dziedzinie turystyki poprzez wymianę informacji i danych statystycznych dotyczących tej dziedziny oraz wzajemne uczestnictwo w imprezach turystycznych.

Artykuł  15

Niniejsza umowa nie wyklucza podejmowania innych form współpracy, które nie są w niej przewidziane, a które są zgodne z celami niniejszej umowy.

Artykuł  16

Konkretne warunki finansowe będą uzgadniane w bezpośrednich porozumieniach i programach współpracy między odpowiednimi instytucjami i resortami w ramach ich kompetencji i zgodnie z ustawodawstwem każdego kraju oraz na zasadzie wzajemności.

Artykuł  17

Niniejsza umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie z dniem wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  18

Niniejsza umowa zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznemu przedłużaniu na dalsze okresy pięcioletnie, jeżeli żadna ze Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na co najmniej sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

W przypadku utraty mocy obowiązującej niniejszej umowy, wszelkie programy, przedsięwzięcia i projekty rozpoczęte a niezakończone w czasie jej obowiązywania będą realizowane do czasu ich zakończenia zgodnie z postanowieniami umowy.

Artykuł  19

W dniu wejścia w życie niniejszej umowy traci moc Umowa kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Rządem Republiki Egiptu, podpisana w Kairze dnia 2 lutego 1957 r.

Sporządzono w Kairze dnia 28 września 2002 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim. Wszystkie teksty mają jednakową moc, a w razie rozbieżności w ich interpretacji, tekst w języku angielskim będzie uważany za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 6 marca 2003 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.28.248

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Egipt-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury i edukacji. Kair.2002.09.28.
Data aktu: 28/09/2002
Data ogłoszenia: 26/02/2004
Data wejścia w życie: 16/10/2003