Jordania-Polska. Program wykonawczy o współpracy w dziedzinie nauki, edukacji i kultury na lata 2004-2006. Warszawa.2004.09.01.

PROGRAM WYKONAWCZY
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego o współpracy w dziedzinie nauki, edukacji i kultury na lata 2004-2006,
podpisany w Warszawie dnia 1 września 2004 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Jordańskiego Królestwa Haszymidzkiego, zwane dalej "Stronami",

pragnąc rozwijać i umacniać przyjazne stosunki między obu krajami,

dążąc do pogłębienia współpracy w dziedzinie nauki, edukacji, kultury, środków masowego przekazu, młodzieży i sportu,

w celu realizacji Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Haszymidzkiego Królestwa Jordanii o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisanej w Ammanie dnia 16 listopada 1977 r.,

uzgodniły następujący Program wykonawczy na lata 2004-2006:

I.

Nauka i edukacja

Artykuł  1

Strony będą współpracowały, zwracając szczególną uwagą na następujące zagadnienia:

1)
wymianę informacji o systemach edukacji, planach ich rozwoju i kierunkach reformowania;
2)
kształcenie kadr w specjalnościach będących przedmiotem zainteresowania Stron;
3)
popieranie współpracy między jednostkami edukacyjnymi wszystkich poziomów i szczebli;
4)
popieranie przeprowadzania wspólnych imprez naukowych, konferencji, sympozjów, olimpiad i konkursów dla młodzieży.
Artykuł  2

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę między szkołami wyższymi i innymi zainteresowanymi jednostkami naukowo-badawczymi obu krajów w zakresie:

1)
prowadzenia wspólnych badań naukowych;
2)
wymiany pracowników naukowo-dydaktycznych w celu prowadzenia zajęć oraz udziału w seminariach i kongresach naukowych;
3)
wymiany publikacji i informacji naukowej.

Zainteresowane instytucje będą ustalały między sobą dziedziny współpracy oraz warunki finansowe.

Artykuł  3

Strona polska przyzna rocznie Stronie jordańskiej łącznie do czterech miejsc na studiach wyższych, studiach doktoranckich lub stażach naukowo-badawczych, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych.

Artykuł  4

Strona jordańska przyzna rocznie Stronie polskiej:

1)
cztery miejsca stażowe w dziedzinie nauki języka arabskiego, każde na okres roku akademickiego, wolne od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych;
2)
łącznie osiemnaście miesięcy staży naukowo-badawczych, wolnych od opłat za naukę, bez świadczeń stypendialnych.

II.

Kultura i sztuka

Artykuł  5

Strony będą dążyły do zorganizowania w kraju partnera wystaw sztuki współczesnej lub dawnej. Warunki zorganizowania wystaw zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Artykuł  6

Strony będą dążyć do zorganizowania w kraju partnera koncertów muzycznych i występów artystycznych. Warunki zorganizowania występów i koncertów zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Artykuł  7

Strony będą popierały udział kinematografii kraju partnera w międzynarodowych festiwalach i przeglądach filmów organizowanych w swoich krajach. Strony będą popierały niekomercyjną i komercyjną wymianę filmów i audycji telewizyjnych.

Artykuł  8

Strony będą popierały wzajemny udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach artystycznych organizowanych w obu krajach, kierując odnośne zaproszenia z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.

Artykuł  9

Strony będą popierały współpracę bibliotek narodowych obu krajów w zakresie wymiany ekspertów, a także publikacji i informacji. Strony będą dążyły do realizacji wspólnych projektów edukacyjnych w dziedzinie czytelnictwa książek oraz działalności wydawniczej i bibliotecznej. Warunki współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Artykuł  10

Strony będą popierały współpracę w dziedzinie archiwistyki, w szczególności w zakresie dostępu do archiwów dla celów naukowych, społecznych i prawnych, wymiany doświadczeń, publikacji i mikrofilmów, w oparciu o bezpośrednie porozumienie między krajowymi dyrekcjami archiwów państwowych.

Artykuł  11

Strony będą dążyły, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, a także zgodnie z podpisanymi przez obie Strony odnośnymi umowami międzynarodowymi, do zapobiegania nielegalnemu wwozowi, wywozowi i przekazywaniu dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo kulturalne.

Artykuł  12

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie archeologii, muzealnictwa, konserwacji i ochrony zabytków między zainteresowanymi instytucjami polskimi i jordańskimi. Warunki współpracy zostaną uzgodnione między zainteresowanymi instytucjami obu krajów.

Artykuł  13

Strony będą sprzyjały nawiązaniu dwustronnych kontaktów między telewizjami publicznymi obu krajów. Strony będą zachęcały swoje telewizje publiczne do współpracy na forum Europejskiej Unii Nadawców.

III.

Młodzież i sport

Artykuł  14

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę organizacji młodzieżowych oraz stowarzyszeń sportowych.

Artykuł  15

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę w dziedzinie kultury i edukacji dzieci i młodzieży.

Artykuł  16

Zainteresowane ministerstwa i instytucje do spraw młodzieży, edukacji, kultury fizycznej i sportu obu Stron będą mogły zawierać porozumienia o bezpośredniej współpracy oraz okresowe programy wykonawcze, określające zakres, formy oraz warunki organizacyjne i finansowe wymiany.

IV.

Warunki wymiany osobowej

Artykuł  17

Wymiana osobowa, na podstawie niniejszego programu, będzie się odbywała w ramach: studiów doktoranckich, studiów wyższych, staży naukowo-badawczych oraz wizyt krótkoterminowych.

Artykuł  18

Osobom uczestniczącym w wymianie na podstawie artykułów 3 oraz 4 programu,

Strona przyjmująca zapewni:

1)
bezpłatną naukę w państwowych szkołach wyższych oraz jednostkach uprawnionych do prowadzenia studiów doktoranckich, bez wypłaty świadczeń stypendialnych;
2)
odpłatne zakwaterowanie w domu akademickim;

Strona wysyłająca zapewni:

1)
wypłatę świadczeń stypendialnych obejmujących koszty utrzymania i zakwaterowania;
2)
ubezpieczenie (polisę) na wypadek nagłych zachorowań lub nieszczęśliwego wypadku, chyba że prawo do świadczeń zdrowotnych wynika z przepisów kraju przyjmującego.

Dokumenty kandydatów na studia wyższe i doktoranckie oraz staże będą dostarczane za pośrednictwem Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Ammanie, w uzgodnionych przez obie strony terminach.

V.

Postanowienia ogólne i końcowe

Artykuł  19

Program nie wyklucza możliwości realizacji innych form współpracy w dziedzinie edukacji, nauki i kultury, pod warunkiem uzgodnienia ich drogą dyplomatyczną.

Artykuł  20

Program wejdzie w życie z dniem podpisania i będzie obowiązywał do dnia 31 grudnia 2006 r.

Program będzie stosowany do dnia wejścia w życie nowego programu, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2007 r.

PODPISANO w Warszawie, dnia 1 września 2004 r., w dwóch egzemplarzach, każdy w językach: polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski będzie uważany za rozstrzygający.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.263.2622

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Jordania-Polska. Program wykonawczy o współpracy w dziedzinie nauki, edukacji i kultury na lata 2004-2006. Warszawa.2004.09.01.
Data aktu: 01/09/2004
Data ogłoszenia: 13/12/2004
Data wejścia w życie: 01/09/2004