Mnożniki stosowane do ustalenia wysokości wynagrodzenia ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich oraz stawek dodatków w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 3 listopada 2004 r.
w sprawie mnożników stosowanych do ustalenia wysokości wynagrodzenia ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich oraz stawek dodatków w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 271 ust. 5 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 oraz z 2004 r. Nr 33, poz. 286) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
mnożniki kwoty bazowej jako podstawy do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego na stanowiskach ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "Urzędem";
2)
mnożniki kwoty bazowej jako podstawy do ustalenia stawek dodatku za wieloletnią pracę oraz dodatku funkcyjnego.
§  2. 
1.  1
 Ustala się następujące mnożniki kwoty bazowej, której wysokość określa ustawa budżetowa dla ekspertów, asesorów i aplikantów eksperckich, zwanej dalej "kwotą bazową", jako podstawy do ustalenia wynagrodzenia zasadniczego:
Lp. Stanowisko Mnożnik kwoty bazowej
1 Ekspert uprawniony do orzekania w sprawie udzielania patentów lub praw ochronnych albo w sprawach spornych, a także ekspert uprawniony do takiego orzekania i orzekania w sprawach udzielania praw z rejestracji lub orzekania o wpisie do rejestrów 3,5-5,5
2 Ekspert uprawniony do orzekania w sprawie udzielania praw z rejestracji 2,6-4,5
3 Asesor uprawniony do orzekania w sprawie udzielania patentów lub praw ochronnych albo w sprawach spornych, a także asesor uprawniony do takiego orzekania i orzekania w sprawach udzielania praw z rejestracji lub orzekania o wpisie do rejestrów 2,1-4,0
4 Asesor uprawniony do orzekania w sprawie udzielania praw z rejestracji 1,8-3,5
5 Aplikant ekspercki przygotowujący się do orzekania w sprawie udzielania patentów lub praw ochronnych albo w sprawach spornych, a także aplikant ekspercki przygotowujący się do takiego orzekania i orzekania w sprawach udzielania praw z rejestracji lub orzekania o wpisie do rejestrów 1,5-3,0
6 Aplikant ekspercki przygotowujący się do orzekania w sprawie udzielania praw z rejestracji 1,5-2,7
2. 
Wynagrodzenie zasadnicze eksperta orzekającego w sprawach innych niż wymienione w ust. 1 ustala się przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 2,6.
3. 
Wynagrodzenie zasadnicze asesora orzekającego w sprawach innych niż wymienione w ust. 1 ustala się przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 1,8.
4. 
Wynagrodzenie zasadnicze aplikanta eksperckiego przygotowującego się do orzekania w sprawach innych niż wymienione w ust. 1 ustala się przy zastosowaniu mnożnika kwoty bazowej 1,1-1,5.
§  3. 
Ustala się następujące mnożniki kwoty bazowej jako podstawy do ustalenia stawek dodatku funkcyjnego eksperta:
Stawka Funkcja Mnożniki kwoty bazowej
1 Dyrektor Departamentu,

Zastępca Dyrektora Departamentu,

Przewodniczący kolegium orzekającego

0,6-1,2
2 Naczelnik wydziału,

Koordynator

0,4-0,9
3 Opiekun aplikacji lub asesury 0,1-0,3
§  4. 
Ustala się następujące mnożniki kwoty bazowej jako podstawy do ustalenia dodatku funkcyjnego dla rzecznika dyscyplinarnego i zastępcy rzecznika dyscyplinarnego oraz dodatku funkcyjnego dla przewodniczących i członków składów orzekających komisji dyscyplinarnych ekspertów:
Stawka Funkcja Mnożnik kwoty bazowej
1 Rzecznik dyscyplinarny 0,4
2 Przewodniczący składu orzekającego Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów lub Wyższej Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów 0,15
3 Zastępca rzecznika dyscyplinarnego 0,1
4 Członek składu orzekającego Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów lub Wyższej Komisji Dyscyplinarnej Ekspertów 0,1
§  5. 
W przypadku zajmowania stanowisk uprawniających do więcej niż jednego dodatku funkcyjnego ustala się jeden dodatek funkcyjny według wyższego mnożnika.
§  6. 
Ustala się następujące mnożniki kwoty bazowej jako podstawy do ustalenia stawek dodatku za wieloletnią pracę na stanowisku eksperta:
Staż pracy na stanowisku eksperta Mnożnik kwoty bazowej dla stanowisk wymienionych w lp. 1 w tabeli w § 2 ust. 1 Mnożnik kwoty bazowej dla stanowisk wymienionych w lp. 2 w tabeli w § 2 ust. 1 oraz w § 2 ust. 2
5 lat 0,155 0,13
6-20 lat 0,155 + 0,031 za każdy kolejny rok pracy na stanowisku eksperta 0,13 + 0,026 za każdy kolejny rok pracy na stanowisku eksperta
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 września 2009 r. (Dz.U.09.149.1204) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 2009 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 września 2020 r. (Dz.U.2020.1534) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 września 2020 r.

2 Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 2002 r. w sprawie wynagrodzenia ekspertów i tworzenia funduszu nagród w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 144, poz. 1212), zachowane w mocy na podstawie art. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o zmianie ustawy - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. Nr 33, poz. 286).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024