Wymagania weterynaryjne przy produkcji i dla produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 12 października 2004 r.
w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji i dla produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze

Na podstawie art. 6 ust. 3 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. o wymaganiach weterynaryjnych dla produktów pochodzenia zwierzęcego (Dz. U. Nr 33, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania weterynaryjne przy produkcji i dla następujących produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze:
1)
redykołki;
2)
bryndzy;
3)
oscypka;
4)
buncu;
5)
żentycy.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
obiekt pasterski - obiekt, w którym odbywa się produkcja produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze, znajdujący się bezpośrednio obok miejsca wypasu owiec lub krów i owiec;
2)
pomieszczenie produkcyjne - pomieszczenie, w którym odbywa się produkcja produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze, nieznajdujące się obok miejsca wypasu krów lub owiec.
§  3.
1.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze, o których mowa w § 1:
1)
umieszczane na rynku powinny spełniać wymagania weterynaryjne określone w § 4 i w przepisach o wymaganiach weterynaryjnych dla mleka oraz produktów mlecznych;
2)
przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej powinny spełniać wymagania weterynaryjne określone w rozporządzeniu.
2.
Obszar i zakres prowadzenia sprzedaży bezpośredniej produktów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, są określone w przepisach o sprzedaży bezpośredniej.
§  4.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze powinny:
1)
być produkowane z mleka owczego lub owczo-krowiego w proporcjach, które są określone w załączniku do rozporządzenia;
2)
mieć właściwości chemiczne i fizyczne, które są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  5.
Dopuszcza się produkcję produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze w obiektach pasterskich lub pomieszczeniach produkcyjnych zapewniających zachowanie tradycyjnego charakteru tych produktów.
§  6.
Przy produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze stosuje się wymagania dobrej praktyki higienicznej (GHP) i dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), o których mowa w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
§  7.
Ściany, podłogi, sufity i drzwi w obiektach pasterskich i pomieszczeniach produkcyjnych:
1)
powinny być wykonane z materiałów nienasiąkliwych, nieprzepuszczalnych, łatwych do mycia i odkażania;
2)
mogą być wykonane z drewna, jeżeli będzie ono utrzymane w stanie technicznym i higienicznym niewpływającym negatywnie na jakość zdrowotną produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze.
§  8.
1.
Konstrukcja obiektów pasterskich i pomieszczeń produkcyjnych, ich wymiary oraz materiały użyte do ich budowy powinny zapewniać przestrzeganie zasad higieny przy produkcji.
2.
Konstrukcja podłóg w obiektach pasterskich i pomieszczeniach produkcyjnych powinna umożliwiać odpływ wody.
3.
Dopuszcza się przeprowadzanie wszystkich etapów produkcji w jednym obiekcie pasterskim lub pomieszczeniu produkcyjnym.
§  9.
Urządzenia i sprzęt używane do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze powinny być:
1)
utrzymywane w warunkach sanitarnych i technicznych zabezpieczających te produkty przed zanieczyszczeniem lub skażeniem;
2)
używane zgodnie z przeznaczeniem;
3)
wykonane z materiałów łatwych do mycia i odkażania.
§  10.
1.
Mycie i odkażanie urządzeń lub sprzętu używanych przy produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze jest dokonywane w obiekcie pasterskim lub pomieszczeniu produkcyjnym po zakończeniu każdego cyklu produkcyjnego oraz po zakończeniu dnia pracy.
2.
Odkażanie urządzeń i sprzętu używanych przy produkcji przeprowadza się w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi2) podgrzanej do temperatury co najmniej 82 °C.
§  11.
1.
Niedopuszczalne jest wprowadzanie zwierząt do obiektów pasterskich i pomieszczeń produkcyjnych.
2.
Obiekty pasterskie i pomieszczenia produkcyjne zabezpiecza się przed dostępem szkodników.
§  12.
Obiekty pasterskie i pomieszczenia produkcyjne powinny być wyposażone w:
1)
oświetlenie naturalne lub sztuczne, niepowodujące zmiany kolorów oświetlanych obiektów;
2)
wentylację naturalną lub mechaniczną uniemożliwiającą powstawanie skroplin na ścianach i sufitach oraz na powierzchni urządzeń i sprzętu używanego przy produkcji.
§  13.
Obiekty pasterskie, w których odbywa się produkcja, zaopatruje się w wodę spełniającą wymagania dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi2), w ilości dostosowanej do celów produkcyjnych i sanitarnych.
§  14.
1.
Pomieszczenia produkcyjne zaopatruje się w bieżącą wodę ciepłą i zimną spełniającą wymagania dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi2), w ilości dostosowanej do celów produkcyjnych i sanitarnych.
2.
W bezpośrednim sąsiedztwie pomieszczeń produkcyjnych powinna znajdować się toaleta zaopatrzona w wentylację naturalną lub mechaniczną.
§  15.
Osoby zajmujące się produkcją powinny:
1)
używać odzieży roboczej czystej, w jasnym kolorze oraz obuwia roboczego i nakrycia głowy całkowicie zasłaniającego włosy;
2)
zmieniać odzież roboczą codziennie oraz po każdym jej zabrudzeniu;
3)
myć ręce przed każdym przystąpieniem do pracy;
4)
mieć paznokcie krótko obcięte i niepomalowane;
5)
nie nosić biżuterii i zegarków;
6)
nie pluć, nie palić tytoniu, nie żuć tytoniu lub gumy;
7)
przestrzegać zasad higieny w procesie produkcji;
8)
posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania prac, przy których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia3).
§  16.
1.
Mleko surowe przeznaczone do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze powinno spełniać wymagania weterynaryjne określone dla mleka surowego4).
2.
Dopuszcza się niepoddawanie obróbce cieplnej mleka surowego, jeżeli jest ono przeznaczone do dalszego przetwarzania.
3.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze powinny spełniać wymagania mikrobiologiczne dla produktów mlecznych5).
§  17.
1.
Surowce, półprodukty i produkty wykorzystywane do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze oraz te produkty, które z uwagi na swoją jakość i skład wymagają przechowywania w szczególnych warunkach, przechowuje się w sposób zabezpieczający je przed skażeniem i uniemożliwiający namnażanie się chorobotwórczych mikroorganizmów lub tworzenie toksyn.
2.
Produkty mleczne o tradycyjnym charakterze oferowane do sprzedaży bezpośredniej powinny posiadać cechy organoleptyczne właściwe dla danego produktu.
§  18.
Niedopuszczalne jest przechowywanie surowców, półproduktów i produktów, o których mowa w § 17 ust. 1, w obiektach pasterskich i pomieszczeniach produkcyjnych bezpośrednio na podłodze.
§  19.
Opakowania stosowane przy produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze powinny spełniać wymagania określone w przepisach o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością6), w szczególności nie powinny powodować zmian organoleptycznych surowców, półproduktów i produktów wykorzystywanych do produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze oraz powinny chronić je przed zanieczyszczeniem lub skażeniem.
§  20.
1.
Substancje, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia, produkty uboczne oraz produkty mleczne o tradycyjnym charakterze o niewłaściwej jakości przechowuje się w oddzielnych, zabezpieczonych oraz odpowiednio oznakowanych pojemnikach lub kontenerach.
2.
Podmiot prowadzący działalność w zakresie produkcji produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze usuwa powstałe substancje i produkty, o których mowa w ust. 1, w sposób niezagrażający życiu i zdrowiu.
§  21.
Podmiot prowadzący produkcję produktów mlecznych o tradycyjnym charakterze przeprowadza okresową kontrolę spełniania wymagań weterynaryjnych przy ich produkcji oraz kontrolę tych produktów.
§  22.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

________

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

2)Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 19 listopada 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. Nr 203, poz. 1718).

3)Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o chorobach zakaźnych i zakażeniach (Dz. U. Nr 126, poz. 1384, z 2003 r. Nr 45, poz. 391 i Nr 199, poz. 1938 oraz z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 173, poz. 1808 i Nr 210, poz. 2135).

4)Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mleka oraz produktów mlecznych (Dz. U. Nr 188, poz. 1946).

5)Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych dla mleka oraz produktów mlecznych - załącznik do rozporządzenia, część III wymagania mikrobiologiczne dla produktów mlecznych, pkt 1 wymagania mikrobiologiczne w zakresie czynników chorobotwórczych.

6)Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością (Dz. U. Nr 128, poz. 1408, z 2003 r. Nr 171, poz. 1662 oraz z 2004 r. Nr 173, poz. 1808).

ZAŁĄCZNIK

PROPORCJE MLEKA ORAZ WŁAŚCIWOŚCI CHEMICZNE I FIZYCZNE PRODUKTÓW MLECZNYCH O TRADYCYJNYM CHARAKTERZE

I. Redykołka owczo-krowia i owcza

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego; zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jej produkcji.

2. Produkt w kształcie zwierząt, parzenic lub zminiaturyzowanego wrzeciona.

3. Skórka gładka, elastyczna, oczka drobne.

4. Smak i zapach: wędzenia, pikantny, lekko słony.

5. Miąższ elastyczny.

6. Barwa: lekko kremowa, przy skórce ciemniejsza; dopuszcza się barwę zbliżoną do białej.

Inne wymagania dla redykołki

Redykołka owczo-krowia Redykołka owcza
Zawartość wody 42-46 % 40-45 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 40-50 % 50-60 %
Zawartość soli 4-6 % 4-6 %
Minimalny okres dojrzewania 3 doby 3 doby

II. Bryndza owczo-krowia i owcza

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego; zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jej produkcji.

2. Powierzchnia: równa, lekko wypukła lub popękana.

3. Struktura: jednolita, pastowata; dopuszcza się strukturę lekko ziarnistą lub grudkowatą.

4. Smak i zapach: pikantny, słony; dopuszcza się smak lekko ostry lub lekko kwaśny.

5. Barwa: biała, biało-kremowa, z odcieniem seledynowym.

Inne wymagania dla bryndzy

Bryndza owczo-krowia Bryndza owcza
Zawartość wody 30-60 % 30-60 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 18-40 % 22-45 %
Zawartość soli 2-4 % 2-4 %

III. Oscypek owczo-krowi i owczy

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego. Zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jego produkcji.

2. Produkt w kształcie osełki, wrzeciona, środkowa część walcowata o średnicy 6-10 cm, zdobiona wypukłymi i wklęsłymi wzorami.

3. Skórka gładka, elastyczna, oczka drobne.

4. Smak i zapach: wędzenia, pikantny, lekko słony.

5. Miąższ elastyczny.

6. Barwa lekko kremowa, przy skórce ciemniejsza; dopuszcza się barwę zbliżoną do białej.

Inne wymagania dla oscypka

Oscypek owczo-krowi Oscypek owczy
Zawartość wody 42-46 % 40-50 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 40-50 % 50-60 %
Zawartość soli 4-6 % 4-6 %
Minimalny okres dojrzewania 1 tydzień 1 tydzień
Masa 0,5-1,0 kg 0,5-1,0 kg

IV. Bunc owczo-krowi i owczy

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego. Zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jego produkcji.

2. Produkt w kształcie bochenka.

3. Skórka cienka, czysta z nalotem białej pleśni, elastyczna.

4. Smak i zapach: łagodny, lekko kwaśny, orzechowy; dopuszcza się smak kwaskowaty.

5. Struktura: oczka rzadkie.

6. Barwa biała lub biało-seledynowa.

Inne wymagania dla buncu

Bunc owczo-krowi Bunc owczy
Zawartość wody 50-60 % 40-45 %
Zawartość tłuszczu w suchej masie 40-50 % 50-60 %
Zawartość soli 4-6 % 4-6 %

V. Żentyca owczo-krowia i owcza

1. Produkt wytwarzany z mleka owczego lub owczego i krowiego. Zawartość mleka krowiego nie może przekraczać 40 % całkowitej ilości mleka użytego do jego produkcji.

2. Produkt w formie cieczy.

3. Barwa biała lub lekko kremowa.

4. Smak: słodki lub lekko kwaśny.

Inne wymagania dla żentycy

Żentyca owczo-krowia Żentyca owcza
Zawartość wody 60-70 % 60-70 %
Zawartość tłuszczu 2-3 % 3-4 %
Zawartość soli do 0,5 % do 0,5 %

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024