Udzielanie pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 15 października 2004 r.
w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy publicznej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006, przyjętego rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 1 lipca 2004 r. w sprawie przyjęcia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 166, poz. 1744), przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą, udzielanej jako pomoc de minimis, o której mowa w rozporządzeniu 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz. Urz. WE L 10 z 13.01.2001), zwanej dalej "pomocą".
2.
Pomocy nie udziela się przedsiębiorcom prowadzącym działalność w zakresie określonym w art. 1 rozporządzenia 69/2001, o którym mowa w ust. 1.
§  2.
1.
Pomoc może być udzielona przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą.
2.
Przez misję gospodarczą należy rozumieć wyjazd przedsiębiorców na rozmowy handlowe związane ze zwiedzaniem targów lub wystaw organizowanych za granicą.
3.
Organizatorem misji gospodarczej może być:
1)
przedsiębiorca;
2)
organizacja zrzeszająca przedsiębiorców;
3)
jednostka samorządu terytorialnego.
§  3.
1.
Pomoc jest udzielana w formie dotacji będącej refundacją części wydatków kwalifikowanych poniesionych w wyniku realizacji projektu, zwanej dalej "dofinansowaniem".
2.
Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca na pokrycie kosztów uczestnictwa w misji gospodarczej jednego swojego przedstawiciela.
§  4.
1.
Najpóźniej na 4 miesiące przed terminem rozpoczęcia misji gospodarczej jej organizator składa wniosek do ministra właściwego do spraw gospodarki o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem.
2.
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku do rozporządzenia.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, organizator misji gospodarczej dołącza:
1)
kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numerów w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON i kopię decyzji o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP;
3)
zaświadczenie za okres ostatnich trzech miesięcy właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału ZUS o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa.
§  5.
1.
Organizator misji gospodarczej uzgadnia program misji z właściwym wydziałem ekonomiczno-handlowym ambasady Rzeczypospolitej Polskiej, zwanym dalej "WEH", oraz uzyskuje jego opinię w formie pisemnej. Opinia kierownika WEH jest dołączana do wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2.
Uzgodnieniu programu misji gospodarczej podlegają:
1)
termin i czas trwania misji gospodarczej;
2)
liczba uczestników;
3)
program misji;
4)
cel wyjazdu misji gospodarczej;
5)
propozycje planowanych spotkań z potencjalnymi partnerami handlowymi.
§  6.
1.
Wniosek organizatora misji gospodarczej może zostać pozytywnie rozpatrzony, jeżeli:
1)
do uczestnictwa w misji gospodarczej zgłosi się nie mniej niż 5 uczestników;
2)
wydana została pozytywna opinia, o której mowa w § 5.
2.
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wnioski o objęcie misji gospodarczej dofinansowaniem w terminie 14 dni od dnia ich wpływu.
3.
Wnioski niekompletne, niepoprawne lub złożone po terminie, o którym mowa w § 4 ust. 1, nie podlegają rozpatrzeniu.
4.
O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia minister właściwy do spraw gospodarki informuje organizatora misji gospodarczej.
§  7.
1.
Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, o którym mowa w § 4 ust. 1, przedsiębiorca ubiegający się o udzielenie pomocy składa do ministra właściwego do spraw gospodarki wniosek o dofinansowanie sporządzony według wzoru określonego w załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 12 października 2004 r. w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie realizacji projektu w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 233, poz. 2341).
2.
Wniosek o dofinansowanie powinien być złożony przez przedsiębiorcę nie później niż na 12 tygodni przed rozpoczęciem misji gospodarczej.
3.
Do wniosku o dofinansowanie dołącza się:
1)
kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej albo kopię odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku;
2)
kopię zaświadczenia o nadaniu numerów identyfikacji w krajowym rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON i kopię decyzji o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej;
3)
zaświadczenie za okres ostatnich trzech miesięcy właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z należnościami wobec Skarbu Państwa;
4)
kopię zgłoszenia udziału w misji gospodarczej potwierdzoną przez jej organizatora;
5)
kopie wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis, jaką wnioskodawca otrzymał w ciągu 3 ostatnich lat poprzedzających datę wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie, wydanych na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, a także dane o pomocy de minimis otrzymanej przed dniem 31 maja 2004 r.
4.
Minister właściwy do spraw gospodarki rozpatruje wnioski o dofinansowanie w terminie umożliwiającym podpisanie umowy o dofinansowanie, o której mowa w § 11.
5.
W trakcie rozpatrywania wniosków minister właściwy do spraw gospodarki dokonuje ich oceny formalnej, ekonomiczno-technicznej oraz merytorycznej zgodnie z kryteriami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006 (Dz. U. Nr 197, poz. 2023).
6.
Wnioski niekompletne, niepoprawne lub złożone po terminie, o którym mowa w ust. 2, nie podlegają rozpatrzeniu.
7.
O pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia minister właściwy do spraw gospodarki informuje przedsiębiorcę, którego wniosek dotyczy.
§  8.
Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy, który w okresie 3 lat poprzedzających złożenie wniosku o dofinansowanie nie otrzymał pomocy de minimis, której wartość brutto łącznie z pomocą, o którą się ubiega, przekraczałaby równowartość 100 tys. euro.
§  9.
Wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 50 % poniesionych i udokumentowanych fakturami oraz dokumentami potwierdzającymi dokonanie płatności wydatków kwalifikowanych netto, o których mowa w § 10, i nie może wynieść jednorazowo więcej niż 7.500 złotych.
§  10.
Do wydatków kwalifikowanych zalicza się wydatki określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 6 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004-2006.
§  11.
Dofinansowanie może otrzymać przedsiębiorca na podstawie podpisanej i doręczonej do ministra właściwego do spraw gospodarki co najmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem misji gospodarczej, nie później jednak niż dnia 15 listopada danego roku, umowy o dofinansowanie zawartej między przedsiębiorcą a ministrem właściwym do spraw gospodarki.
§  12.
Przedsiębiorca może otrzymać w okresie jednego roku kalendarzowego dofinansowanie części kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w ramach uczestnictwa w maksymalnie pięciu misjach gospodarczych.
§  13.
1.
Dofinansowanie otrzymane na warunkach i w trybie niniejszego rozporządzenia wyłącza możliwość ubiegania się przez przedsiębiorcę o pomoc publiczną na ten sam cel z innego źródła lub w innej formie.
2.
O pomoc nie może ubiegać się na podstawie niniejszego rozporządzenia przedsiębiorca, który wcześniej otrzymał na ten sam cel pomoc publiczną z innego źródła lub ubiega się jednocześnie o udzielenie mu pomocy publicznej na udział w danych targach lub wystawie za granicą w trybie i na warunkach określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 października 2004 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w targach i wystawach za granicą (Dz. U. Nr 233, poz. 2342).
§  14.
1.
Wnioski organizatorów misji gospodarczej o objęcie jej dofinansowaniem oraz wnioski przedsiębiorców o dofinansowanie kosztów ich uczestnictwa w misji gospodarczej, dotyczące misji gospodarczych organizowanych w 2004 r., złożone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, podlegają rozpatrzeniu na zasadach i w trybie określonych w tym rozporządzeniu.
2.
Jeżeli wnioski, o których mowa w ust. 1, nie spełniają wszystkich wymogów określonych w niniejszym rozporządzeniu, a wnioski przedsiębiorców o dofinansowanie nie są zgodne także z wzorem, o którym mowa w § 7 ust. 1, minister właściwy do spraw gospodarki wezwie wnioskodawcę do ich uzupełnienia lub poprawy, wskazując zakres, w jakim wniosek wymaga uzupełnienia lub poprawienia, wyznaczając termin do wykonania tych czynności, nie krótszy niż 7 dni.
3.
Wnioski nieuzupełnione lub niepoprawione w terminie, o którym mowa w ust. 2, nie podlegają rozpatrzeniu.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

ZAŁĄCZNIK

Nr wniosku i data wpływu
WZÓR

WNIOSEK ORGANIZATORA

o objęcie dofinansowaniem misji gospodarczej w .............

(kraj/miasto)

związanej z udziałem w ....................... organizowanej

(nazwa targów/wystawy)

w dniach ................................................ r.

I. Informacje o Wnioskodawcy - Organizatorze misji

gospodarczej wyjazdowej na targi/wystawy za granicę:

1. Nazwa Wnioskodawcy
2. Adres zgodnie z dokumentami rejestrowymi
3. Data rozpoczęcia działalności 4. Forma prawna1)
5. Numery: REGON NIP PKD
6. Siedmiocyfrowy identyfikator siedziby przedsiębiorstwa2)
7. Wskazanie osoby upoważnionej ze strony Wnioskodawcy do kontaktów z urzędem

obsługującym ministra właściwego do spraw gospodarki

II. Wnioskowana kwota dofinansowania części kosztów udziału

..............przedsiębiorców prowadzących działalność

(liczba)

gospodarczą na terytorium RP - w organizowanej misji

gospodarczej na targi w ................ na łączną kwotę

............................... złotych.

III. Charakterystyka misji gospodarczej (nazwa misji,

program, termin, nazwa targów, planowana liczba

uczestniczących przedsiębiorców, reprezentowana branża)

IV. Informacje na temat uzgodnień programu z Wydziałem

Ekonomiczno-Handlowym Ambasady RP w kraju, do którego

planowany jest wyjazd

V. Kosztorys misji gospodarczej w przeliczeniu na jednego

przedsiębiorcę (kwoty netto)

VI. Sposób finansowania Kwota w złotych

Środki własne Wnioskodawcy
Środki uzyskane od sponsorów
Środki z wpłat dokonywanych przez uczestników

VII. Wydatki, które proponuje się objąć dofinansowaniem

Rodzaj wydatków Kwota w złotych

na łączną kwotę ..................... złotych w przeliczeniu

na jednego przedsiębiorcę

VIII. Inne informacje

............................ .....................

(miejscowość, data) (podpis, pieczęć)

Uwaga!

Dane podane w części I oraz IV powinny być potwierdzone

załączonymi do wniosku dokumentami zgodnie z § 4 ust. 3 i § 5

rozporządzenia (kopia zaświadczenia o wpisie do ewidencji

działalności gospodarczej lub kopia z Krajowego Rejestru

Sądowego, kopia zaświadczenia o nadaniu numerów w krajowym

rejestrze podmiotów gospodarki narodowej REGON, kopia o nadaniu

Numeru Identyfikacji Podatkowej NIP, opinia WEH).

Adnotacje (wypełnia MGiP)
Data rozpatrzenia/podpis pracownika Decyzja

______

1) Wpisać właściwy kod: 1A - przedsiębiorstwo państwowe; 1B - jednoosobowa spółka Skarbu Państwa; 1C - spółka, w której jednostka samorządu terytorialnego posiada 100 % akcji lub udziałów; 1D - spółka akcyjna albo spółka z o.o., w stosunku do których Skarb Państwa, jednostka samorządu terytorialnego oraz państwowa lub komunalna jednostka organizacyjna są podmiotami dominującymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi; 2 - przedsiębiorca inny niż wymieniony w pkt 1A do 1D, w tym: 2A - osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, 2B - płatnik zryczałtowanego podatku od niektórych przychodów; 2C - osoba prawna; 3 - inne.

2) Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z 2000 r. Nr 13, poz. 161, z 2001 r. Nr 12, poz. 100 i Nr 157, poz. 1840, z 2002 r. Nr 177, poz. 1459 oraz z 2003 r. Nr 208, poz. 2022).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.233.2343

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie pomocy de minimis przedsiębiorcom uczestniczącym w wyjazdowych misjach gospodarczych związanych z udziałem w targach i wystawach za granicą.
Data aktu: 15/10/2004
Data ogłoszenia: 27/10/2004
Data wejścia w życie: 27/10/2004