Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 30 września 2004 r.
w sprawie Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych

Na podstawie art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa organizację, szczegółowy sposób prowadzenia Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, zwanej dalej "Ewidencją", oraz tryb udzielania informacji o danych objętych wpisem do Ewidencji.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
organie ewidencyjnym - oznacza to ministra właściwego do spraw turystyki;
2)
zabezpieczeniu finansowym - oznacza to formę zapewnienia pokrycia kosztów powrotu klienta do kraju oraz zwrotu wpłat wniesionych przez klientów w postaci umowy gwarancji bankowej, umowy gwarancji ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia na rzecz klientów określonych w art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych;
3)
przedsiębiorcy - oznacza to organizatora turystyki i pośrednika turystycznego prowadzącego działalność gospodarczą określoną w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.
§  3.
1.
Wpisu do Ewidencji dokonuje się na podstawie przekazanych przez wojewodę:
1)
kopii zaświadczenia o wpisie do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych;
2)
kopii dokumentów potwierdzających posiadanie zabezpieczenia finansowego wraz z załącznikami.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, oraz decyzje, o których mowa w art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych, są przekazywane organowi ewidencyjnemu przez wojewodów w formie elektronicznej, a następnie niezwłocznie przesyłane w formie kopii dokumentów.
§  4.
1.
Ewidencja jest prowadzona w postaci ksiąg ewidencyjnych w formie elektronicznej.
2.
Każdego wpisu do księgi ewidencyjnej dokonuje się na odrębnej karcie, przy czym każdy wpis oznacza się numerem wynikającym z kolejności wpisów oraz zaopatruje się w datę jego dokonania.
3.
Dla każdego przedsiębiorcy wpisanego do Ewidencji sporządza się odrębną księgę ewidencyjną, opatrując ją osobnym numerem. Jeżeli przedsiębiorca wpisany do Ewidencji został utworzony w wyniku przekształcenia innego podmiotu lub połączenia innych podmiotów, w Ewidencji zamieszcza się także oznaczenia poprzednich numerów ewidencyjnych tego podmiotu lub podmiotów, które uległy przekształceniu lub połączeniu.
4.
Księga ewidencyjna składa się z czterech działów:
1)
w dziale pierwszym Ewidencji zamieszcza się następujące dane:
a)
numer ewidencyjny,
b)
numer rejestrowy,
c)
datę wpisu do Ewidencji,
d)
firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę, adres i numery telefonów oraz adres do doręczeń, w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną - adres zamieszkania,
e)
numer identyfikacji podatkowej NIP, jeżeli przedsiębiorca go posiada,
f)
oznaczenie formy prawnej przedsiębiorcy,
g)
określenie przedmiotu działalności,
h)
określenie zasięgu terytorialnego wykonywanej działalności (obszar kraju, kraje europejskie, kraje pozaeuropejskie),
i)
wskazanie głównego miejsca i adresu wykonywania działalności objętej wpisem do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz oddziałów i ich adresów,
j)
oznaczenie organu dokonującego wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz numer i datę dokonania wpisu,
k)
poprzedni numer ewidencyjny, o którym mowa w ust. 3,
l)
imiona i nazwiska osób upoważnionych do kierowania działalnością przedsiębiorcy oraz działalnością jego oddziałów;
2)
w dziale drugim Ewidencji zamieszcza się informacje o formie zabezpieczenia finansowego oraz o podmiocie udzielającym zabezpieczenia finansowego;
3)
w dziale trzecim Ewidencji zamieszcza się informacje o wysokości sumy zabezpieczenia finansowego, dacie upływu ważności zabezpieczenia finansowego; informacje odnoszące się do sumy zabezpieczenia finansowego podaje się w złotych lub w euro, w zależności od waluty zabezpieczenia finansowego;
4)
w dziale czwartym Ewidencji zamieszcza się informację o zakazie prowadzenia działalności objętej wpisem oraz informację o wykreśleniu wpisu z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych na wniosek przedsiębiorcy.
5.
Wpisowi do Ewidencji podlegają również zmiany i uzupełnienia danych zamieszczonych w rejestrze organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
§  5.
1.
Wpis do Ewidencji potwierdza się odpisem księgi ewidencyjnej w formie wydruku komputerowego, przesyłanym właściwemu wojewodzie prowadzącemu rejestr organizatorów turystyki i pośredników turystycznych oraz zainteresowanemu przedsiębiorcy.
2.
Organ ewidencyjny prostuje z urzędu wpis do Ewidencji, jeżeli zawiera on oczywiste błędy lub niezgodności ze stanem faktycznym.
§  6.
1.
Dla każdego przedsiębiorcy podlegającgo wpisowi prowadzi się akta ewidencyjne obejmujące dokumenty stanowiące podstawę wpisu do Ewidencji.
2.
Akta ewidencyjne nie mogą być udostępniane osobom trzecim.
§  7.
1.
Ewidencja jest jawna. Każdy może żądać udzielenia informacji objętych wpisem do Ewidencji przez złożenie zapytania w dowolnej formie w odniesieniu do konkretnych przedsiębiorców.
2.
Informacje zawarte w Ewidencji mogą być udostępniane także w formie elektronicznej.
3.
Wojewoda ma prawo dostępu do danych ewidencyjnych oraz do tworzonych na ich podstawie wykazów, niezależnie od miejsca siedziby przedsiębiorcy, a w przypadku gdy przedsiębiorca jest osobą fizyczną - miejsca jego zamieszkania.
4.
Dane ewidencyjne mogą być udostępniane jednostkom turystycznego samorządu gospodarczego oraz organizacjom zajmującym się ochroną praw konsumenta.
5.
Dopuszcza się udzielanie informacji zbiorczych dla celów naukowo-badawczych, pod warunkiem zachowania ich anonimowości.
§  8.
1.
W ramach Ewidencji prowadzi się wykaz przedsiębiorców, których wykreślono z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, oraz wykaz przedsiębiorców, którzy wykonywali działalność organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego bez wymaganego wpisu do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
2.
Podstawę umieszczenia informacji w wykazach, o których mowa w ust. 1, dane w nich zawarte oraz termin, po upływie którego wykreśla się przedsiębiorcę z tych wykazów, określa art. 8 ust. 5-7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych.
§  9.
Dotychczasowe wpisy do centralnego rejestru zezwoleń zachowują ważność i stają się wpisami do Ewidencji.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 czerwca 2001 r. w sprawie centralnego rejestru zezwoleń na działalność organizatorów turystyki i pośredników turystycznych (Dz. U. Nr 62, poz. 633).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - turystyka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.226.2290

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych.
Data aktu: 30/09/2004
Data ogłoszenia: 18/10/2004
Data wejścia w życie: 18/10/2004