Zakres znajomości języka polskiego przez lekarzy weterynarii niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza weterynarii, sposób i tryb przeprowadzania egzaminu z języka polskiego oraz wysokość opłaty za ten egzamin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 25 sierpnia 2004 r.
w sprawie zakresu znajomości języka polskiego przez lekarzy weterynarii niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza weterynarii, sposobu i trybu przeprowadzania egzaminu z języka polskiego oraz wysokości opłaty za ten egzamin

Na podstawie art. 2g ust. 7 ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 187, poz. 1567, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Zakres znajomości języka polskiego w mowie i piśmie przez lekarzy weterynarii niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, niezbędny do wykonywania zawodu lekarza weterynarii, obejmuje umiejętność:
1)
rozumienia tekstu pisanego, umożliwiającą w szczególności korzystanie z fachowej literatury i piśmiennictwa oraz przepisów regulujących wykonywanie zawodu;
2)
porozumiewania się z posiadaczami zwierząt, na rzecz których są świadczone usługi, lekarzami weterynarii i osobami wykonującymi zawody medyczne, w szczególności przeprowadzania wywiadów lekarsko-weterynaryjnych, udzielania przystępnych i zrozumiałych porad oraz informacji, przekazywania danych o leczonych zwierzętach oraz czynnego uczestniczenia w konsultacjach, naradach i szkoleniach zawodowych;
3)
pisania, w szczególności prowadzenia dokumentacji wymaganej przy wykonywaniu zawodu lekarza weterynarii, w tym wystawiania skierowania do zakładu leczniczego dla zwierząt i skierowania na badania diagnostyczne i konsultacje, wystawiania recept oraz wydawania zaświadczeń, opinii i orzeczeń lekarsko-weterynaryjnych.
§  2. 
1. 
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, zgodnie z ustalonym rocznym harmonogramem, przeprowadza egzamin z języka polskiego dla lekarza weterynarii niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, na jego pisemny wniosek.
2. 
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna zawiadamia lekarza weterynarii o terminie i miejscu zdawania egzaminu nie później niż na 14 dni przed terminem egzaminu.
§  3. 
1. 
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna powołuje czteroosobową komisję egzaminacyjną, w której skład wchodzą lekarze weterynarii wyróżniający się wiedzą oraz doświadczeniem zawodowym i co najmniej jedna osoba, która posiada ukończone studia wyższe na kierunku filologia polska.
2. 
Komisja egzaminacyjna wybiera spośród swoich członków przewodniczącego i sekretarza.
§  4. 
1. 
Zadania i testy egzaminacyjne oraz ich zestawy przygotowuje komisja egzaminacyjna.
2. 
Zestawy zadań i testów egzaminacyjnych zatwierdza przewodniczący komisji egzaminacyjnej, opatrując każdy z nich datą, podpisem i pieczęcią imienną.
3. 
Zadania i testy egzaminacyjne oraz ich zestawy są przygotowywane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  5. 
1. 
Egzamin obejmuje:
1)
sprawdzian pisemny, który polega na sprawdzeniu umiejętności rozumienia ze słuchu;
2)
sprawdzian testowy, który polega na sprawdzeniu poprawności gramatycznej w posługiwaniu się językiem polskim;
3)
sprawdzian ustny, który polega na sprawdzeniu umiejętności rozumienia tekstów pisanych;
4)
sprawdzian praktyczny, który polega na sprawdzeniu umiejętności formułowania wypowiedzi pisemnej.
2. 
Do zdania egzaminu niezbędne jest uzyskanie z każdego ze sprawdzianów co najmniej 55 % punktów możliwych do uzyskania.
3. 
Wyniki sprawdzianów oraz wynik egzaminu wpisuje się do protokołu, o którym mowa w § 6.
§  6. 
Z przebiegu egzaminu sekretarz komisji egzaminacyjnej sporządza protokół, który podpisują przewodniczący i członkowie komisji.
§  7. 
Lekarz weterynarii, który nie zdał egzaminu, którego egzamin został przerwany albo który nie zgłosił się na egzamin w wyznaczonym terminie lub odstąpił od egzaminu, może ponownie przystąpić do egzaminu.
§  8. 
1. 
Opłata za egzamin wynosi 1.000 zł.
2. 
W szczególnych przypadkach Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, na wniosek lekarza weterynarii, może zwolnić go z opłaty za egzamin częściowo lub całkowicie.
3. 
Opłatę za egzamin wnosi się przed dniem rozpoczęcia egzaminu.
§  9. 
Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna wydaje lekarzowi weterynarii, który zdał egzamin, zaświadczenie według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 59, poz. 532 i Nr 208, poz. 2018 oraz z 2004 r. Nr 11, poz. 95.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

...........................

(pieczęć Krajowej Rady

Lekarsko-Weterynaryjnej)

Zaświadczenie

o zdaniu przez lekarza weterynarii niebędącego obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej egzaminu z języka polskiego

Pan/Pani ....................... syn (córka) ..................

(imię ojca)

urodzon... ...................................................

(data i miejsce urodzenia)

obywatel(ka) ........................... posiadając.... dyplom

lekarza weterynarii nr ............ wydany w dniu .............

przez .........................................................

zdał(a) egzamin z języka polskiego przed komisją egzaminacyjną,

powołaną na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 25 sierpnia 2004 r. w sprawie zakresu

znajomości języka polskiego przez lekarzy weterynarii

niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej

niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza weterynarii, sposobu i

trybu przeprowadzania egzaminu z języka polskiego oraz

wysokości opłaty za ten egzamin (Dz. U. Nr 205, poz. 2101).

...................... ...................

(miejscowość i data) pieczęć urzędowa (podpis Prezesa

Krajowej Rady

Lekarsko-

Weterynaryjnej)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.205.2101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres znajomości języka polskiego przez lekarzy weterynarii niebędących obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej niezbędnej do wykonywania zawodu lekarza weterynarii, sposób i tryb przeprowadzania egzaminu z języka polskiego oraz wysokość opłaty za ten egzamin.
Data aktu: 25/08/2004
Data ogłoszenia: 21/09/2004
Data wejścia w życie: 25/09/2004