Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2273 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386, Nr 148, poz. 1551 i Nr 162, poz. 1709) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania, wstrzymywania i zwracania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich, zwanej dalej "pomocą techniczną", oraz przestrzenny zasięg wdrażania tego działania.
§  2.
Pomoc techniczna jest udzielana:
1)
do wysokości limitu stanowiącego równowartość w złotych kwoty w euro określonej w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanym dalej "Planem";
2)
jednostkom organizacyjnym i organom, realizującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadania związane z wdrażaniem Planu.
§  3.
1.
Pomoc techniczna jest udzielana zgodnie z art. 3 rozporządzenia 2004/141/WE z dnia 28 stycznia 2004 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w odniesieniu do przejściowych środków rozwoju obszarów wiejskich stosowanych do Czech, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (Dz. Urz. UE L 24 z 29.1.2004 r., z późn. zm.)1).
2.
Pomoc techniczna jest udzielana w formie refundacji kosztów poniesionych na przedsięwzięcia, które mogą być objęte tą pomocą, na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Pomoc techniczna jest udzielana na pisemny wniosek o udzielenie pomocy technicznej, składany przez podmioty, o których mowa w § 2 pkt 2.
2.
Wniosek o udzielenie pomocy technicznej składa się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej "Agencją", na formularzu udostępnionym przez Agencję.
3.
Wnioski o udzielenie pomocy technicznej składa się przez cały rok.
§  5.
Pomoc techniczna może być udzielona, jeżeli:
1)
przedsięwzięcie, które ma być realizowane, jest zgodne z celami działania "Pomoc techniczna" określonymi w Planie;
2)
koszty przedsięwzięcia mogą zostać uznane za koszty kwalifikowalne;
3)
ocena wpływu przedsięwzięcia na zwiększenie efektywności wdrażania innych działań Planu w całym kraju oraz w danym województwie jest pozytywna;
4)
ocena znaczenia przedsięwzięcia w odniesieniu do aktualnego stanu wdrożenia Planu jest pozytywna.
§  6.
1.
Prezes Agencji dokonuje oceny wniosku o udzielenie pomocy technicznej w terminie 30 dni od dnia jego złożenia, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2.
2.
Prezes Agencji, po dokonaniu oceny wniosków, sporządza listę wniosków spełniających wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2, uwzględniając kolejność złożenia wniosków, i przekazuje ją wraz z kopiami wniosków oraz ich opisem, co najmniej raz na kwartał, do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.
3.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi rozpatruje wnioski, o których mowa w ust. 2, w terminie 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5.
§  7.
1.
Po pozytywnym zaopiniowaniu przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej do realizacji, w całości lub w części, Prezes Agencji zawiera z wnioskodawcą, w formie pisemnej, umowę o udzielenie pomocy technicznej, zwaną dalej "umową".
2.
Prezes Agencji zawiera umowy, uwzględniając kolejność pozytywnie zaopiniowanych przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej na liście, o której mowa w § 6 ust. 2.
3.
W przypadku gdy wnioskodawcą jest Agencja, umowę zawiera minister właściwy do spraw rozwoju wsi z Prezesem Agencji.
§  8.
Umowa zawiera w szczególności:
1)
oznaczenie stron umowy;
2)
przedmiot umowy, w tym zakres rzeczowy przedsięwzięcia;
3)
termin i miejsce realizacji przedsięwzięcia lub jego części;
4)
wysokość pomocy technicznej;
5)
warunki i terminy składania wniosków o wypłatę pomocy technicznej;
6)
warunki i terminy składania wniosków o zaliczkę;
7)
sposób i warunki wypłacania pomocy technicznej;
8)
postanowienia o wstrzymaniu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
9)
zobowiązanie do zwrotu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
10)
zobowiązanie do realizacji zadań z zakresu pomocy technicznej w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
§  9.
1.
Wypłata środków finansowych w ramach pomocy technicznej następuje na wniosek podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2.
2.
Wniosek o wypłatę pomocy technicznej składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję, po zrealizowaniu przedsięwzięcia albo jego części zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
3.
Do wniosku o wypłatę pomocy technicznej dołącza się dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  10.
1.
Agencja, w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wypłatę pomocy technicznej, przeprowadza kontrolę w celu potwierdzenia, czy wnioskodawca zrealizował przedsięwzięcie lub jego część zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
2.
Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane, jeżeli wynik kontroli, o której mowa w ust. 1, jest pozytywny.
3.
Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane przez Agencję w terminie 30 dni od dnia zakończenia kontroli, o której mowa w ust. 1.
§  11.
1.
Podmiot, o którym mowa w § 2 pkt 2, może złożyć do Agencji wniosek o zaliczkę na realizację przedsięwzięcia, zgodnie z umową.
2.
Wniosek o zaliczkę składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję.
§  12.
Zwrot albo wstrzymanie pomocy technicznej następuje w przypadku wykorzystania pomocy technicznej niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania jej w nadmiernej wysokości, zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.
______

1) Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.198.2036

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.
Data aktu: 24/08/2004
Data ogłoszenia: 10/09/2004
Data wejścia w życie: 01/10/2004