Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 2004 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (Dz. U. Nr 229, poz. 2273 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386, Nr 148, poz. 1551 i Nr 162, poz. 1709) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb udzielania, wstrzymywania i zwracania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich, zwanej dalej "pomocą techniczną", oraz przestrzenny zasięg wdrażania tego działania.
§  2.
Pomoc techniczna jest udzielana:
1)
do wysokości limitu stanowiącego równowartość w złotych kwoty w euro określonej w Planie Rozwoju Obszarów Wiejskich, zwanym dalej "Planem";
2)
jednostkom organizacyjnym i organom, realizującym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zadania związane z wdrażaniem Planu.
§  3.
1.
Pomoc techniczna jest udzielana zgodnie z art. 3 rozporządzenia 2004/141/WE z dnia 28 stycznia 2004 r. ustanawiającego zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1257/1999 w odniesieniu do przejściowych środków rozwoju obszarów wiejskich stosowanych do Czech, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (Dz. Urz. UE L 24 z 29.1.2004 r., z późn. zm.)1).
2.
Pomoc techniczna jest udzielana w formie refundacji kosztów poniesionych na przedsięwzięcia, które mogą być objęte tą pomocą, na zasadach określonych w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Pomoc techniczna jest udzielana na pisemny wniosek o udzielenie pomocy technicznej, składany przez podmioty, o których mowa w § 2 pkt 2.
2.
Wniosek o udzielenie pomocy technicznej składa się do Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwanej dalej "Agencją", na formularzu udostępnionym przez Agencję.
3.
Wnioski o udzielenie pomocy technicznej składa się przez cały rok.
§  5.
Pomoc techniczna może być udzielona, jeżeli:
1)
przedsięwzięcie, które ma być realizowane, jest zgodne z celami działania "Pomoc techniczna" określonymi w Planie;
2)
koszty przedsięwzięcia mogą zostać uznane za koszty kwalifikowalne;
3)
ocena wpływu przedsięwzięcia na zwiększenie efektywności wdrażania innych działań Planu w całym kraju oraz w danym województwie jest pozytywna;
4)
ocena znaczenia przedsięwzięcia w odniesieniu do aktualnego stanu wdrożenia Planu jest pozytywna.
§  6.
1.
Prezes Agencji dokonuje oceny wniosku o udzielenie pomocy technicznej w terminie 30 dni od dnia jego złożenia, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2.
2.
Prezes Agencji, po dokonaniu oceny wniosków, sporządza listę wniosków spełniających wymagania określone w § 5 pkt 1 i 2, uwzględniając kolejność złożenia wniosków, i przekazuje ją wraz z kopiami wniosków oraz ich opisem, co najmniej raz na kwartał, do zaopiniowania ministrowi właściwemu do spraw rozwoju wsi.
3.
Minister właściwy do spraw rozwoju wsi rozpatruje wnioski, o których mowa w ust. 2, w terminie 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, biorąc pod uwagę wymagania określone w § 5.
§  7.
1.
Po pozytywnym zaopiniowaniu przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej do realizacji, w całości lub w części, Prezes Agencji zawiera z wnioskodawcą, w formie pisemnej, umowę o udzielenie pomocy technicznej, zwaną dalej "umową".
2.
Prezes Agencji zawiera umowy, uwzględniając kolejność pozytywnie zaopiniowanych przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi wniosków o udzielenie pomocy technicznej na liście, o której mowa w § 6 ust. 2.
3.
W przypadku gdy wnioskodawcą jest Agencja, umowę zawiera minister właściwy do spraw rozwoju wsi z Prezesem Agencji.
§  8.
Umowa zawiera w szczególności:
1)
oznaczenie stron umowy;
2)
przedmiot umowy, w tym zakres rzeczowy przedsięwzięcia;
3)
termin i miejsce realizacji przedsięwzięcia lub jego części;
4)
wysokość pomocy technicznej;
5)
warunki i terminy składania wniosków o wypłatę pomocy technicznej;
6)
warunki i terminy składania wniosków o zaliczkę;
7)
sposób i warunki wypłacania pomocy technicznej;
8)
postanowienia o wstrzymaniu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
9)
zobowiązanie do zwrotu pomocy technicznej w przypadku jej wykorzystania niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania w nadmiernej wysokości;
10)
zobowiązanie do realizacji zadań z zakresu pomocy technicznej w trybie przepisów o zamówieniach publicznych.
§  9.
1.
Wypłata środków finansowych w ramach pomocy technicznej następuje na wniosek podmiotów, o których mowa w § 2 pkt 2.
2.
Wniosek o wypłatę pomocy technicznej składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję, po zrealizowaniu przedsięwzięcia albo jego części zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
3.
Do wniosku o wypłatę pomocy technicznej dołącza się dokumenty potwierdzające poniesienie kosztów, o których mowa w § 3 ust. 2.
§  10.
1.
Agencja, w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wypłatę pomocy technicznej, przeprowadza kontrolę w celu potwierdzenia, czy wnioskodawca zrealizował przedsięwzięcie lub jego część zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
2.
Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane, jeżeli wynik kontroli, o której mowa w ust. 1, jest pozytywny.
3.
Środki finansowe w ramach pomocy technicznej są wypłacane przez Agencję w terminie 30 dni od dnia zakończenia kontroli, o której mowa w ust. 1.
§  11.
1.
Podmiot, o którym mowa w § 2 pkt 2, może złożyć do Agencji wniosek o zaliczkę na realizację przedsięwzięcia, zgodnie z umową.
2.
Wniosek o zaliczkę składa się na formularzu udostępnionym przez Agencję.
§  12.
Zwrot albo wstrzymanie pomocy technicznej następuje w przypadku wykorzystania pomocy technicznej niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrania jej w nadmiernej wysokości, zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2004 r.
______

1) Dane dotyczące ogłoszenia aktu prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszym rozporządzeniu, dotyczą ogłoszenia tego aktu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.198.2036

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb udzielania pomocy finansowej na pomoc techniczną dla jednostek organizacyjnych i organów realizujących zadania związane z rozwojem obszarów wiejskich.
Data aktu: 24/08/2004
Data ogłoszenia: 10/09/2004
Data wejścia w życie: 01/10/2004