Kontrola szczelności urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY 1
z dnia 16 sierpnia 2004 r.
w sprawie kontroli szczelności urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową (Dz. U. Nr 121, poz. 1263) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania, jakie muszą być spełnione przy dokonywaniu sprawdzania szczelności urządzeń i instalacji zawierających powyżej 3 kg substancji kontrolowanych, zwanych dalej "urządzeniami".
§  2.
Podczas dokonywania sprawdzania szczelności urządzeń wykonuje się następujące czynności:
1)
wstępne, związane z działaniem urządzenia;
2)
kontrolę dokumentacji urządzenia;
3)
ogólne oględziny zewnętrzne;
4)
przegląd przyrządów zabezpieczających;
5)
kontrolę korozji poszczególnych elementów urządzeń;
6)
wykrywanie nieszczelności;
7)
próbę szczelności - jeżeli zachodzi taka konieczność.
§  3.
Czynności wstępne związane z działaniem urządzeń obejmują uzyskanie od osoby odpowiedzialnej za eksploatację urządzeń informacji o ich stanie, ewentualnych usterkach i nieszczelnościach.
§  4.
1.
W ramach kontroli dokumentacji urządzenia sprawdza się zgodność elementów urządzenia zawierających substancje kontrolowane ze schematem oraz ich rozmieszczenie.
2.
W przypadku stwierdzenia braku schematu stwierdza się konieczność jego wykonania lub uzupełnienia.
§  5.
Ogólne oględziny zewnętrzne urządzenia oceniające prawidłowość jego działania obejmują, w szczególności, sprawdzenie:
1)
parametrów działania urządzenia odnoszących się do czynnika chłodniczego;
2)
stanu montażu aparatury;
3)
drgań i przemieszczeń powodowanych przez temperaturę i ciśnienie;
4)
stanu technicznego podpór i zamocowań;
5)
stanu technicznego spawów i innych połączeń;
6)
stanu technicznego izolacji termicznej;
7)
zabezpieczeń części ruchomych;
8)
zabezpieczeń przed uszkodzeniami mechanicznymi;
9)
zabezpieczeń przed oddziaływaniem ciepła;
10)
stanu technicznego i rozmieszczenia zaworów;
11)
stopnia zanieczyszczenia powierzchni wymiany ciepła.
§  6.
W ramach przeglądu przyrządów zabezpieczających sprawdza się:
1)
prawidłowość zamontowania i działania przekaźników zabezpieczających przed nadmiernym ciśnieniem;
2)
szczelność zamknięcia zewnętrznych ciśnieniowych zaworów nadmiarowych.
§  7.
W ramach kontroli korozji poszczególnych elementów sprawdza się, w szczególności, stan techniczny rurociągów i wymienników oraz elastycznych elementów rurowych, z uwzględnieniem zabezpieczeń przed ich uszkodzeniami mechanicznymi.
§  8.
W przypadku stwierdzenia widocznego wycieku substancji kontrolowanej lub jego wykrycia:
1)
za pomocą substancji lub preparatów chemicznych,
2)
za pomocą ręcznego wykrywacza nieszczelności, w ilości przekraczającej 15 g w roku,
3)
zarejestrowanego za pomocą zainstalowanych w pomieszczeniach, kanałach technologicznych, kanałach wentylacyjnych i innych miejscach czujników (wykrywaczy), w ilościach przekraczających 10 ppm

- należy niezwłocznie przystąpić do jego usunięcia.

§  9.
1.
Do sprawdzania szczelności urządzenia stosuje się jedną z następujących metod wykrywania:
1)
lokalnych źródeł emisji substancji kontrolowanej - za pomocą przenośnego wykrywacza nieszczelności o dolnym progu czułości poniżej 15 g/rok;
2)
globalnej emisji substancji kontrolowanej w pomieszczeniu - poprzez pomiar stężenia czynnika chłodniczego w powietrzu, za pomocą stacjonarnego urządzenia kontrolnego, o ciągłym działaniu i rejestracji pomiarów oraz dolnym progu czułości poniżej 10 ppm.
2.
Metodę, o której mowa w ust. 1 pkt 1, stosuje się, jeżeli konstrukcja urządzenia umożliwia dostęp do każdego z badanych fragmentów urządzenia na całym obwodzie miejsca badania.
§  10.
Próbę szczelności za pomocą gazu obojętnego lub metodą próżniową przeprowadza się:
1)
na części lub całości urządzenia, jeżeli nastąpił jednorazowy wyciek substancji kontrolowanej w ilości powyżej 10 % napełnienia;
2)
na całości urządzenia, jeżeli ich przestój był dłuższy niż 1 rok.
§  11.
Dokonujący przeglądu szczelności powinien być wyposażony w:
1)
okulary ochronne;
2)
rękawice ochronne;
3)
aparat umożliwiający oddychanie w przypadku dokonywania przeglądu urządzeń zawierających czynnik chłodniczy typu: R123, R124, R141b, R142b oraz R22 występujący w mieszaninach z R152a lub R218 albo R600a.
§  12.
Elementy elastyczne urządzeń podlegają wymianie w całości w przypadku stwierdzenia na nich zużycia mogącego przyczynić się do uwolnienia substancji kontrolowanej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.195.2008

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kontrola szczelności urządzeń i instalacji zawierających substancje kontrolowane.
Data aktu: 16/08/2004
Data ogłoszenia: 07/09/2004
Data wejścia w życie: 22/09/2004