Wymagania dla weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 16 sierpnia 2004 r.
w sprawie wymagań dla weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych

Na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 95) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa wymagania dla pomieszczeń, urządzeń, aparatury i sprzętu weterynaryjnego laboratorium diagnostycznego, zwanego dalej "laboratorium".
§  2.
1.
Laboratorium powinno mieścić się w odrębnym budynku lub lokalu albo stanowić wyodrębnioną część budynku lub lokalu przeznaczonego na inne cele, jeżeli pomieszczenia laboratorium są wyraźnie oddzielone od innych pomieszczeń tego budynku lub lokalu.
2.
Laboratorium może mieścić się na różnych kondygnacjach oraz na poziomie terenu.
§  3.
1.
Laboratorium powinno mieć:
1)
podłogi wykonane z materiałów trwałych, łatwo zmywalnych, odpornych na działanie wody i środków dezynfekcyjnych;
2)
instalacje:
a)
wodną,
b)
elektryczną,
c)
grzewczą,
d)
kanalizacyjną;
3)
sprzęt do prowadzenia i przechowywania dokumentacji przyjęcia, rejestracji oraz identyfikacji prób przeznaczonych do badań.
2.
W pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych ściany powinny być wykonane z materiałów gładkich, a przy umywalce z materiałów trwałych, łatwo zmywalnych, odpornych na działanie wody i środków dezynfekcyjnych.
3.
W pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych oraz w sali laboratoryjnej powinny znajdować się umywalki z doprowadzoną bieżącą wodą ciepłą i zimną, środki do mycia i odkażania rąk, ręczniki jednorazowego użytku oraz pojemnik na zużyte ręczniki; umywalki powinny być przystosowane do obsługi bez użycia rąk.
4.
Parapety w pomieszczeniach laboratorium powinny być wykończone materiałem trwałym, gładkim, łatwo zmywalnym, odpornym na działanie wody i środków dezynfekcyjnych.
5.
Grzejniki w pomieszczeniach laboratorium powinny być gładkie i łatwe do czyszczenia.
6.
Okna w pomieszczeniach laboratorium powinny być otwierane lub uchylne, z wyłączeniem pomieszczeń sal laboratoryjnych przeznaczonych do badań mikrobiologicznych.
7.
W pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych, na zapleczu socjalnym i sanitarnym należy zapewnić wymianę powietrza.
8.
Pomieszczenia laboratorium powinny być oznakowane w sposób umożliwiający ich identyfikację.
9.
Komunikacja wewnątrz laboratorium powinna być zorganizowana w sposób zabezpieczający przed krzyżowaniem się dróg obiegu materiału biologicznego i prób.
10.
Wejście na zaplecze socjalne i zaplecze sanitarne w laboratorium nie może prowadzić przez pomieszczenia pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych i sali laboratoryjnej.
§  4.
W laboratorium w zależności od rodzaju i kierunku wykonywanych badań znajduje się:
1)
wydzielone pomieszczenie lub stanowisko do wykonywania sekcji diagnostycznej;
2)
chłodnia do przetrzymywania pozostałości po badaniach.
§  5.
1.
Powierzchnia pomieszczeń laboratorium powinna wynosić co najmniej:
1)
6 m2 - w przypadku pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych;
2)
20 m2 - w przypadku sali laboratoryjnej;
3)
3 m2 - w przypadku zaplecza sanitarnego;
4)
6 m2 - w przypadku pomieszczenia administracyjnego;
5)
3 m2 - w przypadku zaplecza socjalnego i szatni.
2.
Wysokość wszystkich pomieszczeń laboratorium powinna wynosić co najmniej 2,5 m.
§  6.
Laboratorium wyposaża się w:
1)
urządzenia do pozyskiwania wody destylowanej lub dejonizowanej znajdujące się w wydzielonej części sali laboratoryjnej;
2)
sprzęt i urządzenia do przechowywania odczynników chemicznych i materiałów pomocniczych w warunkach określonych przez producenta lub wynikających z ich właściwości.
§  7.
1.
Pokój przyjęć prób do badań diagnostycznych wyposaża się w:
1)
urządzenia i sprzęt do identyfikowania i przechowywania prób do badań diagnostycznych;
2)
lampę bakteriobójczą.
2.
Urządzenia i sprzęt znajdujące się w pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych powinny być wykonane z materiałów trwałych, łatwo zmywalnych i odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych.
§  8.
1.
Salę laboratoryjną wyposaża się w:
1)
wentylację grawitacyjną lub mechaniczną albo klimatyzację;
2)
lodówki oraz zamrażarki do przechowywania prób do badań diagnostycznych oraz materiałów pomocniczych służących do wykonywania badań.
2.
Salę laboratoryjną wyposaża się ponadto w:
1)
cieplarki,
2)
autoklaw do wyjaławiania podłoży,
3)
autoklaw do niszczenia kultur po badaniach,
4)
sterylizator na suche powietrze,
5)
komorę laminarną do posiewów,
6)
szafy chłodnicze,
7)
lampy bakteriobójcze

- w przypadku wykonywania badań mikrobiologicznych.

3.
Sala laboratoryjna powinna być zabezpieczona przed dostępem osób postronnych.
4.
Wejście do sali laboratoryjnej powinno prowadzić przez śluzę dezynfekcyjną.
5.
W sali laboratoryjnej wydziela się część pomieszczenia na zmywalnię szkła, ze zlewozmywakiem.
§  9.
1.
Laboratorium wyposaża się w sprzęt do gospodarowania odpadami zgodnie z przepisami o odpadach.
2.
Ścieki z laboratorium przed ich zrzutem do instalacji kanalizacyjnej poddaje się inaktywacji w odpowiedniej temperaturze lub przy zastosowaniu środków chemicznych zapewniających ich inaktywację.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.194.1994

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania dla weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych.
Data aktu: 16/08/2004
Data ogłoszenia: 06/09/2004
Data wejścia w życie: 21/09/2004