Warunki i tryb potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 9 sierpnia 2004 r.
w sprawie warunków i trybu potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt

Na podstawie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 oraz z 2004 r. Nr 69, poz. 625, Nr 92, poz. 880 i Nr 96, poz. 959) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb potwierdzania posiadanych przez kierowców i konwojentów kwalifikacji niezbędnych przy transporcie zwierząt;
2)
wzór zaświadczenia potwierdzającego kwalifikacje, o których mowa w pkt 1;
3)
szczegółowy program szkolenia;
4)
sposób:
a)
powoływania komisji egzaminacyjnych,
b)
przeprowadzania egzaminu.
§  2.
1.
Powiatowy lekarz weterynarii, właściwy dla miejsca zatrudnienia osób ubiegających się o potwierdzenie kwalifikacji niezbędnych przy transporcie zwierząt, wystawia kierowcom i konwojentom zaświadczenie potwierdzające te kwalifikacje.
2.
Wzór zaświadczenia, o którym mowa w ust. 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3.
Osoba ubiegająca się o potwierdzenie kwalifikacji niezbędnych przy transporcie zwierząt składa wniosek o potwierdzenie posiadania tych kwalifikacji do powiatowego lekarza weterynarii, o którym mowa w ust. 1.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, dołącza się:
1) 2
 (uchylony),
2)
potwierdzenie na piśmie zdania egzaminu, o którym mowa w § 4, wydane przez komisję egzaminacyjną.
§  3. 3
 Szkolenie dla kierowców i konwojentów jest prowadzone w formie kursu, zgodnie z programem szkolenia, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Egzamin przeprowadza komisja egzaminacyjna powołana przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca szkolenia.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą co najmniej 3 osoby, w tym:
1) 4
 2 posiadające wykształcenie wyższe na kierunku rolnictwo, zootechnika, biologia lub weterynaria;
2)
osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie i 5-letni staż pracy przy konwojowaniu zwierząt.
3.
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, o którym mowa w ust. 1, w formie testu pisemnego obejmującego sprawdzenie znajomości zagadnień zawartych w programie szkolenia, o którym mowa w § 3.
4.
Do egzaminu mogą przystąpić osoby, które odbyły przewidziane w programie szkolenia zajęcia praktyczne.
§  5.
1.
Z posiedzenia komisji egzaminacyjnej sporządza się protokół, zawierający wyniki egzaminu, który po podpisaniu przez członków komisji egzaminacyjnej jest przekazywany do powiatowego lekarza weterynarii wskazanego w § 4 ust. 1.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, powiatowy lekarz weterynarii przechowuje przez okres 3 lat od dnia przeprowadzenia egzaminu.
§  6.
1.
Warunkiem zdania egzaminu jest udzielenie co najmniej 75 % poprawnych odpowiedzi na pytania zawarte w teście pisemnym, o którym mowa w § 4 ust. 3.
2.
Osoby, które nie uzyskały wymaganej ilości poprawnych odpowiedzi z testu pisemnego, mogą powtórnie przystąpić do egzaminu, po złożeniu wniosku do powiatowego lekarz weterynarii, wskazanego w § 4 ust. 1.
3.
Powtórny egzamin komisja egzaminacyjna przeprowadza w formie egzaminu ustnego.
4.
Komisja egzaminacyjna wydaje na piśmie osobom, które zdały egzamin, potwierdzenie wyniku tego egzaminu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 5

WZÓR

Zaświadczenie potwierdzające kwalifikacje kierowcy/konwojenta1)

(pieczęć powiatowego inspektoratu weterynarii)

Pan/i .........................................................

urodzony/a w ............................. dnia ...............

imiona rodziców ...............................................

Nr PESEL lub rodzaj i nr dokumentu tożsamości .................

posiada kwalifikacje kierowcy/konwojenta1) przy transporcie

zwierząt.

Dokument, na podstawie którego wystawiono potwierdzenie

kwalifikacji:

...................................................

(pieczęć okrągła powiatowego lekarza weterynarii)

............, dnia ...............

1) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  6

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM SZKOLENIA KIEROWCÓW I KONWOJENTÓW ZATRUDNIANYCH PRZY TRANSPORCIE ZWIERZĄT

Lp. Zagadnienia Liczba godzin
wykłady ćwiczenia
1 Przepisy krajowe i obowiązujące w państwach członkowskich Unii Europejskiej w zakresie ochrony zwierząt podczas transportu drogowego, kolejowego, morskiego i lotniczego 3 -
2 Planowanie trasy, zmiany trasy i adnotacje dokonywane w tym zakresie 1 1
3 Dokumenty wymagane przy transporcie żywych zwierząt 1 -
4 Konstrukcja i sposoby użytkowania pojazdu mające wpływ na zapewnienie transportowanym zwierzętom odpowiednich warunków w czasie transportu 1 -
5 Załadunek, rozmieszczenie i wyładunek zwierząt, stosownie do gatunku 1 2
6 Opieka nad zwierzętami podczas postojów. Kontrola stanu zdrowia zwierząt, wymagane postoje, karmienie i pojenie 1 1
7 Zachowania behawioralne różnych gatunków zwierząt. Wykorzystanie naturalnego instynktu zwierząt podczas transportu, załadunku i wyładunku 1 -
8 Normy załadunkowe oraz sposób załadunku zwierząt 1 -
9 Stres u zwierząt oraz sposoby redukowania jego symptomów 1 -
10 Postępowanie ze zwierzętami chorymi lub zwierzętami, które uległy zranieniu podczas transportu 1 -
11 Transport zwierząt w pojemnikach i kontenerach 1 -
12 Wpływ warunków atmosferycznych na transport zwierząt oraz sposoby zapewnienia optymalnych warunków zoohigieniczych podczas przewozu zwierząt 1 -
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).
2 § 2 ust. 4 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
4 § 4 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
5 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 czerwca 2005 r. (Dz.U.05.131.1098) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 sierpnia 2005 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.185.1914

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb potwierdzania kwalifikacji kierowców i konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt.
Data aktu: 09/08/2004
Data ogłoszenia: 26/08/2004
Data wejścia w życie: 10/09/2004