Okresowe badania lekarskie pracowników zatrudnionych w zakładach, które stosowały azbest w produkcji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 4 sierpnia 2004 r.
w sprawie okresowych badań lekarskich pracowników zatrudnionych w zakładach, które stosowały azbest w produkcji

Na podstawie art. 7a ust. 3 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2004 r. Nr 3, poz. 20, Nr 96, poz. 959 i Nr 120, poz. 1252) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb i zakres okresowych badań lekarskich;
2)
warunki, które muszą spełniać podmioty uprawnione do przeprowadzania okresowych badań lekarskich;
3)
częstotliwość wykonywania okresowych badań lekarskich oraz sposób ich dokumentowania;
4)
sposób sprawowania nadzoru nad przeprowadzaniem okresowych badań lekarskich.
§  2. 
1. 
Zakres okresowego badania lekarskiego, o którym mowa w art. 7a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, zwanej dalej "ustawą", obejmuje:
1)
badanie ogólnolekarskie;
2)
zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej;
3)
badanie spirometryczne spoczynkowe.
2. 
Lekarz przeprowadzający okresowe badanie lekarskie poszerza jego zakres o badania uzupełniające, jeśli potrzeba taka wynika z oceny stanu zdrowia osoby podlegającej badaniu lekarskiemu.
3. 
Lekarz przeprowadzający okresowe badanie lekarskie zleca dodatkowo inne badania diagnostyczne, jeśli zachodzi potrzeba poszerzenia diagnostyki w celu potwierdzenia lub wykluczenia innych niż narażenie na azbest przyczyn stwierdzanych zmian patologicznych.
4. 
Zakres badań uzupełniających, o których mowa w ust. 2, oraz innych badań diagnostycznych, o których mowa w ust. 3, określa załącznik do rozporządzenia.
5. 
Badania uzupełniające, o których mowa w ust. 2, oraz inne badania diagnostyczne, o których mowa w ust. 3, stanowią część okresowego badania lekarskiego.
6. 
Okresowe badania lekarskie przeprowadza się według jednolitej metodyki.
§  3. 
1. 
Okresowe badania lekarskie mogą być przeprowadzane w jednostkach organizacyjnych służby medycyny pracy, które spełniają następujące warunki:
1)
posiadają doświadczenie w sprawowaniu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami zatrudnionymi w warunkach narażenia na działanie pyłów azbestu;
2)
zatrudniają lekarzy odbywających szkolenia, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2;
3)
obowiązane są mocą art. 17 pkt 13 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317) do wykonywania okresowych badań lekarskich realizowanych w trybie art. 229 § 5 Kodeksu pracy, w szczególności w przypadku likwidacji zakładów wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy.
2. 
Okresowe badania lekarskie przeprowadza jednostka, o której mowa w ust. 1, właściwa terytorialnie ze względu na miejsce prowadzenia działalności zakładu wymienionego w załączniku nr 4 do ustawy.
3. 
Osoba podlegająca okresowym badaniom lekarskim może wystąpić z wnioskiem do jednostki, o której mowa w ust. 2, o przesłanie dokumentacji medycznej dotyczącej jej osoby i przeprowadzanie tych badań w jednostce właściwej terytorialnie ze względu na jej miejsce zamieszkania.
4. 
Jeżeli w wyniku wniosku, o którym mowa w ust. 3, zadania z zakresu okresowych badań lekarskich osoby podlegającej takim badaniom przejmie jednostka właściwa terytorialnie ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby, dokumentację medyczną przekazuje się tej jednostce, w trybie poufnym, za pokwitowaniem.
§  4. 
1. 
Lekarz przeprowadzający okresowe badanie lekarskie ustala częstotliwość tych badań, biorąc pod uwagę ocenę stanu zdrowia osoby podlegającej okresowemu badaniu lekarskiemu, stanowisko pracy, wielkość narażenia na pył azbestu, staż pracy oraz okres latencji.
2. 
Okresowe badania lekarskie przeprowadza się na podstawie książeczki badań profilaktycznych, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, nie rzadziej niż co 3 lata.
3. 
Lekarz przeprowadzający okresowe badanie lekarskie wypełnia:
1)
dokumentację medyczną, prowadzoną dla potrzeb przeprowadzania okresowych badań lekarskich osób podlegających tym badaniom, w tym kartę badania, prowadzoną dla potrzeb sprawowania nadzoru;
2)
książeczkę badań profilaktycznych, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
4. 
W dokumentach, o których mowa w ust. 3, należy podać termin następnego okresowego badania lekarskiego.
§  5. 
1. 
Okresowe badanie lekarskie kończy się orzeczeniem lekarskim zawierającym ocenę stanu zdrowia osoby badanej.
2. 
Lekarz przeprowadzający okresowe badanie lekarskie wysyła kartę badania, w terminie 14 dni od dnia przeprowadzenia badania, do jednostki nadzorującej, którą jest Instytut Medycyny Pracy im. prof. dr med. Jerzego Nofera w Łodzi.
§  6. 
1.  1
 Jednostka nadzorująca, sprawując nadzór nad przeprowadzaniem okresowych badań lekarskich:
1)
określa szczegółową metodykę badań, o której mowa w § 2 ust. 6, oraz zapewnia jednolitą ocenę radiogramów w ramach okresowych badań lekarskich;
2)
przeprowadza szkolenia dla lekarzy wykonujących okresowe badania lekarskie, które obejmują w szczególności:
a)
metodykę badań, o której mowa w § 2 ust. 6,
b)
sposób prowadzenia dokumentacji, o której mowa w § 4 ust. 3 pkt 1;
3)
udziela konsultacji lekarzom przeprowadzającym okresowe badania lekarskie;
4)
przekazuje lekarzom przeprowadzającym okresowe badania lekarskie niezbędne informacje z rejestru, o którym mowa w pkt 7, w celu prawidłowej oceny narażenia na pył azbestu osoby podlegającej takiemu badaniu;
5)
sprawuje nadzór nad podmiotami wykonującymi okresowe badania lekarskie;
6)
przeprowadza analizę danych zawartych w kartach badań w celu monitorowania sytuacji zdrowotnej osób podlegających okresowym badaniom lekarskim;
7)
prowadzi rejestr pracowników, o których mowa w art. 7a ust. 1 ustawy.
1a.  2
 Sprawowanie nadzoru nad przeprowadzaniem okresowych badań lekarskich jest finansowane na podstawie umowy zawartej pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez ministra właściwego do spraw zdrowia a Instytutem Medycyny Pracy im. prof. dra med. Jerzego Nofera w Łodzi.
2. 
Na wniosek osoby objętej rejestrem, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, należy udostępnić dane jej dotyczące z tego rejestru oraz z karty badania, o której mowa w § 4 ust. 3 pkt 1.
3. 
Na wniosek pracodawcy, pracownika lub jego przedstawiciela jednostka nadzorująca udostępnia anonimowe zbiorcze informacje dotyczące danego zakładu z rejestru, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, oraz z kart badań, o których mowa w § 4 ust. 3 pkt 1.
4. 
Rejestr, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, oraz dokumentacja, o której mowa w § 4 ust. 3 pkt 1, osób podlegających okresowym badaniom lekarskim przechowywane są przez 40 lat po ustaniu narażenia na działanie pyłów azbestu.
5. 
Jednostka nadzorująca przedstawia ministrowi właściwemu do spraw zdrowia sprawozdanie z wykonania okresowych badań lekarskich zrealizowanych na podstawie ustawy za dany rok kalendarzowy według stanu na dzień 31 grudnia w terminie do dnia 15 lutego następnego roku.
6. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 5, przedstawiane jest ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w celu oceny liczby i jakości wykonanych okresowych badań lekarskich zrealizowanych na podstawie ustawy.
§  7. 
W sprawach nieuregulowanych rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy dotyczące przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 134, poz. 1439).

ZAŁĄCZNIK

ZAKRES BADAŃ UZUPEŁNIAJĄCYCH ORAZ INNYCH BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH

Badania uzupełniające Inne badania diagnostyczne
1) badanie laryngologiczne 1) tomografia komputerowa
2) badanie gazometryczne spoczynkowe 2) badanie gazometryczne wysiłkowe
3) określenie zdolności dyfuzyjnej i

podatności oddechowej płuc

4) badanie cytologiczne plwociny
5) badanie ekg
1 § 6 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2024 r.
2 § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 sierpnia 2024 r. (Dz.U.2024.1201) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 sierpnia 2024 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.183.1896

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Okresowe badania lekarskie pracowników zatrudnionych w zakładach, które stosowały azbest w produkcji.
Data aktu: 04/08/2004
Data ogłoszenia: 24/08/2004
Data wejścia w życie: 08/09/2004