Badania skuteczności działania środka ochrony roślin.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 4 sierpnia 2004 r.
w sprawie badań skuteczności działania środka ochrony roślin

Na podstawie art. 40 ust. 7 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2004 r. Nr 11, poz. 94, Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
warunki organizacyjno-techniczne, jakie powinna spełnić jednostka organizacyjna upoważniona do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin;
2)
wzór wniosku o wydanie upoważnienia do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin;
3)
sposób prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin.
§  2.
Warunki organizacyjno-techniczne, jakie powinna spełniać jednostka organizacyjna prowadząca badania skuteczności działania środka ochrony roślin, zwane dalej "Zasadami Dobrej Praktyki Eksperymentalnej", są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Wzór wniosku o wydanie upoważnienia do prowadzenia badań skuteczności działania środka ochrony roślin jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
Badania skuteczności działania środka ochrony roślin przeprowadza się zgodnie z metodami tych badań, określonymi w wytycznych wydanych na podstawie Konwencji w sprawie utworzenia Europejskiej i Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin, podpisanej w Paryżu dnia 18 kwietnia 1951 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 33, poz. 191 oraz z 1963 r. Nr 38, poz. 219).
§  5.
1.
Badania skuteczności działania środka ochrony roślin obejmują:
1)
skuteczność działania tego środka w zwalczaniu lub zapobieganiu występowania organizmu szkodliwego lub we wpływaniu na procesy życiowe roślin uprawnych w inny sposób niż składnik pokarmowy;
2)
fitotoksyczność tego środka, z uwzględnieniem różnych odmian rośliny;
3) 1
 wpływ tego środka na jakość i wysokość plonu roślin lub produktów roślinnych w badaniach fitotoksyczności, jeżeli takie badania zostały przeprowadzone, lub w badaniach sprawdzających skuteczność jego działania;
4)
możliwość pojawienia się odporności organizmów szkodliwych na ten środek;
5) 2
 możliwość wystąpienia niepożądanego lub nieprzewidzianego działania ubocznego tego środka na organizmy pożyteczne lub inne organizmy niepodlegające zwalczaniu, na rośliny uprawiane następczo i sąsiadujące oraz wpływ na rośliny przeznaczone do produkcji materiału siewnego.
2. 3
 Badania mające na celu sprawdzenie fitotoksyczności środka ochrony roślin przeprowadza się dla środków:
1)
z grupy herbicydów;
2)
z pozostałych grup, w przypadku gdy:
a)
w skład badanego środka ochrony roślin wchodzi substancja aktywna, która, zgodnie z zakresem jego stosowania, nie wchodzi w skład żadnego środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu, oraz ma być on stosowany doglebowo lub do zaprawiania materiału siewnego,
b)
w badaniach skuteczności działania środka zostało stwierdzone jego działanie fitotoksyczne.
§  6.
1.
Badania skuteczności działania środka ochrony roślin przeprowadza się w różnych warunkach glebowo-klimatycznych, środowiskowych i agrotechnicznych, charakterystycznych dla uprawy danej rośliny.
1a. 4
 Przepis ust. 1 nie dotyczy roślin uprawianych pod osłonami oraz roślin lub produktów roślinnych przechowywanych w pomieszczeniach zamkniętych.
2. 5
 Badania skuteczności działania środka ochrony roślin mogą być przeprowadzone, po spełnieniu wymagań określonych w art. 33 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin, w jednym cyklu albo sezonie produkcyjnym uprawy roślin w przypadku organizmów kwarantannowych.
3.
Badania skuteczności działania środka ochrony roślin zawierającego substancję aktywną:
1)
która nie wchodzi w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu, przy uprawie danej rośliny - obejmują co najmniej dwa cykle albo dwa sezony produkcyjne uprawy tej rośliny i przeprowadza się je:
a)
dla badań mających na celu sprawdzenie skuteczności działania tego środka w zwalczaniu lub zapobieganiu występowania organizmu szkodliwego lub we wpływaniu na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy, w określonej roślinie uprawnej, oraz jego wpływu na jakość i wysokość plonu - w liczbie określonej w załączniku nr 3 do rozporządzenia,
b)
dla badań mających na celu sprawdzenie fitotoksyczności środka ochrony roślin - w liczbie określonej w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
2)
która wchodzi w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu w tym samym zakresie stosowania, obejmują jeden cykl albo sezon produkcyjny uprawy tej rośliny i przeprowadza się je w liczbie określonej odpowiednio w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia.
4.
Badanie środka ochrony roślin zawierającego substancję aktywną wchodzącą w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny, stosowanego w mieszaninie z preparatem niebędącym środkiem ochrony roślin lub substancją poprawiającą właściwości lub skuteczność tego środka, obejmuje jeden cykl albo sezon produkcyjny uprawy danej rośliny i jest przeprowadzane w warunkach odpowiadających zakresowi stosowania środka ochrony roślin określonemu przez wnioskodawcę.
5.
Badanie mające na celu sprawdzenie skuteczności działania mieszaniny, o której mowa w ust. 4, w zwalczaniu organizmu szkodliwego w określonej roślinie uprawnej, wpływu na jakość i wysokość plonu oraz sprawdzenie fitotoksyczności przeprowadza się w liczbie określonej odpowiednio w załącznikach nr 3 i 4 do rozporządzenia, jeżeli mieszanina ta zawiera substancję aktywną niewchodzącą w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny; jeżeli mieszanina ta zawiera substancję aktywną wchodzącą w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny - przeprowadza się dwa takie badania.
6.
Jeżeli na podstawie przeprowadzonych badań środka ochrony roślin, o których mowa w ust. 1-5, nie można dokonać oceny skuteczności działania tego środka, czas przeprowadzania tych badań przedłuża się o dodatkowy cykl albo sezon produkcyjny.
§  7.
Wyniki badań skuteczności działania środka ochrony roślin w zwalczaniu organizmu szkodliwego wykorzystuje się w ocenie skuteczności działania tego środka, jeżeli:
1)
skuteczność zwalczania organizmu szkodliwego w danym badaniu mieści się w przedziałach procentowych, które są określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
2)
skuteczność badanego środka ochrony roślin jest porównywalna do użytego w tym badaniu środka porównawczego, jeżeli taki środek został dopuszczony do obrotu;
3)
nasilenie występowania gatunków chwastów, w przypadku środków ochrony roślin z grupy herbicydów, przed zastosowaniem środka ochrony roślin, wynosiło nie mniej niż 4 sztuki na m2, z wyłączeniem środków ochrony roślin stosowanych doglebowo przed wschodami chwastów;
4)
przed zastosowaniem środka ochrony roślin z grupy innej niż herbicydy, z wyłączeniem środków ochrony roślin stosowanych zapobiegawczo, wystąpiły choroby lub szkodniki będące przedmiotem badania.
§  8.
Badań skuteczności działania środka ochrony roślin nie przeprowadza się, jeżeli:
1)
środek ochrony roślin zawiera te same i w takiej samej ilości substancje aktywne i środki pomocnicze oraz znajduje się w takiej samej formie użytkowej jak środek:
a)
tego samego wnioskodawcy dopuszczony do obrotu pod inną nazwą handlową,
b)
dopuszczony do obrotu, pod taką samą lub inną nazwą handlową, jeżeli podmiot posiadający zezwolenie na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu wyrazi pisemną zgodę na korzystanie z wyników badań skuteczności biologicznej dotyczących tego środka;
2)
środek ochrony roślin tego samego wnioskodawcy dopuszczony do obrotu zawiera:
a)
te same substancje aktywne i substancje lub preparaty niebędące substancjami aktywnymi oraz środek ten znajduje się w takiej samej formie użytkowej,
b)
te same substancje aktywne, ale łączna różnica w ich ilości nie przekracza 10 %

- jeżeli ilość tych substancji aktywnych na określoną jednostkę powierzchni przy stosowaniu tego środka jest taka sama jak środka dopuszczonego do obrotu;

3)
w składzie środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu zastosowano inne substancje lub preparaty niebędące substancjami aktywnymi, które nie mają wpływu na jego skuteczność biologiczną oraz nie zwiększają zagrożenia dla zdrowia człowieka i zwierząt lub dla środowiska.
§  9.
1. 6
 Liczba badań środka ochrony roślin mających na celu sprawdzenie skuteczności działania tego środka w:
1)
zwalczaniu organizmu szkodliwego lub
2)
zapobieganiu występowania organizmu szkodliwego

- na roślinach warzywnych, sadowniczych, rolniczych, zielarskich i drzewach leśnych oraz jego wpływu na jakość i wysokość plonu tych roślin może zostać zmniejszona do jednego badania, jeżeli badania na roślinie reprezentatywnej zostały przeprowadzone zgodnie z wymaganiami określonymi w § 6 oraz zostały zastosowane zasady ekstrapolacji badań środka ochrony roślin, które są określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

2. 7
 Badania środka ochrony roślin mające na celu sprawdzenie skuteczności działania tego środka:
1)
w zwalczaniu organizmu szkodliwego lub
2)
w zapobieganiu występowaniu organizmu szkodliwego, lub
3)
we wpływaniu na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy, w przypadku regulatorów wzrostu, stosowanych do ukorzeniania sadzonek

- na roślinach ozdobnych albo roślinach lub produktach roślinnych przechowywanych w pomieszczeniach zamkniętych oraz jego wpływu na jakość i wysokość plonu tych roślin mogą zostać przeprowadzone na roślinach reprezentatywnych zgodnie z wymaganiami określonymi w § 6 oraz z zastosowaniem zasad ekstrapolacji badań środka ochrony roślin, które są określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.

3.
Zasady ekstrapolacji badań środków ochrony roślin przeprowadzonych na roślinach reprezentatywnych stosuje się w przypadku, gdy ten środek zawiera substancję aktywną, która wchodzi, zgodnie z zakresem jego stosowania, w skład co najmniej jednego środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu.
4. 8
 (uchylony).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______
1)
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 134, poz. 1433).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZASADY DOBREJ PRAKTYKI EKSPERYMENTALNEJ

Część  I.

Kryteria ogólne i stosowana terminologia

A.

Kryteria ogólne

Zasady Dobrej Praktyki Eksperymentalnej to warunki organizacyjno-techniczne zapewniające jakość badania skuteczności działania środka ochrony roślin, w tym warunki, w jakich te badania są planowane, przeprowadzane i nadzorowane, a ich wyniki są zapisywane, przechowywane i podawane w sprawozdaniu z badania.

B.

Terminologia

1. Miejsce badania - miejsce, w którym jest przeprowadzane badanie skuteczności działania środka ochrony roślin, w tym grunty, szklarnie lub tunele foliowe - w przypadku upraw pod osłonami, pieczarkarnie, albo pomieszczenia przystosowane do sprawdzania skuteczności działania środka ochrony roślin przeznaczonego do zwalczania chorób lub szkodników występujących podczas przechowywania roślin lub produktów roślinnych.

2. Zarządzający jednostką organizacyjną - osoba odpowiedzialna w jednostce organizacyjnej za realizację Zasad Dobrej Praktyki Eksperymentalnej.

3. Zleceniodawca - podmiot zlecający lub finansujący badania skuteczności działania środka ochrony roślin.

4. Kierownik badania - osoba odpowiedzialna za całość przeprowadzonego badania skuteczności działania środka ochrony roślin wyznaczona przez zarządzającego jednostką organizacyjną.

5. Standardowe Procedury Robocze - procedury określające sposób przeprowadzania badań lub postępowanie niewyszczególnione w planach badania lub w wytycznych do badań.

6. Plan badania - dokument, wraz z poprawkami do planu badania, określający cele i założony przebieg badania skuteczności działania środka ochrony roślin.

7. Poprawki do planu badania - wprowadzone w sposób zamierzony zmiany w planie badania po terminie rozpoczęcia badania skuteczności działania środka ochrony roślin.

8. Odstępstwa od planu badania - niezamierzone zmiany w planie badania.

9. Dane źródłowe - wszystkie oryginalne zapisy albo ich zweryfikowane kopie, będące wynikiem obserwacji i czynności wykonywanych w czasie badania, w tym wyniki pomiarów i obserwacji, fotografie, rejestracje komputerowe, dane z urządzeń zautomatyzowanych zapisane na nośnikach informacji.

10. Próbka środka ochrony roślin - określona ilość środka ochrony roślin dostarczona do zbadania skuteczności jego działania.

11. Termin rozpoczęcia badania skuteczności działania środka ochrony roślin - dzień, w którym kierownik badania podpisał plan badania.

12. Termin rozpoczęcia części eksperymentalnej badania skuteczności działania środka ochrony roślin - dzień, w którym zapisano pierwsze dane źródłowe.

13. Termin zakończenia części eksperymentalnej badania skuteczności środka ochrony roślin - dzień, w którym zapisano ostatnie dane źródłowe.

14. Termin zakończenia badania skuteczności działania środka ochrony roślin - dzień, w którym kierownik badania podpisał sprawozdanie końcowe badania skuteczności działania środka ochrony roślin.

Część  II.

Kryteria szczegółowe

A.

Odpowiedzialność i zadania zarządzającego jednostką organizacyjną

Zarządzający jednostką organizacyjną odpowiada za przestrzeganie Zasad Dobrej Praktyki Eksperymentalnej, w tym zapewnia:

1) że jednostka ta zatrudnia liczbę osób, zapewniającą prawidłowe przeprowadzanie badań, które:

a) posiadają kwalifikacje zawodowe, potwierdzone dyplomem ukończenia studiów wyższych na kierunku rolnictwo, ogrodnictwo, leśnictwo, technika rolnicza i leśna lub na kierunkach innych uważanych za równoważne, oraz które odbyły praktykę zawodową w doświadczalnictwie rolniczym,

b) posiadają uprawnienia zawodowe i przeszkolenie odpowiadające zakresowi wykonywanych czynności związanych z prowadzeniem badań skuteczności środka ochrony roślin - w przypadku osób zatrudnionych na stanowiskach technicznych;

2) że jednostka ta dysponuje:

a) liczbą miejsc badań dostosowaną do rodzaju tych badań oraz prowadzi ich wykaz zawierający określenie wielkości powierzchni i adresu tych miejsc,

b) sprawnym technicznie sprzętem przeznaczonym do uprawy i pielęgnacji gleby, siewu, sadzenia lub zbioru oraz do przeprowadzania zabiegów ochrony roślin,

c) sprawnymi technicznie przyrządami pomiarowymi;

3) że jest prowadzona dokumentacja dla każdej osoby zatrudnionej, zawierająca informacje o posiadanych przez tę osobę kwalifikacjach, odbytych szkoleniach, zdobytym doświadczeniu i rodzaju wykonywanych prac;

4) że jednostka ta posiada zweryfikowane standardowe procedury robocze, które po ich zatwierdzeniu stosuje;

5) wyznaczenie kierownika badania i dokonanie jego zmiany w sposób ustalony w standardowych procedurach roboczych oraz prowadzenie dokumentacji w tym zakresie;

6) że plan badania i poprawki do planu badania są zatwierdzane przez kierownika badania;

7) przechowywanie wszystkich kolejnych wersji standardowych procedur roboczych;

8) wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za przechowywanie danych źródłowych i materiałów wymienionych w lit. l ust. 1;

9) prowadzenie i aktualizowanie planu działania jednostki organizacyjnej w zakresie badań środków ochrony roślin;

10) przekazanie Głównemu Inspektorowi Ochrony Roślin i Nasiennictwa informacji potwierdzających działanie tej jednostki zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Eksperymentalnej.

B.

Odpowiedzialność kierownika badania

Kierownik badania kieruje badaniem oraz odpowiada za jego przeprowadzenie i sporządzenie końcowego sprawozdania z badania, w tym:

1) akceptuje plan badania i poprawki do planu badania, potwierdzając je podpisem i datą;

2) zapewnia udostępnienie planu badania i poprawek do planu badania oraz standardowych procedur roboczych osobom przeprowadzającym badanie;

3) gwarantuje, że wszystkie procedury przewidziane w planie badania są przestrzegane, oraz ocenia i dokumentuje wpływ ewentualnych odstępstw od planu badania na jakość i prawidłowość badania, oraz podejmuje odpowiednie działania korygujące, jeżeli jest to konieczne;

4) gwarantuje prowadzenie danych źródłowych;

5) potwierdza podpisem i datą końcowe sprawozdanie z badania, biorąc odpowiedzialność za zgodność danych z danymi źródłowymi, jednocześnie potwierdzając zgodność wykonanego badania z Zasadami Dobrej Praktyki Eksperymentalnej;

6) zapewnia przechowywanie, po zakończeniu badania: planu badania, końcowego sprawozdania z badania, danych źródłowych i materiałów wykorzystanych do przeprowadzenia badania.

C.

Odpowiedzialność innych osób wykonujących czynności związane z badaniem

Osoba wykonująca czynności związane z badaniem skuteczności działania środków ochrony roślin powinna:

1) znać Zasady Dobrej Praktyki Eksperymentalnej, mające zastosowanie w badaniu przez nią przeprowadzanym;

2) mieć dostęp do planu badania i standardowych procedur roboczych stosowanych w przeprowadzanym przez nią badaniu, stosować się do instrukcji zawartych w tych dokumentach, dokumentować i zgłaszać kierownikowi badania każde odstępstwo od tych instrukcji;

3) niezwłocznie i dokładnie rejestrować dane źródłowe.

D.

Pomieszczenia jednostki organizacyjnej

1. W jednostce organizacyjnej powinna być zapewniona wystarczająca liczba pomieszczeń:

1) wyposażonych w sprzęt i urządzenia laboratoryjne - do badań próbek roślin produktów roślinnych lub przedmiotów oraz organizmów szkodliwych;

2) dostosowanych do magazynowania:

a) próbek środków ochrony roślin oraz próbek środków ochrony roślin używanych jako porównawcze,

b) sprzętu przeznaczonego do uprawy i pielęgnacji gleby, siewu lub sadzenia i zbioru oraz do przeprowadzania zabiegów ochrony roślin.

2. W jednostce organizacyjnej zapewnia się pomieszczenie przeznaczone do przechowywania planów badań, danych źródłowych i sprawozdań końcowych z badań.

E.

Przyrządy pomiarowe, sprzęt przeznaczony do uprawy i pielęgnacji gleby, siewu lub sadzenia i zbioru oraz do przeprowadzania zabiegów ochrony roślin

1. Przyrządy pomiarowe i sprzęt przeznaczony do uprawy i pielęgnacji gleby, siewu, sadzenia lub zbioru oraz do przeprowadzania zabiegów ochrony roślin, stosowane do badań, są okresowo sprawdzane, czyszczone, konserwowane i wzorcowane albo kalibrowane, zgodnie ze standardowymi procedurami roboczymi. Informacje o wykonaniu tych czynności wpisuje się do prowadzonej dokumentacji.

2. Jednostka organizacyjna posiada wykazy oraz instrukcje użycia tych przyrządów i sprzętu.

F.

Standardowe procedury robocze

1. W jednostce organizacyjnej powinny być:

1) opracowane standardowe procedury robocze, w formie pisemnej, zatwierdzone przez zarządzającego jednostką organizacyjną;

2) dokumentowane i zatwierdzone przez zarządzającego jednostką organizacyjną poprawki wnoszone do standardowych procedur roboczych;

3) dokumentowane, po uprzednim powiadomieniu kierownika badania, odstępstwa od standardowych procedur roboczych w prowadzonych badaniach.

2. Standardowe procedury robocze zawierają:

1) opis sposobu ich przygotowywania;

2) określenie sposobu stosowania, sprawdzania, czyszczenia, konserwowania i wzorcowania albo kalibrowania przyrządów pomiarowych i sprzętu przeznaczonego do uprawy i pielęgnacji gleby, siewu, sadzenia lub zbioru oraz do przeprowadzania zabiegów ochrony roślin;

3) opis postępowania z próbkami środków ochrony roślin przeznaczonymi do badań skuteczności środka ochrony roślin, w tym:

a) ich przyjmowania, znakowania, przechowywania i dystrybucji,

b) odmierzania środka ochrony roślin,

c) stosowania środka ochrony roślin,

d) postępowania z niezużytymi próbkami środka ochrony roślin;

4) opis sposobu przeprowadzania badań, w tym:

a) ich planowania i prowadzenia,

b) sporządzania sprawozdań z ich wykonania,

c) ich dokumentowania,

d) postępowania z plonem roślin objętych badaniami;

5) wskazanie sposobu przechowywania wyników tych badań;

6) określenie sposobu ochrony informacji i danych uzyskanych w czasie badań.

G.

Warunki organizacyjno-techniczne badania środka ochrony roślin

1. W jednostce organizacyjnej:

1) przed rozpoczęciem każdego badania powinien być sporządzony, w formie pisemnej, plan badania, potwierdzony podpisem i datą przez kierownika badania i zarządzającego tą jednostką;

2) powinien być przechowywany plan badania oraz zmiany w planie badania, potwierdzone podpisem i datą przez kierownika badania;

3) powinny być przechowywane, wraz z danymi źródłowymi, odstępstwa od planu badania, opisane, wyjaśnione i potwierdzone podpisem i datą przez kierownika badania lub osobę przeprowadzającą to badanie.

2. Plan badania powinien zawierać:

1) określenie badania, w tym:

a) jego rodzaju i celu,

b) podanie:

– nazwy środka ochrony roślin, z określeniem dawki oraz terminu jego stosowania,

– imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania i adresu albo nazwy, siedziby i adresu producenta lub importera środka ochrony roślin,

c) nazwy i zawartości substancji aktywnej, z podaniem imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania i adresu albo nazwy, siedziby i adresu producenta tej substancji,

d) gatunków roślin i organizmów szkodliwych, na których będą prowadzone badania w celu stwierdzenia skuteczności działania środka ochrony roślin,

e) wykazu środków ochrony roślin stosowanych jako porównawcze, z określeniem ich dawek i terminów stosowania;

2) informacje dotyczące zleceniodawcy i jednostki organizacyjnej:

a) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwa, siedziba i adres zleceniodawcy i jednostki organizacyjnej,

b) określenie miejsca i powierzchni badania,

c) nazwisko kierownika badania;

3) terminy:

a) zatwierdzenia planu badania przez kierownika badania i zarządzającego jednostką organizacyjną,

b) rozpoczęcia i zakończenia części eksperymentalnej badania;

4) metody i sposób prowadzenia badań;

5) określenie zakresu danych źródłowych.

3. Każdemu badaniu przeprowadzanemu w jednostce organizacyjnej nadaje się odrębny numer, kod lub nazwę identyfikujące to badanie, przy czym numerem, kodem lub nazwą tą oznacza się wszystkie materiały używane w tym badaniu.

4. Próbki roślin, produktów roślinnych lub przedmiotów oraz organizmy szkodliwe przeznaczone do badań są oznaczone w sposób umożliwiający ich identyfikację.

5. Badanie jest prowadzone zgodnie z planem badania.

6. Dane źródłowe uzyskane podczas badania są rejestrowane niezwłocznie, w sposób dokładny i czytelny przez osobę zbierającą te dane, a ich zapisy są przez nią potwierdzane podpisem i datą.

7. Każda zmiana w danych źródłowych jest dokonywana w sposób czytelny, ze wskazaniem powodu dokonania zmiany, i potwierdzona podpisem oraz datą przez osobę dokonującą zmiany.

8. Dane źródłowe uzyskiwane z badania wprowadza się na elektroniczne nośniki informacji, w sposób umożliwiający identyfikację terminu ich wprowadzenia i osób odpowiedzialnych za ich wprowadzenie.

H.

Wyniki badania skuteczności środka ochrony roślin - sprawozdania z badania

1. Z każdego badania sporządza się sprawozdanie końcowe.

2. Sprawozdanie końcowe potwierdza podpisem i datą kierownik badania.

3. W sprawozdaniu końcowym zamieszcza się informację o przeprowadzeniu badania zgodnie z Zasadami Dobrej Praktyki Eksperymentalnej.

4. Poprawki w sprawozdaniu końcowym, dokonane po jego podpisaniu przez kierownika badania, wprowadza się, określając powód ich dokonania; kierownik badania potwierdza podpisem i datą wprowadzenie tych zmian.

5. Sprawozdanie końcowe powinno zawierać:

1) określenie jednostki organizacyjnej;

2) numer badania;

3) imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres zleceniodawcy;

4) rodzaj i cel badania;

5) imię i nazwisko kierownika badania;

6) terminy rozpoczęcia i zakończenia części eksperymentalnej badania;

7) termin sporządzenia tego sprawozdania;

8) określenie liczby stron tego sprawozdania;

9) określenie metod i sposobu prowadzenia badania;

10) listę osób przeprowadzających badania;

11) charakterystykę badanej próbki środka ochrony roślin, w tym:

a) numer próbki,

b) nazwę środka ochrony roślin,

c) nazwę i zawartość substancji aktywnej środka ochrony roślin, z podaniem imienia i nazwiska, miejsca zamieszkania i adresu albo nazwy, siedziby i adresu producenta tej substancji,

d) numer partii,

e) datę produkcji,

f) termin dostarczenia próbki;

12) sposób przeprowadzenia obserwacji i pomiarów;

13) obliczenia statystyczne;

14) kod doświadczenia;

15) charakterystykę miejsca przeprowadzenia badania, w tym:

a) miejsce przeprowadzenia badania,

b) układ badania,

c) liczbę powtórzeń w przeprowadzonym badaniu,

d) wielkość poletek,

e) wskazanie przedplonu,

f) gatunek rośliny uprawnej, z uwzględnieniem odmiany, na której prowadzono badanie w celu stwierdzenia skuteczności działania środka ochrony roślin,

g) termin siewu lub sadzenia rośliny uprawnej,

h) normę wysiewu rośliny uprawnej,

i) termin zbioru rośliny uprawnej,

j) charakterystykę gleby,

k) określenie przeprowadzonych zabiegów uprawowych, nawozowych i innych zabiegów ochrony roślin oraz terminów ich przeprowadzenia;

16) parametry techniczne zabiegu, w szczególności dotyczące:

a) typu opryskiwacza,

b) pojemności zbiornika opryskiwacza,

c) typu, liczby i rozstawu rozpylaczy w opryskiwaczu,

d) ciśnienia cieczy roboczej,

e) ilości zużytej wody,

f) prędkości roboczej opryskiwacza,

g) wysokości zawieszenia belki polowej;

17) określenie dawki badanego środka ochrony roślin;

18) określenie dawki środka ochrony roślin stosowanego jako porównawczy;

19) termin zabiegu;

20) określenie fazy rozwojowej rośliny uprawnej w skali BBCH;

21) określenie fazy rozwojowej chwastów w skali BBCH w przypadku badania środka ochrony roślin z grupy herbicydów;

22) określenie warunków środowiskowych w czasie zabiegu, w szczególności:

a) temperatury i wilgotności powietrza,

b) prędkości i kierunku wiatru,

c) opadów, z podaniem terminu pierwszego opadu po zabiegu;

23) charakterystykę warunków atmosferycznych w czasie przeprowadzania badania;

24) terminy wykonania obserwacji;

25) wyniki oceny skuteczności środka ochrony roślin uzyskane w prowadzonych obserwacjach, z uwzględnieniem:

a) badanego środka ochrony roślin,

b) porównawczego środka ochrony roślin,

c) wyników badań przeprowadzonych na poletku, na którym nie stosowano środka ochrony roślin;

26) zestawienie wyników badań;

27) wnioski z badań;

28) informacje dotyczące przechowywania i ochrony danych źródłowych.

I.

Przechowywanie

1. Następujące dane źródłowe i materiały:

1) plan badania, próbki środka ochrony roślin oraz końcowe sprawozdanie z każdego badania,

2) dokumentacja dla każdej osoby zatrudnionej, zawierająca informacje o posiadanych przez tę osobę kwalifikacjach, odbytych szkoleniach, zdobytym doświadczeniu i rodzaju wykonywanych prac,

3) kopie wszystkich opracowań standardowych procedur roboczych

- powinny być przechowywane w jednostce organizacyjnej przez okres odpowiadający okresowi ważności zezwolenia na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

2. W jednostce organizacyjnej zapewnia się:

1) katalogowanie danych źródłowych i przechowywanych materiałów;

2) dostęp do tych danych i materiałów wyłącznie osobom upoważnionym przez zarządzającego jednostką organizacyjną;

3) rejestrowanie danych źródłowych i materiałów przekazywanych i wydawanych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WNIOSEK O WYDANIE UPOWAŻNIENIA DO PROWADZENIA BADAŃ SKUTECZNOŚCI DZIAŁANIA ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN1)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  9

LICZBA BADAŃ MAJĄCYCH NA CELU SPRAWDZENIE SKUTECZNOŚCI DZIAŁANIA ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN W ZWALCZANIU LUB ZAPOBIEGANIU WYSTĘPOWANIU ORGANIZMU SZKODLIWEGO LUB WE WPŁYWANIU NA PROCESY ŻYCIOWE ROŚLIN W INNY SPOSÓB NIŻ SKŁADNIK POKARMOWY, W OKREŚLONEJ ROŚLINIE UPRAWNEJ, ORAZ JEGO WPŁYWU NA JAKOŚĆ I WYSOKOŚĆ PLONU

Uprawa Organizm szkodliwy Liczba badań dla środka ochrony roślin zawierającego substancję aktywną
niewchodzącą w skład żadnego środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny wchodzącą w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny
1 2 3 4
Rośliny warzywne
Chwasty
cebula,

marchew,

kapusta głowiasta,

burak ćwikłowy

gatunek chwastu 4 2
pozostałe gatunki warzyw,

plantacje nasienne warzyw

gatunek chwastu 2 2
gatunek rośliny zielarskiej (leczniczej lub przyprawowej) gatunek chwastu 4 2
Choroby
cebula mączniak rzekomy 6 2
pozostałe choroby 4 2
ogórek uprawiany w warunkach polowych mączniak rzekomy dyniowatych 6 2
pozostałe choroby 4 2
pomidor uprawiany w warunkach polowych, zaraza ziemniaka 6 2
ziemniak wczesny pozostałe choroby 4 2
kapusta głowiasta,

kapusta pekińska,

kiła kapusty 6 2
kapusta brukselska,

kalarepa, kalafior,

brokuł włoski,

jarmuż

pozostałe choroby 4 2
pozostałe gatunki roślin warzywnych lub gatunek rośliny zielarskiej (leczniczej lub przyprawowej) choroba 4 2
Szkodniki
cebula śmietka cebulanka,

wciornastki,

wgryzka szczypiorka,

niszczyk zjadliwy

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
ogórek uprawiany w warunkach polowych śmietka glebowa,

śmietka kiełkówka

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
pomidor uprawiany w warunkach polowych stonka ziemniaczana,

przędziorki

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
gatunek warzywa kapustnego śmietka kapuściana,

mszyca kapuściana,

pchełki,

bielinek kapustnik,

bielinek rzepnik,

piętnówka kapustnica

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
fasola śmietka glebowa,

śmietka kiełkówka,

strąkowiec fasolowy

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
groch oprzędziki,

pachówka strąkóweczka,

mszyca grochowa

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
marchew połyśnica marchwianka,

bawełnica topolowo-marchwiana

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
pietruszka połyśnica marchwianka 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
seler liściolubka selerowa,

połyśnica marchwianka

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
burak ćwikłowy śmietka ćwiklanka, mszyca burakowa 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
kukurydza cukrowa omacnica prosowianka, mszyce 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
chrzan śmietka kapuściana,

mszyca kapuściana,

gąsienice motyli

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
czosnek błotniszka czosnkówka,

niszczyk zjadliwy,

wciornastki

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
rabarbar mszyce,

pchełki,

gąsienice różnych gatunków motyli

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
por wciornastki,

miniarka porówka

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
bób strąkowiec bobowy,

mszyce

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
pozostałe gatunki roślin warzywnych lub gatunek rośliny zielarskiej (leczniczej lub przyprawowej) gatunek szkodnika 4 2
wpływanie na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy
gatunek rośliny warzywnej lub rośliny zielarskiej (leczniczej lub przyprawowej) 4 2
Rośliny sadownicze
Chwasty
gatunek drzewa owocowego mniszek pospolity,

gwiazdnica pospolita,

starzec zwyczajny

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
gatunek krzewu owocowego komosa biała,

starzec zwyczajny,

gwiazdnica pospolita,

perz właściwy

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
truskawka komosa biała,

starzec zwyczajny,

gwiazdnica pospolita,

perz właściwy

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
pozostałe gatunki roślin sadowniczych gatunek chwastu 4 2
Choroby
jabłoń parch jabłoni,

mączniak jabłoni

8 4
pozostałe choroby 6 2
wiśnia drobna plamistość liści drzew pestkowych,

gorzka zgnilizna wiśni

6 2
pozostałe choroby 4 2
porzeczka czarna amerykański mączniak agrestu,

antraknoza liści porzeczki

6 2
pozostałe choroby 4 2
truskawka szara pleśń 6 2
pozostałe choroby 4 2
pozostałe gatunki roślin sadowniczych choroba 4 2
Szkodniki
jabłoń mszyce, zwójkówki, owocówka jabłkóweczka, roztocze roślinożerne 8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
wiśnia licinek tarninaczek,

nasionnica trześniówka

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
śliwa mszyce,

owocówka śliwkóweczka

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
porzeczka czarna wielkopąkowiec porzeczkowy,

przędziorek chmielowiec,

pryszczarek porzeczkowiec pędowy

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
truskawka przędziorek chmielowiec,

kwieciak malinowiec

6 2
pozostałe szkodniki 4 2
pozostałe gatunki roślin sadowniczych gatunek szkodnika 4 2
wpływanie na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy
gatunek rośliny sadowniczej 4 2
Rośliny ozdobne
Chwasty
gatunek rośliny ozdobnej gatunek chwastu 2 2
Choroby
róża mączniak prawdziwy,

mączniak rzekomy,

czarna plamistość

4 2
pozostałe choroby 2 2
gatunek rośliny cebulowej uprawianej na kwiat cięty fuzaryjna zgnilizna,

szara pleśń

4 2
pozostałe choroby 2 2
gatunek rośliny zielnej jednorocznej mączniaki 4 2
pozostałe choroby 2 2
gatunek rośliny zielnej wieloletniej mączniaki 4 2
pozostałe choroby 2 2
gatunek drzewa lub krzewu iglastego fytoftoroza 4 2
pozostałe choroby 2 2
gatunek drzewa lub krzewu liściastego fytoftoroza 4 2
pozostałe choroby 2 2
pozostałe gatunki roślin ozdobnych choroba 2 2
Szkodniki
gatunek rośliny uprawianej na kwiat cięty przędziorek chmielowiec, wciornastek zachodni, guzaki, węgorki, mszyce, miniarki, mączliki, wciornastki, ślimaki 4 2
pozostałe gatunki szkodników 2 2
gatunek rośliny doniczkowej mączliki, tarczniki, miseczniki, wełnowce, mszyce, różnopazurkowce, wciornastki 4 2
pozostałe gatunki szkodników 2 2
gatunek rośliny zielnej jednorocznej mszyce, zmieniki, skoczki, przędziorki, mączliki 4 2
pozostałe gatunki szkodników 2 2
gatunek rośliny zielnej wieloletniej wciornastki,

rożnopazurkowce,

szpeciele,

rozkruszki,

nicienie,

owady minujące,

larwy i gąsienice zjadające liście,

skoczki,

szkodniki glebowe,

mszyce

4 2
pozostałe gatunki szkodników 2 2
gatunek drzewa lub krzewu iglastego miseczniki, tarczniki, mszyce, wełnowce, przędziorki, szpeciele, szkodniki glebowe, larwy i gąsienice zjadające igły oraz drążące pędy 4 2
pozostałe gatunki szkodników 2 2
gatunek drzewa lub krzewu liściastego nicienie, roztocze, czerwce, mszyce, owady minujące, gąsienice i chrząszcze drążące pędy oraz zjadające liście,

szkodniki glebowe,

miodówki,

skoczki

4 2
pozostałe gatunki szkodników 2 2
pozostałe gatunki roślin ozdobnych gatunek szkodnika 2 2
wpływanie na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy
gatunek rośliny ozdobnej 4 2
Rośliny rolnicze
Chwasty
pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime przytulia czepna,

maruna bezwonna,

miotła zbożowa,

perz właściwy

8 4
pozostałe gatunki chwastów 6 2
pszenica jara, jęczmień jary komosa biała,

owies głuchy,

perz właściwy

8 4
pozostałe gatunki chwastów 6 2
kukurydza komosa biała,

chwastnica jednostronna

8 4
pozostałe gatunki chwastów 6 2
ziemniak komosa biała,

chwastnica jednostronna,

perz właściwy

8 4
pozostałe gatunki chwastów 6 2
burak cukrowy komosa biała,

szarłat szorstki,

chwastnica jednostronna,

perz właściwy

8 4
pozostałe gatunki chwastów 6 2
rzepak ozimy maruna bezwonna,

przytulia czepna,

samosiewy zbóż

8 4
pozostałe gatunki chwastów 6 2
bobik, groch komosa biała,

owies głuchy,

perz właściwy

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
owies komosa biała,

perz właściwy

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
pszenżyto jare komosa biała,

owies głuchy,

perz właściwy

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
jęczmień ozimy przytulia czepna,

maruna bezwonna,

miotła zbożowa,

perz właściwy

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
łubiny komosa biała,

chwastnica jednostronna

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
rzepak jary komosa biała,

samosiewy zbóż

6 2
pozostałe gatunki chwastów 4 2
pozostałe gatunki roślin rolniczych gatunek chwastu 4 2
gatunek rośliny rolniczej gatunek chwastu w fazie siewki zwalczany dolistnie przed wschodami rośliny uprawnej 6 2
Choroby
pszenica ozima septorioza plew pszenicy,

mączniak prawdziwy zbóż i traw,

brunatna plamistość liści,

fuzarioza kłosów,

rdza brunatna pszenicy,

łamliwość źdźbła zbóż i traw,

śnieć cuchnąca pszenicy,

zgorzel siewek

8 4
pozostałe choroby 6 2
pszenica jara septorioza plew pszenicy,

mączniak prawdziwy zbóż i traw, brunatna plamistość liści,

fuzarioza kłosów,

rdza brunatna pszenicy,

śnieć cuchnąca pszenicy,

zgorzel siewek

8 4
pozostałe choroby 6 2
pszenżyto ozime septorioza plew,

mączniak prawdziwy zbóż i traw,

fuzarioza kłosów,

rdza brunatna,

zgorzel siewek

8 4
pozostałe choroby 6 2
jęczmień jary fuzarioza kłosów,

głownia pyląca jęczmienia,

mączniak prawdziwy zbóż i traw,

plamistość siatkowa liści jęczmienia,

rdza jęczmienia,

rynchosporioza zbóż,

zgorzel siewek

8 4
pozostałe choroby 6 2
żyto mączniak prawdziwy zbóż i traw,

fuzarioza kłosów,

rdza brunatna,

rynchosporioza zbóż,

łamliwość źdźbła zbóż i traw,

zgorzel siewek,

pleśń śniegowa zbóż i traw

8 4
pozostałe choroby 6 2
rzepak ozimy zgorzel siewek,

sucha zgnilizna kapustnych,

zgnilizna twardzikowa,

czerń krzyżowych,

szara pleśń

8 4
pozostałe choroby 6 2
kukurydza głownia kukurydzy 8 4
pozostałe choroby 6 2
burak cukrowy zgorzel siewek,

chwościk buraka,

zgnilizny korzeni,

zgnilizny kopcowe

8 4
pozostałe choroby 6 2
ziemniak zaraza ziemniaka,

alternarioza ziemniaka,

rizoktonioza ziemniaka,

czarna nóżka ziemniaka

8 4
pozostałe choroby 6 2
chmiel mączniak rzekomy 6 2
pozostałe choroby 4 2
tytoń zgorzel siewek,

czarna zgnilizna korzeni,

zgnilizna podstawy źdźbła,

mączniak rzekomy

6 2
pozostałe choroby 4 2
jęczmień ozimy fuzarioza kłosów,

głownia pyląca jęczmienia,

mączniak prawdziwy zbóż i traw,

plamistość siatkowa liści jęczmienia,

rdza jęczmienia,

rynchosporioza zbóż,

zgorzel siewek

6 2
pozostałe choroby 4 2
pszenżyto jare septorioza plew,

mączniak prawdziwy zbóż i traw,

fuzarioza kłosów,

rdza brunatna,

zgorzel siewek

6 2
pozostałe choroby 4 2
owies helmintosporioza owsa,

rdza koronowa owsa

6 2
pozostałe choroby 4 2
groch askochytoza grochu,

mączniak prawdziwy,

mączniak rzekomy

6 2
pozostałe choroby 4 2
bobik rdza bobiku,

czekoladowa plamistość bobiku

6 2
pozostałe choroby 4 2
łubin antraknoza,

fuzaryjne więdnięcie,

szara pleśń

6 2
pozostałe choroby 4 2
rzepak jary czerń krzyżowych,

zgorzel siewek,

szara pleśń

6 2
pozostałe choroby 4 2
len włóknisty fuzaryjne więdnięcie lnu 6 2
pozostałe choroby 4 2
pozostałe gatunki roślin rolniczych choroba 4 2
Szkodniki
pszenica ozima mszyce, skrzypionki, pryszczarki, rolnice, ślimaki 8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
pszenica jara skrzypionki 8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
pszenżyto ozime mszyce, skrzypionki, pryszczarki, rolnice 8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
jęczmień jary mszyce, skrzypionki, rolnice 8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
żyto ozime gatunek szkodnika 6 2
kukurydza omacnica prosowianka,

ploniarki,

rolnice, mszyce

8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
ziemniaki stonka ziemniaczana, rolnice 8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
burak cukrowy mszyce, pchełki, rolnice 8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
rzepak ozimy słodyszek rzepakowy,

chowacze łodygowe,

szkodniki łuszczyn

8 4
pozostałe gatunki szkodników 6 2
groch mszyce, oprzędziki 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
bobik mszyce, strąkowiec bobowy 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
owies mszyce, skrzypionki 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
pszenżyto jare gatunek szkodnika 4 2
jęczmień ozimy mszyce, skrzypionki, rolnice 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
łubiny gatunek szkodnika 4 2
rzepak jary słodyszek rzepakowy, mszyce, pchełki 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
pozostałe gatunki roślin rolniczych gatunek szkodnika 4 2
wpływanie na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy
gatunek rośliny rolniczej 6 2
desykacja
gatunek rośliny rolniczej 6 2
Drzewa leśne
Chwasty
szkółka leśna, szkółka zadrzewiona, uprawa leśna, przygotowanie gleby pod uprawę leśną gatunek chwastu 4 2
Choroby
gatunek drzewa iglastego lub liściastego choroba 4 2
Szkodniki
gatunek drzewa iglastego owady liściożerne,

ryjkowce

6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
gatunek drzewa liściastego owady liściożerne 6 2
pozostałe gatunki szkodników 4 2
wpływanie na procesy życiowe roślin w inny sposób niż składnik pokarmowy
gatunek drzewa leśnego 4 2
Tereny nieużytkowane rolniczo
Chwasty
gatunek chwastu 4 2
Grunty rolne po zbiorze rośliny uprawnej
Chwasty
gatunek chwastu lub szkodnika 4 2
Przechowywanie roślin lub produktów roślinnych w pomieszczeniach zamkniętych
gatunek rośliny gatunek szkodnika lub choroba 4 2

ZAŁĄCZNIK Nr  4

LICZBA BADAŃ ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN MAJĄCYCH NA CELU SPRAWDZENIE FITOTOKSYCZNOŚCI TEGO ŚRODKA

Uprawa1) Liczba badań dla środka ochrony roślin zawierającego substancję aktywną:
niewchodzącą w skład żadnego środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny wchodzącą w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny
Rośliny warzywne
cebula, marchew, kapusta głowiasta, burak ćwikłowy 4 2
pozostałe gatunki warzyw, plantacje nasienne warzyw 2 2
gatunek rośliny zielarskiej (leczniczej lub przyprawowej) 4 2
Rośliny sadownicze
jabłoń, śliwa, wiśnia, porzeczka czarna, malina, truskawka 6 3
pozostałe gatunki roślin sadowniczych 4 3
Rośliny ozdobne
gatunek rośliny ozdobnej 4 3
Rośliny rolnicze
pszenica ozima, jęczmień jary, żyto, pszenżyto ozime, rzepak ozimy, kukurydza, burak cukrowy, ziemniak, chmiel, tytoń2) 8 4
pozostałe gatunki roślin rolniczych 6 3
Drzewa leśne
gatunek drzewa leśnego 4 2
______

1) Badania przeprowadza się co najmniej na 3 różnych odmianach badanego gatunku; wymóg ten nie dotyczy roślin zielarskich, warzywnych i drzew leśnych.

2) Dla środka ochrony roślin z grupy herbicydów nieselektywnego, stosowanego przed wschodami rośliny uprawnej, badania mające na celu sprawdzenie fitotoksyczności tego środka przeprowadza się w liczbie 6 dla środka ochrony roślin zawierającego substancję aktywną niewchodzącą w skład żadnego środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny oraz w liczbie 3 dla środka ochrony roślin zawierającego substancję aktywną wchodzącą w skład środka ochrony roślin dopuszczonego do obrotu przy uprawie danej rośliny.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

SKUTECZNOŚĆ ZWALCZANIA ORGANIZMU SZKODLIWEGO

Skuteczność zwalczania organizmu szkodliwego w danym badaniu, wyrażona

w przedziałach procentowych

Określenie skuteczności
Chwasty
co najmniej 85% we wszystkich powtórzeniach wrażliwy
70% - 85% średnio wrażliwy
60% - 70% średnio odporny
Choroby
co najmniej 80% zwalczanie
60% - 80% średni poziom zwalczania
40% - 60% ograniczenie występowania choroby
Szkodniki
co najmniej 80% zwalczanie
60% - 80% średni poziom zwalczania
40% - 60% ograniczenie liczebności szkodnika

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  10

ZASADY EKSTRAPOLACJI BADAŃ ŚRODKA OCHRONY ROŚLIN MAJĄCYCH NA CELU SPRAWDZENIE SKUTECZNOŚCI DZIAŁANIA TEGO ŚRODKA ORAZ JEGO WPŁYWU NA ILOŚĆ I JAKOŚĆ PLONU1)

Organizm szkodliwy albo grupa roślin - w przypadku Ekstrapolacja
regulatorów wzrostu stosowanych do ukorzeniania sadzonek z roślin reprezentatywnych na rośliny
1 2 3
Rośliny warzywne
Chwasty
gatunek chwastu fasola lub groch fasola, groch, bób, soczewica, soja (odmiany warzywne), ciecierzyca
kapusta głowiasta kapusty: brukselska, włoska, pekińska, brokuł włoski, kalafior, jarmuż, kalarepa, brukiew, rzepa, plantacje nasienne kapustowatych
marchew lub pietruszka marchew, pietruszka, pasternak, seler, koper
pomidor lub papryka pomidor, papryka, oberżyna
ogórek dynia, cukinia, melon, kawon
sałata cykoria, skorzonera, endywia
cebula zwyczajna cebula, por, czosnek, szczypiorek i inne cebulowe
burak ćwikłowy burak liściowy, szpinak
kukurydza cukrowa lub kukurydza pękająca kukurydza cukrowa, kukurydza pękająca
gatunek chwastu w fazie siewki, zwalczany dolistnie, przed wschodami rośliny uprawnej gatunek rośliny warzywnej inne gatunki roślin warzywnych
Choroby
mączniak rzekomy dyniowatych ogórek melon
kiła kapusty kapusta głowiasta inne gatunki warzyw z rodziny kapustowatych
alternarioza cebuli cebula czosnek, por i inne cebulowe
rdza pora por inne gatunki warzyw z rodziny liliowatych
bakteryjna kanciasta plamistość ogórek melon, kawon, cukinia
mączniak prawdziwy dyniowatych ogórek melon, kawon, cukinia
alternarioza pomidora pomidor papryka, oberżyna
zgnilizna twardzikowa pomidor papryka, sałata, fasola, marchew, pietruszka, seler, bób, groch, słonecznik, koper
szara pleśń (w warunkach polowych) pomidor papryka, oberżyna, fasola, sałata, marchew, pietruszka, seler, bób, groch, słonecznik
kapusta głowiasta inne gatunki warzyw z rodziny kapustowatych
szara pleśń (pod osłonami) pomidor i ogórek sałata, papryka, oberżyna, fasola, bób, inne gatunki warzyw z rodziny dyniowatych
alternarioza marchwi marchew pietruszka, seler, cykoria, pasternak, koper
mączniak prawdziwy baldaszkowych pietruszka marchew, burak ćwikłowy, pasternak, cykoria, koper
czerń krzyżowych kapusta głowiasta inne gatunki warzyw z rodziny kapustowatych
Szkodniki
połyśnica marchwianka marchew pietruszka, seler, pasternak
śmietka kiełkówka fasola lub ogórek groch, kukurydza
stonka ziemniaczana ziemniak pomidor, oberżyna
gąsienice: piętnówki kapustnicy, bielinka rzepnika, bielinka kapustnika, tantnisia krzyżowiaczka, śmietka kapuściana, pchełki, chowacze kapusta kalafior, brokuł, chrzan, kalarepa, kapusta pekińska, kapusta brukselska
rolnice cebula inne gatunki roślin warzywnych
drutowce kapusta inne gatunki roślin warzywnych
pędraki pomidor inne gatunki roślin warzywnych
zmieniki ogórek fasola, papryka, marchew nasienna, kapusta nasienna
przędziorek chmielowiec ogórek pomidor, papryka, oberżyna
przędziorek szklarniowiec pomidor ogórek, papryka, oberżyna
mączlik szklarniowy pomidor ogórek, papryka, oberżyna
wciornastki ogórek pomidor, papryka, oberżyna
chowacze kapusta kapusta pekińska, kalafior, brokuł
słodyszek kapusta nasienna kalafior nasienny, brokuł nasienny, rzodkiewka nasienna
ślimaki kapusta inne gatunki roślin warzywnych
kret gatunek rośliny warzywnej lub sadowniczej, lub ozdobnej, lub rolniczej, lub zielarskiej, lub rośliny na terenach nieużytkowanych rolniczo inne gatunki roślin warzywnych
Rośliny sadownicze
Chwasty
gatunek chwastu gatunek drzewa owocowego inne gatunki drzew owocowych
porzeczka czarna lub porzeczka biała, lub porzeczka czerwona, lub agrest inne gatunki krzewów owocowych
gatunek chwastu w fazie siewki, zwalczany dolistnie, w okresie spoczynku rośliny uprawnej gatunek rośliny sadowniczej inne gatunki roślin sadowniczych
Choroby
amerykański mączniak agrestu porzeczka czarna agrest
antraknoza liści porzeczki porzeczka czarna agrest, porzeczka kolorowa
biała plamistość liści porzeczki porzeczka czarna porzeczka kolorowa
zaraza ogniowa jabłoń grusza
rak bakteryjny drzew owocowych wiśnia czereśnia, brzoskwinia, morela, grusza, śliwa
gorzka zgnilizna jabłek jabłoń grusza
rak drzew owocowych jabłoń grusza
dziurkowatość liści drzew pestkowych śliwa inne gatunki drzew pestkowych
brunatna zgnilizna drzew wiśnia (kwiaty) inne gatunki drzew pestkowych
pestkowych śliwa (owoce) inne gatunki drzew pestkowych
brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych jabłoń grusza
leukostomoza drzew pestkowych brzoskwinia czereśnia, wiśnia, morela
drobna plamistość liści drzew pestkowych wiśnia czereśnia
parch brzoskwini brzoskwinia morela
parch jabłoni jabłoń grusza
srebrzystość liści drzew owocowych wiśnia jabłoń, brzoskwinia, morela, śliwa
rdza porzeczkowo-turzycowa porzeczka czarna agrest
zgnilizna pierścieniowa podstawy pnia jabłoń inne gatunki drzew owocowych
zgorzel kory jabłoń grusza
szara pleśń jabłek jabłoń grusza
antraknoza maliny malina jeżyna
choroby truskawki truskawka poziomka
werticilioza truskawka inne gatunki roślin sadowniczych
Szkodniki
jeleniowate jabłoń inne gatunki roślin sadowniczych
zającowate
gatunek gryzonia
owocówka jabłkóweczka jabłoń grusza
gąsienice minujące liście jabłoń grusza
licinek tarninaczek wiśnia czereśnia
nasionnica trześniówka czereśnia wiśnia
misecznik śliwowy śliwa jabłoń, agrest, porzeczka
przędziorek chmielowiec truskawka malina, jeżyna
porzeczka czarna porzeczka czerwona i biała, agrest, leszczyna
kwieciak malinowiec truskawka malina, jeżyna
wielkopąkowiec porzeczkowy porzeczka czarna porzeczka czerwona i biała
przeziernik porzeczkowiec porzeczka czarna porzeczka czerwona i biała, agrest
mszyce jabłoń grusza
porzeczka czarna porzeczka czerwona i biała, agrest, winorośl
malina jeżyna, truskawka
śliwa inne gatunki drzew pestkowych
krzywik porzeczkowiaczek porzeczka czarna porzeczka czerwona i biała
zwójkówki porzeczka czarna porzeczka czerwona i biała, borówka wysoka
jabłoń inne gatunki drzew owocowych
kistnik malinowiec malina jeżyna
zwójka koróweczka brzoskwinia morela, jabłoń, czereśnia
zmieniki truskawka malina
pryszczarek jabłoń grusza
pędraki, drutowce truskawka inne gatunki roślin sadowniczych
kret gatunek rośliny warzywnej lub sadowniczej, lub ozdobnej, lub rolniczej, lub zielarskiej, lub rośliny na terenach nieużytkowanych rolniczo inne gatunki roślin sadowniczych
Rośliny ozdobne
Chwasty
gatunek chwastu gatunek ozdobnego drzewa lub krzewu liściastego uprawianego w gruncie inne gatunki ozdobnych drzew i krzewów liściastych uprawianych w gruncie
gatunek ozdobnego drzewa lub krzewu iglastego uprawianego w gruncie inne gatunki ozdobnych drzew i krzewów iglastych uprawianych w gruncie
gatunek ozdobnej byliny w gruncie inne gatunki ozdobnych bylin uprawianych w gruncie
gatunek ozdobnej rośliny cebulowej inne gatunki ozdobnych roślin cebulowych
gatunek ozdobnego drzewa lub krzewu liściastego uprawianego w pojemnikach inne gatunki ozdobnych drzew i krzewów liściastych uprawianych w pojemnikach
gatunek ozdobnego drzewa lub krzewu iglastego uprawianego w pojemnikach inne gatunki ozdobnych drzew i krzewów iglastych uprawianych w pojemnikach
gatunek ozdobnej byliny uprawianej w pojemnikach inne gatunki ozdobnych bylin uprawianych w pojemnikach
gatunek chwastu w fazie siewki, zwalczany dolistnie, przed wschodami rośliny uprawnej gatunek rośliny ozdobnej inne gatunki roślin ozdobnych
Choroby
Rośliny ozdobne uprawiane pod osłonami
mączniak prawdziwy róża inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
mączniak rzekomy róża inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
rdze chryzantema inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
szara pleśń róża, pelargonia, niecierpek inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
plamistość liści i łodyg difenbachia, niecierpek inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
fytoftoroza gerbera inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
zgorzel zgnilakowa pelargonia inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami i na rabatach
fuzarioza naczyniowa goździk, cyklamen inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
rizoktonioza chryzantema inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
Rośliny ozdobne uprawiane w warunkach polowych
mączniak prawdziwy róża inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
mączniak rzekomy róża, zatrwian tatarski inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
plamistość liści i łodyg róża, bratek inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
rdza wierzba inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
szara pleśń tulipan, róża inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
fuzaryjna zgnilizna tulipan, aster inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
fuzarioza naczyniowa tulipan, aster inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
zgorzel zgnilakowa pelargonia, niecierpek inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
fytoftoroza cyprysik inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
rizoktonioza bratek inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
Szkodniki
Rośliny ozdobne uprawiane pod osłonami
przędziorki róża, chryzantema inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
różnopazurkowce gerbera, sępolia inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
rozkruszki tulipan inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
wciornastki gerbera, sępolia, niecierpek inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
nicienie róża, chryzantema inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
mszyce róża, chryzantema inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
tarczniki bluszcz, paproć inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
miseczniki bluszcz, kodieum inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
wełnowce kodieum, kawa inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
miniarki gerbera inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
ziemiórki pelargonia inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
mączliki gerbera, poinsecja inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
gąsienice i inne larwy zjadające liście gerbera, pelargonia inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
ślimaki chryzantema, gerbera inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych pod osłonami
Rośliny ozdobne uprawiane w warunkach polowych
przędziorki pierwiosnek, świerki inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
różnopazurkowce astry jesienne inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
szpeciele bukszpan, lipa inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
nicienie róża, bodziszek inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
miodówki bukszpan inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
mszyce aster chiński, świerk, róża inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
zmieniki kocanki ogrodowe inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
skoczki róża, kocimiętka inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
wciornastki mieczyk inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
czerwce jałowiec, irga inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
larwy i gąsienice zjadające igły, liście oraz drążące pędy bodziszek, berberys, sosna inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
chrząszcze lilia inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
ślimaki funkia inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
szkodniki glebowe trawa, cis inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
gryzonie tulipan, jabłoń inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
kret gatunek rośliny warzywnej lub sadowniczej, lub ozdobnej, lub rolniczej, lub zielarskiej, lub rośliny na terenach nieużytkowanych rolniczo inne gatunki roślin ozdobnych uprawianych w warunkach polowych
Rośliny rolnicze
Chwasty
gatunek chwastu gatunek zboża ozimego inne gatunki zbóż ozimych
gatunek zboża jarego inne gatunki zbóż jarych
burak cukrowy lub burak pastewny burak cukrowy, burak pastewny
gatunek jednorocznej rośliny strączkowej inne gatunki jednorocznych roślin strączkowych
gatunek wieloletniej rośliny strączkowej inne gatunki wieloletnich roślin strączkowych
gatunek chwastu w fazie siewki, zwalczany dolistnie, przed wschodami rośliny uprawnej gatunek rośliny rolniczej inne gatunki roślin rolniczych
Choroby
głownia pyląca jęczmienia jęczmień jary jęczmień ozimy, pszenica jara, pszenica ozima
śnieć cuchnąca pszenicy pszenica ozima pszenica jara
mączniak prawdziwy pszenica ozima pszenica jara
jęczmień ozimy jęczmień jary
pszenżyto ozime pszenżyto jare
jęczmień jary jęczmień ozimy
rynchosporioza zbóż jęczmień ozimy lub jęczmień jary jęczmień jary, jęczmień ozimy, pszenżyto jare, pszenżyto ozime, żyto
brunatna plamistość liści pszenica ozima pszenica jara, pszenżyto jare, pszenżyto ozime, żyto
rdza brunatna pszenica ozima pszenica jara, pszenżyto jare, pszenżyto ozime, żyto
rdza żółta zbóż pszenica ozima pszenica jara, pszenżyto jare, pszenżyto ozime, żyto
rdza źdźbłowa zbóż żyto jęczmień jary, jęczmień ozimy, pszenica jara, pszenica ozima, pszenżyto jare, pszenżyto ozime
łamliwość podstawy źdźbła pszenica ozima pszenica jara, jęczmień ozimy, jęczmień jary, pszenżyto ozime, pszenżyto jare
łamliwość podstawy źdźbła (typ R) żyto pszenica ozima, pszenica jara
zgorzel siewek zbóż pszenica ozima jęczmień jary, jęczmień ozimy, pszenica jara, pszenżyto jare, pszenżyto ozime, żyto, owies
pleśń śniegowa żyto inne gatunki zbóż ozimych
plamistość siatkowa jęczmień jary jęczmień ozimy
jęczmień ozimy jęczmień jary
pasiastość liści jęczmień jary jęczmień ozimy
jęczmienia jęczmień ozimy jęczmień jary
septorioza plew pszenicy pszenica ozima pszenica jara, pszenżyto ozime i jare
septorioza paskowana liści pszenicy pszenica ozima pszenica jara
fuzarioza kłosów i fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła pszenica ozima pszenica jara, jęczmień jary i ozimy, pszenżyto jare i ozime, żyto
rdza jęczmienia jęczmień jary jęczmień ozimy
jęczmień ozimy jęczmień jary
zgorzel podstawy źdźbła pszenica ozima pszenica jara, pszenżyto ozime i jare, żyto, jęczmień ozimy i jary
zgorzel siewek rzepak ozimy rzepak jary, rzepik
sucha zgnilizna kapustnych
zgnilizna twardzikowa
mączniak prawdziwy kapustnych
szara pleśń rzepak ozimy rzepak jary, rzepik, gorczyca
czerń krzyżowych
mączniak rzekomy kapustnych
rdza grochu groch bobik, łubiny, wyka
fuzarioza grochu
askochytoza grochu groch bobik
Szkodniki
gatunek szkodnika burak cukrowy burak pastewny
bobik groch, łubin, soja
pszenica ozima inne gatunki zbóż ozimych
kukurydza pastewna kukurydza cukrowa
rzepak ozimy rzepak jary, gorczyca, brukiew, kapusta pastewna
drutowce, pędraki, rolnice burak cukrowy burak pastewny, rzepak, gatunki zbóż
ptaki uszkadzające zasiewy i wschody kukurydza inne gatunki roślin rolniczych
ślimaki rzepak inne gatunki roślin oleistych
pszenica ozima inne gatunki zbóż
groch siewny inne gatunki roślin strączkowych
burak cukrowy inne gatunki roślin korzeniowych
dziki kukurydza inne gatunki roślin rolniczych
jeleniowate
zającowate
gatunek gryzonia pszenica ozima inne gatunki roślin rolniczych
kret gatunek rośliny warzywnej lub sadowniczej, lub ozdobnej, lub rolniczej, lub zielarskiej, lub rośliny na terenach nieużytkowanych rolniczo inne gatunki roślin rolniczych
Rośliny zielarskie
Chwasty
gatunek chwastu jednoliściennego jednoroczny gatunek rośliny zielarskiej inne jednoroczne gatunki roślin zielarskich
wieloletni gatunek rośliny zielarskiej w pierwszym roku uprawy inne wieloletnie gatunki roślin zielarskich w pierwszym roku uprawy
wieloletni gatunek rośliny zielarskiej w drugim i dalszych latach uprawy inne wieloletnie gatunki roślin zielarskich w drugim i dalszych latach uprawy
gatunek chwastu w fazie siewki, zwalczany dolistnie, przed wschodami rośliny uprawnej gatunek rośliny zielarskiej inne gatunki roślin zielarskich
gatunek chwastu dwuliściennego kminek zwyczajny kolendra siewna, arcydzięgiel litwor, lubczyk ogrodowy
babka lancetowata lub babka płesznik babka lancetowata, babka płesznik
majeranek ogrodowy lub melisa lekarska, lub tymianek właściwy majeranek ogrodowy, tymianek właściwy, cząber ogrodowy, bazylia pospolita, szałwia lekarska, melisa lekarska, serdecznik pospolity
rumianek pospolity lub jeżówka purpurowa jeżówka purpurowa, karczoch zwyczajny, ostropest plamisty, nagietek lekarski, rumianek pospolity, złocień maruna
Choroby
choroby przenoszone z nasionami gatunek rozmnażany z nasion wszystkie rośliny zielarskie rozmnażane z nasion
brunatna plamistość liści lubczyk lekarski arcydzięgiel litwor, pokrzyk wilcza jagoda, rzewień dłoniasty
chwościk czarnuszka siewna kozieradka pospolita
kolendra siewna arcydzięgiel litwor, koper włoski, rzewień dłoniasty
mączniak rzekomy koper włoski arcydzięgiel litwor, kozłek lekarski, rzewień dłoniasty
naparstnica wełnista mak lekarski, pokrzywa zwyczajna, rutwica lekarska
pieprzowiec roczny fiołek trójbarwny
rdza mięta pieprzowa cząber ogrodowy, fiołek trójbarwny, glistnik jaskółcze ziele, konwalia majowa
malwa czarna prawoślaz lekarski, arcydzięgiel litwor, bylica boże drzewko, kozłek lekarski, oman wielki
mączniak prawdziwy nagietek lekarski babka lancetowata, mięta pieprzowa, fiołek tróbarwny, mniszek lekarski, szanta zwyczajna
naparstnica wełnista arnika łąkowa, drapacz lekarski, dziurawiec zwyczajny, krwawnik pospolity, pokrzywa zwyczajna, serdecznik pospolity, złocień maruna, karbieniec pospolity
kozłek lekarski oman wielki, wiesiołek dwuletni
szara plamistość bazylia pospolita babka lancetowata
szara pleśń majeranek ogrodowy babka płesznik, czarnuszka siewna, cząber ogrodowy, konwalia majowa, bazylia pospolita, marzanna barwierska, ogórecznik lekarski, szałwia lekarska, tymianek właściwy
naparstnica wełnista siwiec żółty
ostropest plamisty malwa czarna, pokrzyk wilcza jagoda, prawoślaz lekarski
plamistość liści majeranek ogrodowy mydlnica lekarska, konwalia majowa, lawenda prawdziwa, mniszek lekarski, nagietek lekarski, bluszcz pospolity
jeżówka purpurowa serdecznik pospolity, złocień maruna, karbieniec pospolity
pokrzyk wilcza jagoda bieluń indiański
septorioza naparstnica wełnista dziurawiec zwyczajny
Szkodniki
miniarkowate, liściolubka majeranek ogrodowy nagietek lekarski
selerowa serdecznik pospolity drapacz lekarski, rutwica lekarska
lubczyk ogrodowy arcydzięgiel litwor, bieluń indiański, kozłek lekarski, pokrzyk wilcza jagoda
mszyce nagietek lekarski bazylia pospolita, babka lancetowata, bluszcz pospolity, glistnik jaskółcze ziele, konwalia majowa, majeranek ogrodowy, melisa lekarska, mniszek lekarski, szałwia lekarska
karczoch zwyczajny drapacz lekarski, grindelia kalifornijska, bylica estragon, krwawnik lekarski, mak lekarski, marzanna barwierska, naparstnica wełnista, pokrzywa zwyczajna, rutwica lekarska, serdecznik pospolity, siwiec żółty, złocień maruna
pieprzowiec roczny mydlnica lekarska
kminek zwyczajny arcydzięgiel litwor, bylica boże drzewko, koper włoski, kozłek lekarski, lubczyk ogrodowy, malwa czarna, oman wielki, ostropest plamisty, pokrzyk wilcza jagoda, prawoślaz lekarski, psianka wrębna, rzewień dłoniasty, bieluń indiański
przędziorki szałwia lekarska bazylia pospolita
pokrzywa zwyczajna marzanna barwierska
prawoślaz lekarski lubczyk ogrodowy, malwa czarna, arcydzięgiel litwor, rzewień dłoniasty
zmieniki, skoczki i inne pluskwiaki różnoskrzydłe oraz wciornastkowate ogórecznik lekarski bazylia pospolita, cząber ogrodowy, lawenda prawdziwa, melisa lekarska, mięta pieprzowa, nagietek lekarski, szałwia lekarska, szanta zwyczajna, tymianek właściwy
jeżówka purpurowa hyzop lekarski, bylica estragon, marzanna barwierska, naparstnica wełnista, karbieniec pospolity
lubczyk ogrodowy bylica boże drzewko, kminek zwyczajny, koper włoski, oman wielki, psianka wrębna, wiesiołek dwuletni, pokrzyk wilcza jagoda, arcydzięgiel litwor, bieluń indiański
chrząszcze: pchełki, tarczyki, opuchlaki, pędrusie, stonki, oprzędziki, owełnica, poskrzypki, kałdunice, szarek ostowiec, płeszak rumiankowiec, chowacz rumiankowy mięta pieprzowa babka lancetowata, cząber ogrodowy, konwalia majowa, kozieradka pospolita, malwa czarna, melisa lekarska, ogórecznik lekarski, ostropest plamisty, prawoślaz lekarski, rumianek pospolity, rutwica lekarska, tymianek właściwy, karbieniec pospolity
oman wielki pokrzyk wilcza jagoda, psianka wrębna, rzewień dłoniasty, wiesiołek dwuletni
gąsienice wielożerne: piętnówki, błyszczka czarnuszka siewna nagietek lekarski, szanta zwyczajna
jarzynówka, rolnice oraz płozek kminiaczak, karczoch zwyczajny hyzop lekarski, pokrzywa zwyczajna, złocień maruna
ścieśniak ślazowy, warcabnik ślazowiec kminek zwyczajny malwa czarna, ostropest plamisty, pokrzyk wilcza jagoda, prawoślaz lekarski, rzewień dłoniasty, bieluń indiański
gąsienice: kapturnica mięta pieprzowa mniszek lekarski
byliczanka, słonecznica bylicówka, zwójki, skośniki bylica estragon dziurawiec zwyczajny, hyzop lekarski, karbieniec pospolity
bylica boże drzewko malwa czarna, prawoślaz lekarski
tuszel makowiec, gąsienice rolnic mak lekarski rzewień dłoniasty
kret gatunek rośliny warzywnej lub sadowniczej, lub ozdobnej, lub rolniczej, lub zielarskiej, lub rośliny na terenach nieużytkowanych rolniczo inne gatunki roślin zielarskich
Drzewa leśne
Chwasty
gatunek chwastu sosna świerk, jodła
brzoza lub dąb buk, klon jawor, olsza, jesion
Choroby
pasożytnicza zgorzel siewek sosna, brzoza, buk inne gatunki drzew leśnych
szara pleśń modrzew świerk, sosna
rdze brzoza, sosna zwyczajna inne gatunki drzew leśnych
fytoftoroza buk inne gatunki drzew leśnych
huba korzeni sosna inne gatunki drzew leśnych
opieńkowa zgnilizna korzeni sosna, dąb inne gatunki drzew leśnych
zamieranie pędów sosna inne gatunki drzew leśnych iglastych
sinizna sosna inne gatunki drzew leśnych iglastych
rany (zakażenia przyranne) sosna inne gatunki drzew leśnych
choroby naczyniowe dąb inne gatunki drzew leśnych liściastych
Szkodniki
owady liściożerne sosna inne gatunki drzew leśnych iglastych
dąb inne gatunki drzew leśnych liściastych
korniki sosna inne gatunki drzew leśnych iglastych
dąb inne gatunki drzew leśnych liściastych
ryjkowce sosna inne gatunki drzew leśnych
opiętki dąb inne gatunki drzew leśnych liściastych
szkodniki korzeni drzew i krzewów sosna inne gatunki drzew leśnych
jeleniowate sosna inne gatunki drzew leśnych
zającowate
dziki
gatunek gryzonia
Przechowywanie roślin lub produktów roślinnych w pomieszczeniach zamkniętych
gatunek szkodnika lub choroba gatunek zboża inne gatunki zbóż
Regulatory wzrostu stosowane do ukorzeniania sadzonek
rośliny rozmnażane przez sadzonki zielne goździk, pelargonia, tawuła inne gatunki roślin rozmnażanych przez sadzonki zielne
rośliny rozmnażane przez sadzonki półzdrewniałe świerk stożkowy, ligustr inne gatunki roślin rozmnażanych przez sadzonki półzdrewniałe
rośliny rozmnażane przez sadzonki zdrewniałe dereń, żywotnik "Smaragd" inne gatunki roślin rozmnażanych przez sadzonki zdrewniałe
______

1) Dopuszczalne jest wykorzystanie wyników badań uzyskiwanych przy zwalczaniu organizmu szkodliwego na roślinie uprawnej na potrzeby badania tego samego organizmu szkodliwego na innej roślinie uprawnej, jeżeli dawka środka ochrony roślin, warunki techniczne wykonania badania, objętość użytej cieczy roboczej w badaniu, termin wykonania badania, faza rozwojowa roślin uprawnych oraz organizmów szkodliwych w badaniu są porównywalne.

1 § 5 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
2 § 5 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
3 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
4 § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
5 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
6 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
7 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
8 § 9 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
9 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.
10 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 2005 r. (Dz.U.05.76.670) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 maja 2005 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.183.1890

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Badania skuteczności działania środka ochrony roślin.
Data aktu: 04/08/2004
Data ogłoszenia: 24/08/2004
Data wejścia w życie: 08/09/2004