Kierowanie i udzielanie pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz ustalanie równowartości kosztów poniesionych w związku z nauką.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 24 maja 2004 r.
w sprawie kierowania i udzielania pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz ustalania równowartości kosztów poniesionych w związku z nauką

Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 oraz z 2004 r. Nr 116, poz. 1203) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb udzielenia pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki, rodzaj i zakres tej pomocy oraz warunki i tryb jej otrzymywania;
2)
szczegółowy zakres i tryb kierowania żołnierzy zawodowych na studia lub naukę oraz organy właściwe w tych sprawach;
3)
szczegółowy sposób ustalania zwaloryzowanej na dzień zwolnienia ze służby równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę żołnierzy zawodowych oraz warunki i tryb ich zwrotu.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu mówi się o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych;
2)
dowódcy jednostki wojskowej - należy przez to rozumieć dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy zajmuje stanowisko służbowe, a w przypadku żołnierzy zawodowych przeniesionych do rezerwy kadrowej lub do dyspozycji, organ, który przeniósł tego żołnierza do rezerwy kadrowej lub dyspozycji, albo dowódcę jednostki, do której żołnierz został skierowany do wykonywania zadań w rezerwie kadrowej, lub organ zwalniający w przypadku skierowania żołnierza do dyspozycji.

Rozdział  2

Pobieranie nauki przez żołnierzy zawodowych oraz rodzaj i zakres pomocy, jaka może być im udzielana

§  3.
1.
Żołnierzowi zawodowemu pobierającemu naukę może być udzielona pomoc finansowa w formie:
1)
zwrotu kosztów nauki pobieranych przez organ organizujący naukę;
2)
zwrotu należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
2.
Dowódca jednostki wojskowej może zmniejszyć żołnierzowi zawodowemu pobierającemu naukę liczbę służb dyżurnych, wyjazdów służbowych lub ograniczyć zlecanie dodatkowych zadań.
§  4.
1.
Żołnierz zawodowy zainteresowany uzyskaniem pomocy od organu wojskowego na naukę składa wniosek o przyznanie pomocy do organu, o którym mowa w art. 52 ust. 5 ustawy.
2.
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, żołnierz zawodowy określa, z jakiej formy pomocy chciałby skorzystać, dołączając informację o formie podjętej nauki oraz zaświadczenie ze szkoły (uczelni) o pobieraniu nauki.
3.
W informacji, o której mowa w ust. 2, żołnierz zawodowy zamieszcza, w szczególności:
1)
nazwę i rodzaj szkoły, a w przypadku studiów wyższych również kierunek studiów;
2)
rodzaj i formę pobierania nauki;
3)
terminy i miejsce odbywania zajęć;
4)
planowany termin ukończenia nauki;
5)
kwalifikacje (tytuły), które uzyska po ukończeniu nauki.
§  5.
1.
Żołnierzowi zawodowemu, który spełnia warunki określone w art. 52 ust. 4 ustawy, organ, o którym mowa w art. 52 ust. 5 ustawy, w decyzji w sprawie udzielenia pomocy na naukę określa formy pomocy wymienione w § 3 ust. 1 oraz prawo do urlopu szkoleniowego wymienionego w art. 62 ust. 9 ustawy.
2.
W przypadku niespełniania przez żołnierza zawodowego warunków do przyznania pomocy na naukę, o których mowa w art. 52 ust. 4 ustawy, organ wojskowy podaje przyczynę odmowy.
3.
Przyczyną odmowy udzielania żołnierzowi zawodowemu pomocy na naukę może być również:
1)
brak środków finansowych;
2)
istnienie możliwości pobierania nauki w ramach szkolnictwa wojskowego.
4.
W sprawach, o których mowa w § 3 ust. 2, decyzji nie wydaje się.
5.
Na wniosek dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pobierający naukę pełni służbę, decyzja o przyznaniu pomocy, o której mowa w ust. 1, może być w każdym czasie wstrzymana, w przypadku obniżenia oceny z wywiązywania się z obowiązków służbowych przez tego żołnierza.
§  6.
1.
Jeżeli nauka trwa przez okres dłuższy niż sześć miesięcy, a pokrywanie jej kosztów następuje okresowo, zwrot kosztów, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, następuje po zaliczeniu przez żołnierza zawodowego semestru lub roku nauki potwierdzonego zaświadczeniem. Żołnierz zawodowy jest zobowiązany przedstawić dowódcy jednostki wojskowej zaświadczenie potwierdzające zaliczenie kolejnych okresów nauki.
2.
Dowódca jednostki wojskowej określa wysokość zwrotu kosztów odbywania nauki na podstawie zaświadczenia organu organizującego naukę (szkolenie) oraz sposób i termin ich przekazania żołnierzowi zawodowemu lub organowi organizującemu naukę.
§  7.
Przepisy § 3-6 stosuje się odpowiednio także do żołnierzy zawodowych wyznaczonych na stanowiska służbowe w instytucjach cywilnych.

Rozdział  3

Kierowanie żołnierzy zawodowych na studia lub naukę

§  8.
Na studia lub naukę w wyższej szkole wojskowej albo niewojskowej oraz na staż naukowy lub kursy w kraju i za granicą może być skierowany żołnierz, gdy ustalona dla niego indywidualna prognoza przebiegu służby wojskowej przewiduje wyznaczenie na stanowisko, na którym ukończenie tych studiów lub kursów jest wymagane.
§  9.
Minister Obrony Narodowej kieruje do Akademii Obrony Narodowej:
1)
oficera w stopniu pułkownika - na studium polityki obronnej;
2)
oficera w stopniu podpułkownika - na studium operacyjno-strategiczne.
§  10.
Organ wojskowy, upoważniony do przeniesienia oficera do rezerwy kadrowej, na wniosek organu właściwego do wyznaczenia na stanowisko zaszeregowane do stopnia etatowego majora, kieruje oficera w stopniu kapitana na studia podyplomowe do Akademii Obrony Narodowej.
§  11.
1.
Organ wojskowy, właściwy do wyznaczania na stanowisko służbowe, kieruje na kursy:
1)
oficerów zawodowych - do wyższej szkoły wojskowej albo niewojskowej;
2)
podoficerów zawodowych - do szkoły podoficerskiej;
3)
specjalistów medycznych - do Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych.
2.
Szeregowi zawodowi powołani w trybie art. 11 ustawy odbywają szkolenia wojskowe w jednostce wojskowej.
§  12.
Na równorzędne studia i kursy za granicę:
1)
przeznaczone dla oficerów zawodowych zajmujących lub przewidzianych do wyznaczenia na stanowiska służbowe zaszeregowane do stopnia etatowego pułkownika (komandora) i wyższych - kieruje Minister Obrony Narodowej;
2)
przeznaczone dla żołnierzy zawodowych zajmujących stanowiska służbowe zaszeregowane do pozostałych stopni etatowych, na wniosek organu, o którym mowa w § 11 ust. 1 - kieruje dyrektor departamentu właściwego do spraw szkolnictwa.
§  13.
1.
Wykazy imienne żołnierzy zawodowych kierowanych na studia i kursy przesyła się niezwłocznie po konkretyzacji ich prognozy bliższej do:
1)
dyrektora departamentu właściwego do spraw szkolnictwa wojskowego - na studia i kursy wymienione w § 10 i § 12 pkt 2 oraz inne studia i kursy organizowane w Akademii Obrony Narodowej i Wojskowej Akademii Technicznej;
2)
właściwego dowódcy rodzaju Sił Zbrojnych - w przypadku kursów organizowanych w podległych im szkołach wojskowych i szkołach podoficerskich.
2.
W wykazie imiennym zamieszcza się następujące dane:
1)
nazwę formy i kierunek szkolenia,
2)
nazwę szkoły wojskowej,
3)
stopień wojskowy, nazwisko i imię, imię ojca, datę urodzenia, najwyższe wykształcenie - rok ukończenia, znajomość języka obcego - rok ukończenia,
4)
zajmowane stanowisko służbowe,
5)
przewidywane stanowisko służbowe po ukończeniu szkolenia,
6)
termin objęcia nowego stanowiska.
3.
Wzór wykazu imiennego, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik do rozporządzenia.
§  14.
Tryb określony w § 13 stosuje się odpowiednio przy kierowaniu żołnierzy zawodowych na studia i kursy niezwiązane z wyznaczeniem na wyższe stanowisko służbowe.

Rozdział  4

Ustalanie równowartości kosztów poniesionych na utrzymanie i naukę żołnierza zawodowego podlegających zwrotowi

§  15.
Koszty rzeczywiście poniesione w związku z nauką żołnierza zawodowego, o którym mowa w art. 54 ust. 1 ustawy, obejmują koszty przypadające na jednego żołnierza szkolonego w zakresie:
1)
zakwaterowania:
a)
media - energia elektryczna, energia cieplna, gaz, woda, inne,
b)
wartość sprzętu kwaterunkowego i przeciwpożarowego oraz wyposażenia nieuznawanego za środki trwałe,
c)
wartość usług w zakresie remontów i konserwacji pomieszczeń i budynków,
d)
podatek od nieruchomości oraz roczną opłatę za zarząd gruntami będącymi własnością Skarbu Państwa lub pozostającymi w zarządzie innych jednostek organizacyjnych posiadających osobowość prawną, w tym szkół wyższych (akademii),
e)
umorzenie pozostałych środków trwałych o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, dla których odpisy amortyzacyjne są uznawane za koszt uzyskania przychodu w 100 % ich wartości, w miesiącu oddania do używania;
2)
umundurowania:
a)
umundurowanie i wyekwipowanie,
b)
wartość pościeli,
c)
wartość usług pralniczych;
3)
wyżywienia, w przypadku korzystania z bezpłatnego wyżywienia w czasie pobierania nauki:
a)
wartość wydanych do spożycia środków żywnościowych,
b)
wartość wydanego do użytkowania sprzętu stołowo-kuchennego i pozostałego sprzętu związanego z procesem żywienia oraz koszty napraw i konserwacji tego sprzętu,
c)
koszty pośrednie (koszt opakowań, przerobu żywności),
d)
koszty usług żywieniowych w wojskowych zakładach zbiorowego żywienia,
e)
wartość materiałów wydanych na higienę i estetykę żywienia oraz utrzymanie czystości,
f)
ubytki naturalne;
4)
świadczeń związanych z nauką:
a)
stypendia,
b)
wartość zużytej amunicji bojowej, ćwiczebnej, materiałów wybuchowych, środków pozorowania i imitowania pola walki,
c)
wartość materiałów kancelaryjnych,
d)
wartość wydanych do zużycia pomocy naukowych i dydaktycznych;
5)
dojazdu do miejsca pobierania nauki - zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości określonej w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju;
6)
koszty, o których mowa w § 3 ust. 1, dotyczące żołnierzy wymienionych w art. 54 ust. 1 i 2 ustawy.
§  16.
Rzeczywiste koszty poniesione w związku z nauką żołnierza zawodowego, o którym mowa w art. 54 ust. 2 ustawy, obejmują:
1)
zwrot kosztów nauki pobieranych przez organ organizujący naukę;
2)
zwrot należności z tytułu kosztów podróży służbowej na obszarze kraju w wysokości i na zasadach określonych w przepisach o należnościach przysługujących z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
§  17.
1.
Łączne rzeczywiste poniesione koszty, wynikające z ewidencji księgowej, przelicza się w odniesieniu do jednego kandydata na żołnierza zawodowego albo żołnierza zawodowego.
2.
Koszty zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia i nauki oraz dojazdu do miejsca jej pobierania, zwane dalej "równowartością kosztów", ustala się jako sumę faktycznie poniesionych kosztów tych świadczeń w okresie studiów lub nauki oraz stażu lub kursu.
3.
Okres nauki obejmuje okres od dnia rozpoczęcia studiów lub nauki oraz stażu lub kursu do dnia ich ukończenia albo przerwania, w tym urlopy i inne usprawiedliwione nieobecności.
4.
Po ukończeniu studiów lub nauki oraz stażu lub kursu dane o równowartości kosztów, o których mowa w ust. 2, zamieszcza się w aktach personalnych żołnierza zawodowego.
§  18.
1.
Zwrot równowartości kosztów następuje na podstawie decyzji, o której mowa w art. 54 ust. 4 ustawy, z uwzględnieniem art. 8 ust. 1 ustawy, w terminie do 60 dni od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwolnienia żołnierza zawodowego w części z obowiązku zwrotu kosztów, w trybie, o którym mowa w art. 54 ust. 6 ustawy.
3.
W przypadku odroczenia terminu zwrotu równowartości kosztów lub rozłożenia ich na raty, zwrot kosztów następuje w terminach określonych w decyzji dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni lub ostatnio pełnił zawodową służbę wojskową.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ZGŁOSZENIA

................................

(nazwa jednostki organizacyjnej)

....................

(miejscowość i data)

WYKAZ IMIENNY

żołnierzy zawodowych na:

...........................................................

(nazwa formy i kierunku kształcenia)

w .........................................................

(nazwa szkoły wojskowej)

Lp. Stopień wojskowy Nazwisko i imię,

imię ojca,

data urodzenia

Najwyższe wykształcenie - rok ukończenia Znajomość języka obcego - rok ukończenia Zajmowane stanowisko służbowe Stanowisko służbowe po ukończeniu szkolenia Termin objęcia stanowiska

........................................

(podpis dowódcy (szefa, dyrektora))

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.135.1451

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kierowanie i udzielanie pomocy żołnierzom zawodowym w związku z pobieraniem przez nich nauki oraz ustalanie równowartości kosztów poniesionych w związku z nauką.
Data aktu: 24/05/2004
Data ogłoszenia: 15/06/2004
Data wejścia w życie: 01/07/2004