Mundury pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA 1
z dnia 13 stycznia 2004 r.
w sprawie mundurów pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej

Na podstawie art. 95 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 115, poz. 1229, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz stanowisk, na których pracownicy regionalnych zarządów gospodarki wodnej oraz podległych im jednostek organizacyjnych są obowiązani do noszenia munduru;
2)
elementy składowe i wzory mundurów;
3)
czas używania mundurów.
§  2.
Do noszenia munduru, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, są obowiązani pracownicy, o których mowa w § 1 pkt 1, zatrudnieni na stanowiskach:
1)
kierownika nadzoru wodnego;
2)
kierownika zbiornika wodnego;
3)
kierownika elektrowni;
4)
kierownika stopnia piętrzącego (śluzy, jazu);
5)
nadzorcy odcinka wód śródlądowych;
6)
kierownika statku, mechanika maszyn na statku, bosmana w służbie pokładowej jednostki pływającej, starszego marynarza, marynarza;
7)
szypra, stermotorzysty, sternika;
8)
kierownika bosmanatu lub przystani;
9)
operatora śluzy, jazu, pompowni, pochylni;
10)
konserwatora budowli i urządzeń wodnych.
§  3.
1.
Elementy składowe munduru stanowią:
1)
marynarka z guzikami i dystynkcjami;
2)
marynarka damska z guzikami i dystynkcjami;
3)
spodnie zimowe;
4)
spódnica zimowa;
5)
spodnie letnie;
6)
spódnica letnia;
7)
kurtka nieprzemakalna z emblematem i dystynkcjami;
8)
bluza letnia z guzikami, emblematem i dystynkcjami;
9)
koszula;
10)
koszula damska;
11)
krawat;
12)
obuwie letnie;
13)
obuwie zimowe;
14)
czapka z emblematem;
15)
pasek do spodni;
16)
szalik;
17)
rękawiczki.
2.
Elementy składowe munduru z uwzględnieniem rodzaju materiału, koloru oraz czas ich używania są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4.
1.
Na czapce jest umieszczony emblemat składający się z wizerunku orła nad dwoma skrzyżowanymi kotwicami oraz okalających dziesięciu liści laurowych.
2.
Na lewym rękawie bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej jest umieszczony emblemat składający się z wizerunku dwóch skrzyżowanych kotwic i plakietki z napisem "RZGW".
3.
Dystynkcje umieszcza się na rękawach marynarki, naramiennikach bluzy letniej oraz po lewej stronie przodu kurtki nieprzemakalnej.
4.
Opis emblematu na czapce, emblematu na lewy rękaw bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej oraz dystynkcji jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Na guzikach zewnętrznych marynarki i bluzy letniej, wykonanych z tworzywa sztucznego w kolorze granatowym, umieszczony jest wizerunek kotwicy.
2.
Średnica guzika dużego wynosi 23 mm, a guzika małego 17 mm.
§  6.
Wzór munduru, wzór emblematu na czapce, emblematu na lewym rękawie bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej, wzór dystynkcji oraz wzór guzików do marynarki i bluzy letniej jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
Dopuszcza się noszenie dotychczasowych mundurów do czasu ich zużycia, nie dłużej jednak niż do dnia 31 marca 2007 r.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ELEMENTY SKŁADOWE MUNDURU Z UWZGLĘDNIENIEM RODZAJU MATERIAŁU, KOLORU ORAZ CZAS ICH UŻYWANIA

Lp. Elementy składowe munduru Kolor, rodzaj materiału i cechy ubioru Ilość w szt. Czas używania w miesiącach
1 2 3 4 5
1 Marynarka z guzikami i dystynkcjami Ciemnogranatowa z elanowełny, z dwoma rzędami guzików, po trzy guziki w każdym rzędzie, u dołu marynarki po bokach kieszenie wszyte z patkami 1 36
2 Marynarka damska z guzikami i dystynkcjami Ciemnogranatowa z elanowełny, z dwoma rzędami guzików, po trzy guziki w każdym rzędzie, u dołu marynarki po bokach kieszenie wszyte z patkami 1 36
3 Spodnie zimowe Ciemnogranatowe z elanowełny, bez mankietów, z dwiema kieszeniami bocznymi wszytymi i jedną kieszenią tylną wszytą z prawej strony z patką 2 36
4 Spódnica zimowa Ciemnogranatowa z elanowełny, prosta, z kontrafałdą z tyłu 2 36
5 Spodnie letnie Ciemnogranatowe z elanobawełny, bez mankietów, z dwiema kieszeniami bocznymi wszytymi i jedną kieszenią tylną wszytą z prawej strony z patką 2 36
6 Spódnica letnia Ciemnogranatowa z elanobawełny, prosta, z kontrafałdą z tyłu 2 36
7 Kurtka nieprzemakalna z emblematem i dystynkcjami Czarna z materiału nieprzemakalnego, z podpinką, krytym suwakiem, z wszytymi dwiema skośnymi kieszeniami bocznymi bez patek, z odpinanym kapturem 1 36
8 Bluza letnia z guzikami, emblematem i dystynkcjami Beżowa z elanobawełny z krótkim rękawem i wykładanym kołnierzykiem, zapinana na guziki, z dwiema naszytymi na piersiach kieszeniami z patką zapinanymi na guzik 1 24
9 Koszula Biała z długimi rękawami bawełniana 2 24
10 Koszula damska Biała z długimi rękawami bawełniana 2 24
11 Krawat Czarny z włókna chemicznego 2 36
12 Obuwie letnie Czarne półbuty wiązane ze skóry para 24
13 Obuwie zimowe Czarne ze skóry z przedłużoną cholewką, ocieplane, na grubym spodzie para 24
14 Czapka z emblematem Ciemnogranatowa, okrągła, z elanobawełny, z dwoma białymi pokrowcami z elanobawełny na okres letni 1 36
15 Pasek do spodni Czarny ze skóry 1 36
16 Szalik Ciemnogranatowy z wełny 1 36
17 Rękawiczki Czarne ze skóry, ocieplane para 36

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OPIS EMBLEMATU NA CZAPCE, EMBLEMATU NA LEWY RĘKAW BLUZY LETNIEJ I KURTKI NIEPRZEMAKALNEJ ORAZ DYSTYNKCJI

Emblemat na czapce

Emblemat umieszczony jest na granatowej podkładce w kształcie elipsy o wielkiej osi poziomej długości 8 cm oraz małej osi pionowej długości 7 cm i składa się z haftowanego wizerunku orła o wymiarach 2 cm x 2 cm, koloru srebrnego na czerwonym tle, umieszczonego nad dwoma skrzyżowanymi szafirowymi haftowanymi kotwicami na białym polu o średnicy 2 cm, oraz okalających dziesięciu haftowanych liści laurowych koloru złotego.

Emblemat na lewym rękawie bluzy letniej i kurtki nieprzemakalnej

Emblemat składa się z części mieszczącej się w kole o średnicy 7 cm, zawierającej rysunek dwóch szafirowych skrzyżowanych kotwic w ciemnogranatowym otoku na białym tle oraz z prostokątnej plakietki o wymiarach 3,0 cm x 6,0 cm z granatowym napisem literami drukowanymi: "RZGW" na białym tle otoczonym ciemnogranatową ramką. Napis mieści się w polu o wymiarach 1,5 cm x 5,0 cm. Emblemat wykonany jest metodą termonadruku.

Dystynkcje

Dystynkcje oznacza się:

1. Na rękawach marynarki - paskiem z taśmy koloru złotego o szerokości 12 mm, odpowiednio do stanowiska. Paski naszywa się na podkładzie z materiału koloru szafirowego o szerokości 6,5 cm, przy czym dolny pasek dystynkcji naszywa się w odległości 1 cm od dolnej krawędzi podkładu. Odstęp pomiędzy paskami dystynkcji wynosi 3 mm. Dolny pasek dystynkcji umieszcza się w odległości 9 cm od dolnej krawędzi rękawa.

2. Na kurtce - paskiem z taśmy koloru złotego o szerokości 12 mm, odpowiednio do zajmowanego stanowiska. Paski naszywa się na prostokątnym podkładzie z materiału szafirowego o wymiarach 9 cm x 6,5 cm (wymiar dłuższy w poziomie). Odstęp pomiędzy paskami wynosi 3 mm. Dolny pasek dystynkcji umieszcza się w odległości 1 cm od dolnej krawędzi podkładu.

3. Na naramiennikach - paskiem z taśmy koloru złotego, o szerokości 12 mm, odpowiednio do zajmowanego stanowiska. Paski naszywa się na podkładzie z materiału szafirowego o wymiarach 6,5 cm x 4,5 cm, umieszczonym symetrycznie w środkowej części naramiennika. Pierwszy pasek dystynkcji umieszcza się od strony rękawa. Odległość pomiędzy paskami wynosi 3 mm. Naramienniki nosi się do bluzy.

1 Minister Środowiska kieruje działem administracji rządowej - gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Środowiska (Dz. U. Nr 85, poz. 766).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1803, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 130, poz. 1112, Nr 233, poz. 1957 i Nr 238, poz. 2022 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 717, Nr 165, poz. 1592, Nr 190, poz. 1865 i Nr 228, poz. 2259.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2004.13.114

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Mundury pracowników regionalnych zarządów gospodarki wodnej.
Data aktu: 13/01/2004
Data ogłoszenia: 30/01/2004
Data wejścia w życie: 14/02/2004