Ogólne warunki udzielania świadczeń zdrowotnych oraz tryb wyboru przez ubezpieczonego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 9 kwietnia 2003 r.
w sprawie ogólnych warunków udzielania świadczeń zdrowotnych oraz trybu wyboru przez ubezpieczonego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 74 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391) zarządza się, co następuje:
§  1.
Świadczenia zdrowotne, o których mowa w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, zwanej dalej "ustawą", są udzielane:
1)
dostępnymi metodami i środkami zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej;
2)
zgodnie z zasadami etyki zawodowej;
3)
z należytą starannością;
4)
z poszanowaniem praw pacjenta.
§  2.
Świadczeniodawca, o którym mowa w art. 72 ust. 1 ustawy, zwany dalej "świadczeniodawcą", zapewnia należytą organizację i dostępność do udzielanych świadczeń zdrowotnych na warunkach określonych w umowie o udzielanie świadczeń zdrowotnych, zwanej dalej "umową".
§  3.
1.
Świadczeniodawca zapewnia rejestrację pacjentów na podstawie zgłoszenia:
1)
osobistego;
2)
telefonicznego;
3)
za pośrednictwem osoby trzeciej.
2.
Świadczenia zdrowotne w podstawowej opiece zdrowotnej udzielane są, o ile to możliwe, w dniu zgłoszenia.
3.
Świadczenia zdrowotne w przypadkach nagłych, zagrożenia życia lub zdrowia są udzielane niezwłocznie.
4.
Świadczeniodawca umieszcza w miejscu ogólnie dostępnym informacje o:
1)
godzinach pracy osób udzielających świadczeń zdrowotnych;
2)
sposobie rejestracji pacjentów;
3)
sposobie informowania pacjentów o przewidywanym terminie i godzinie udzielenia świadczenia zdrowotnego.
5.
W przypadku zmiany terminu lub godziny udzielenia świadczenia zdrowotnego świadczeniodawca informuje o tym pacjenta w sposób ustalony w ust. 4 pkt 3.
§  4.
1.
Świadczeniodawca prowadzi rejestr ubezpieczonych oczekujących na udzielenie świadczenia zdrowotnego, zwany dalej "rejestrem".
2.
W przypadku braku możliwości udzielenia świadczenia zdrowotnego w dniu zgłoszenia świadczeniodawca:
1)
umieszcza w rejestrze imię i nazwisko ubezpieczonego oraz jego numer PESEL;
2)
określa w rejestrze, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i stanem zdrowia pacjenta, kolejność udzielania świadczeń zdrowotnych;
3)
comiesięcznie przekazuje Narodowemu Funduszowi Zdrowia, zwanemu dalej "Funduszem", informacje o liczbie ubezpieczonych oczekujących na udzielenie świadczenia i czasie oczekiwania;
4)
informuje ubezpieczonego o czasie oczekiwania na świadczenie zdrowotne oraz kryteriach, które zdecydowały o jego miejscu w rejestrze.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do świadczeń zdrowotnych udzielanych w przypadkach, o których mowa w § 3 ust. 3.
4.
W przypadku braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych określonych w umowie z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy lub spowodowanego wystąpieniem siły wyższej, świadczeniodawca zapewnia pacjentom, o których mowa w § 3 ust. 3, udzielenie świadczeń zdrowotnych przez inny podmiot uprawniony do udzielania tych świadczeń. W takim przypadku świadczeniodawca dokonuje bezpośrednio z innym podmiotem uprawnionym do udzielania świadczeń zdrowotnych, który udzielił świadczenia, rozliczenia kosztów udzielonych świadczeń, których zakres określa umowa zawarta z Funduszem.
§  5.
Świadczenia zdrowotne są udzielane przez osoby wykonujące zawód medyczny oraz spełniające wymagania określone w odrębnych przepisach.
§  6.
1.
Świadczenia zdrowotne są udzielane w pomieszczeniach odpowiadających wymaganiom fachowym i sanitarnym określonym w odrębnych przepisach.
2.
Świadczeniodawca posiada tytuł prawny do pomieszczeń, w których udziela świadczeń zdrowotnych.
3.
Świadczenia zdrowotne są udzielane przy użyciu aparatury i sprzętu medycznego właściwych dla rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych, wprowadzonych do obrotu i do używania zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  7.
1.
Świadczeniodawca jest obowiązany:
1)
udzielać Funduszowi na jego wniosek informacji związanych z wykonywaniem umowy;
2)
zamieszczać numer umowy na wszystkich dokumentach związanych z wykonywaniem umowy;
3)
informować ubezpieczonych o godzinach i miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, a w przypadku udzielania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - również o sposobie zabezpieczenia dziennej i nocnej pomocy wyjazdowej;
4)
umieszczać w sposób widoczny w miejscu ogólnie dostępnym na zewnątrz budynku, w którym są udzielane świadczenia zdrowotne, informację o tym, że udziela świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy;
5)
zamieszczać na tablicy ogłoszeń w miejscu, w którym udziela świadczeń zdrowotnych:
a)
informację o warunkach i rodzaju udzielanych świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy,
b)
imiona i nazwiska osób udzielających świadczeń zdrowotnych oraz informację o godzinach i miejscu ich udzielania, a w przypadku udzielania świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej - również o sposobie zabezpieczenia dziennej i nocnej pomocy wyjazdowej,
c)
informację o nieobecności i zastępstwach osób udzielających świadczeń zdrowotnych,
d)
informację na temat trybu składania i przyjmowania skarg i wniosków ubezpieczonych,
e)
wykaz badań diagnostycznych wykonywanych na podstawie skierowania lekarza lub felczera podstawowej opieki zdrowotnej,
f)
adres i telefony do Rzecznika Praw Pacjenta,
g)
treść Karty Praw Pacjenta.
2.
Jeżeli świadczeniodawca udziela świadczeń zdrowotnych w miejscu, w którym świadczenia zdrowotne są udzielane także przez podmioty, które nie zawarły umowy z Funduszem, informacje, o których mowa w ust. 1 pkt 3-5, powinny jednoznacznie identyfikować świadczeniodawcę.
§  8.
Jeżeli umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych nie stanowi inaczej, przeniesienie na osobę trzecią praw i obowiązków wynikających z umowy wymaga pisemnej zgody Funduszu.
§  9.
1.
Świadczeniodawcy przysługuje wynagrodzenie od Funduszu z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych na podstawie umowy.
2. 2
 Wynagrodzenie wypłaca się świadczeniodawcom w okresach miesięcznych z dołu za świadczenia zdrowotne udzielone ubezpieczonym w okresie objętym rozliczeniem, z zastrzeżeniem ust. 4.
3. 3
 Wypłata wynagrodzenia następuje w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym świadczeniodawca udzielił ubezpieczonym świadczeń zdrowotnych objętych rozliczeniem, na podstawie prawidłowo wypełnionych dokumentów rozliczeniowych, z zastrzeżeniem ust. 4. Dokumenty rozliczeniowe świadczeniodawca przedkłada Funduszowi w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym świadczeniodawca udzielił ubezpieczonym świadczeń zdrowotnych objętych rozliczeniem.
4. 4
 Fundusz może, w przypadkach uzasadnionych sytuacją finansową świadczeniodawców oraz z uwzględnieniem stanu posiadanych przez Fundusz środków finansowych, wypłacić świadczeniodawcom wynagrodzenie za świadczenia zdrowotne udzielone ubezpieczonym w okresie rozliczeniowym krótszym niż określony w ust. 2. Wypłata wynagrodzenia następuje w terminie 7 dni od dnia przedłożenia Funduszowi przez świadczeniodawcę prawidłowo wypełnionych dokumentów rozliczeniowych.
§  10.
1.
W przypadku braku możliwości polubownego załatwienia sporu pomiędzy stronami umowy, decyzje w kwestiach spornych podejmuje, w terminie 7 dni od dnia wszczęcia sporu, dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu w granicach udzielonego upoważnienia.
2.
Świadczeniodawca może odwołać się od decyzji dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu do Zarządu Funduszu w terminie 7 dni od dnia otrzymania decyzji o sposobie rozstrzygnięcia kwestii spornej.
3.
Zarząd Funduszu rozpatruje sprawę w terminie 30 dni od dnia otrzymania odwołania i niezwłocznie udziela świadczeniodawcy odpowiedzi na piśmie.
4.
Przepisy ust. 1-3 nie wykluczają rozstrzygnięcia sporu na drodze sądowej.
§  11.
1.
Zażalenie świadczeniodawcy na czynności organów Funduszu dotyczące realizacji umowy rozpatruje, w terminie 7 dni, Prezes Funduszu.
2.
Zażalenie, o którym mowa w ust. 1, składa się wraz z uzasadnieniem za pośrednictwem właściwego miejscowo oddziału wojewódzkiego Funduszu.
3.
W przypadku nieuwzględnienia zażalenia przez Prezesa Funduszu świadczeniodawcy przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie. Wniosek ten jest rozpatrywany niezwłocznie przez Prezesa Funduszu.
§  12.
1.
Ubezpieczony dokonuje wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej poprzez złożenie deklaracji wyboru, o której mowa w art. 114 ust. 2 ustawy, u świadczeniodawcy, który udziela świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej.
2.
Deklaracja, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę do wypłaty przez Fundusz wynagrodzenia z tytułu umowy, jeżeli wynagrodzenie to przysługuje według zryczałtowanej stawki za ubezpieczonego.
3.
Przy kolejnym wyborze lekarza, pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej do deklaracji wyboru dołącza się, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, pisemną rezygnację z poprzedniego wyboru. Nowo wybrany lekarz, pielęgniarka lub położna podstawowej opieki zdrowotnej samodzielnie albo za pośrednictwem świadczeniodawcy, u którego udziela świadczeń zdrowotnych, przekazuje jeden egzemplarz rezygnacji dotychczasowemu lekarzowi, pielęgniarce lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
§  13.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do świadczeń zdrowotnych udzielanych na podstawie umów zawartych na podstawie przepisów dotychczasowych, z wyjątkiem § 4 ust. 1-3.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 93, poz. 833).
2 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 lutego 2004 r. (Dz.U.04.21.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2004 r.
3 § 9 ust. 3 zmieniony przez § 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 lutego 2004 r. (Dz.U.04.21.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2004 r.
4 § 9 ust. 4 dodany przez § 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 lutego 2004 r. (Dz.U.04.21.199) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 2004 r., z tym że ust. 4 stosuje się do wynagrodzeń przysługujących świadczeniodawcy od Funduszu z tytułu udzielania świadczeń zdrowotnych od dnia 1 stycznia 2004 r. - zob. § 2 rozporządzenia zmieniającego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.63.589

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne warunki udzielania świadczeń zdrowotnych oraz tryb wyboru przez ubezpieczonego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, pielęgniarki i położnej podstawowej opieki zdrowotnej.
Data aktu: 09/04/2003
Data ogłoszenia: 15/04/2003
Data wejścia w życie: 15/04/2003