Wyodrębnione komórki organizacyjne administracji celnej, w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie wyodrębnionych komórek organizacyjnych administracji celnej, w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze

Na podstawie art. 27723 § 2 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz wyodrębnionych komórek organizacyjnych administracji celnej, zwanych dalej "komórkami dokumentacji celnej", w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze;
2)
tryb naboru do służby w komórkach dokumentacji celnej;
3)
sposób i zakres szkoleń osób oraz funkcjonariuszy celnych zgłaszających się do służby w komórkach dokumentacji celnej, zwanych dalej "kandydatami".
§  2.
Zadania określone w tytule IXb ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny wykonują funkcjonariusze celni pełniący służbę w wyodrębnionych komórkach dokumentacji celnej w izbach celnych, podlegających dyrektorowi izby. Wykaz wyodrębnionych komórek dokumentacji celnej określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
1.
Kandydaci podlegają specjalnemu trybowi naboru oraz szkoleniu w ramach postępowania kwalifikacyjnego.
2.
W zakresie nieuregulowanym rozporządzeniem postępowanie kwalifikacyjne jest przeprowadzane z zachowaniem trybu naboru do służby, określonego w ustawie z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802, z późn. zm.3)).
§  4.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne rozstrzyga o przydatności kandydata do służby w komórce dokumentacji celnej.
2.
Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadza właściwa komórka dokumentacji celnej w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, z uwzględnieniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
3.
Można odmówić poddania kandydata postępowaniu kwalifikacyjnemu albo takie postępowanie w każdym czasie przerwać bez podania przyczyny.
§  5.
1.
W postępowaniu kwalifikacyjnym kandydat przedkłada, za pośrednictwem komórki właściwej w sprawach osobowych, następujące dokumenty:
1)
wypełniony kwestionariusz osobowy;
2)
świadectwa pracy (służby) z poprzednich miejsc pracy (służby);
3)
dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie;
4)
dokumenty potwierdzające kwalifikacje zawodowe;
5)
inne dokumenty, jeżeli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów, w szczególności poświadczenie bezpieczeństwa.
2.
Kandydat może dodatkowo przedłożyć dokumenty potwierdzające jego umiejętności i osiągnięcia zawodowe, a także opinie polecające.
3.
Poświadczenie bezpieczeństwa należy przedłożyć nie później niż przed oceną końcową, o której mowa w § 6 ust. 1 pkt 4.
4.
Wzór kwestionariusza osobowego, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Postępowanie kwalifikacyjne składa się z następujących etapów:
1)
rozmowy kwalifikacyjnej, w szczególności w celu ustalenia motywów podjęcia zatrudnienia w komórce dokumentacji celnej;
2)
potwierdzenia danych wynikających z przedłożonych dokumentów;
3)
szkolenia specjalistycznego oraz praktyki z zakresu działań operacyjno-rozpoznawczych;
4)
oceny końcowej predyspozycji kandydata pod względem przydatności do służby w komórkach dokumentacji celnej.
2.
Informacje uzyskane w trakcie postępowania kwalifikacyjnego wpisuje się do kwestionariusza kwalifikacyjnego kandydata; wzór kwestionariusza określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Celem szkolenia specjalistycznego jest uzyskanie wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych niezbędnych do właściwego wykonywania zadań przewidzianych dla funkcjonariuszy celnych pełniących służbę w komórkach dokumentacji celnej.
2.
Zakres szkolenia specjalistycznego obejmuje zagadnienia mające na celu pogłębienie wiadomości z zakresu przepisów prawa celnego oraz zagadnienia teoretyczne związane z charakterem przyszłych zadań służbowych, a w szczególności:
1)
zadania i uprawnienia administracji celnej oraz podstawy prawne regulujące czynności operacyjno-rozpoznawcze;
2)
formy i metody stosowane przy uzyskiwaniu, gromadzeniu, przetwarzaniu i sprawdzaniu informacji dotyczących przestępczości związanej z obrotem towarowym z zagranicą;
3)
zasady korzystania przy wykonywaniu czynności operacyjno-rozpoznawczych z pomocy osób niezatrudnionych w administracji celnej oraz zasady i tryb wypłacania wynagrodzeń i odszkodowań tym osobom;
4)
sposób dokumentowania czynności operacyjno-rozpoznawczych;
5)
sposoby przeprowadzania i dokumentowania czynności niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa;
6)
zasady współpracy administracji celnej z organami uprawnionymi, na podstawie innych ustaw, do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych.
3.
Szkolenie specjalistyczne jest organizowane w formie kursu stacjonarnego lub zaocznego przez komórkę, o której mowa w § 4 ust. 2, na podstawie programu szkolenia.
4.
Szkolenie specjalistyczne kończy się egzaminem i jest potwierdzone zaświadczeniem, którego wzór określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8.
W uzasadnionych przypadkach można zwolnić kandydata ze szkolenia specjalistycznego i odbycia praktyki.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 972, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804, Nr 112, poz. 974, Nr 141, poz. 1178, Nr 169, poz. 1387 i Nr 188, poz. 1572.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 110, poz. 1255 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804 i Nr 153, poz. 1271.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ WYODRĘBNIONYCH KOMÓREK DOKUMENTACJI CELNEJ, W KTÓRYCH FUNKCJONARIUSZE CELNI WYKONUJĄ CZYNNOŚCI OPERACYJNO-ROZPOZNAWCZE

Komórki dokumentacji celnej znajdują się w Izbach Celnych w:

1. Białej Podlaskiej,

2. Białymstoku,

3. Cieszynie,

4. Gdyni,

5. Katowicach,

6. Krakowie,

7. Łodzi,

8. Nowym Targu,

9. Olsztynie,

10. Poznaniu,

11. Przemyślu,

12. Rzepinie,

13. Szczecinie,

14. Toruniu,

15. Warszawie,

16. Port Lotniczy w Warszawie,

17. we Wrocławiu.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KWESTIONARIUSZ OSOBOWY1

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

KWESTIONARIUSZ KWALIFIKACYJNY KANDYDATA DO SŁUŻBY W KOMÓRCE DOKUMENTACJI CELNEJ

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.6.71

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyodrębnione komórki organizacyjne administracji celnej, w których funkcjonariusze celni wykonują czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Data aktu: 31/12/2002
Data ogłoszenia: 22/01/2003
Data wejścia w życie: 06/02/2003