Formy, metody, tryb i warunki wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych przez organy celne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 31 grudnia 2002 r.
w sprawie form, metod, trybu i warunków wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych przez organy celne

Na podstawie art. 27722 § 5 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. z 2001 r. Nr 75, poz. 802, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
formy, metody, tryb i warunki wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych przez organy celne, zwanych dalej "czynnościami";
2)
sposób pokrywania z funduszu operacyjnego kosztów czynności, w tym wynagrodzeń dla osób niezatrudnionych w administracji celnej, udzielających pomocy funkcjonariuszom celnym, zwanym dalej "funkcjonariuszami".
§  2.
Czynności wykonuje się w następujących formach:
1)
rozpoznanie osobowe;
2)
rozpoznanie problemowe;
3)
rozpracowanie.
§  3.
1.
Przy wykonywaniu czynności stosuje się następujące metody:
1)
wywiad;
2)
obserwację;
3)
analizę;
4)
kombinację;
5)
niejawne nadzorowanie przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa;
6)
korzystanie z pomocy osób niezatrudnionych w administracji celnej.
2.
Sposób przeprowadzania i dokumentowania czynności z zastosowaniem metody, o której mowa w ust. 1 pkt 5, określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 stycznia 2003 r. w sprawie sposobu przeprowadzania i dokumentowania przez organy celne czynności niejawnego nadzorowania przemieszczania, przechowywania i obrotu przedmiotami przestępstwa oraz sposobu dokumentowania czynności operacyjno-rozpoznawczych (Dz. U. Nr 6, poz. 72).
§  4.
Czynności wykonuje się w sposób jawny albo w sposób zapewniający niejawność czynności, w szczególności z wykorzystaniem lokali specjalnych oraz dokumentów specjalnych.
§  5.
1.
Czynności są wykonywane zgodnie z zatwierdzonymi przez bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza planami, zawierającymi cele proponowanych działań, terminy ich wykonania, wskazanie osób odpowiedzialnych za ich realizację oraz analizę i ocenę posiadanych materiałów.
2.
Przed podjęciem czynności należy dokonywać ustaleń we właściwych zbiorach ewidencyjnych organów celnych lub w innych zbiorach informacji, do korzystania z których organy celne są uprawnione na podstawie odrębnych przepisów.
§  6.
1.
Wszczęcie, przekazanie w celu wykonywania czynności i zakończenie rozpoznania osobowego lub problemowego albo rozpracowania następuje na wniosek funkcjonariusza, podlegający akceptacji bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza albo na polecenie przełożonego.
2.
Wszczęcie rozpracowania następuje z inicjatywy funkcjonariusza albo na polecenie jego bezpośredniego przełożonego, w oparciu o materiały uzyskane w formie rozpoznania osobowego lub problemowego.
§  7.
Przy pokrywaniu kosztów wykonywania czynności ze środków funduszu operacyjnego uwzględnia się w szczególności wydatki poniesione z tytułu zapewnienia:
1)
niejawności działań związanych z przygotowywaniem lub wykonywaniem czynności, jeżeli od tego zależy ich skuteczność;
2)
warunków korzystania z pomocy osób niezatrudnionych w administracji celnej.
§  8.
1.
Kwoty przeznaczone na pokrycie kosztów wykonania czynności, w tym na wynagrodzenia osób niezatrudnionych w administracji celnej, z których pomocy korzystali funkcjonariusze, wypłaca się na podstawie pisemnych wniosków funkcjonariusza wyznaczonego do wykonywania czynności, z którymi związane są wypłaty.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, podlegają zatwierdzeniu przez właściwego dyrektora izby celnej za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.
3.
Do wniosków o wypłatę kwot przeznaczonych na pokrycie kosztów czynności załącza się dokumentację zawierającą opis rodzaju i zakresu tych czynności oraz dane dotyczące ich wyceny.
4.
Do wniosków o wypłatę wynagrodzeń załącza się dokumentację zawierającą dane dotyczące rodzaju i zakresu pomocy udzielonej funkcjonariuszom.
5.
Jeżeli wycena, o której mowa w ust. 3, następuje przed wykonaniem czynności, po ich wykonaniu należy dołączyć do wniosku informację o zakresie i przyczynach ewentualnej zmiany wyceny oraz dokumenty potwierdzające faktyczną wysokość poniesionych kosztów.
§  9.
Funkcjonariusz dokonujący wypłat wynagrodzeń jest obowiązany niezwłocznie przedkładać potwierdzenia odbioru wynagrodzeń właściwemu dyrektorowi izby celnej za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego funkcjonariusza.
§  10.
1.
Czynności związane z dokonywaniem wydatków z funduszu operacyjnego są dokumentowane w prowadzonych jednolicie oddzielnych ewidencjach:
1)
wypłat na pokrycie kosztów wykonywania czynności przez funkcjonariusza;
2)
wypłat wynagrodzeń osobom niezatrudnionym w administracji celnej, które udzieliły pomocy funkcjonariuszom.
2.
Ewidencje, o których mowa w ust. 1, powinny w szczególności zawierać następujące dane:
1)
daty dokonania wypłat oraz wysokość pokrytych kosztów;
2)
oznaczenia spraw, w ramach których dokonano wypłaty, oraz określenie rodzaju wykonanych czynności;
3)
wskazanie osób, na których rzecz dokonano wypłaty lub otrzymujących wynagrodzenie;
4)
dane identyfikacyjne funkcjonariuszy podejmujących decyzje o wypłatach lub przyznaniu wynagrodzenia, dokonujących wypłat oraz wykonujących związane z wypłatami czynności.
§  11.
1.
Określoną w przepisach o rachunkowości dokumentację i dowody księgowe, związane z dokonywanymi z funduszu operacyjnego wypłatami wynagrodzeń i kwot przeznaczonych na pokrycie kosztów wykonywania czynności, sporządza się z zachowaniem zasad wynikających z przepisów o ochronie informacji niejawnych.
2.
Ewidencje, o których mowa w § 10 ust. 1, wnioski, o których mowa w § 8 ust. 1, a także pozostała dokumentacja związana z przyznawaniem i wypłacaniem wynagrodzeń oraz pokrywaniem kosztów wykonywania czynności, mogą być udostępnione wyłącznie funkcjonariuszom wykonującym czynności objęte ewidencjonowaniem i ich przełożonym oraz osobom uprawnionym do rozliczeń lub kontroli w tym zakresie.
§  12.
Szef Służby Celnej, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku, przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych roczne sprawozdania za rok miniony, dotyczące pokrytych z funduszu operacyjnego kosztów wykonywania czynności, w tym wypłat wynagrodzeń.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 972, Nr 110, poz. 1189, Nr 125, poz. 1368 i Nr 128, poz. 1403 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804, Nr 112, poz. 974, Nr 141, poz. 1178, Nr 169, poz. 1387 i Nr 188, poz. 1572.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.6.70

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Formy, metody, tryb i warunki wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych przez organy celne.
Data aktu: 31/12/2002
Data ogłoszenia: 22/01/2003
Data wejścia w życie: 06/02/2003