Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 30 grudnia 2003 r.
w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych *

Na podstawie art. 26c ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki i tryb przekazywania oraz rozliczania miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych;
2)
wzór miesięcznych informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz pracowników niewidomych;
3)
wzór wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych;
3a) 3
 wzór informacji o wysokości podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych;
4)
wzór rozliczenia miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za okres roczny;
5)
tryb uzgodnienia salda przysługującego miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych;
6)
warunki, jakie muszą spełniać pracodawcy, przekazując dokumenty w formie elektronicznej przez teletransmisję danych.
§  2. 
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zwany dalej "Funduszem", przekazuje pracodawcy kwoty miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, zwanego dalej "dofinansowaniem", ustalone na podstawie:
1)
danych dotyczących wynagrodzeń, zatrudnienia i stopni niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych przedstawionych przez pracodawcę w informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (INF-D), zwanej dalej "informacją", której wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
kwoty dofinansowania wykazanej przez pracodawcę we wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Wn-D), zwanego dalej "wnioskiem", którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
3)
zgromadzonych przez Fundusz danych o pracodawcach i pracownikach;
4)
uzgodnienia salda przysługującego dofinansowania.
§  3. 
1. 
Fundusz sprawdza informacje i wnioski pod względem rachunkowym oraz formalnym, wykorzystując zgromadzone dane o pracodawcach i pracownikach.
2.  4
 W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w informacjach lub wnioskach Fundusz informuje o nich pracodawcę i wzywa do ich usunięcia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
2a.  5
 Termin, o którym mowa w ust. 2, podlega przywróceniu.
3. 
Niezachowanie przez pracodawcę terminu, o którym mowa w ust. 2, powoduje pozostawienie informacji lub wniosku bez rozpatrzenia.
4. 
Wezwanie pracodawcy do usunięcia nieprawidłowości, o którym mowa w ust. 2, przerywa bieg terminu do przekazania przez Fundusz informacji o saldzie przysługującego dofinansowania.
§  4. 
1. 
W przypadku gdy ustalona przez Fundusz kwota dofinansowania jest równa kwocie dofinansowania wykazanej we wniosku pracodawcy, Fundusz przesyła pracodawcy informację o wysokości salda przysługującego dofinansowania wraz z informacją o uzgodnieniu salda.
2.  6
 W przypadku gdy ustalona przez Fundusz kwota dofinansowania jest inna niż kwota dofinansowania wykazana we wniosku pracodawcy, Fundusz przesyła pracodawcy informację o ustalonej przez siebie kwocie dofinansowania wraz z dokładną informacją o sposobie ustalenia tej kwoty oraz wzywa pracodawcę do wyjaśnienia niezgodności w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania.
2a.  7
 Termin, o którym mowa w ust. 2, podlega przywróceniu.
3. 
Niezachowanie terminu, o którym mowa w ust. 2, powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
4. 
W terminie 3 dni od dnia uzyskania wyjaśnień, o których mowa w ust. 2, saldo przysługującego dofinansowania uznaje się za uzgodnione, jeżeli kwoty dofinansowania ustalone przez Fundusz i pracodawcę są takie same.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, Fundusz przesyła pracodawcy informację o uzgodnieniu salda przysługującego dofinansowania w terminie 3 dni od dnia uzgodnienia salda.
§  5. 
Fundusz przekazuje kwoty dofinansowania w uzgodnionej wysokości na rachunek bankowy wskazany przez pracodawcę w informacji.
§  6. 
1. 
Jeżeli dofinansowanie zostało wypłacone pracodawcy w wysokości wyższej od należnej, pracodawca informuje Fundusz o wysokości nienależnie pobranej kwoty dofinansowania oraz dokonuje zwrotu tej kwoty w terminie 14 dni od dnia jej ujawnienia, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych.
1a.  8
 Odsetek, o których mowa w ust. 1, nie nalicza się w przypadku, gdy dofinansowanie zostało wypłacone pracodawcy w wysokości wyższej od należnej z przyczyn niezależnych od pracodawcy.
2.  9
 Jeżeli dofinansowanie zostało wypłacone pracodawcy w wysokości niższej od należnej, pracodawca może poinformować Fundusz o wysokości kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą należną a kwotą wypłaconą pracodawcy oraz złożyć wniosek o wypłatę tej kwoty wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, w terminie do dnia 30 września roku następującego po roku, w którym przypadał okres zatrudnienia, którego dotyczy wniosek.
2a.  10
 Odsetki, o których mowa w ust. 2, nalicza się, gdy dofinansowanie zostało wypłacone pracodawcy w wysokości niższej od należnej od dnia jego wypłaty, w przypadkach zawinionych przez Fundusz, a w szczególności gdy kwoty należnego dofinansowania zostały ustalone w wyniku postępowania, o którym mowa w art. 26c ust. 4a i 4b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
3. 
Przepisy § 3 ust. 1-3 i § 4 ust. 1-4 stosuje się odpowiednio.
§  7. 
1. 
Pracodawca dokonując rozliczenia dofinansowania za okres roczny, posługuje się w szczególności danymi zawartymi w informacjach i wnioskach oraz w rozliczeniu miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za okres roczny (INF-D-R), którego wzór jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
1a.  11
 Pracodawca będący przedsiębiorcą dokonując rozliczenia dofinansowania za okres roczny posługuje się danymi, o których mowa w ust. 1, oraz danymi zawartymi w informacji o wysokości podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych, której wzór jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Przepisy § 3 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
1. 
W terminie 30 dni przed dniem przekazania po raz pierwszy informacji w formie elektronicznej pracodawca przesyła Funduszowi w formie dokumentu pisemnego:
1)
dane o pracodawcy zawierające:
a)
pełną i skróconą nazwę pracodawcy,
b)
numery: REGON, NIP i PKD,
c)
adres pracodawcy wraz z identyfikatorem jednostek podziału terytorialnego właściwym dla siedziby pracodawcy, stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia, stosowania i udostępniania krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju oraz związanych z tym obowiązków organów administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 157, poz. 1031, z późn. zm. 12 ),
d)
adres do korespondencji,
e)
imię, nazwisko, numery telefonu i faksu oraz adres poczty elektronicznej osoby odpowiedzialnej za kontakty z Funduszem;
2)
aktualne zaświadczenia lub inne dokumenty potwierdzające dane, o których mowa w pkt 1, wystawione nie wcześniej niż na 6 miesięcy przed dniem przesłania tych danych;
3)
upoważnienie osoby przesyłającej dane, zaświadczenia lub dokumenty, o których mowa w pkt 1 i 2, do występowania w imieniu pracodawcy.
2. 
Po przesłaniu danych i zaświadczeń lub dokumentów oraz upoważnienia, o których mowa w ust. 1, jednak nie później niż na 14 dni przed dniem złożenia informacji po raz pierwszy, pracodawca odbiera od Funduszu identyfikator oraz hasło dostępu do programu informatycznego.
§  9. 
1. 
Pracodawca, który przekazuje informacje lub wnioski w formie elektronicznej za pomocą programu informatycznego udostępnionego przez Fundusz pracodawcom, służącego do składania Zarządowi Funduszu dokumentów w formie elektronicznej, uwierzytelnia te dokumenty podpisem elektronicznym, posługując się, zgodnie z przepisami o podpisie elektronicznym, kwalifikowanym certyfikatem albo certyfikatem dostarczonym przez Fundusz.
2. 
Pracodawca, o którym mowa w ust. 1:
1)
rejestruje w programie informatycznym certyfikat, o którym mowa w ust. 1;
2)
niezwłocznie informuje Fundusz o:
a)
rezygnacji ze składania dokumentów w formie elektronicznej,
b)
utracie lub podejrzeniu ujawnienia danych służących do składania podpisu elektronicznego,
c)
unieważnieniu lub zawieszeniu kwalifikowanego certyfikatu.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  13

WZÓR

INF - D

Informacja o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych

wzór

WZÓR

INF - D - Z

Załącznik nr 1 do informacji - INF-D

wzór

WZÓR

INF - D - P

Załacznik nr 2 do informacji - INF-D

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2  14

WZÓR

Wn - D

Wniosek o wpłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3  15

WZÓR

INF - D - R

Rozliczenie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych za okres roczny

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4  16

WZÓR

INF - D - Kz

Informacja o wysokości podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych

wzór

1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
* Z dniem 12 lutego 2007 r. nin. rozporządzenie utraciło częściowo moc obowiązującą w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 lutego 2007 r., sygn. akt P 25/06 (Dz.U.07.23.144), zgodnie z którym art. 26c ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U.97.123.776) został uznany za niezgodny z art. 2 w związku z art. 32 ust. 1 oraz z art. 69 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim ogranicza możliwość złożenia miesięcznych informacji o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników oraz możliwość złożenia wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dwa miesiące tylko do formy transmisji danych w formie dokumentu elektronicznego, bez zapewnienia innego sposobu dokonania tych czynności w sytuacji, gdy skorzystanie z tej drogi transmisji danych stało się obiektywnie niemożliwe lub istotnie utrudnione.
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1997 r. Nr 160, poz. 1082, z 1998 r. Nr 99, poz. 628, Nr 106, poz. 668, Nr 137, poz. 887, Nr 156, poz. 1019 i Nr 162, poz. 1118 i 1126, z 1999 r. Nr 49, poz. 486, Nr 90, poz. 1001, Nr 95, poz. 1101 i Nr 111, poz. 1280, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 119, poz. 1249, z 2001 r. Nr 39, poz. 459, Nr 100, poz. 1080, Nr 125, poz. 1368, Nr 129, poz. 1444 i Nr 154, poz. 1792 i 1800, z 2002 r. Nr 169, poz. 1387, Nr 200, poz. 1679 i 1683 i Nr 241, poz. 2074 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 90, poz. 844, Nr 223, poz. 2217 i Nr 228, poz.2262).
3 § 1 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.283.2835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2004 r.
4 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
5 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
6 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
7 § 4 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r.
8 § 6 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r., z tym że ust. 1a stosuje się począwszy od dofinansowań należnych do wynagrodzeń wypłaconych za miesiąc styczeń 2004 r.
9 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r., z tym że ust. 2 stosuje się począwszy od dofinansowań należnych do wynagrodzeń wypłaconych za miesiąc styczeń 2004 r.
10 § 6 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r., z tym że ust. 2a stosuje się począwszy od dofinansowań należnych do wynagrodzeń wypłaconych za miesiąc styczeń 2004 r.
11 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.283.2835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2004 r.
12 Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 13, poz. 161, z 2001 r. Nr 12, poz. 100 i Nr 157, poz. 1840, z 2002 r. Nr 177, poz. 1459 oraz z 2003 r. Nr 208, poz. 2022.
13 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.283.2835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2004 r.
14 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.283.2835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r., z tym że objaśnienie nr 8 stosuje się począwszy od dofinansowań należnych do wynagrodzeń wypłaconych za miesiąc czerwiec 2004 r.

15 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.283.2835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2004 r.
16 Załącznik nr 4:

- dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 23 grudnia 2004 r. (Dz.U.04.283.2835) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 24 maja 2005 r. (Dz.U.05.94.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2005 r., z tym że objaśnienie nr 2 stosuje się począwszy od dofinansowań należnych do wynagrodzeń wypłaconych za miesiąc czerwiec 2004 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.232.2330

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
Data aktu: 30/12/2003
Data ogłoszenia: 31/12/2003
Data wejścia w życie: 01/01/2004