Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowe komisje egzaminacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1
z dnia 15 października 2003 r.
w sprawie Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowych komisji egzaminacyjnych

Na podstawie art. 11d ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1999 r. o języku polskim (Dz. U. Nr 90, poz. 999, z 2000 r. Nr 29, poz. 358, z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 oraz z 2003 r. Nr 73, poz. 661) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zadania i regulamin działania Państwowej Komisji Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego, zwanej dalej "Komisją", organizację państwowych komisji egzaminacyjnych, sposób obsługi administracyjnej i finansowej Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych, wysokość wynagrodzenia oraz warunki zwrotu członkom Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych kosztów podróży i pobytu, a także wysokość wynagrodzenia innych osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji.
§  2. 
Do zadań Komisji należy:
1)
rozstrzyganie spraw wynikających z przeprowadzania egzaminów;
2)
przyjmowanie wniosków dotyczących potrzeb w zakresie przeprowadzania egzaminów oraz rozpatrywanie wniosków o zwolnienie z obowiązku zdawania egzaminu;
3)
przygotowywanie rocznego harmonogramu egzaminów w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej;
4)
wyznaczanie spośród członków państwowych komisji egzaminacyjnych ich przewodniczących;
5)
zlecanie przygotowania zadań egzaminacyjnych, testów egzaminacyjnych, analiz i opracowań na potrzeby przeprowadzanych egzaminów;
6)
opracowanie kryteriów, od których zależy wysokość wynagrodzenia za przygotowanie zadań, testów, analiz i opracowań, o których mowa w pkt 5;
7)
przekazywanie protokołów i innej dokumentacji związanej z egzaminami i ze zwalnianiem z obowiązku zdawania egzaminów do Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej w celu archiwizacji;
8)
składanie rocznych sprawozdań z przebiegu egzaminów i działalności Komisji ministrowi właściwemu do spraw szkolnictwa wyższego i ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania do dnia 30 stycznia następnego roku.
§  3. 
Regulamin działania Komisji stanowi załącznik do rozporządzenia.
§  4. 
Państwowe komisje egzaminacyjne powołuje Komisja, określając każdorazowo ich skład, termin i miejsce odbycia egzaminu.
§  5. 
W skład państwowej komisji egzaminacyjnej wchodzi od 3 do 6 osób, w tym:
1)
przewodniczący;
2)
członkowie;
3)
sekretarz.
§  6. 
Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjne kieruje jej pracami, a w szczególności odpowiada za prawidłowy przebieg egzaminu, w tym za zapewnienie odpowiednich warunków do jego przeprowadzenia.
§  7. 
Obsługę administracyjną i finansową prac Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych wykonują odpowiednie komórki Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej, w ramach wydatków ustalonych na ten cel w jego planie finansowym.
§  8. 
1. 
Przewodniczący Komisji otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 150 % stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta, określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich zatrudnionych w uczelniach państwowych, zwanej dalej "stawką".
2. 
Sekretarz Komisji otrzymuje za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 40 % stawki.
3. 
Pozostali członkowie Komisji otrzymują za każdy dzień udziału w posiedzeniach Komisji wynagrodzenie w wysokości 25 % stawki.
§  9. 
Przewodniczący państwowej komisji egzaminacyjnej za każdy dzień udziału w jej posiedzeniach otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 30 % stawki, a pozostali członkowie i sekretarz państwowej komisji egzaminacyjnej - 25 % stawki.
§  10. 
1. 
Osobom opracowującym zadania i testy egzaminacyjne przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 300 % stawki.
2. 
Osobom przygotowującym analizy i opracowania na potrzeby egzaminów przysługuje wynagrodzenie w wysokości do 250 % stawki.
3. 
Wysokość wynagrodzenia osób wykonujących zadania na zlecenie Komisji, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala przewodniczący Komisji w oparciu o kryteria ustalone przez Komisję.
§  11. 
Członkowie Komisji i państwowych komisji egzaminacyjnych w związku z wykonywaniem powierzonych im obowiązków otrzymują diety, zwrot kosztów podróży i noclegów, a także innych wydatków określonych przez Komisję odpowiednio do uzasadnionych potrzeb, na zasadach określonych w przepisach regulujących należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju oraz poza jego granicami, wydanych na podstawie art. 775 § 2 Kodeksu pracy.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN DZIAŁANIA PAŃSTWOWEJ KOMISJI POŚWIADCZANIA ZNAJOMOŚCI JĘZYKA POLSKIEGO JAKO OBCEGO

§  1. 
1. 
W skład Komisji wchodzą przewodniczący i 9 członków.
2. 
Komisja spośród swoich członków wyznacza zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
3. 
Zakres zadań wiceprzewodniczącego określa przewodniczący Komisji.
4. 
Sekretarz Komisji zapewnia sprawne funkcjonowanie Komisji i wykonywanie przez nią zadań. Szczegółowy zakres zadań sekretarza określa przewodniczący Komisji.
§  2. 
Przewodniczący Komisji zwołuje posiedzenia Komisji, przewodniczy jej obradom, reprezentuje ją na zewnątrz oraz podpisuje uchwały Komisji.
§  3. 
Komisja działa na posiedzeniach zwoływanych w razie potrzeby, ale nie rzadziej niż dwa razy w roku. Terminy posiedzeń są ustalane w uzgodnieniu z dyrektorem Biura Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej.
§  4. 
Komisja podejmuje decyzje w formie uchwał, które zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 2/3 swojego składu. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
1 Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działami administracji rządowej - oświata i wychowanie oraz szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 i 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lipca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 97, poz. 866).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.191.1870

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Państwowa Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego i państwowe komisje egzaminacyjne.
Data aktu: 15/10/2003
Data ogłoszenia: 12/11/2003
Data wejścia w życie: 20/11/2003