Zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasady i tryb zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 27 sierpnia 2003 r.
w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasad i trybu zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery

Na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 4, art. 38 ust. 2 pkt 3 i art. 47 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Kwaterze - należy przez to rozumieć Kwaterę Główną, o której mowa w art. 2 lit. b Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, Rządem Królestwa Danii i Rządem Republiki Federalnej Niemiec dotyczącej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, sporządzonej w Szczecinie dnia 5 września 1998 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 21, poz. 259);
2)
personelu zagranicznym Kwatery - należy przez to rozumieć osoby oddelegowane do Kwatery Głównej Korpusu lub zatrudnione w Kwaterze Głównej Korpusu przez każdą ze Stron Konwencji, o której mowa w pkt 1, niemające stałego miejsca zamieszkania w Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
członkach rodzin personelu zagranicznego Kwatery - należy przez to rozumieć współmałżonków oraz dzieci będące na utrzymaniu osób, o których mowa w pkt 2;
4)
podatkach - należy przez to rozumieć podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy;
5)
naczelniku urzędu skarbowego - należy przez to rozumieć Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie;
6)
naczelniku urzędu celnego - należy przez to rozumieć Naczelnika Urzędu Celnego I w Szczecinie;
7)
fakturze - należy przez to rozumieć fakturę w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Rozdział  2

Zwolnienia od podatków

§  2.
1.
Zwalnia się od podatków, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
towary przywożone z zagranicy przez Kwaterę, o ile ich rodzaj i ilość wskazują, że są przeznaczone na potrzeby własne Kwatery, w celu utworzenia, budowy oraz działalności Kwatery;
2)
towary przywożone z zagranicy, których rodzaje i ilość określa załącznik do rozporządzenia, przeznaczone na zaopatrzenie barów, mess i kantyn Kwatery i tam sprzedawane;
3)
import rzeczy osobistego użytku oraz służących do użytku domowego lub zawodowego, w tym mebli i zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, stanowiących własność personelu zagranicznego Kwatery i członków jego rodzin, w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe, z zachowaniem następujących norm ilościowych:
a)
samochód osobowy - 2 sztuki na osobę, która ukończyła 18 lat,
b)
przyczepka towarowa - 2 sztuki na rodzinę,
c)
samochód kempingowy albo przyczepa kempingowa - 1 sztuka na rodzinę,
d)
motocykl - 1 sztuka na osobę, która ukończyła 18 lat,
e)
turystyczna łódź motorowa - 1 sztuka na rodzinę;
4)
sprzedaż towarów w barach, messach i kantynach Kwatery.
2.
Warunkiem zastosowania zwolnień, o których mowa w ust. 1, jest:
1)
przedłożenie organowi celnemu, w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, dokumentów, z których wynika, że towary są sprowadzane przez Kwaterę,
2)
przedłożenie organowi celnemu, w sytuacji, o której mowa w ust. 1 pkt 3, dokumentów, z których wynika, że osoba sprowadzająca towar należy do personelu zagranicznego Kwatery lub jest członkiem rodziny personelu zagranicznego

- z zastrzeżeniem że towary te nie będą przeznaczone na cel inny niż wskazany w ust. 1 lub nie będą odprzedawane (zbywane).

Rozdział  3

Przypadki dokonywania zwrotu podatków

§  3.
1.
Zwrot podatków, z zastrzeżeniem ust. 2, przysługuje:
1)
Kwaterze - z tytułu nabycia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej towarów przeznaczonych na potrzeby własne Kwatery w celu utworzenia, budowy i działalności Kwatery oraz towarów przeznaczonych na zaopatrzenie barów, mess i kantyn, prowadzonych na terenie Kwatery i tam sprzedawanych;
2)
personelowi zagranicznemu Kwatery lub członkom jego rodzin - z tytułu nabycia towarów i usług na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w ilościach niewskazujących na przeznaczenie handlowe, z zachowaniem następujących norm ilościowych:
a)
samochód osobowy - 1 sztuka na trzy lata,
b)
pozostałe pojazdy - w miarę uzasadnionych potrzeb.
2.
W przypadku nabycia samochodów osobowych lub innych pojazdów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zwrot podatków przysługuje wyłącznie personelowi zagranicznemu Kwatery w odniesieniu do 1 sztuki samochodu osobowego lub innego pojazdu nie częściej niż raz na trzy lata.
§  4.
Zwrot podatków zawartych w cenach towarów nabytych przez Kwaterę oraz przez personel zagraniczny Kwatery i członków jego rodzin obejmuje:
1)
kwotę podatku od towarów i usług określoną w fakturze;
2)
kwotę podatku akcyzowego, obowiązującą w dniu dokonania zakupu.
§  5.
1.
Dokumentem stanowiącym podstawę do obliczenia podatków podlegających zwrotowi Kwaterze oraz personelowi zagranicznemu Kwatery i członkom jego rodzin jest faktura wystawiona przy zakupie towarów, potwierdzająca ich nabycie przez Kwaterę lub personel zagraniczny Kwatery, jak również członków ich rodzin.
2.
Faktura wystawiana jest w trzech egzemplarzach.
3.
Oryginał faktury wraz z jedną kopią otrzymuje nabywca.

Rozdział  4

Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku od towarów i usług

§  6.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług przekazywany jest przez Kwaterę naczelnikowi urzędu skarbowego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
1)
kwotę podatku od towarów i usług, o której zwrot ubiega się Korpus oraz personel zagraniczny Kwatery i członkowie jego rodzin, z wyszczególnieniem kwoty tego podatku związanego z nabyciem towarów lub usług na cele Kwatery oraz cele prywatne personelu zagranicznego i członków jego rodzin;
2)
numer rachunku bankowego, na który ma zostać dokonany zwrot podatku od towarów i usług.
3.
Do wniosku dołącza się następujące dokumenty:
1)
wykaz towarów i usług nabytych przez Kwaterę, z wyszczególnieniem towarów lub usług przeznaczonych na zaopatrzenie barów, mess i kantyn, prowadzonych na terenie Kwatery;
2)
listę personelu zagranicznego Kwatery i członków jego rodzin, którym przysługuje zwrot podatku z tytułu nabycia towarów lub usług na cele prywatne, wraz z wykazem poszczególnych towarów lub usług oraz kwot podatku od towarów i usług przypadających do zwrotu;
3)
oryginały faktur;
4)
uwierzytelnione kserokopie faktur, jeżeli oryginały tych faktur zostały dołączone do wniosku, o którym mowa w § 9 ust. 1.
4.
Wnioski składane są za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, za który składany jest wniosek.
§  7.
1.
Zwrotu podatku od towarów i usług dokonuje Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 6, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
2.
W razie powstania uzasadnionych wątpliwości dotyczących sporządzonego wniosku, wniosek wraz z załączonymi kwestionowanymi przez naczelnika urzędu skarbowego dokumentami przekazywany jest Ministrowi Obrony Narodowej do zaopiniowania.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zwrot podatku od towarów i usług może nastąpić w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 według kwot faktycznie uznanych. Od kwot zwróconych w terminie późniejszym nie przysługują odsetki za zwłokę.
§  8.
1.
W przypadku gdy towar zostaje zwrócony, a nabywca żąda zwrotu zapłaconej ceny, sprzedawca zwraca należność pod warunkiem otrzymania od nabywcy kopii faktury; o dokonanym zwrocie sprzedawca informuje naczelnika urzędu skarbowego, przekazując równocześnie otrzymaną od nabywcy kopię faktury.
2.
W przypadku gdy zwracane towary podlegają opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, naczelnik urzędu skarbowego, po uzyskaniu informacji, o której mowa w ust. 1, informuje naczelnika urzędu celnego o dokonanym zwrocie towarów.
3.
Jeżeli zwrot należności, o której mowa w ust. 1, nastąpił po dokonaniu, zgodnie z § 7, zwrotu podatku od towarów i usług wynikającego z tej faktury, kwotę zwrotu podatku od towarów i usług za następny okres pomniejsza się o te kwoty.

Rozdział  5

Zasady i tryb dokonywania zwrotu podatku akcyzowego

§  9.
1.
Wniosek w sprawie zwrotu podatku akcyzowego przekazywany jest przez Kwaterę naczelnikowi urzędu celnego.
2.
Przepisy § 6 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  10.
1.
Zwrotu podatku akcyzowego dokonuje naczelnik urzędu celnego na rachunek bankowy wskazany we wniosku, o którym mowa w § 9, w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania.
2.
Przepisy § 7 ust. 2-3 i § 8 ust. 3 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  6

Przepisy końcowe

§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2000 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasad i trybu zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery (Dz. U. Nr 53, poz. 642).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2003 r.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1993 r. Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599, z 1994 r. Nr 132, poz. 670, z 1995 r. Nr 44, poz. 231 i Nr 142, poz. 702 i 703, z 1996 r. Nr 137, poz. 640, z 1997 r. Nr 111, poz. 722, Nr 123, poz. 776 i 780, Nr 137, poz. 926, Nr 141, poz. 943 i Nr 162, poz. 1104, z 1998 r. Nr 139, poz. 905 i Nr 161, poz. 1076, z 1999 r. Nr 50, poz. 499, Nr 57, poz. 596 i Nr 95, poz. 1100, z 2000 r. Nr 68, poz. 805 i Nr 105, poz. 1107, z 2001 r. Nr 12, poz. 92, Nr 39, poz. 459, Nr 56, poz. 580, Nr 63, poz. 639, Nr 80, poz. 858, Nr 90, poz. 995, Nr 106, poz. 1150 i Nr 122, poz. 1324, z 2002 r. Nr 19, poz. 185, Nr 41, poz. 365, Nr 86, poz. 794, Nr 153, poz. 1272, Nr 169, poz. 1387 i Nr 213, poz. 1800 i 1803 oraz z 2003 r. Nr 7, poz. 79, Nr 84, poz. 774, Nr 96, poz. 874, Nr 130, poz. 1188 i Nr 137, poz. 1302.

ZAŁĄCZNIK

TOWARY PRZYWOŻONE Z ZAGRANICY NA ZAOPATRZENIE BARÓW, MESS I KANTYN KWATERY

Lp. Rodzaj Kod PCN Ilość
1 Piwo otrzymywane ze słodu 2203 00 35.000 litrów miesięcznie
2 Wina i wyroby winiarskie:

1) wino ze świeżych winogron włącznie z winami

wzmocnionymi

2) wermut i pozostałe wina ze świeżych

winogron przyprawione roślinami lub

substancjami aromatycznymi

3) pozostałe napoje fermentowane (np.

jabłecznik, moszcz gruszkowy i miód pitny)

2204

2205

2206 00

25.000 litrów miesięcznie
3 Wyroby spirytusowe:

1) alkohol etylowy nieskażony o objętościowej

mocy alkoholu wynoszącej 80% obj. lub

więcej

2) alkohol etylowy nieskażony o objętościowej

mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.;

wódki, likiery i pozostałe napoje

spirytusowe

2207 10 00 0

2208

10.000 litrów miesięcznie
4 Wyroby tytoniowe:

1) cygara, również z obciętymi końcami,

cygaretki i papierosy, z tytoniu lub

namiastek tytoniu

2) tytoń do palenia, nawet zawierający

namiastki tytoniu w dowolnej proporcji

2402

2403 10

600.000 sztuk miesięcznie

200 kg miesięcznie

5 Pozostałe towary w ilościach zapewniających bieżącą działalność barów, mess i kantyn, prowadzonych przez Kwaterę

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.152.1484

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz od podatku akcyzowego importu niektórych towarów oraz zasady i tryb zwrotu podatków Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego i członkom personelu Kwatery.
Data aktu: 27/08/2003
Data ogłoszenia: 29/08/2003
Data wejścia w życie: 01/09/2003