Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. Londyn.1993.11.04.

POPRAWKI
przyjęte w Londynie dnia 4 listopada 1993 r.
do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 4 listopada 1993 r. zostały przyjęte w Londynie na osiemnastej sesji Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej rezolucją A.735(18) Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r., w następującym brzmieniu:

Przekład

MIĘDZYNARODOWA ORGANIZACJA MORSKA

REZOLUCJA A.735(18)

przyjęta dnia 4 listopada 1993 r.

POPRAWKI DO KONWENCJI O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ

Zgromadzenie,

biorąc pod uwagę, że podczas jego siedemnastej sesji zwyczajnej kilka delegacji wyraziło zaniepokojenie o wyniki wyborów do Rady na dwuletnią kadencję 1992-1993,

zważywszy, że Rada podczas swej sześćdziesiątej ósmej sesji powołała Doraźną Grupę Roboczą, w pracach której mogą wziąć udział wszyscy Członkowie Organizacji, w celu rozważenia ewentualnych poprawek do postanowień dotyczących wyborów do Rady,

zauważywszy z zadowoleniem, że niezbędne zmiany do Konwencji o IMO zostały już zainicjowane w ramach Organizacji i rozpatrzone w duchu dobrej woli i wzajemnego zrozumienia oraz przyjęte za powszechną zgodą Członków,

zapoznawszy się z poprawkami do Konwencji o IMO zaproponowanymi przez Doraźną Grupę Roboczą do Spraw Wyborów do Rady i zatwierdzonymi przez Radę podczas jej sześćdziesiątej dziewiątej sesji:

1.
Przyjmuje poprawki do artykułów 16, 17 i 19 Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej w brzmieniu podanym w załączniku do niniejszej rezolucji;
2.
Zwraca się do Sekretarza Generalnego Organizacji o złożenie przyjętych poprawek na ręce Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych zgodnie z artykułem 67 Konwencji o IMO oraz przyjęcie instrumentów akceptacyjnych i deklaracji, o których mowa w artykule 68; i
3.
Prosi Członków Organizacji o zastosowanie wspomnianych poprawek w najbliższym możliwym terminie od otrzymania kopii niniejszych poprzez przekazanie odpowiednich instrumentów akceptacyjnych na ręce Sekretarza Generalnego zgodnie z artykułem 68 konwencji.

ZAŁĄCZNIK

POPRAWKI DO KONWENCJI O MIĘDZYNARODOWEJ ORGANIZACJI MORSKIEJ

CZĘŚĆ  VI

Rada

Artykuł  16

Artykuł 16 otrzymuje brzmienie:

"W skład Rady wchodzi czterdziestu Członków wybranych przez Zgromadzenie.".

Artykuł  17

Artykuł 17 otrzymuje brzmienie:

"Przy wyborze Członków Rady Zgromadzenie przestrzega następujących kryteriów:

a) dziesięciu Członków pochodzi z krajów najbardziej zainteresowanych świadczeniem międzynarodowych usług w zakresie przewozów morskich;

b) dziesięciu Członków pochodzi z innych krajów w najwyższym stopniu zainteresowanych międzynarodowym handlem morskim;

c) dwudziestu Członków pochodzi z krajów niewybranych na podstawie a) lub b), które są szczególnie zainteresowane transportem morskim lub żeglugą, a których wybór do Rady zapewni reprezentację wszystkich ważniejszych obszarów geograficznych świata.".

Artykuł  19b)

Artykuł 19b) otrzymuje brzmienie:

"b) dwudziestu sześciu Członków Rady stanowi quorum.".

Po zapoznaniu się z powyższymi poprawkami, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- zostały one uznane za słuszne zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nich zawartych,

- są przyjęte, ratyfikowane i potwierdzone,

- będą niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 16 listopada 1995 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.140.1338

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawki do Konwencji o Międzynarodowej Organizacji Morskiej, podpisanej w Genewie dnia 6 marca 1948 r. Londyn.1993.11.04.
Data aktu: 04/11/1993
Data ogłoszenia: 11/08/2003
Data wejścia w życie: 07/11/2002