Szczegółowe wymagania dla zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie poziomu hałasu emitowanego przez ten sprzęt.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 16 czerwca 2003 r.
w sprawie szczegółowych wymagań dla zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie poziomu hałasu emitowanego przez ten sprzęt 2

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz. U. Nr 166, poz. 1360 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718 i Nr 130, poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
sposób oznakowania zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie informacji dotyczących wartości hałasu emitowanego przez ten sprzęt;
2)
warunki i tryb przeprowadzania badań poziomu hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego;
3)
warunki i tryb przeprowadzania weryfikacji zadeklarowanej wartości hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego.
§  2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:
1)
urządzeń przeznaczonych wyłącznie do użytku przemysłowego lub zawodowego;
2)
urządzeń, które stanowią integralną część budynku lub jego instalacji, w szczególności urządzeń klimatyzacyjnych, grzewczych lub wentylacyjnych, a także palników olejowych centralnego ogrzewania oraz pomp do wody i ścieków, z wyjątkiem wentylatorów domowych, okapów kuchennych oraz wolno stojących urządzeń grzewczych;
3)
elementów składowych sprzętu, w szczególności silników;
4)
sprzętu elektroakustycznego.
§  3.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego - urządzenie albo część urządzenia lub instalacji przeznaczonej do użytku w pomieszczeniach mieszkalnych łącznie z piwnicami, garażami i innymi zabudowaniami, służące do celów niezawodowych, w szczególności do utrzymania w czystości pomieszczeń, przygotowywania i przechowywania żywności, wytwarzania i rozprowadzania ciepła oraz klimatyzacji;
2)
rodzina zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego - modele lub typy zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego o tym samym przeznaczeniu i zasilane tym samym źródłem energii;
3)
seria zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego - zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego należący do tego samego modelu lub typu tego sprzętu o określonych cechach, wytworzony przez tego samego producenta;
4)
partia zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego - określona liczba sztuk zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, w obrębie danej serii tego sprzętu, wytwarzanego w jednolitych warunkach;
5)
wartość emisji hałasu - poziom mocy akustycznej A, LWA, zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego, wyrażony w decybelach (dB) z mocą akustyczną odniesienia wynoszącą jeden pikowat (1 pW).
§  4.
1.
Producent lub importer zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego powinien dostarczyć informację o wartości emisji hałasu przez ten sprzęt.
2.
Wartość emisji hałasu powinna być określona zgodnie z normami zharmonizowanymi oraz warunkami określonymi w § 6.
3.
Producent lub importer jest odpowiedzialny za dokładność dostarczonej informacji, która może podlegać weryfikacji w sposób określony w § 7.
4.
Jeżeli w odrębnych przepisach określających treść etykiety oraz sposób jej umieszczania na wyrobach ustalone zostaną dla danej rodziny zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego wymagania dotyczące etykietowania, informacja o wartości emisji hałasu powinna być zamieszczona na etykiecie.
§  5.
Ogłoszenie informacji, o której mowa w § 4 ust. 1, oznacza spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu, z zastrzeżeniem możliwości przeprowadzenia kontroli zadeklarowanej wartości emisji hałasu tego sprzętu przez organy sprawujące nadzór nad wyrobami wprowadzonymi do obrotu.
§  6.
1.
Ogólna metoda badania poziomu hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego powinna być tak dokładna, aby niepewność pomiaru mocy akustycznej A, LWA, wyrażona odchyleniem standardowym nie przekraczała 2 dB.
2.
Odchylenie standardowe powinno uwzględniać odchylenia standardowe wynikające ze składowych niepewności pomiaru, z wyjątkiem zmian wartości emisji hałasu między poszczególnymi pomiarami.
3.
Ogólna metoda badania, o której mowa w ust. 1, powinna być dla każdej rodziny zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego uzupełniona o:
1)
opis dodatkowych warunków dotyczących ich położenia, zainstalowania, obciążenia i działania podczas pomiaru, w celu zapewnienia ich eksploatacji oraz powtarzalności i odtwarzalności pomiaru;
2)
odchylenie standardowe odniesienia właściwe dla danej rodziny zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego.
§  7.
1.
Metoda statystyczna stosowana do weryfikacji zadeklarowanej wartości emisji hałasu w obrębie danej serii zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego powinna polegać na sprawdzaniu tego sprzętu wybranego losowo z różnych partii izolowanych, metodą badania jednostopniowego.
2.
Podstawowe parametry metody statystycznej, o której mowa w ust. 1, powinny zapewnić 95% prawdopodobieństwa jej przyjęcia, jeżeli 6,5% wartości emisji hałasu danej partii zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego jest wyższych od zadeklarowanej wartości emisji.
3.
Liczba próbek lub równoważnych próbek sprawdzanego zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego wynosi 3.
4.
Wybrana metoda statystyczna wymaga, aby w całym jej zakresie jako wartość odniesienia przyjąć odchylenie standardowe równe 3,5 dB.
§  8.
Jeżeli wartość emisji hałasu przez daną serię zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego przekracza wartość zadeklarowaną przez producenta lub importera, powinni oni niezwłocznie dokonać korekty ogłoszonej informacji dotyczącej wartości emisji hałasu.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
1 Minister Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2003 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. Nr 1, poz. 5).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Unii Europejskiej Nr 86/594/EWG z dnia 1 grudnia 1986 r. dotyczącej hałasu emitowanego przez zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.132.1228

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania dla zmechanizowanego sprzętu gospodarstwa domowego w zakresie poziomu hałasu emitowanego przez ten sprzęt.
Data aktu: 16/06/2003
Data ogłoszenia: 29/07/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004