Sposób gospodarowania oraz rozdysponowania środków i przyznawania nagród dla byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dodatkowych wpływów należności budżetowych lub ujawnienia przestępstw.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 czerwca 2002 r.
w sprawie sposobu gospodarowania oraz rozdysponowania środków i przyznawania nagród dla byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dodatkowych wpływów należności budżetowych lub ujawnienia przestępstw.

Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2002 r. o zniesieniu Generalnego Inspektora Celnego, o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Uzyskane po dniu 1 lipca 2002 r. środki finansowe w wysokości 20% wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Inspekcję Celną przestępstw oraz 20% dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku przeprowadzonych kontroli, obejmujących:
1)
kwoty należności celnych, z wyłączeniem opłat określonych w art. 275 i art. 276 § 2 Kodeksu celnego, w przypadkach ujawnienia wprowadzenia na polski obszar celny, przewozu przez ten obszar lub wywozu za granicę towarów niezgłoszonych organom celnym,
2)
kwoty należności podatkowych z tytułu obrotu towarowego z zagranicą lub obrotu krajowego towarami pochodzenia zagranicznego, w przypadkach ujawnienia takiego obrotu, niezgłoszonego organom podatkowym lub celnym,
3)
kwoty, o które został podwyższony wymiar należności celnych i podatkowych, w wyniku postępowań organów celnych i podatkowych przeprowadzonych na podstawie ustaleń dokonanych przez Inspekcję Celną

- zwane dalej "środkami finansowymi", przeznacza się do wysokości 50% na wypłaty nagród, wraz z naliczonymi od nich składkami na ubezpieczenia społeczne i składką na Fundusz Pracy, dla byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do ujawnienia tych przestępstw lub uzyskania tych wpływów, a w pozostałej części - na usprawnienie funkcjonowania jednostek organizacyjnych kontroli skarbowej.

§  2. 
1. 
Organy celny i podatkowe, prowadzące bieżące rachunki dochodów budżetowych, a także inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia o przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw, przekazują środki finansowe na rachunek bankowy środków specjalnych pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2. 
Przekazania, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się z rachunków bieżących przeznaczonych do gromadzenia dochodów budżetu państwa, za okres miesiąca - w terminie 10 dni po upływie tego miesiąca, za grudzień - w terminie 15 dni po upływie roku.
3. 
Jednocześnie z przekazaniem, o którym mowa w ust. 1, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych przesyła się zestawienie rozliczeniowe sporządzone według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
Organy celny i podatkowe oraz inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia o przepadku przedmiotów ustalają wysokość środków finansowych podlegających przekazaniu na podstawie:
1)
ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub części, a strona nie wniosła skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego,
2)
ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, w zakresie, w jakim zostały utrzymane w mocy prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub części,
3)
prawomocnych i wykonanych orzeczeń o przepadku przedmiotów,
4)
dokumentacji spraw, o których mowa w pkt 1-3, z której wynika bezpośrednie przyczynienie się byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej do ujawnienia przestępstw lub do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych.
§  4. 
1. 
Środki na wypłatę nagród indywidualnych są obliczane na podstawie zaakceptowanych przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej wniosków nagrodowych, złożonych przez przełożonych byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, zawierających wskaźniki procentowe określające udział funkcjonariuszy w danej sprawie.
2. 
Nagroda indywidualna dla byłego funkcjonariusza Inspekcji Celnej przyznana w związku z jedną sprawą nie może przekroczyć piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w kwartale kalendarzowym poprzedzającym kwartał, w którym przyznano nagrodę, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 70, poz. 774, Nr 72, poz. 801 i 802 i Nr 106, poz. 1215, z 2000 r. Nr 2, poz. 26, Nr 9, poz. 118, Nr 19, poz. 238, Nr 56, poz. 678 i Nr 84, poz. 948, z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 27, poz. 298, Nr 85, poz. 924, Nr 89, poz. 968, Nr 111, poz. 1194 i Nr 154, poz. 1792 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676).
3. 
Nagrody dla wszystkich funkcjonariuszy bezpośrednio zaangażowanych w daną sprawę nie mogą przekroczyć sześćdziesięciokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

..............................

(nazwa organu przekazującego)

Zestawienie rozliczeniowe

środków finansowych przekazanych na rachunek bankowy środków

specjalnych pozostających w dyspozycji ministra właściwego do

spraw finansów publicznych w dniu ...... dowodem nr .....

Lp. Podstawa wpisu Podstawa prawna wpływu Nazwa podmiotu uiszczającego Wpływy Kwota przekazana Uwagi
oznaczenie sprawy rodzaj należności data i numer decyzji /orzeczenia kwota należna należność numer dowodu data kwota
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.96.855

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób gospodarowania oraz rozdysponowania środków i przyznawania nagród dla byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dodatkowych wpływów należności budżetowych lub ujawnienia przestępstw.
Data aktu: 28/06/2002
Data ogłoszenia: 01/07/2002
Data wejścia w życie: 01/07/2002