Szczegółowe zasady i tryb podziału 15% akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU PAŃSTWA
z dnia 11 stycznia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu podziału 15% akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione. *

Na podstawie art. 42 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz. U. Nr 119, poz. 1252 i z 2001 r. Nr 111, poz. 1195) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających,
2)
bank spółdzielczy - bank spółdzielczy, o którym mowa w art. 2 pkt 1 ustawy,
3)
bank regionalny - bank regionalny utworzony na podstawie ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o restrukturyzacji banków spółdzielczych i Banku Gospodarki Żywnościowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 80, poz. 369, z 1995 r. Nr 142, poz. 704, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 121, poz. 770 i Nr 140, poz. 939),
4)
BGŻ S.A. - Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie,
5)
BGŻ - Bank Gospodarki Żywnościowej z siedzibą w Warszawie, działający do dnia przekształcenia w BGŻ S.A.,
6)
osoba uprawniona - osobę, o której mowa w art. 2 pkt 4 ustawy,
7)
staż pracy - okres zatrudnienia w BGŻ S.A., bankach spółdzielczych i bankach regionalnych.
§  2. 
1. 
BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne, w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia, wezwą osoby uprawnione do złożenia oświadczenia o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ S.A.
2. 
Banki spółdzielcze dokonują wezwania przez zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku lokalnym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie banku i we wszystkich oddziałach. Wezwanie może być rozpowszechnione także w inny, zwyczajowo przyjęty, sposób.
3. 
BGŻ S.A. i banki regionalne dokonują wezwania przez zamieszczenie ogłoszenia w dzienniku ogólnokrajowym oraz przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie i we wszystkich oddziałach.
4. 
Wezwanie powinno określać:
1)
firmę (nazwę), siedzibę oraz adres banku sporządzającego listę,
2)
termin i miejsce składania oświadczeń,
3)
informację o obowiązku dołączenia do oświadczenia zaświadczenia lub innego dokumentu poświadczającego staż pracy i zajmowane stanowisko w banku, o którym mowa w § 3 ust. 4,
4)
termin i miejsce wywieszenia list osób uprawnionych oraz pouczenie o sposobie i terminach wnoszenia oraz rozpatrzenia reklamacji.
5. 
BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne ponowią wezwanie, w sposób określony w ust. 2 i 3, po upływie 45 dni od dnia ukazania się ogłoszenia po raz pierwszy.
§  3. 
1. 
Osoby uprawnione, w terminie 3 miesięcy od dnia ukazania się pierwszego wezwania, złożą pisemne oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji BGŻ S.A. Osoba uprawniona może złożyć tylko jedno oświadczenie.
2. 
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, składa się w banku, w którym osoba uprawniona jest lub była zatrudniona. W przypadku gdy bank nie istnieje, oświadczenie składa się w BGŻ S.A., chyba że prawa i obowiązki banku przeszły na inny bank spółdzielczy lub regionalny.
3. 
Oświadczenie osoby uprawnionej zawiera:
1)
imię (imiona), nazwisko oraz imię ojca osoby uprawnionej,
2)
numer ewidencyjny PESEL,
3)
miejsce zamieszkania i adres,
4)
zamiar nabycia akcji BGŻ S.A. od Skarbu Państwa,
5)
wskazanie banku (BGŻ S.A., banku spółdzielczego lub banku regionalnego), w którym osoba uprawniona pracowała,
6)
informację o stażu pracy liczonym po przekształceniu BGŻ w spółkę akcyjną i ostatnio zajmowanym stanowisku,
7)
zgodę osoby uprawnionej na przetwarzane jej danych osobowych,
8)
podpis osoby uprawnionej.
4. 
Do oświadczenia osoba uprawniona dołącza zaświadczenie o stażu pracy i stanowisku wydane przez BGŻ S.A., bank spółdzielczy lub bank regionalny. Banki te wydają zaświadczenie na wniosek osoby uprawnionej.
5. 
W przypadku gdy bank nie istnieje, osoba uprawniona dołącza inne dokumenty, w szczególności świadectwa pracy, poświadczające jej staż pracy i stanowisko w banku, o którym mowa w ust. 2.
§  4. 
Osoby uprawnione, które nie złożyły oświadczenia, o którym mowa w § 3 ust. 1, nie są umieszczane na listach osób uprawnionych określonych w § 5.
§  5. 
1. 
Po upływie terminu wskazanego w § 3 ust. 1 BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne sporządzą w terminie 30 dni listy osób uprawnionych, które złożyły oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji.
2. 
Listy, o których mowa w ust. 1, zawierają:
1)
imię (imiona) i nazwisko oraz imię ojca osoby uprawnionej,
2)
numer ewidencyjny PESEL osoby uprawnionej,
3)
staż pracy liczony po dniu przekształcenia BGŻ w spółkę akcyjną i stanowisko osoby uprawnionej z podaniem nazwy ostatniego miejsca pracy (BGŻ S.A., banku spółdzielczego lub banku regionalnego).
3. 
BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne niezwłocznie po sporządzeniu list osób uprawnionych wywieszą je w siedzibach oraz we wszystkich oddziałach. Listy osób uprawnionych wywieszane są na okres jednego miesiąca.
4. 
Staż pracy osoby uprawnionej liczony jest w miesiącach. Niepełne miesiące zaokrągla się w dół. W przypadku gdy osoba uprawniona była zatrudniona w więcej niż jednym banku, staż pracy podlega sumowaniu.
§  6. 
1. 
Osoby, które zostały pominięte na listach, którym wadliwie określono ich staż pracy lub zajmowane stanowisko, w terminie 60 dni od dnia wywieszenia list, o których mowa w § 5 ust. 1, mogą złożyć reklamację.
2. 
Reklamację składa się w banku, w którym osoba uprawniona złożyła oświadczenie o zamiarze nieodpłatnego nabycia akcji. Reklamację składa się na piśmie.
3. 
Do reklamacji osoba uprawniona dołącza dokumenty potwierdzające spełnienie warunków, o których mowa w art. 2 pkt 4 ustawy, bądź poświadczające jej staż pracy i zajmowane stanowisko.
4. 
Reklamację rozpatruje komisja powołana przez zarząd banku, w którym złożono oświadczenie, w terminie 21 dni od dnia jej złożenia. Komisje mogą być również powoływane w oddziałach banku. Rozpatrzenie reklamacji wyczerpuje tok postępowania reklamacyjnego.
5. 
Niezwłocznie po rozpatrzeniu reklamacji bank powiadamia na piśmie wnoszącego reklamację o sposobie rozpatrzenia reklamacji.
§  7. 
Osoby uprawnione, które zostały pominięte na listach, o których mowa w § 5 ust. 1, i nie złożyły reklamacji w terminie wskazanym w § 6 ust. 1, nie są umieszczane na listach, o których mowa w § 9 ust. 1.
§  8. 
1. 
Po zakończeniu postępowań reklamacyjnych BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne dokonają, w terminie 14 dni, odpowiedniej korekty list, o których mowa w § 5 ust. 1.
2. 
Po sporządzeniu list osób uprawnionych, o których mowa w ust. 1, zarządy banków spółdzielczych oraz banków regionalnych przekażą listy do BGŻ S.A., wraz z oświadczeniami o dochowaniu należytej staranności przy sporządzaniu tych list.
3. 
Listy osób uprawnionych przekazywane są w formie pisemnej oraz na nośniku magnetycznym lub optycznym, w terminie 14 dni od dnia ich sporządzenia, w sposób pozwalający na przetwarzanie danych w systemach informatycznych BGŻ S.A. BGŻ S.A. powiadomi banki spółdzielcze oraz banki regionalne o sposobie przekazywania oraz przetwarzania danych.
§  9. 
1. 
BGŻ S.A. sporządzi zbiorczą listę osób uprawnionych obejmującą osoby znajdujące się na listach banków spółdzielczych, banków regionalnych oraz BGŻ S.A. Lista zawiera dane wskazane w § 5 ust. 2.
2. 
Osoba uprawniona może być umieszczona tylko jeden raz na zbiorczej liście.
§  10. 
1. 
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa przekaże BGŻ S.A. informacje o liczbie akcji przeznaczonych do nieodpłatnego udostępnienia osobom uprawnionym umieszczonym na zbiorczej liście, o której mowa w § 9 ust. 1.
2. 
BGŻ S.A. oblicza łączny staż pracy wszystkich osób uprawnionych, sumując staż pracy poszczególnych osób, z uwzględnieniem współczynnika, o którym mowa w ust. 4. Przy obliczaniu łącznego stażu pracy nie uwzględnia się okresu zatrudnienia w BGŻ i bankach spółdzielczych przed dniem przekształcenia BGŻ w spółkę akcyjną.
3. 
BGŻ S.A. określa liczbę akcji przypadających na jeden miesiąc pracy osoby uprawnionej, będących ilorazem liczby przekazanych do udostępnienia akcji BGŻ S.A. stanowiących własność Skarbu Państwa oraz łącznego stażu pracy wszystkich osób uprawnionych, obliczonego zgodnie z ust. 2.
4. 
Przy ustalaniu liczby akcji przypadających osobom uprawnionym przyjmuje się współczynnik:
1)
1,1 - dla stanowisk w organach zarządzających banków,
2)
1 - dla pozostałych stanowisk.
5. 
Osoba uprawniona nabywa akcje w ilości stanowiącej iloczyn liczby akcji za jeden miesiąc pracy oraz wysokości jej stażu pracy po dniu przekształcenia BGŻ w spółkę akcyjną i ostatniego zajmowanego przez nią stanowiska.
6. 
BGŻ S.A. dokona obliczenia liczby akcji przypadających dla każdej z osób uprawnionych. Ułamkowe części akcji zaokrągla się w dół, do pełnej liczby.
§  11. 
1. 
Po dokonaniu czynności określonych w § 8-10 zarząd BGŻ S.A. sporządzi ostateczną zbiorczą listę osób uprawnionych uzupełnioną o dane dotyczące liczby akcji przysługujących osobom uprawnionym i przekaże ją ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia, wraz z oświadczeniem zarządu BGŻ S.A. o dochowaniu należytej staranności przy sporządzaniu listy.
2. 
BGŻ S.A. przekaże bankom spółdzielczym oraz bankom regionalnym wyciągi ze zbiorczej listy osób uprawnionych, uzupełnione o dane dotyczące liczby akcji przysługujących osobom uprawnionym w celu udostępnienia tych wyciągów osobom uprawnionym, poprzez wywieszenie ich w siedzibach i oddziałach banków.
§  12. 
1. 
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa w terminie 30 dni od dnia przekazania ostatecznej zbiorczej listy osób uprawnionych sporządzonej przez BGŻ S.A. ogłosi w dzienniku ogólnokrajowym o przystąpieniu do przekazywania akcji osobom uprawnionym.
2. 
Umowę zbycia akcji z osobami uprawnionymi zawiera minister właściwy do spraw Skarbu Państwa. Dokument umowy zbycia akcji sporządza BGŻ S.A.
3. 
Minister właściwy do spraw Skarbu Państwa zawiera umowy, o których mowa w ust. 2, w okresie 12 miesięcy od dnia ukazania się ogłoszenia o przystąpieniu do przekazywania osobom uprawnionym akcji BGŻ S.A.
§  13. 
1. 
BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne poinformują w sposób, o którym mowa w § 2, o przystąpieniu przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa do przekazywania akcji osobom uprawnionym.
2. 
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
firmę (nazwę), siedzibę i adres oddziałów BGŻ S.A., w których można zawrzeć umowę nabycia akcji,
2)
ogólną liczbę akcji przekazywanych do nieodpłatnego zbycia osobom uprawnionym,
3)
ogólną liczbę osób uprawnionych,
4)
okres, w którym osoby uprawnione mogą nabywać przysługujące im akcje.
§  14. 
Po dokonaniu czynności z zakresu udostępnienia akcji osobom uprawnionym BGŻ S.A., banki spółdzielcze oraz banki regionalne przekażą ministrowi właściwemu do spraw Skarbu Państwa pisemne sprawozdania z dokonanych czynności.
§  15. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 6 września 2003 r. rozporządzenie traci moc w części sprzecznej z ustawą z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających (Dz.U.00.119.1252) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o zmianie ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających oraz ustawy o Narodowym Banku Polskim (Dz.U.03.137.1303).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.8.76

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb podziału 15% akcji Banku Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna stanowiących własność Skarbu Państwa pomiędzy osoby uprawnione.
Data aktu: 11/01/2002
Data ogłoszenia: 31/01/2002
Data wejścia w życie: 08/02/2002