Udzielanie wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 5 kwietnia 2002 r.
w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej

Na podstawie art. 91 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", oraz wzory dokumentów w tych sprawach, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Podmioty właściwe oraz postępowanie w sprawach udzielania wyróżnień, o których mowa w art. 91 ust. 1 pkt 5-7 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, zwanej dalej "ustawą", oraz wzory dokumentów w tych sprawach regulują przepisy odrębne.
§  2. 
Wyróżnień, o których mowa w art. 91 ust. 1 pkt 1-4 i 8 ustawy, można udzielać funkcjonariuszom, w szczególności w przypadkach:
1)
za bardzo dobre wykonanie zadania służbowego - pochwałę;
2)
za wyróżniające się wykonywanie zadań służbowych lub uzyskanie bardzo dobrych wyników w szkoleniu - pochwałę w rozkazie;
3)
za wykazanie się szczególnymi osiągnięciami i inicjatywą w służbie, za wykonanie zadania w szczególnie trudnych warunkach lub wymagającego znacznego nakładu pracy, za dokonanie czynu świadczącego o wyjątkowej odwadze albo za uzyskanie bardzo dobrych wyników w przeszkoleniu specjalistycznym lub nauce w szkołach, o których mowa w art. 54 ustawy - nagrodę pieniężną lub rzeczową;
4)
za uzyskanie wyróżniających wyników w służbie lub szkoleniu albo wykonanie dodatkowych zadań wykraczających poza zwykłe obowiązki służbowe - urlop krótkoterminowy;
5)
za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków służbowych i przejawianie inicjatywy na dotychczas zajmowanym stanowisku służbowym - mianowanie na wyższe stanowisko służbowe.
§  3. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień, o których mowa w § 2:
1)
w pkt 1-4 Komendantowi Głównemu Straży Granicznej i jego zastępcom;
2)
w pkt 3 - funkcjonariuszom.
2. 
Wyróżnień udzielają:
1)
Komendant Główny Straży Granicznej - funkcjonariuszom;
2)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej i komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległym im Biurze Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, oddziale, ośrodku lub ośrodku szkolenia;
3)
kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - funkcjonariuszom pełniącym służbę w podległej mu komórce organizacyjnej, w przypadku wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 1-4;
4)
komendant placówki Straży Granicznej, komendant dywizjonu Straży Granicznej oraz kierownik zakładu, naczelnik wydziału, dowódca kompanii, komendant pododdziałów szkolnych, komendant studium (kursu) - podległym im funkcjonariuszom wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 1, 2 i 4;
5)
inny bezpośredni przełożony funkcjonariusza zajmujący stanowisko kierownicze bezpośrednio wyższe, poczynając od kierownika sekcji (równorzędnego) lub dowódcy plutonu (równorzędnego) - wyróżnienia, o którym mowa w § 2 pkt 1.
2a. 
Wyróżnienie, o którym mowa w § 2 pkt 5, w przypadku gdy proponowany do wyróżnienia funkcjonariusz nie spełnia wymogów w zakresie wykształcenia lub kwalifikacji zawodowych wymaganych na wyższym stanowisku służbowym, jest udzielane za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
2b. 
(uchylony).
3. 
Jeżeli przełożony uzna, że funkcjonariusz zasługuje na wyższe wyróżnienie niż to, którego może udzielić, występuje z wnioskiem, na drodze służbowej, do podmiotu właściwego do udzielenia takiego wyróżnienia.
4. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono pełnienie obowiązków na danym stanowisku, może udzielać wyróżnień w zakresie przysługującym funkcjonariuszowi mianowanemu na to stanowisko.
§  4. 
1. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień z własnej inicjatywy lub na wniosek Komendanta Głównego Straży Granicznej. Przełożeni udzielają wyróżnień z własnej inicjatywy lub na wniosek niższych przełożonych funkcjonariusza proponowanego do wyróżnienia.
2. 
Wniosek o udzielenie wyróżnienia powinien zawierać:
1)
stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza proponowanego do wyróżnienia;
2)
proponowane wyróżnienie;
3)
wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie wyróżnienia.
3. 
Wzór wniosku o udzielenie wyróżnienia określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4. 
Jeżeli zaistnieją okoliczności uzasadniające jednoczesne udzielenie wyróżnienia więcej niż jednemu funkcjonariuszowi, można sporządzić jeden wniosek, obejmujący wszystkich funkcjonariuszy proponowanych do wyróżnienia.
§  5. 
Funkcjonariuszowi oddelegowanemu do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej lub skierowanemu do szkoły albo na przeszkolenie przełożeni właściwi w miejscu oddelegowania, nauki lub przeszkolenia udzielają wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 1-4.
§  6. 
1. 
Pochwały udziela się ustnie. O udzieleniu pochwały sporządza się pisemną informację, której wzór określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 2-4, udziela się rozkazem o wyróżnieniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3. 
Minister właściwy do spraw wewnętrznych udziela wyróżnień, o których mowa w § 2 pkt 3 i 4, decyzją o wyróżnieniu.
4. 
Wyróżnienia, o którym mowa w § 2 pkt 5, udziela się rozkazem personalnym, do którego stosuje się odpowiednio przepisy o zmianie stosunku służbowego funkcjonariuszy Straży Granicznej.
5. 
Rozkaz o wyróżnieniu zawiera stopień, imię i nazwisko wyróżnionego, stanowisko służbowe, rodzaj wyróżnienia oraz krótki opis czynu lub osiągnięcia, za które wyróżnienie jest przyznane. Wzór rozkazu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
6. 
Z rozkazem o wyróżnieniu zapoznaje się wyróżnionego funkcjonariusza.
7. 
Informację o udzieleniu pochwały, kopie lub wyciągi z rozkazów oraz decyzji o wyróżnieniu dołącza się do akt osobowych wyróżnionego funkcjonariusza.
§  7. 
1. 
Krótkoterminowego urlopu mogą udzielić w wymiarze:
1)
minister właściwy do spraw wewnętrznych i Komendant Główny Straży Granicznej - do 10 dni kalendarzowych;
2)
Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, komendant oddziału Straży Granicznej, komendant ośrodka Straży Granicznej, komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej i kierownik komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej - do 7 dni kalendarzowych;
3)
komendant placówki Straży Granicznej oraz komendant dywizjonu Straży Granicznej - do 5 dni kalendarzowych;
4)
kierownik zakładu, naczelnik wydziału, dowódca kompanii, komendant pododdziałów szkolnych oraz komendant studium (kursu) - do 3 dni kalendarzowych.
2. 
Krótkoterminowy urlop powinien być wykorzystany w terminie wskazanym we wniosku wyróżnionego funkcjonariusza, jeżeli nie zakłóca on normalnego toku służby, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od dnia udzielenia wyróżnienia.
3. 
Krótkoterminowy urlop może być na wniosek wyróżnionego funkcjonariusza wykorzystany w dwóch częściach lub łącznie z innym urlopem.
4. 
Do wymiaru krótkoterminowego urlopu nie wlicza się dni ustawowo wolnych od pracy.
§  8. 
1. 
Wyróżnienia funkcjonariuszowi udziela się w sposób uroczysty, w czasie jak najkrótszym od spełnienia warunków uzasadniających jego udzielenie.
2. 
Informację o wyróżnieniu funkcjonariusza można podać do wiadomości funkcjonariuszy jednostki organizacyjnej Straży Granicznej, w której wyróżniony pełni służbę.
§  9. 
Wyróżnień nie udziela się funkcjonariuszowi:
1)
przeciwko któremu jest prowadzone postępowanie karne lub dyscyplinarne;
2)
ukaranemu karą dyscyplinarną - do czasu jej zatarcia;
3)
skazanemu prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo lub wykroczenie - przez okres 1 roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia;
4)
skazanemu prawomocnym wyrokiem sądu - w czasie warunkowego zawieszenia wykonania kary;
5)
w stosunku do którego postępowanie karne zostało warunkowo umorzone - w okresie próby.
§  10. 
Tracą moc przepisy rozdziału 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 10 grudnia 1997 r. w sprawie udzielania wyróżnień oraz postępowania dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz. U. poz. 1015, z 1999 r. poz. 1084 oraz z 2000 r. poz. 1142).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

...............................................

(określenie adresata wniosku)

Wniosek o udzielenie wyróżnienia

Wnoszę o udzielenie

....................................................................................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe funkcjonariusza(szy) proponowanego(ych) do wyróżnienia)

wyróżnienia:

..........................................................................................

(podać rodzaj wyróżnienia)

Uzasadnienie

....................................................................................................................................................................

(wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie wyróżnienia)

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

....................................................................................................................................................................

.................................................., dnia .......................................

(miejsce sporządzenia wniosku)

...........................................................................................

(podpis przełożonego występującego z wnioskiem,

z podaniem stopnia, imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

................................................, dnia ..............................

(miejsce sporządzenia informacji)

Informacja o udzieleniu pochwały

Działając na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365, z późn. zm.) oraz § 3 ust. .......... pkt ......... rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 kwietnia 2002 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1785), w dniu .................................................................................................. udzieliłem(-łam)

.............................................................................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe wyróżnionego funkcjonariusza)

pochwały.

Uzasadnienie

.......................................................................................................................................................

(krótki opis okoliczności uzasadniających udzielenie pochwały)

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

........................................................................

(podpis podmiotu udzielającego pochwały, z podaniem stopnia,

imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego)

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

..........................................................................

(miejscowość)

Rozkaz o wyróżnieniu*

z dnia ..................................................

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt ....... ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2017 r. poz. 2365, z późn. zm.) oraz § 3 ust. ........... pkt ......... rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 kwietnia 2002 r. w sprawie udzielania wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1785)

wyróżniam

.......................................................................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe wyróżnianego(-nych) funkcjonariusza(-szy))

....................................................

(podać rodzaj wyróżnienia)

Uzasadnienie

.......................................................................................................................................................

(wskazanie okoliczności uzasadniających udzielenie wyróżnienia)

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

...............................................................................

(podpis podmiotu udzielającego wyróżnienia, z podaniem stopnia,

imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego)

* Decyzja o wyróżnieniu –w przypadku udzielania przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych wyróżnień, o których mowa w art. 91 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1785 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Udzielanie wyróżnień funkcjonariuszom Straży Granicznej.
Data aktu: 05/04/2002
Data ogłoszenia: 18/09/2018
Data wejścia w życie: 30/05/2002