Nagrody jubileuszowe funkcjonariuszy Służby Więziennej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 18 grudnia 2002 r.
w sprawie nagród jubileuszowych funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Na podstawie art. 107 ust. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2002 r. Nr 207, poz. 1761) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa okresy wliczane do okresu służby uprawniającego do nagrody jubileuszowej funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", oraz szczegółowy tryb obliczania i wypłacania nagrody jubileuszowej.
§  2.
1.
Do okresu służby uprawniającego funkcjonariusza do nagrody jubileuszowej, zwanego dalej "stażem jubileuszowym", poza okresami wymienionymi w art. 107 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej, wlicza się:
1)
wszystkie zakończone okresy służby i pracy, wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy;
2)
inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze;
3)
okres studiów w szkole wyższej przewidziany programem nauczania w łącznym wymiarze nie większym niż 5 lat, pod warunkiem uzyskania dyplomu ich ukończenia.
2.
W razie równoczesnego pozostawania w więcej niż w jednym stosunku pracy albo równoczesnego pozostawania w stosunku pracy i kontynuowania nauki w szkole wyższej, do stażu jubileuszowego wlicza się tylko jeden z zakończonych okresów pracy lub nauki, w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza.
3.
Do stażu jubileuszowego wlicza się, w przypadku ukończenia studiów:
1)
w więcej niż jednej szkole wyższej lub na kilku kierunkach studiów - tylko jeden z tych okresów,
2)
przed terminem przewidzianym w programie nauczania - okres do uzyskania dyplomu ich ukończenia,
3)
w wyższej szkole zawodowej i kontynuowania nauki na uzupełniających studiach magisterskich - oba te okresy, z uwzględnieniem ust. 1 pkt 3

- w wymiarze korzystniejszym dla funkcjonariusza.

§  3.
1.
Podstawę obliczania nagrody jubileuszowej stanowi miesięczne uposażenie zasadnicze wraz z dodatkami o charakterze stałym, zwane dalej "uposażeniem", w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi w dniu wypłaty nagrody jubileuszowej, a jeżeli jest to dla niego korzystniejsze - w dniu nabycia prawa do nagrody.
2.
Podstawę obliczenia nagrody jubileuszowej wypłacanej po ustaniu lub wygaśnięciu stosunku służbowego, stanowi uposażenie w wysokości przysługującej funkcjonariuszowi na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, a jeżeli jest to korzystniejsze - uposażenie przysługujące w dniu nabycia prawa do nagrody.
§  4.
1.
Nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po nabyciu do niej prawa, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Funkcjonariuszowi, który osiągnął staż jubileuszowy w okresie podlegającym zaliczeniu do stażu jubileuszowego, lecz bez prawa do uposażenia, nagrodę jubileuszową wypłaca się niezwłocznie po upływie tego okresu.
3.
Jeżeli funkcjonariusz w dniu udokumentowania prawa do nagrody jubileuszowej jest jednocześnie uprawniony do dwóch lub więcej nagród jubileuszowych, wypłaca się tylko jedną nagrodę w wymiarze najwyższym.
4.
W razie nabycia prawa do nagrody wyższego stopnia w ciągu 12 miesięcy od dnia nabycia prawa do nagrody danego stopnia, funkcjonariuszowi wypłaca się różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
§  5.
1.
Funkcjonariusz dokumentuje swoje prawo do nagrody jubileuszowej, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiednich dokumentów potwierdzających nabycie tego prawa.
2.
Dokumentami potwierdzającymi okresy, o których mowa w § 2, są w szczególności:
1)
decyzja o mianowaniu funkcjonariusza na stanowisko służbowe, o której mowa w art. 28 ust. 2 i art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej;
2)
świadectwo służby;
3)
świadectwo pracy;
4)
wyciąg z książeczki wojskowej;
5)
decyzja o wypłacie zasiłku dla bezrobotnych;
6)
zaświadczenie o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym;
7)
zaświadczenie o ukończeniu studiów wyższych określające w szczególności: datę rozpoczęcia i zakończenia studiów, programowy czas trwania nauki, datę uzyskania dyplomu.
3.
Wliczenie okresów do stażu jubileuszowego, ustalenie prawa do nagrody jubileuszowej i wypłata nagrody jubileuszowej następuje na podstawie decyzji.
§  6.
W przypadku zwolnienia ze służby funkcjonariusza uprawnionego do emerytury lub renty, nagrodę wypłaca się w dniu zwolnienia ze służby, jeżeli w tym dniu brakuje mu do stażu jubileuszowego, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej, nie więcej niż 12 miesięcy.
§  7.
Funkcjonariuszowi, który nabył prawo do nagrody jubileuszowej w związku z wejściem w życie przepisów umożliwiających wliczenie do stażu jubileuszowego, od którego zależy nabycie prawa do tej nagrody, okresów dotychczas niepodlegających uwzględnieniu, nagrodę jubileuszową wypłaca się w dniu wejścia w życie tych przepisów. Przepisy § 4 ust. 3 i 4 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Funkcjonariusz, który przed dniem wejścia w życie rozporządzenia pełnił służbę w Służbie Więziennej, zachowuje dotychczas ustalony staż jubileuszowy.
§  9.
Uchyla się zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie określenia okresów służby uprawniających funkcjonariuszy Służby Więziennej do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania (Dz. Urz. Min. Spraw. Nr 6, poz. 44).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.233.1963

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody jubileuszowe funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Data aktu: 18/12/2002
Data ogłoszenia: 28/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003