Szczegółowe wymagania dotyczące oznakowań towarów paczkowanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 listopada 2002 r.
w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących oznakowań towarów paczkowanych.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o towarach paczkowanych (Dz. U. Nr 128, poz. 1409) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nazwa produktu oraz nazwa i adres paczkującego powinny być podane na opakowaniu jednostkowym, etykiecie lub przywieszce trwale złączonej z towarem paczkowanym.
2.
Nazwa produktu powinna być zgodna z nazwą określoną w przepisach odrębnych, a w przypadku ich braku - z nazwą zawartą w Polskich Normach lub nazwą powszechnie przyjętą.
§  2.
1.
Na opakowaniu jednostkowym, etykiecie lub przywieszce trwale złączonej z towarem paczkowanym oprócz ilości nominalnej produktu może być podana pojemność nominalna opakowania. W przypadku zamieszczenia na opakowaniu jednostkowym informacji o jego pojemności nominalnej wskazanie wielkości należy poprzedzić określeniem "pojemność nominalna opakowania".
2.
Ilość nominalna produktu w opakowaniu powinna być wyrażona liczbą sztuk lub, w zależności od konsystencji danego produktu, w jednostkach:
1)
objętości - w przypadku konsystencji płynnej;
2)
masy - w przypadku konsystencji stałej, półpłynnej, mazistej, stanowiącej mieszaninę stałej i płynnej albo stanowiącej część stałą z mieszaniny stałej i płynnej;
3)
stosowanych powszechnie w praktyce handlowej dla danych towarów paczkowanych, w szczególności ilość nominalna produktu o konsystencji płynnej może być wyrażana w jednostkach masy, a produktu o konsystencji stałej lub półpłynnej w jednostkach objętości, jeżeli stanowić będzie dokładną i wystarczającą informację dla nabywcy towaru paczkowanego.
3.
Jednostki masy, długości, powierzchni i objętości i ich oznaczenia stosowane w oznakowaniu towarów paczkowanych określa tabela 1 w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
4.
Obowiązujące jednostki miar, dla różnych wielkości mierzonych, odpowiednie do ilości nominalnej towaru paczkowanego, określa tabela 2 w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
5.
Wysokość cyfr i liter w oznakowaniu powinna być dostosowana do wielkości ilości nominalnej produktu zawartego w opakowaniu, zgodnie z tabelą 3 w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
6.
Ilość nominalna towaru paczkowanego, wyrażana liczbą sztuk, powinna być liczbą naturalną.
§  3.
1.
W przypadku produktu umieszczonego w pojemniku pod ciśnieniem oraz usuwanego z niego produktu w postaci aerozolu, ilość nominalna produktu powinna być wyrażona w jednostkach objętości lub masy i dotyczyć ilości tego produktu usuwanego z pojemnika, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku zamieszczenia na opakowaniu informacji o pojemności nominalnej pojemnika zgodnie z zakresem objętości dotyczących produktów sprzedawanych w pojemnikach pod ciśnieniem oraz usuwanych z nich produktów w postaci aerozoli, stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia, nie jest wymagane podawanie informacji o ilości nominalnej produktu.
3.
Zakresy objętości określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia nie dotyczą wyrobów medycznych, produktów leczniczych oraz kosmetyków zawierających mniej niż 3% objętościowych naturalnych lub syntetycznych olejków zapachowych i mniej niż 70% objętościowych alkoholu etylowego, będących wyrobami perfumeryjnymi, płynami do włosów oraz płynami przed i po goleniu.
4.
Wymagania dotyczące oznakowania ilości nominalnej towaru paczkowanego określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

JEDNOSTKI MIAR I ICH OZNACZENIA STOSOWANE W OZNAKOWANIU TOWARÓW PACZKOWANYCH

Dopuszczalne nazwy i oznaczenia jednostek miar

Tabela 1

Nazwa jednostki miary Oznaczenie jednostki miary
Masa: miligram mg
gram g
kilogram kg
tona t
Długość: mikrometr µm
milimetr mm
centymetr cm
decymetr dm
metr m
Powierzchnia: milimetr kwadratowy mm2
centymetr kwadratowy cm2
decymetr kwadratowy dm2
metr kwadratowy m2
Objętość: litr l lub L
centylitr cl lub cL
mililitr ml lub mL
centymetr sześcienny cm3
decymetr sześcienny dm3
metr sześcienny m3

Obowiązujące jednostki miar, dla różnych wielkości mierzonych, odpowiednie do ilości nominalnej towaru paczkowanego

Tabela 2

Wielkość mierzona Ilość nominalna towaru paczkowanego Oznaczenie jednostki miary
1 2 3
Masa < 1 g mg
od 1 g do 1.000 g g
≥ 1.000 g kg lub t
Długość < 1 mm µm
od 1 mm do 100 cm mm lub cm
≥ 100 cm m
Powierzchnia < 100 cm2 (1 dm2) mm2 lub cm2
od 1 dm2 do 100 dm2 dm2
≥ 1 m2 m2
Objętość < 1.000 cm3(1 dm3) cm3 lub ml (mL)
od 1 dm3 do 1.000 dm3 dm3 lub l (L)
≥ 1.000 dm3 m3

Wysokość cyfr i liter oznakowania ilości nominalnej towaru paczkowanego

Tabela 3

Ilość nominalna towaru paczkowanego g lub ml Minimalna wysokość cyfr i liter mm
do 50 2
powyżej 50 do 200 3
powyżej 200 do 1.000 4
powyżej 1.000 6

ZAŁĄCZNIK Nr 2

ZAKRESY OBJĘTOŚCI DOTYCZĄCE PRODUKTÓW SPRZEDAWANYCH W POJEMNIKACH POD CIŚNIENIEM, USUWANYCH Z NICH W POSTACI AEROZOLU

1.
Produkty sprzedawane w pojemnikach metalowych
Objętość fazy ciekłej w ml Objętości pojemników w ml dla:
środków pod ciśnieniem skroplonego gazu (a) środków pod ciśnieniem wyłącznie sprężonego gazu

(b) środków pod ciśnieniem wyłącznie podtlenku azotu bądź dwutlenku węgla lub ich mieszanki, jeżeli współczynnik Bunsena dla środka wynosi 1,2 lub mniej

25 40 47
50 75 89
75 110 140
100 140 175
125 175 210
150 210 270
200 270 335
250 335 405
300 405 520
400 520 650
500 650 800
600 800 1.000
750 1.000 -
2.
Produkty sprzedawane w przezroczystych lub nieprzezroczystych pojemnikach szklanych bądź z tworzyw sztucznych (objętość fazy ciekłej w ml): 25 - 50 - 75 - 100 - 125 - 150.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

WYMAGANIA DOTYCZĄCE OZNAKOWANIA ILOŚCI NOMINALNEJ TOWARU PACZKOWANEGO

1.
Wartość liczbowa ilości nominalnej towaru paczkowanego może zawierać ułamek dziesiętny z nie więcej niż trzema cyframi po przecinku.
2.
Oznakowanie ilości nominalnej oraz pojemności nominalnej towaru paczkowanego powinno stanowić czytelny nadruk umieszczony na kontrastowym tle, może być również odlane z formy lub wytłoczone na powierzchni opakowania.
3.
Wysokości cyfr i liter oznakowania ilości nominalnej towaru paczkowanego powinny spełniać wymagania podane w tabeli 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
4.
Oznakowanie ilości nominalnej towaru paczkowanego może być poprzedzone dodatkowym napisem, odpowiednio: "objętość netto", "masa netto" lub "zawartość netto", "zawartość sztuk".

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.193.1615

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe wymagania dotyczące oznakowań towarów paczkowanych.
Data aktu: 05/11/2002
Data ogłoszenia: 22/11/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003