Wzór dokumentu potwierdzającego okres i wysokość pobieranego przez posłów lub senatorów uposażenia, dodatków do tego uposażenia i składek do tych świadczeń, skład zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu posła lub senatora oraz zakres zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w takim wypadku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 5 lutego 2002 r.
w sprawie wzoru dokumentu potwierdzającego okres i wysokość pobieranego przez posłów lub senatorów uposażenia, dodatków do tego uposażenia i składek od tych świadczeń, składu zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu posła lub senatora oraz zakresu zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w takim wypadku.

Na podstawie art. 28 ust. 4 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. Nr 73, poz. 350 i Nr 137, poz. 638, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 98, poz. 604, Nr 106, poz. 679, Nr 121, poz. 770 i Nr 160, poz. 1080, z 1998 r. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 52, poz. 527 i 528, z 2000 r. Nr 6, poz. 69 oraz z 2001 r. Nr 94, poz. 1032 i Nr 138, poz. 1567) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Dokumentem potwierdzającym okres i wysokość pobieranego przez posła albo senatora uposażenia, dodatków do uposażenia i składek od tych świadczeń jest zaświadczenie, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia.
2. 
Kancelaria Sejmu albo Kancelaria Senatu wydaje odpowiednio posłowi albo senatorowi zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w dniu zakończenia wykonywania mandatu.
§  2. 
1. 
Do ustalenia zakresu zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w wypadkach przy sprawowaniu mandatu stosuje się odpowiednio przepisy regulujące zasady i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, z zastrzeżeniem przepisów § 3.
2. 
Przy wykonywaniu zadań, o których mowa w ust. 1, Kancelaria Sejmu i Kancelaria Senatu wykonują obowiązki pracodawcy.
§  3. 
Okoliczności i przyczyny wypadków przy sprawowaniu mandatu posła albo senatora ustala zespół powypadkowy, w skład którego wchodzi specjalista pełniący zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy w Kancelarii Sejmu albo w Kancelarii Senatu oraz przedstawiciel pracowników Kancelarii Sejmu albo Kancelarii Senatu przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór

............................. Warszawa, dnia ..........

(pieczęć Kancelarii Sejmu RP

albo Kancelarii Senatu RP)

............................

(nr REGON-EKD)

Stwierdza się, że ............................................

(imię i nazwisko posła lub senatora)

syn (córka) ..................................................

(imiona rodziców posła lub senatora)

urodzony(a) ..................................................

(data i miejsce urodzenia posła lub senatora)

wykonywał(a) mandat poselski w Sejmie* - mandat senatorski w

Senacie* .....................................................

(numer kadencji Sejmu - Senatu)

w okresie od ...................... do .......................

(dzień, miesiąc, rok) (dzień, miesiąc, rok)

i pobierał(a) w tym okresie:

1) uposażenie poselskie* - uposażenie senatorskie* w wysokości:

............................................................

............................................................

2) dodatek do uposażenia: .....................................

(tytuł i wysokość dodatku)

3) dodatek do uposażenia: .....................................

(tytuł i wysokość dodatku)

W okresie pobierania uposażenia/dodatku do uposażenia* były

opłacone składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne,

rentowe i wypadkowe) w wysokości:

...............................................................

(rodzaj ubezpieczenia i wysokość składek)

...............................................................

...............................................................

* Niepotrzebne skreślić.

...................................

(pieczęć i podpis Szefa Kancelarii

Sejmu albo Szefa Kancelarii Senatu

lub osoby przez niego upoważnionej)

Pouczenie

Okres pobierania uposażenia poselskiego lub senatorskiego jest traktowany jak okres zatrudnienia. Okres ten zalicza się również do stażu pracy, od którego zależą wszelkie uprawnienia pracownicze, w tym także uprawnienia szczególne, uzależnione od zatrudnienia w określonym zawodzie, branży lub zakładzie pracy (podstawa prawna: art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora - Dz. U. Nr 73, poz. 350 ze zm.).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.15.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wzór dokumentu potwierdzającego okres i wysokość pobieranego przez posłów lub senatorów uposażenia, dodatków do tego uposażenia i składek do tych świadczeń, skład zespołu powypadkowego badającego okoliczności i przyczyny wypadku przy sprawowaniu mandatu posła lub senatora oraz zakres zadań Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu w stosunku do posłów i senatorów poszkodowanych w takim wypadku.
Data aktu: 05/02/2002
Data ogłoszenia: 25/02/2002
Data wejścia w życie: 12/03/2002