Szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie zapewnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 sierpnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie zapewnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach.

Na podstawie art. 128 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 i Nr 115, poz. 1229 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 894) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie uwzględnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach, zwanej dalej "Instrukcją".
§  2. 
Szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej, w ramach których należy uwzględniać wymagania ochrony zwierząt i roślin, zawierają zagadnienia obejmujące:
1)
szkolenie bojowe;
2)
przemieszczanie i biwakowanie wojsk;
3)
obsługa sprzętu;
4)
wykonywanie prac ziemnych i inżynieryjnych.
§  3. 
Przy określaniu zagadnień, w ramach których zostaną zapewnione wymagania ochrony zwierząt i roślin, w szczególności uwzględnia się:
1)
zapobieganie lub ograniczanie działań, które mogłyby negatywnie oddziaływać na zasoby oraz stan zwierząt i roślin na obszarze poligonu;
2)
tworzenie warunków prawidłowego rozwoju i optymalnego spełnienia przez roślinność i zwierzęta funkcji biologicznej na rzecz środowiska;
3)
zapobieganie, pochodzącym z zewnątrz, zagrożeniom naturalnych kompleksów i tworów przyrody o wyjątkowej wartości dla społeczeństwa i nauki;
4)
ochronę rodzimych dziko występujących roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową;
5)
ochronę obszarów leśnych.
§  4. 
Poszczególne wymagania ochrony zwierząt oraz roślin wynikające z obowiązujących przepisów zostaną uwzględnione przy określaniu zasad postępowania, a w szczególności nakazów i zakazów obowiązujących na polu roboczym, rejonach biwakowania, trasach przemarszów, miejscach obsługi sprzętu i uzbrojenia oraz obszarach o ograniczonej dostępności dla szkolonych wojsk, a także w trakcie wszystkich etapów szkolenia.
§  5. 
W Instrukcji należy określić:
1)
zasady i warunki przeprowadzania szkoleń z zakresu ochrony zwierząt oraz roślin przed i w trakcie ćwiczeń wojsk;
2)
zasady oznakowania:
a)
obszarów niedostępnych dla działalności szkoleniowej,
b)
obszarów o ograniczonej dostępności ze względu na ochronę zwierząt oraz roślin;
3)
sposób wprowadzania dla obszarów o ograniczonej dostępności zakresów i terminów koniecznych ograniczeń;
4)
zakazy i nakazy obowiązujące szkolone pododdziały oraz żołnierzy na poszczególnych obszarach poligonu;
5)
szczegółowe zasady ochrony zwierząt i roślin morskich, które muszą być przestrzegane w toku szkolenia na poligonach morskich;
6)
zasady wykorzystania Instrukcji w toku planowania i prowadzenia szkolenia wojsk na poligonach;
7)
zasady i tryb wprowadzenia Instrukcji w życie.
§  6. 
W celu uwzględnienia uwarunkowań związanych z usytuowaniem oraz specyfiką funkcjonowania na każdym z poligonów należy:
1)
całkowicie wyłączyć z procesu szkolenia tereny parków narodowych i rezerwatów znajdujących się w granicach poligonów, z wyjątkiem przejazdu po wytyczonych drogach;
2)
dokonać inwentaryzacji, oznaczyć oraz zabezpieczyć przed dewastacją pomniki przyrody oraz siedliska i miejsca lęgowe chronionych gatunków zwierząt i roślin;
3)
wyznaczyć obszary niedostępne lub obszary o ograniczonej dostępności ze względu na ochronę zwierząt oraz roślin, w szczególności obszary obejmujące siedliska oraz miejsca lęgowe gatunków chronionych zwierząt i roślin, a dla obszarów o ograniczonej dostępności określić terminy i zakres wprowadzonych ograniczeń działalności szkoleniowej;
4)
w planowaniu i realizacji ćwiczeń na poszczególnych poligonach uwzględniać zalecenia wynikające z programu ochrony przyrody, pielęgnowania i ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej, zawartych w "Planach urządzania lasu", oraz wniosków i zaleceń wynikających z "Programów ochrony przyrody", obowiązujących w nadleśnictwach i opracowanych dla poszczególnych poligonów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679, Nr 86, poz. 958 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 113, poz. 984).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.137.1157

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie zapewnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach.
Data aktu: 09/08/2002
Data ogłoszenia: 29/08/2002
Data wejścia w życie: 13/09/2002