Szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie zapewnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 sierpnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych zasad sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie zapewnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach.

Na podstawie art. 128 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 i Nr 115, poz. 1229 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 894) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie uwzględnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach, zwanej dalej "Instrukcją".
§  2. 
Szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej, w ramach których należy uwzględniać wymagania ochrony zwierząt i roślin, zawierają zagadnienia obejmujące:
1)
szkolenie bojowe;
2)
przemieszczanie i biwakowanie wojsk;
3)
obsługa sprzętu;
4)
wykonywanie prac ziemnych i inżynieryjnych.
§  3. 
Przy określaniu zagadnień, w ramach których zostaną zapewnione wymagania ochrony zwierząt i roślin, w szczególności uwzględnia się:
1)
zapobieganie lub ograniczanie działań, które mogłyby negatywnie oddziaływać na zasoby oraz stan zwierząt i roślin na obszarze poligonu;
2)
tworzenie warunków prawidłowego rozwoju i optymalnego spełnienia przez roślinność i zwierzęta funkcji biologicznej na rzecz środowiska;
3)
zapobieganie, pochodzącym z zewnątrz, zagrożeniom naturalnych kompleksów i tworów przyrody o wyjątkowej wartości dla społeczeństwa i nauki;
4)
ochronę rodzimych dziko występujących roślin i zwierząt objętych ochroną gatunkową;
5)
ochronę obszarów leśnych.
§  4. 
Poszczególne wymagania ochrony zwierząt oraz roślin wynikające z obowiązujących przepisów zostaną uwzględnione przy określaniu zasad postępowania, a w szczególności nakazów i zakazów obowiązujących na polu roboczym, rejonach biwakowania, trasach przemarszów, miejscach obsługi sprzętu i uzbrojenia oraz obszarach o ograniczonej dostępności dla szkolonych wojsk, a także w trakcie wszystkich etapów szkolenia.
§  5. 
W Instrukcji należy określić:
1)
zasady i warunki przeprowadzania szkoleń z zakresu ochrony zwierząt oraz roślin przed i w trakcie ćwiczeń wojsk;
2)
zasady oznakowania:
a)
obszarów niedostępnych dla działalności szkoleniowej,
b)
obszarów o ograniczonej dostępności ze względu na ochronę zwierząt oraz roślin;
3)
sposób wprowadzania dla obszarów o ograniczonej dostępności zakresów i terminów koniecznych ograniczeń;
4)
zakazy i nakazy obowiązujące szkolone pododdziały oraz żołnierzy na poszczególnych obszarach poligonu;
5)
szczegółowe zasady ochrony zwierząt i roślin morskich, które muszą być przestrzegane w toku szkolenia na poligonach morskich;
6)
zasady wykorzystania Instrukcji w toku planowania i prowadzenia szkolenia wojsk na poligonach;
7)
zasady i tryb wprowadzenia Instrukcji w życie.
§  6. 
W celu uwzględnienia uwarunkowań związanych z usytuowaniem oraz specyfiką funkcjonowania na każdym z poligonów należy:
1)
całkowicie wyłączyć z procesu szkolenia tereny parków narodowych i rezerwatów znajdujących się w granicach poligonów, z wyjątkiem przejazdu po wytyczonych drogach;
2)
dokonać inwentaryzacji, oznaczyć oraz zabezpieczyć przed dewastacją pomniki przyrody oraz siedliska i miejsca lęgowe chronionych gatunków zwierząt i roślin;
3)
wyznaczyć obszary niedostępne lub obszary o ograniczonej dostępności ze względu na ochronę zwierząt oraz roślin, w szczególności obszary obejmujące siedliska oraz miejsca lęgowe gatunków chronionych zwierząt i roślin, a dla obszarów o ograniczonej dostępności określić terminy i zakres wprowadzonych ograniczeń działalności szkoleniowej;
4)
w planowaniu i realizacji ćwiczeń na poszczególnych poligonach uwzględniać zalecenia wynikające z programu ochrony przyrody, pielęgnowania i ochrony lasu, w tym ochrony przeciwpożarowej, zawartych w "Planach urządzania lasu", oraz wniosków i zaleceń wynikających z "Programów ochrony przyrody", obowiązujących w nadleśnictwach i opracowanych dla poszczególnych poligonów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2000 r. Nr 56, poz. 679, Nr 86, poz. 958 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 25, poz. 253 i Nr 113, poz. 984).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.137.1157

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady sporządzania instrukcji szkoleniowej w zakresie zapewnienia wymogów ochrony zwierząt oraz roślin w toku szkolenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej na poligonach.
Data aktu: 09/08/2002
Data ogłoszenia: 29/08/2002
Data wejścia w życie: 13/09/2002