Sposób prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym, wzór tego rejestru oraz szczegółowy tryb postępowania w sprawach o wpis do rejestru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 6 sierpnia 2002 r.
w sprawie sposobu prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym, wzoru tego rejestru oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach o wpis do rejestru.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania w sprawach o wpis do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, zwany dalej "wpisem";
2)
sposób prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne, zwanego dalej "rejestrem", oraz wzór rejestru.
§  2. 
1. 
Wniosek o dokonanie wpisu wraz z załącznikami składa się w formie pisemnej w trzech jednobrzmiących egzemplarzach.
2. 
Wniosek składa się osobiście lub przez pełnomocnika w siedzibie ministerstwa obsługującego ministra właściwego do spraw gospodarki albo przesyłką poleconą, za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
§  3. 
1. 
Minister właściwy do spraw gospodarki, po rozpatrzeniu wniosku, dokonuje wpisu.
2. 
W przypadku powierzenia prowadzenia rejestru podmiotowi, o którym mowa w art. 23 ust. 4 lub 5 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, minister właściwy do spraw gospodarki po wydaniu decyzji o dokonaniu wpisu niezwłocznie przekazuje podmiotowi prowadzącemu rejestr odpis tej decyzji. Podmiot prowadzący rejestr dokonuje wpisu niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania odpisu tej decyzji.
3. 
Wpis dokonany jest z chwilą zamieszczenia danych w rejestrze.
§  4. 
1. 
Każdy wpis w rejestrze opatruje się czasem jego dokonania, z dokładnością do jednej sekundy.
2. 
O kolejności wpisu w rejestrze decyduje czas dokonania tego wpisu.
§  5. 
1. 
Rejestr prowadzi się w formie kart. Każda karta rejestru obejmuje wpis dotyczący tylko jednego kwalifikowanego podmiotu świadczącego usługi certyfikacyjne, zwanego dalej "podmiotem wpisanym do rejestru".
2. 
Wzór karty rejestru określa załącznik do rozporządzenia.
3. 
Rejestr prowadzony jest również w formie elektronicznej, w sposób określony w § 7.
§  6. 
1. 
Jeżeli w rejestrze znajduje się wpis zawierający oczywiste błędy, minister właściwy do spraw gospodarki zarządzi dokonanie sprostowania. Sprostowanie zarządza się na wniosek podmiotu wpisanego do rejestru lub z urzędu, po uprzednim poinformowaniu podmiotu wpisanego do rejestru.
2. 
Sprostowanie powinno być dokonywane w sposób czytelny.
3. 
Zmiana treści wpisu nie może prowadzić do usunięcia poprzedniej treści. Wykreślona oraz aktualna treść wpisu powinna być w sposób czytelny i wyraźny zaznaczona.
§  7. 
1. 
Rejestr w formie elektronicznej jest prowadzony w systemie teleinformatycznym ministerstwa zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki lub podmiotu, któremu minister powierzył prowadzenie rejestru.
2. 
Rejestr w formie elektronicznej zawiera wszystkie informacje określone dla karty rejestru zgodnie z § 5 ust. 2.
3. 
Rejestr w formie elektronicznej zapewnia możliwość przeglądania wpisów uszeregowanych pod kątem:
1)
czasu uzyskania wpisu do rejestru - w kolejności od najwcześniejszego,
2)
czasu uzyskania wpisu do rejestru - w kolejności od najpóźniejszego,
3)
nazw podmiotów wpisanych do rejestru - uszeregowanych alfabetycznie,
4)
rodzaju świadczonych usług.
§  8. 
Rejestr w formie pisemnej udostępnia się zainteresowanym w siedzibie ministerstwa zapewniającego obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki lub w siedzibie podmiotu, któremu minister powierzył prowadzenie rejestru.
§  9. 
Akta rejestrowe obejmujące wszelkie dokumenty stanowiące podstawę dokonania wpisu prowadzone są oddzielnie dla każdego podmiotu ujawnionego w rejestrze. W przypadku powierzenia prowadzenia rejestru podmiotowi określonemu w art. 23 ust. 4 lub 5 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, oryginały akt przechowywane są w ministerstwie zapewniającym obsługę ministra właściwego do spraw gospodarki, a dodatkowe egzemplarze tych akt przechowuje podmiot prowadzący rejestr.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 sierpnia 2002 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KARTY REJESTRU KWALIFIKOWANYCH PODMIOTÓW ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI CERTYFIKACYJNE

MINISTERSTWO GOSPODARKI Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa
KARTA REJESTRU

KWALIFIKOWANYCH PODMIOTÓW

ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI CERTYFIKACYJNE

Lp. Informacja objęta wpisem Treść wpisu Czas dokonania wpisu Uwagi
1 Numer wpisu
2 Imię i nazwisko
3 Nazwa (firma)
4 Dane adresowe
5 Numer KRS
6 Oznaczenie sądu prowadzącego rejestr przedsiębiorców właściwy dla podmiotu
7 Sposób reprezentacji
8 Imiona i nazwiska osób reprezentujących podmiot
9 Nazwa polityki certyfikacji
10 Rodzaj świadczonych usług
11 Wskazanie terminu ważności wydanych zaświadczeń certyfikacyjnych
12 Nazwa zakładu ubezpieczeń, z którym podmiot zawarł umowę ubezpieczeniową
13 Okres, na jaki została zawarta umowa ubezpieczeniowa
14 Suma ubezpieczenia
15 Informacje o warunkach umowy ubezpieczenia
16 Informacja o zamiarze zaprzestania prowadzenia działalności
17 Informacja o likwidacji podmiotu wraz z datą
18 Informacja o upadłości podmiotu wraz z datą
19 Czas wykreślenia z rejestru

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.128.1099

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne związane z podpisem elektronicznym, wzór tego rejestru oraz szczegółowy tryb postępowania w sprawach o wpis do rejestru.
Data aktu: 06/08/2002
Data ogłoszenia: 12/08/2002
Data wejścia w życie: 16/08/2002