Określenie sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 2002 r.
w sprawie określenia sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Na podstawie art. 64a ust. 5 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 33, poz. 388 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676 i Nr 113, poz. 984) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób stwierdzania stanu posiadania mienia, które mogą nieodpłatnie nabyć jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych, zwane dalej "jednostkami":
1)
w użytkowanie wieczyste - gruntów będących własnością Skarbu Państwa lub gminy, pozostających w ich posiadaniu w dniu 1 stycznia 2001 r., jeżeli grunty te są niezbędne do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statutach tych jednostek,
2)
na własność - budynków i urządzeń związanych trwale z gruntami, o których mowa w pkt 1, oraz pozostałych składników mienia, pozostających w ich posiadaniu w dniu 1 stycznia 2001 r.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych,
2)
właściwy organ:
a)
wojewodę lub starostę, odpowiednio do posiadanych kompetencji - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa,
b)
zarząd gminy - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność gminy będących w użytkowaniu jednostki,
c)
właściwy terytorialnie resortowy organ infrastruktury - w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa pozostających w trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych nadzorowanych odpowiednio przez Ministra Obrony Narodowej lub ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
§  3. 
1. 
Stan posiadania mienia, o którym mowa w § 1, stwierdza się po przeprowadzeniu postępowania, w którym właściwy organ lub Minister Obrony Narodowej:
1)
uznaje, że mienie zostało nabyte przez jednostkę ze środków własnych,
2)
stwierdza dotychczasowy stan posiadania nieruchomości przez jednostkę,
3)
ustala, jakie:
a)
nieruchomości w formie innej niż trwały zarząd, w tym na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia,
b)
pozostałe składniki mienia

- zostały przekazane jednostce,

4)
stwierdza, czy mienie, o którym mowa w pkt 3, jest niezbędne do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statucie jednostki.
2. 
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, Minister Obrony Narodowej prowadzi na wniosek jednostki.
3. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę jednostki,
2)
wykaz nieruchomości uwzględniający:
a)
powierzchnię gruntów,
b)
opis i przeznaczenie budynków i urządzeń,
c)
wyrysy i mapy,
d)
dowody posiadania tych nieruchomości przez jednostkę, w tym nieruchomości nabytych ze środków własnych,
e)
uzasadnienie niezbędności posiadania tych nieruchomości przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych,
3)
wykaz pozostałych składników mienia uwzględniający:
a)
przeznaczenie,
b)
dowody posiadania tych składników mienia przez jednostkę, w tym nabytych ze środków własnych,
c)
uzasadnienie niezbędności posiadania tych składników mienia przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych.
4. 
Zasadność wniosku bada się na podstawie dokumentów przedstawionych przez jednostkę.
5. 
Po przeprowadzeniu postępowania, o którym mowa w ust. 1, sporządza się opinię, w której ustala się, jakie nieruchomości i pozostałe mienie były w posiadaniu jednostki w dniu 1 stycznia 2001 r. oraz czy są niezbędne jednostce do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w statucie tej jednostki.
6. 
Do opinii, o której mowa w ust. 5, jednostka może zgłosić zastrzeżenia w terminie czternastu dni od dnia jej otrzymania.
§  4. 
1. 
Podstawę do uznania składników mienia jednostki za uzyskane ze środków własnych tej jednostki stanowią dokumenty potwierdzające pochodzenie środków finansowych i rzeczowych, a w szczególności:
1)
akt o utworzeniu i zarządzenia o wyposażeniu jednostki,
2)
decyzje o przekazaniu środków finansowych na inwestycje,
3)
umowy o partycypacji w kosztach inwestycji,
4)
umowy o nabyciu,
5)
orzeczenia końcowe z badań prac rozwojowych i wdrożeniowych,
6)
sprawozdania z finansowania inwestycji,
7)
opinie i raporty z badania rocznych sprawozdań finansowych.
2. 
Za środki własne jednostki uznaje się środki finansowe pochodzące ze źródeł innych niż budżet państwa, a w szczególności z:
1)
podziału osiągniętego zysku, pomniejszonego o środki otrzymane z budżetu państwa,
2)
środków obrotowych,
3)
odpisów amortyzacyjnych wykorzystywanych na inwestycje,
4)
funduszy utworzonych z narzutów zaliczanych w koszty działalności wykorzystywanych na inwestycje, pomniejszonych o środki otrzymane z budżetu państwa z przeznaczeniem na finansowanie działalności jednostki,
5)
środków otrzymanych w drodze darowizn.
3. 
Jednostka może także przedstawiać inne dowody, a w szczególności oświadczenia komendanta lub dyrektora i głównego księgowego jednostki o pochodzeniu środków finansowych użytych do nabycia mienia ze środków własnych.
§  5. 
1. 
Potwierdzenie stanu posiadania, o którym mowa w § 1, może nastąpić na podstawie co najmniej jednego z następujących dokumentów:
1)
decyzji o oddaniu jednostce nieruchomości w trwały zarząd,
2)
decyzji o przekazaniu jednostce nieruchomości oraz innego mienia do używania,
3)
protokołu przekazania nieruchomości oraz innego mienia między państwowymi jednostkami organizacyjnymi,
4)
decyzji o przeznaczeniu nieruchomości oraz innego mienia na cele związane z działalnością badawczo-rozwojową,
5)
umowy najmu, dzierżawy lub użyczenia nieruchomości oraz innego mienia Skarbu Państwa lub gminy, zawarte z jednostką,
6)
orzeczeń kończących prace rozwojowe i wdrożeniowe, którymi Minister Obrony Narodowej przekazał jednostce określone mienie.
2. 
W postępowaniu o stwierdzenie stanu posiadania § 4 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Minister Obrony Narodowej potwierdza udokumentowanie przez jednostkę posiadania mienia, o którym mowa w § 1, oraz czy jest ono niezbędne tej jednostce do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych, określając:
1)
nazwę i siedzibę jednostki,
2)
oznaczenie nieruchomości wraz ze wskazaniem dowodów posiadania tych nieruchomości przez jednostkę,
3)
powierzchnię oraz opis nieruchomości wraz z odpowiednimi wyrysami i mapami,
4)
uzasadnienie niezbędności posiadania tego mienia przez jednostkę do prowadzenia w sposób ciągły badań naukowych lub prac rozwojowych określonych w jej statucie,
5)
spis ewidencyjny wraz z opisem pozostałych składników mienia.
2. 
Jednostka może w ciągu czternastu dni od dnia otrzymania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 1, zwrócić się o jego skorygowanie lub uzupełnienie do Ministra Obrony Narodowej.
§  7. 
1. 
Jednostka składa do wojewody lub zarządu gminy wniosek, o którym mowa w art. 64a ust. 7 ustawy, o wydanie decyzji administracyjnej o nabyciu nieruchomości. Do wniosku jednostka załącza potwierdzenie, o którym mowa w § 6 ust. 1, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę potwierdzenia posiadania mienia będącego przedmiotem wniosku.
2. 
Jednostka składa wniosek, o którym mowa w ust. 1, po uprzednim uzyskaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.
§  8. 
Jednostka składa do Ministra Obrony Narodowej wniosek o wydanie decyzji administracyjnej o zaliczeniu pozostałych składników mienia, niewymienionych we wnioskach, o których mowa w § 7, do mienia przeznaczonego na wyposażenie jednostki w środki niezbędne do prowadzenia działalności określonej w statucie tej jednostki.
§  9. 
Jeżeli w wydanych decyzjach lub zawartych umowach przed dniem 1 stycznia 2001 r. nie określono dokładnie mienia będącego przedmiotem regulacji, właściwy organ lub Minister Obrony Narodowej wyda decyzje uzupełniające.
§  10. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o uprawnieniach Ministra Obrony Narodowej, należy przez nie rozumieć uprawnienia ministra właściwego do spraw wewnętrznych w stosunku do nadzorowanych przez niego jednostek.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.126.1074

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie sposobu stwierdzania stanu posiadania mienia przez jednostki badawczo-rozwojowe nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej oraz ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
Data aktu: 30/07/2002
Data ogłoszenia: 09/08/2002
Data wejścia w życie: 24/08/2002