Szczegółowy tryb sporządzania przez operatorów publicznych planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń oraz jego aktualizacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 7 czerwca 2001 r.
w sprawie szczegółowego trybu sporządzania przez operatorów publicznych planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń oraz jego aktualizacji.

Na podstawie art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb sporządzania przez operatora publicznego, zwanego dalej "operatorem", planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń, zwanego dalej "planem", oraz jego aktualizacji.
§  2.
Plan sporządza się na wypadek wystąpienia szczególnych zagrożeń, w szczególności wprowadzenia stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.
§  3.
1.
Plan sporządza się po dokonaniu:
1)
identyfikacji i analizy potencjalnych, szczególnych zagrożeń na obszarze prowadzenia działalności telekomunikacyjnej przez operatora,
2)
oceny wpływu szczególnych zagrożeń na infrastrukturę telekomunikacyjną, eksploatację sieci telekomunikacyjnej oraz zdolność świadczenia lub udostępniania usług telekomunikacyjnych,
3)
analizy potrzeb oraz warunków i sposobów świadczenia lub udostępniania usług telekomunikacyjnych podmiotom, o których mowa w art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne, zwanym dalej "właściwymi organami i służbami".
2.
Identyfikacji danych o szczególnych zagrożeniach dokonuje się w porozumieniu z właściwym terytorialnie, określonym odrębnymi przepisami, organem odpowiedzialnym za obronę cywilną i zarządzanie kryzysowe.
3.
Operator jest obowiązany do dokonywania, co najmniej raz w roku, weryfikacji danych o szczególnych zagrożeniach.
4.
Określenia potrzeb, warunków i sposobów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, dokonuje się w porozumieniu z właściwymi organami i służbami.
§  4.
1.
Operator sporządza plan rejonowy, z zastrzeżeniem ust. 2, odrębnie dla części lub całości każdego województwa, na którego obszarze prowadzi działalność telekomunikacyjną.
2.
Operator sieci publicznej przeznaczonej do rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, której infrastruktura oraz wszystkie zakończenia są zlokalizowane w całości na obszarze jednej gminy lub powiatu, sporządza plan lokalny dla całości obszaru, na którym prowadzi działalność telekomunikacyjną.
3.
Operator prowadzący działalność telekomunikacyjną na obszarze przekraczającym granice administracyjne jednego województwa oraz świadczący usługi międzystrefowe lub międzynarodowe sporządza również plan ogólny dla całego obszaru tej działalności.
§  5.
1.
Plan ogólny sporządza się w uzgodnieniu z:
1)
właściwymi organami i służbami, wskazanymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji, zwanego dalej "Prezesem URT",
2)
Prezesem URT w zakresie:
a)
struktur organizacyjnych i kompetencji personelu i służb eksploatacyjnych operatora, obowiązujących w sytuacjach szczególnych zagrożeń,
b)
procedur działania i środków wdrażanych w sytuacjach szczególnych zagrożeń dla zabezpieczenia funkcjonowania własnych urządzeń i sieci telekomunikacyjnej,
c)
wielkości, struktury rozmieszczenia, zasad uruchamiania i użycia technicznych rezerw operatora, przeznaczonych do realizacji planu,
d)
procedur współpracy z innymi operatorami,
3)
ministrem właściwym do spraw łączności, za pośrednictwem Prezesa URT, w zakresie:
a)
sposobów i środków realizacji oraz warunków świadczenia pomocy w zakresie telekomunikacji w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną,
b)
sposobów i środków realizacji zadań oraz wypełniania zobowiązań wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w strukturach NATO.
2.
Plan rejonowy sporządza się w uzgodnieniu z:
1)
organami administracji rządowej szczebla wojewódzkiego, odpowiednio do obszaru prowadzenia działalności telekomunikacyjnej przez operatora,
2)
Prezesem URT w zakresie określonym w ust. 1 pkt 2.
3.
Plan lokalny sporządza się w uzgodnieniu z właściwym terytorialnie organem administracji publicznej, odpowiednio do obszaru prowadzenia działalności telekomunikacyjnej.
4.
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3, dotyczą w szczególności:
1)
warunków i sposobów świadczenia lub udostępniania usług telekomunikacyjnych, z uwzględnieniem niezbędnego zakresu i priorytetów ich utrzymania oraz odtwarzania,
2)
procedur współpracy, form współdziałania, sposobów wzajemnego przekazywania informacji oraz powiadamiania o konieczności podjęcia lub zaprzestania działań określonych w planie.
§  6.
Po dokonaniu uzgodnień operator przesyła:
1)
po jednym egzemplarzu planu, o którym mowa w § 4 ust. 3, do ministra właściwego do spraw łączności, za pośrednictwem Prezesa URT, i Prezesa URT,
2)
jeden egzemplarz planu, o którym mowa w § 4 ust. 1 i 2, do Prezesa URT.
§  7.
1.
Plan podlega aktualizacji okresowej - nie rzadziej niż raz na 3 lata, w trybie określonym w § 3-6.
2.
Plan podlega aktualizacji w przypadku wystąpienia okoliczności wpływających na jego zawartość, a w szczególności:
1)
w przypadku zmian w infrastrukturze telekomunikacyjnej oraz zakresie świadczonych lub udostępnianych przez operatora usług telekomunikacyjnych, wpływających na zmianę sposobu i formę realizacji planu,
2)
na wniosek właściwych organów i służb, uzasadniony zmianami warunków, sposobów i procedur określonych w § 5 ust. 4,
3)
w przypadku wykonywania obowiązków wynikających z decyzji ministra właściwego do spraw łączności, wydanej w trybie art. 66 ustawy - Prawo telekomunikacyjne.
3.
Plan podlega aktualizacji poprzez wykorzystanie wniosków i doświadczeń uzyskanych w wyniku udziału operatora w ćwiczeniach i treningach dotyczących przedmiotu planu, organizowanych przez Prezesa URT lub właściwe organy i służby.
4.
O wprowadzonych w planie zmianach powiadamia się odpowiednio ministra właściwego do spraw łączności lub Prezesa URT.
§  8.
Operator jest obowiązany do przedkładania Prezesowi URT corocznie, w terminie do dnia 31 marca, informacji dotyczących realizacji w poprzednim roku kalendarzowym zadań określonych w rozporządzeniu.
§  9.
Pierwszy plan sporządza się w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia lub sześciu miesięcy od dnia rozpoczęcia świadczenia usług przez operatora.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.66.667

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb sporządzania przez operatorów publicznych planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń oraz jego aktualizacji.
Data aktu: 07/06/2001
Data ogłoszenia: 28/06/2001
Data wejścia w życie: 13/07/2001