Szczegółowy tryb sporządzania przez operatorów publicznych planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń oraz jego aktualizacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 7 czerwca 2001 r.
w sprawie szczegółowego trybu sporządzania przez operatorów publicznych planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń oraz jego aktualizacji.

Na podstawie art. 64 ust. 3 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowy tryb sporządzania przez operatora publicznego, zwanego dalej "operatorem", planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń, zwanego dalej "planem", oraz jego aktualizacji.
§  2.
Plan sporządza się na wypadek wystąpienia szczególnych zagrożeń, w szczególności wprowadzenia stanu wojennego, stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej.
§  3.
1.
Plan sporządza się po dokonaniu:
1)
identyfikacji i analizy potencjalnych, szczególnych zagrożeń na obszarze prowadzenia działalności telekomunikacyjnej przez operatora,
2)
oceny wpływu szczególnych zagrożeń na infrastrukturę telekomunikacyjną, eksploatację sieci telekomunikacyjnej oraz zdolność świadczenia lub udostępniania usług telekomunikacyjnych,
3)
analizy potrzeb oraz warunków i sposobów świadczenia lub udostępniania usług telekomunikacyjnych podmiotom, o których mowa w art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne, zwanym dalej "właściwymi organami i służbami".
2.
Identyfikacji danych o szczególnych zagrożeniach dokonuje się w porozumieniu z właściwym terytorialnie, określonym odrębnymi przepisami, organem odpowiedzialnym za obronę cywilną i zarządzanie kryzysowe.
3.
Operator jest obowiązany do dokonywania, co najmniej raz w roku, weryfikacji danych o szczególnych zagrożeniach.
4.
Określenia potrzeb, warunków i sposobów, o których mowa w ust. 1 pkt 3, dokonuje się w porozumieniu z właściwymi organami i służbami.
§  4.
1.
Operator sporządza plan rejonowy, z zastrzeżeniem ust. 2, odrębnie dla części lub całości każdego województwa, na którego obszarze prowadzi działalność telekomunikacyjną.
2.
Operator sieci publicznej przeznaczonej do rozprowadzania lub rozpowszechniania programów radiofonicznych lub telewizyjnych, której infrastruktura oraz wszystkie zakończenia są zlokalizowane w całości na obszarze jednej gminy lub powiatu, sporządza plan lokalny dla całości obszaru, na którym prowadzi działalność telekomunikacyjną.
3.
Operator prowadzący działalność telekomunikacyjną na obszarze przekraczającym granice administracyjne jednego województwa oraz świadczący usługi międzystrefowe lub międzynarodowe sporządza również plan ogólny dla całego obszaru tej działalności.
§  5.
1.
Plan ogólny sporządza się w uzgodnieniu z:
1)
właściwymi organami i służbami, wskazanymi przez Prezesa Urzędu Regulacji Telekomunikacji, zwanego dalej "Prezesem URT",
2)
Prezesem URT w zakresie:
a)
struktur organizacyjnych i kompetencji personelu i służb eksploatacyjnych operatora, obowiązujących w sytuacjach szczególnych zagrożeń,
b)
procedur działania i środków wdrażanych w sytuacjach szczególnych zagrożeń dla zabezpieczenia funkcjonowania własnych urządzeń i sieci telekomunikacyjnej,
c)
wielkości, struktury rozmieszczenia, zasad uruchamiania i użycia technicznych rezerw operatora, przeznaczonych do realizacji planu,
d)
procedur współpracy z innymi operatorami,
3)
ministrem właściwym do spraw łączności, za pośrednictwem Prezesa URT, w zakresie:
a)
sposobów i środków realizacji oraz warunków świadczenia pomocy w zakresie telekomunikacji w ramach wypełniania zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych, których Rzeczpospolita Polska jest stroną,
b)
sposobów i środków realizacji zadań oraz wypełniania zobowiązań wynikających z członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w strukturach NATO.
2.
Plan rejonowy sporządza się w uzgodnieniu z:
1)
organami administracji rządowej szczebla wojewódzkiego, odpowiednio do obszaru prowadzenia działalności telekomunikacyjnej przez operatora,
2)
Prezesem URT w zakresie określonym w ust. 1 pkt 2.
3.
Plan lokalny sporządza się w uzgodnieniu z właściwym terytorialnie organem administracji publicznej, odpowiednio do obszaru prowadzenia działalności telekomunikacyjnej.
4.
Uzgodnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3, dotyczą w szczególności:
1)
warunków i sposobów świadczenia lub udostępniania usług telekomunikacyjnych, z uwzględnieniem niezbędnego zakresu i priorytetów ich utrzymania oraz odtwarzania,
2)
procedur współpracy, form współdziałania, sposobów wzajemnego przekazywania informacji oraz powiadamiania o konieczności podjęcia lub zaprzestania działań określonych w planie.
§  6.
Po dokonaniu uzgodnień operator przesyła:
1)
po jednym egzemplarzu planu, o którym mowa w § 4 ust. 3, do ministra właściwego do spraw łączności, za pośrednictwem Prezesa URT, i Prezesa URT,
2)
jeden egzemplarz planu, o którym mowa w § 4 ust. 1 i 2, do Prezesa URT.
§  7.
1.
Plan podlega aktualizacji okresowej - nie rzadziej niż raz na 3 lata, w trybie określonym w § 3-6.
2.
Plan podlega aktualizacji w przypadku wystąpienia okoliczności wpływających na jego zawartość, a w szczególności:
1)
w przypadku zmian w infrastrukturze telekomunikacyjnej oraz zakresie świadczonych lub udostępnianych przez operatora usług telekomunikacyjnych, wpływających na zmianę sposobu i formę realizacji planu,
2)
na wniosek właściwych organów i służb, uzasadniony zmianami warunków, sposobów i procedur określonych w § 5 ust. 4,
3)
w przypadku wykonywania obowiązków wynikających z decyzji ministra właściwego do spraw łączności, wydanej w trybie art. 66 ustawy - Prawo telekomunikacyjne.
3.
Plan podlega aktualizacji poprzez wykorzystanie wniosków i doświadczeń uzyskanych w wyniku udziału operatora w ćwiczeniach i treningach dotyczących przedmiotu planu, organizowanych przez Prezesa URT lub właściwe organy i służby.
4.
O wprowadzonych w planie zmianach powiadamia się odpowiednio ministra właściwego do spraw łączności lub Prezesa URT.
§  8.
Operator jest obowiązany do przedkładania Prezesowi URT corocznie, w terminie do dnia 31 marca, informacji dotyczących realizacji w poprzednim roku kalendarzowym zadań określonych w rozporządzeniu.
§  9.
Pierwszy plan sporządza się w terminie dziewięciu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia lub sześciu miesięcy od dnia rozpoczęcia świadczenia usług przez operatora.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2001.66.667

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb sporządzania przez operatorów publicznych planu działań w sytuacjach szczególnych zagrożeń oraz jego aktualizacji.
Data aktu: 07/06/2001
Data ogłoszenia: 28/06/2001
Data wejścia w życie: 13/07/2001